Eğitim

Çocuklara El Yazısı Öğretimi Neden Yapılıyor?

Çocuklara el yazısı öğretimi neden yapılır sorusu pek çok kişinin merak ettiğini fark ettik. Bu yazımızda da bunun neden yapılıdığını, nasıl öğretildiğini ve faydalarını sizlerle paylaşacağız.

Günlük hayatta konuşmakta olduğumuz dilimizin yazılış biçimini he dönemde aynı şekilde öğrenmeyiz. İlkokul çağındaki çocuklara el yazısı öğretimi yapılırken daha sonraki çağlarda bu el yazısı bilgisi kaybolup gitmektedir. Peki daha sonraki zamanlarda neredeyse çok istisnai olarak kullanılacak olan bu yazı tipini neden öğreniyoruz? Bunun nedeni, çocuklarda el yazısı öğretimi yapılırken harfleri tanımalarını sağlarken akıcı bir şekilde tanımalarını sağlamak. Bu özellikle birlikte el yazısını küçük yaşta öğrenmek ilerleyen süreçte yazı yazarken harfleri tanıma özelliğini kazandırıyor. Aynı zamanda yazı yazarken birçok özelliğe katkı sağlayan el yazısı, okumayı da kolaylaştırıyor ve hızlandırıyor. Dilimizdeki harfleri ve bu harflerden türeyen kelimeleri öğrenmek için yazı birinci faktörlerden biri oluyor.

Çocuklara El Yazısı Nasıl Öğretilir?

Uzun tekrarlarla sık çalışılarak olmasa da, kısa ifadelerden başlanarak çocuklara el yazısı eğitimi okullarda verilmektedir. Kısa tekrarlarla çalışılmasının sebebi öğrencilerin sıkılmamasını ve kolay yazma ve okuma işlemi yapmasını sağlamak. Bu tekrarlar içerisinde önce el yazısı ile harfler tanıtılır, o harfin sık geçtiği ifadeler gösterilir ve daha sonra bu harfin yazımı yapılır. El yazısı öğretiminde bütün bu aşamaların amacı harfler, ifadeler ve cümlelerin zihinde tanımlamasını yapmaktır. Ancak el yazısı faktörü burada şu avantajı sağlayarak öğrenimi kolaylaştırıyor. Yazma becerisi kazandırarak bir harfin veya bir ifadenin sık tekrarla yazılmasını sağlayarak hafızaya kodlanması, bol tekrarlı yazılan ifadelerin okunarak göze ve kulağa aşina hale gelmesi gibi avantajlar çocuklar için el yazısı öğretimi ile sağlanmaktadır. Çocuklar için el yazısı öğretiminde en önemli kurallardan biri ise yazı yazma işlemi yapılırken elini kaldırmamaktır, bu kurala bağlı olarak yazı yazılmasının nedeni ise harfleri kullanmayı öğrenirken yazıyı güzelleştirmektir. Güzel ve okunaklı yazı ölçüsünü yakalayabilmenin yolu da el yazısını öğrenmekten geçiyor.

Çocuklara El Yazısı Öğretimi Faydalı mı?

Çocuklar için el yazısı öğretimi, hem okuma, hem duyma hem de görme ile beyni harekete geçirirken eş zamanlı olarak da akıcı ve okunaklı yazmayı sağlamaktadır. Bu faktörler çerçevesinde değerlendirme yapıldığı zaman söylenebilir ki; çocuklar için el yazısı öğretimi oldukça faydalı bir etkinliktir. Çocuklar henüz okuma, yazma gibi temel aşamalara gelmeden önce harfleri tanırlar, harfleri tanıma sürecinde ise el yazısı kullanımı oldukça önemlidir, Çünkü harfleri tanırken el yazısı kullanımı hızlı ve okunaklı yamanın en etkin yoludur. Hatta el yazısı yazarken kasların gelişimi de sağlandığından vücudun otomatik olarak öğrenilen harfleri kas hafızasına yerleştirecektir. Bu durumda öğrenilen harf ve sözcüklerin unutulmamasını sağlar.

El Yazısı Hala Öğretiliyor Mu?

El yazısı uygulaması 2017-2018 senesi eğitim öğretim yılı itibariyle el yazısı kullanımı tamamen Milli Eğitim Müfredatından kaldırıldı. Artık el yazısı ile değil normal harfler, eğitimde kullanılacak ifadesi ile normal yazı tipinde eğitim verileceği kararlaştırıldı. El yazısı uygulaması tam tamına 12 yıl boyunca il- okul müfredatında aktif olarak kullanıldı. Ancak Bakan Yılmaz döneminde kaldırılan el yazısı uygulaması şu an günümüzde kullanılmamaktadır. El yazısının kaldırılmasının nedeni olarak, eğik el yazısının günlük hayatta sık kullanılmaması ve okuma sürecinde çocukların bazı ifadelerde zorlandıklarının tespit edilmesiydi. Bu nedenle 2017-2018 eğitim öğretim yılında normal yazı ile eğitim verilmesi kararı verildi.

Eğik El Yazısı ve Düz Yazı Farkı

Eğik el yazısı ile düz yazı arsındaki en temel ve en göze çarpan fark şekildir. Bunun ardından fark edilen bir başka özellik ise el yazısı ile yazı yazılırken kalemin kaldırılmamasını sağlamaktır ancak düz yazıda bu pek mümkün değil. Bu gibi farklar çeşitlenebilir ancak bu farkların oluşturduğu sonuçlar önemlidir. Çocuklara el yazısı eğitimi vermenin birçok faydası var ancak düz yazı da günümüzde sıkça kullanılan bir yazı modeli olduğundan, el yazısı okumak bazı çocukları zorluyordu. Bu anlamda düz yazıya geçildi. Ancak bu yöntemin eksi yanı ise el yazısı ile eğitim alan çocuklara nazaran düz yazı ile eğitim alanların etkin bir şekilde harfleri ve sözcükleri okuma, yazmada kullanamaması ya da kullanırken zorlanmasıdır. Bu iki sonuç değerlendirildiğinde iki yöntemde de eksiler ve artılar olduğu görülüyor ancak yine de verim açısından el yazısı bir adım önde. Bazı ebeveynler hala evlerinde çocuklarına el yazısı eğitimi veriyor. Bunun için internet kaynaklarından faydalanmaktadır.

Güzel ve Okunaklı Yazı Nasıl Yazılır?

Çocuğunuzun veya kendi yazınız yeterince okunaklı veya güzel değilse bu sorunu halletmek için en çok tavsiye edilen yöntem el yazısı alıştırmaları yapmak oluyor. Yaşınız kaç olursa olsun harf, harf başlayarak ve sözcüklerle devam ederek aperatif alıştırmalar yaparak yazınızı güzelleştirebilirsiniz. Böylece yazınızı estetik bir forma sokmanız mümkün olacaktır. Zaten çocuklara el yazısı öğretimi vermenin en temel kazancı küçük yaşlardan itibaren güzel ve okunaklı yazı yazma alışkanlığı kazandırmaktır. Bu alışkanlığı kas hafızalarına yerleştirerek ilerleyen eğitim hayatlarının tamamında güzel ve okunaklı yazı yazmalarını sağlamaktır.

Çocuklara El Yazısı Öğretimi Neden Yapılıyor? yazımız ilginizi çektiyse Okul Öncesi Kitap Çalışmasının Önemi yazımıza da göz atmalısınız.

S. Emir Canbaş

İ.Ü. Amerikan Kültürü ve Edebiyatı mezunu ve mezun olduğum bölüm hakkında kendi bildiklerimi, araştırmalarımı sizinle paylaşıyorum. Türkiye ve dünyada eğitimin yanı sıra kodlama da öğrenmeye ve burada paylaşmaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu