Finans

CVV Nedir ve Alışverişlerde Nasıl Kullanılır?

CVV Nedir? Nasıl kullanılır? soruları internetten alış veriş yapan kişilerin bilmesi veya öğrenmesi gereken konuların başında gelmektedir.  

Teknolojinin gelişmesi ile beraber alışverişler de yeni bir anlam kazanmıştır. Günümüzde internetten siparişler verilebilmektedir. Bu CVV kodu üzerinden olmaktadır. Her ne kadar teknolojik sistemler, bankacılık ile yakından ilgili olanlara bu kavramlar yabancı gelmese de henüz kullanıyorsanız bilmemeniz olasıdır.

Sadece alışverişlerde kullanılan bu kod kartlar üzerinden kolay bir şekilde görülebilmektedir. Kolay bir şekilde görülebilmekte olup aynı zamanda bir güvenlik önlemidir. Normal alışverişlerde kullanılmasa da online yapılan satın alımlarda gereklidir. Ayrıca bazı işlemlerde güvenlik için CVV kodu 1 ve 2. karakteri ya da 1. ve 3. karakteri sorulabilmektedir. 

Süresi dolmayacak yapıda olsa da bir yazı olduğu için zamanla silinebilir yapıdadır. Ancak çözüm olduğu için endişelenmenizi gerektirmez. İsterseniz CVV nedir, nasıl ve nerelerde kullanılır bir bakalım.

CVV Nedir?

CVV nedir sorusunun cevabını açıklamak gerekirse, bu kod aslında bir kısaltmadır. İngilizce açılımı Card Validation Value şeklindedir. Dilimize Kart Doğrulama Değeri olarak çevrilmektedir. Online alışverişlere henüz alışmamışsanız, aşina olmamanız muhtemeldir.

Üç haneli bir kod olup 1 Ocak 2001 tarihinden bu yana kullanılmaktadır. Tüm dünyada geçerli olup, Amerikan Express gibi bazı kartlarda 4 haneden meydana gelebilir. Eğer internetten herhangi bir şey almak istiyorsanız, sitenin büyüklüğüne veya alacağınız şeyin fiyatına bakmadan girmeniz şarttır. 

Aksi durumda satın alım işlemleri gerçekleşmeyecektir. Bunu bilmek, internetten hızlı işlemler yapmanıza olanak tanır. 

CVV Kodu Nerede Yazar?

CVV kodunun nasıl kullanılacağı teknolojiye yakın olanlar için zor bir şey değildir. Ancak online alışverişlere yeniyseniz ya da bankacılık sistemlerinize yeniyseniz CVV kodunun nerede yazdığını bilmemeniz olasıdır.

CVV nerede yazar bilmek kodu daha doğru bir şekilde kullanmanıza, farklı işlemleri rahatça gerçekleştirmenize olanak tanır. Her ne kadar zor olduğu düşünülebilecek olsa da basit bir yapısı vardır. 

Bunun için yalnızca kartın arkasında bakmanız yeterlidir. Zira burada yazan 3 rakam, CVV’yi ifade etmektedir. Bunu alışverişte ya da güvenlik için sorulduğunda kullanabilirsiniz.

Banka Kartlarında CVV Kodu Var Mı?

CVV kodunun hangi tür kartlarda olduğu büyük bir soru işareti bulundurmaktadır. Banka kartları bunlardan biridir. CVV kodu Ziraat, Garanti, Yapı Kredi gibi tüm bankaların kartlarında vardır.

Banka kartlarının temel amacı, kişilere bir birikim yapmasına olanak tanımaktır. Eğer içerisine para koymazsanız tamamen kullanışsızdır. Dolayısıyla kredi kartlarından farklı yapıları vardır. İçlerinde para varsa online alışverişlere, POS cihazından para çekmenize ve daha birçok finans işlemini yapmanıza olanak tanır.

Bu nedenle CVV kodları bulunmaktadır. Kartın arkasında bulunan 3 haneli kod bunu ifade etmektedir.  

Kredi Kartlarında CVV Kodu Var Mı? 

Kredi kartları banka kartlarından tamamen farklıdır. Bir ürünü taksitle alabilir, size sunulan farklı avantajlardan yararlanabilirsiniz. İçerisine belirli miktarda belirli oranda para tanımlanması sebebiyle siz eklemeseniz de para çekme, POS cihazında veya normal, online alışverişlerde kullanmanız mümkündür. 

Bu nedenle CVV kodu vardır. 3 haneli olup kartın arka tarafında bulunmaktadır. Kredi kartı CVV banka kartlarından farklı değildir.

Normal Alışverişlerde CVV Kodu Kullanılır Mı?

CVV nedir, nerede yazar hangi kartlarda vardır gibi soruları cevapladığımıza göre nerelerde kullanabiliriz bir göz atalım. CVV kodlarının kullanıldığını birçok yer vardır. Zira sadece alışverişlerde değil güvenlikte de sorulabilir. CVV kodu 1 ve 2. Karakteri ziraat bunlar arasındadır.

Her ne kadar kolay bir yapısı olsa da, bankacılığa yeniyseniz sizden ne istendiğini anlamayabilirsiniz. Eğer sizden 1 ve 2. karakter istenmişse, basit olarak sadece 3 rakamın ilk iki hanesini girmektir. Eğer 1 ve 3. karakter sorulmuşsa birincisini ve üçüncüsünü yazmanız gerekir.

CVV kodları alışverişte kullanılmakta beraber bu normalde geçerli değildir. Eğer postan geçirirseniz, sizden söz konusu kod istenmeyecektir. Aynı şey ATM’lerde de geçerlidir. Cihaza taktığınızda sizden bu istenmez. 

İnternetten Alışverişlerde CVV Kodu Nasıl Kullanılır?

CVV kodu internetten yapılan alışverişlerde rahat bir şekilde kullanılmaktadır. CVV nedir nasıl kullanılır için tek yapmanız gereken şu işlemleri takip etmektir;

  1. Herhangi bir e-ticaret sitesine giriş yapın.
  2. Almak istediğiniz ürünü seçin. Ardından da sepete ekleyin.
  3. Ödeme yöntemini seçtikten sonra sizden istenen bilgileri girin. CVV kodu da bunlar arasında bulunmaktadır.
  4. Telefonunuza gelen kod ile alışverişi onaylayın.

Tüm işlemleri doğru şekilde yapılırsa işlemler onaylanacak, kısa süre içinde adresinize teslim edilecektir. 

CVV Kodunun Süresi Dolar Mı? 

Her üründe olduğu gibi kredi ve banka kartlarının da bir kullanım süresi vardır. Eğer bu süre geçerse kart kullanılmaz hale gelir. Alışverişlerde kullanılamaz. Bankamatiğe taktığınızda kartınız geri verilmeyebilir.

Her ne kadar endişe verici bir durum olsa da tarafınıza yeni bir kart adresinize gönderilecektir. Ancak bu süreçlerin hepsi kartın son kullanım tarihi dolduğunda geçerlidir. CVV kodu buna dahil değildir. CVV kodu üç haneden oluşmakta olup herhangi bir son kullanım tarihi bulunmaz. Ancak tahmin edilebileceği üzere son kullanım günü dolduğunda, kod da geçersiz hale gelecektir.

Bu sebeple internetten alışveriş için CVV kodunu kullandığınızda alışveriş onaylanmayacaktır. 

CVV Kodu Silinirse Ne Olur?

CVV kodu her ne kadar birçok kişi tarafından önemsenme de ciddi bir konudur. Bir rakamı bile silinse alışveriş işlemleri yapılamaz. Eğer güvenlik için sizden istenmişse işlemler gerçekleştirilemeyebilir. Silinmesi durumunda tek yapmanız gereken bankanız ile iletişime geçmektir.

Bunun için iki seçeneğiniz vardır. Birincisi müşteri hizmetlerini arayarak, durumu anlatmanızdır. Ardından adresinize bir kart kısa sürede yollanacaktır. İkinci seçeneğiniz ise size en yakın herhangi bir bankasına girmektir. 

Bireysel müşteri hizmetlerinden sıra alırsanız, CVV kodunun silindiğini belirtebilir, ardından yeni kartınızı adresinize sipariş verebilirsiniz. 

CVV Kodu Ne İşe Yarar?

Banka ve kredi kartı CVV online alışverişler yapmanıza olanak tanır. Eğer evinizden çıkmadan bir şey almak istiyorsanız ya da uzaktan herhangi bir ürün almak istiyorsanız, CVV bunu yapmanıza olanak tanır.

Ancak kullanımı sadece bununla da sınırlı değildir. Dijital sistemlerin gelişmiş olması birçok önlemin de alınmasına olanak tanımaktadır. Böylece dolandırıcılık gibi durumların önüne geçilebilmektedir. Bunlardan biri de CVV kodudur.

TL yükleme işlemlerinde de kullanılan söz konusu kod, ATM’lerde ya da mağazalarda kullanılamasa da dijital anlamda daha güvenli olmanıza imkan sağlar. Bu nedenle nerede kullanıldığını, ne işe yaradığını, nerede yazdığını ve ne olduğunu bilmek birçok konuda size yardımcı olacaktır. 

CVV Kodu Hesap Numarasından Farklı Mı?

Banka sistemlerine yabancı olanlar IBAN, CVV ve hesap numarasına karıştırabilmektedir. Ancak bunların her biri farklıdır.

Hesap numarası kartın ön yüzünde bulunan numaradır. Bu para yollama işlemlerinde rahat bir şekilde kullanılabilmektedir. Aynı zamanda hesap cüzdanlarında da yazılıdır.  IBAN numarası da hesap cüzdanlarında bulunmaktadır.

IBAN da para yollama işlemlerinde kullanılabilir. Ancak CVV kodu bunlardan tamamen farklıdır. Hem Visa hem de MasterCard içerisinde bulunmakta olup, dünyanın dört bir yanında kullanılır. Dolayısıyla farklı bir ülkeden alışveriş yapsanız bile yararlanılabilir. 

CVV kodu ise farklıdır. Üç haneden oluşmakta olup kartın arka tarafında bulunmaktadır. Online alışveriş yapıyorsanız, hesap numarası istenirken sizden CVV de talep edilecektir. Dolayısıyla tümü farklı yapılara sahiptir.

CVV Nedir ve Alışverişlerde Nasıl Kullanılır? yazımız hoşunuza gittiyse Finans kategorimize göz atmanızı tavsiye ederiz.

Kaynak: Wikipedia

Furkan Topuk

Finans sektöründe uzun süredir çalışmaktayım. Yatırım ile ilgili pek çok alanda görev aldım ve kazandığım tecrübeleri sizlerle de paylaşıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu