Sağlık

Çörek Otu Yağı Faydaları Nelerdir? Doğru Kullanımı Nasıldır?

Çörek otu yağı faydaları nelerdir sorusunun cevabı az da olsa bilinse de doğru kullanım şekli hakkında pek bilgiye rastlanmamaktadır. Bu yazımızda hem faydalarını hem de nasıl kullanılacağı hakkında bilgi bulabilirsiniz.

Otsu bitkilerden birisi olarak kabul edilen çörek otu, özellikle böreklerde olmak üzere birçok alanda kullanılmaktadır. Bu kadar kullanım alanı olan bir ürünün yağı da merak edilen konular arasındadır. Çörek otu yağı faydaları, eskiden beri şifa kaynağı olduğu farklı kültürler tarafından bilinen bir gerçek. 

Bunun yanı sıra doğru kullanımının nasıl olduğuna dair çeşitli araştırmalar yapılmaktadır. Yazımızda çörek otu yağının faydalarına ve doğru kullanımına dair ayrıntılara değiniyor olacağız. Bunun yanı sıra hangi durumlarda dikkatli kullanılması gerektiğine dair de bilgi sunmayı amaçlıyoruz.

Çörek otu yağı şifa kaynağı ve mucizevi etkileri ile bilinen bir besindir. Özellikle son dönemlerde, alternatif tıp bünyesinde uzun yıllardır kullanılan bu ürünün adı duyulur olmuştur. Birden fazla kullanım alanı olmakla birlikte; bu yiyeceğin şifasından faydalanmak isteyen kişilerin öncelikle merak ettiği konuların başında faydalarının ne olduğu konusu gelmektedir. 

Yani hangi durumlar için çörek otu kullanımı tercih edilmelidir? Herhangi bir sağlık sorunu bulunmadan uygun şekilde tüketimi sağlığa katkı sunacağı gibi, bazı sağlık sorunlarının giderilmesi amacıyla da destekleyici bir besin kaynağı olarak değerlendirilebilir.

Çörek Otu Yağı Faydaları

Çörek otu yağı ne işe yarar sorusunun cevabı olarak pek çok etki sunulabilir. Çörek otu yağı faydaları şu şekilde sıralanabilir;

  • Parazit ve bağırsak solucanı gibi rahatsızlıkları bedenden uzaklaştırılması için tüketilebilir.
  • Özellikle mikrobiyal enfeksiyonların tedavisi noktasında etkili olduğu bilinmektedir.
  • Çeşitli metabolik ya da bağışıklık sistemi bozukluklarına karşı önlem olarak takviye şeklinde alınabilir.
  • Eklem iltihabı ve romatizma gibi rahatsızlıklarda harici şekilde de kullanımı yaygındır.
  • Solunum yolu, bronşit ve astım gibi çeşitli rahatsızlıkların etkisini azaltılmasında kullanılan bir gıdadır.
  • Ateşli hastalıkların tedavisi noktasında doktor onayı alınarak yardımcı olarak kullanılabilir.
  • Otoimmün olarak ifade edilen bağışıklık sisteminin güçlü ve sağlıklı kalmasını destekler.
  • Baş ağrısı gibi gündelik pek çok rahatsızlıkta destek besin olarak başvurulan gıdalardan birisidir.

Yukarıdaki temel özellikler çörek otu yağını faydaları arasında gösterilmektedir. Bunun yanı sıra özel bir sağlık sorunu durumunda kullanılacaksa;  ilk olarak alandaki hekime danışmak ve onay doğrultusunda kullanmak önemlidir. 

Pek çok bitki ve doğal besin faydalı olduğu bilinmekle beraber, fayda sağladığı alanlar farklılık gösterdiği için bilinçli bir şekilde tüketimleri önem arz eder. Çörek otu yağının kullanımına dair pek çok soru yönetilmektedir. Nasıl kullanılması gerektiği ile ilgili birkaç seçenek sunulabilir. Yazımızın devamında bunları inceliyor olacağız.

Çörek Otu Yağı Cilde Faydaları

Günümüzde yoğun olarak merak edilen içeriklerden bir diğeri de;  çörek otu yağı cilde faydaları ve kullanım biçimidir. Öncelikle çörek otu yağının yüze sürülüp sürülemeyeceğine dair bilgi edinmek önemlidir. Özel bir cilt sorunu olanların kullanılmadan evvel doktora danışması gerekir. Bunun yanı sıra; pek çok alanda faydalı olan çörek otu yağı cilt üzerinde de olumlu etkilere sahiptir. 

Ancak bir yağ çeşidi olması nedeniyle özellikle güneş alan yüz gibi alanlarda; güneşe çıkmadan önce değil akşamları kullanımı tavsiye edilir. Güneş lekesi, akne, çil ve siyah nokta gibi cilt durumlarına faydalı olduğu düşünülmektedir. Yara izlerini belli bir miktara kadar azaltma ve yaşlanmayı geciktirme etkisi ile de bilinir. Aynı zamanda ciltteki kızarıklıklar için de fayda sağladığı ifade edilen çörek otu her bakımdan mucize bir besindir.

Çörek Otu Yağı Nasıl Kullanılır?

Çörek otu yağı nasıl kullanılır sorusu cevaplarken; öncelikle tüm gıdalar gibi ‘kararında’ ifadesi yanlış olmayacaktır. Kullanım durumuna ve kişiye göre farklılık gösterse de genel çörek otu yağı kullanım teknikleri şu şekildedir:

  • Çörek otu yağı; bilindiği gibi çörek otu besininden elde edilen yağ çeşidi olarak ifade edilebilir. Bu aşamada çörek otunun ve çörek otu yağının ayrı kullanımı yöntemlerinden söz edebiliriz. Öncelikle çörekotu yağını ve doğrudan kendisini salatalarda rahatlıkla tüketmek mümkündür. Bunun yanı sıra rende halinde sunum yapılan meyvelere karıştırarak da tüketilebilir.
  • Özellikle ev yoğurdu ile karıştırarak ve yumuşaması için bir süre bekleterek tüketmek çok faydalıdır.

Çörek otu yağının kullanımları temelde yukarıdaki gibi olmaktadır. Doğrudan çörek otu kullanımında keskin bir tada sahip olması nedeniyle herkes tarafından çiğnenerek tüketimi zor olabilir. Bu durumda havanda çörek otunu ezerek bir miktar su ile yutmak fayda sağlayabilir. 

Ancak dikkat edilmesi gereken önemli noktalardan birisi dövülmüş olan çörek otunun tek seferlik şekilde hazırlanmış olması ve bekletilmeden kullanılması gerektiğidir. Her üründe olduğu gibi çörek otu kullanımında da fayda ancak taze ve doğru tüketim ile sağlanabilir.

Çörek Otu Yağı Ne İşe Yarar?

Mide çörek otu yağı denildiğinde vücudun ilk akla gelen bölümlerinden birisidir. Bunun sebebi ise mide sağlığını korumaya yardımcı olduğudur. Aynı zamanda çörek otu yağının ne işe yaradığına dair en önemli bulgulardan birisi eklem iltihabı etkilerini hafifletme noktasında ve genel iltihap durumuyla savaştığı yönünde faydalı olduğudur. 1960’ta ve 1995 senelerinde ayrı ayrı gerçekleştirilen çeşitli çörek otu yağı kullanım testleri ile bu tarz bulgular elde edilmiştir. 

Elde edilen bu sonuçlar henüz genel kabul eden halini almasa dahi; günümüzde çörek otu ve çörek otu yağının ne kadar şifalı etkisinin bulunduğu bilinmektedir. Bunların yanı sıra 2002 senesinde Mısır İskenderiye Tıp Fakültesi tarafından çörek otu içerisinde yer alan bazı maddelerin etkinliği araştırıldı ve çörek otu içerisinde yer alan uçucu yağların çeşitli yangılı hastalıkların iyileşmesinde etkili olduğu açıklandı. 

Özellikle yangılı rahatsızlıklar ve romatizma gibi sorunlara yönelik yapılan araştırmaların neticesi faydalı içeriklere sahip olduğu yönündedir. Her doğal ve şifalı besinin faydalı olduğunu biliyoruz. Fakat ne kadar yararlı olursa olsun her gıdanın her durumda kullanılamayacağı da açık. Peki hangi durumlarda çörek otu yağı kullanılmamalıdır  ve zarar verme eski içerir?

Çörek Otu Yağı Hangi Durumlarda Kullanılmamalıdır?

Çörek otu yağı faydaları başta olmak üzere pek çok şifa ve etkisinden söz ettik. Ancak her şifalı ürünün kullanımına hizmet eden bir amaç vardır. Dolayısıyla bazı durumlarda yarar sağlamayabilir. Bunlardan birisi düşük yapma riski barındırmasıdır. Hamilelik süresince hiçbir aşamada kullanımı tavsiye edilmez. 

Bunun yanı sıra doğum kontrol haplarının etkisini azaltma ihtimali üzerinde durulmaktadır. Bu tarz haplarla bir arada kullanımı önerilmez. Organ nakli gibi ciddi bir işlem gerçekleştirildiği durumda da tavsiye edilmez. Herhangi bir rahatsızlığın tespiti yapılacaksa öncelikle elbette alanında uzman bir hekime danışmak ve onay verdiği takdirde destek gıda olarak çörek otu yağından faydalanmak gerekir.

Çörek otu yağı ne işe yarar sorusunun cevaplarına dair çok sayıda yararlı içerik sunmak mümkündür. Ancak yukarıda belirtildiği şekilde bazı durumlarda kullanılır önerilmez. Bunlardan bir diğeri de idrar söktürücü ve tansiyon ilaçları ile birlikte kullanımının önerilmemelidir. İdrar söktürücü ve tansiyon düşürücü etkileri kuvvetlendirme ihtimali bulunduğu için böyle bir fikir ileri sürülmektedir. 

Aynı zamanda radyoterapi ve kemoterapi gibi süreçlerde yüksek antioksidan etkisi nedeniyle tedavilerin etkisini azaltma ihtimali sebebiyle kullanımı önerilmez. Elbette alanında uzman hekim ile görüşerek fikir almak ve ona göre kullanımı sonlandırmak ya da devam etmek gerekmektedir.

Çörek Otu Yağı Faydaları Nelerdir? yazımızı beğendiyseniz Propolis Nedir? Faydaları Nelerdir? Yazımızı incelemenizi tavsiye ederiz.

Z. Mine Toprakoğlu

Hastalıklar, diyet, sağlıklı yaşam, besinler, vitaminler ve daha birçok konuda kendime, bilgime güveniyorum. Özel bir firmada diyetisyen olarak çalışıyorum ve sizleri sağlıklı bir yaşama davet ediyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu