Finans

Danimarka Asgari Ücret Rakamı Nedir? Hayat Şartları Nasıl?

Danimarka asgari ücret ne kadar ve burada yaşamak isteyenler için kira, market, eğitim gibi alanlar da ne kadar harcarsınız? Bu ve buna benzer soruların cevaplarını sizler için araştırdık.

İskandinavya bölgesinin en fazla turist çeken ülkelerinden biri olan Danimarka, refah seviyesinin yüksek olmasıyla da dikkatleri üzerine çeker. Almanya’nın kara komşusu olan bu ülke, kültür seviyesinin yüksek olmasıyla dünya çapında ayrı bir yere sahiptir. Bunun yanında Danimarka asgari ücret bakımından da üst seviyelerde olmasıyla çoğu kişinin yaşama hayallerini süsleyen bir ülkedir. Peki bu ülkede asgari ücret rakamı nedir? Eğitim, ulaşım, yeme-içme ücretleri gibi hayat şartlarını belirleyen koşullar ne durumdadır? Mutlu insanlar ülkesi olarak anılan Danimarka’ya dair detayları içeriğimizde bulabilirsiniz.

Danimarka Asgari Ücret Rakamı ve Yaşam Şartları

443 adadan oluşan Danimarka, hayat şartları bakımından pahalı bir ülkedir. Ancak iyi bir bütçe planlaması ile yüksek standartlarda bir hayat sürmek mümkündür. Çünkü Danimarka asgari ücret 2022 yılı itibariyle minimum 10.300 Danimarka kronudur. Bu da yaklaşık 1380 Euro demek. Bu konuda ortalama bir rakam söylenmesinin nedeni yasalarla belirlenmiş net bir rakam yoktur. Fakat bu ülke ile ilgili ilginç bir gerçek vardır ki; bu da fakir-zengin arasındaki farkı oluşturan rakamların çok alt seviyelerde olmasıdır; tabi diğer ülkelere nispeten.  

Birçok ülkeye göre maaş düzeyleri yüksek olan bu ülke, refah düzeyi açısından da dünyaya örnektir. Bunun yanında Danimarka asgari ücret rakamı toplu iş sözleşmeleri ile yapılmaktadır. Rakamlar işin mahiyeti, çalışma saati, kişinin pozisyonu ve kıdemi ile bağlantılı olarak belirlenmektedir. Ayrıca yüksek olan asgari ücreti ve refah düzeyi ile bu ülke, savaş coğrafyasında bulunmaması ile de son derece güvenlidir. Bu durum ülkeye olan ilgi ve merakı artırmaktadır.

Danimarka’da Yaşamanın Maliyet Ne Kadardır?

 “Şanslı insanlar ülkesi” olarak da anılan Danimarka, tam üç kez dünyanın en mutlu ülkesi seçilmiştir. Verilere bakıldığında hayat şartlarını belirleyen kriterler olan yeme-içme, ulaşım, eğitim, sağlık ve konaklama gibi ücretler açısından en pahalı ülkedir. Öyle ki bu pahalılık ABD’den bile daha yüksek düzeydedir. Mesela Danimarka’da yaşayan biri bu masraflar için ABD’ye göre 1,5 kat daha fazla ödemesi gerekir. Ancak Danimarka asgari ücret bakımından en yüksek ülkelerden biri olmasıyla bu pahalılığa rağmen refah bir yerdir.

Bu ülkede yaşayacaklar için hayat standartlarını belirleyen kira fiyatları incelendiğinde, ilk etapta çok yüksek gibi görünür. Ancak maaşların yüksek olması bu kira giderlerini rahatlıkla tolere eder. Bunun yanında Danimarka‘da kirada oturan kişilerin sayısının çok az olması, ülkede ev sahibi olmanın kolaylığını gözler önüne sermektedir. İşte bu yine burada yaşamak isteyenleri cezbeden bir konudur. Kiralar konusunda örnek vermek gerekirse şehir merkezinde stüdyo olarak anılan daireler 909 Euro, merkezden uzak olanlar ise 650 Euro civarıdır. Üç odalı şehir dışındaki evlerin kiraları 1226 Euro, merkezdekiler ise 1615 Euro’dur.  

Danimarka hayat şartlarında yeme-içme masrafları da dünya çapındaki tüm ülkelere göre %86 daha pahalıdır. Hatta Batı Avrupa ülkelerinin yaklaşık %78’inden daha yüksektir. Örnekleme yapmak gerekirse aylık tek kişi için mutfak masrafları 18.054, 4 kişi için ise 33732 Kron’dur. Bunlar mutfak temel ihtiyaçları üzerinden belirlenen rakamlardır. Yani, peynir, yumurta, pirinç, ekmek, soğan, patates ve domates vb. gibi.

“Bisikletçilerin ülkesi” olarak da bilinen Danimarka’da ulaşım toplu taşıma ile yapılmaktadır. Ayrıca özel araç kullanımı da oldukça yüksektir. Çünkü araç fiyatları oldukça uygundur. Öyle ki ortalama olarak Danimarka asgari ücret alan biri 15 maaşı ile bir araç alabilmektedir. Benzin fiyatları ortalama olarak 10 Kron’dur. Sağlık hizmetleri ise ücretsiz verilmekte olup her vatandaş için eşittir. Özetlemek gerekirse Danimarka’da kira ödemeden tek kişi aylık yaşam masrafı 1075 Euro’dur. Bu rakamlar 4 kişilik bir aile için ise 3876 Euro civarıdır.

Danimarka’da Eğitim Şartları ve İş İmkanları

Sunduğu eğitim imkanları ile Danimarka, gelişmişlik düzeyi yüksek bir ülkedir. Dünya genellemesinde eğitime yatırım yapan ilk 5 ülke içerisinde yer alması ise işte bu gelişmişliğin bir göstergesidir. Vatandaşlarına çocukluktan itibaren yetenekleri doğrultusunda eğitim verme ilkesine dayanan bir eğitim sistemine sahiptir. Bunun yanında temel eğitim zorunlu olup ortalama 9 yıl sürer. Ayrıca 16-19 yaş arasındaki kitleye özel eğitim programlarıyla eğitim verilmektedir.

“Gençlik eğitim programları” olarak adlandırılan bu eğitimler ticari, teknik ve genel olarak 3 kategoriye ayrılmakta ve staj ile desteklenmektedir. Bunun yanında üniversitelerdeki eğitimler ücretsizdir. Danca ve İngilizce dilleri, okullarda verilen zorunlu eğitimler arasında yer alır.  Bu sayede gelecekte iş imkânı potansiyelini artıran bir koşul sunar. İşte tüm bu koşullar bu ülkenin eğitimde dünyada ilk sıralarda yer almasını sağlamaktadır.

Danimarka asgari ücret rakamının yüksek olmasıyla birlikte işsizlik oranı çok düşük bir ülkedir. Psikolog, öğretmen, bilgi teknolojileri danışmanlığı, röntgen uzmanlığı ve makine mühendisliği gibi meslekler, yaygın olarak tercih edilenler arasındadır. Bunun yanında iş imkânı bulunması ile eğitimini tamamlayan öğrenciler için de potansiyeli yüksek bir yerdir. Pahalılıkta dünya genelinde ilklerde yer alsa da zengin iş potansiyeli ile bunu tolere etmektedir. Dolayısıyla yüksek yaşam standartları bu ülkeye göç için güçlü bir çekim alanı oluşturur.

Refah düzeyi yüksek olan bu ülke ayrıca yüksek vergi ödeyen vatandaşların yaşadığı bir ülkedir. Danimarka asgari ücret rakamının yüksek olması, vatandaşlarına refah bir yaşam alanı sunulmasıdır. Ayrıca halkı, yüksek vergi ödemekten çekinmez. Çünkü vergi mükelleflerinin ödediği vergilerin topluma yarar sağladığı inancındadır.

Avrupa Birliği üyesi olan Danimarka asgari ücret miktarının yüksek olması, ücretsiz sunulan eğitim ve sağlık hizmetleri, gelişmişlik düzeyi ve refah ortamı ile mutludur. Dünyadaki birçok ülke vatandaşına göre en refah ve gelişmişlik düzeyine sahip bir yerleşim yeridir. Eğer Danimarka sizin de hayallerinizi süslüyorsa, hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Dünyanın en mutlu ve şanslı insanları arasına katılabilir, bisikletler ülkesinde gönlünüzde tur atabilirsiniz.

Danimarka Asgari Ücret Rakamı Nedir? Hayat Şartları Nasıl? yazımız ilginizi çektiyse İsviçre Asgari Ücret Rakamı Nedir? Hayat Şartları Nasıl? yazımıza da göz atabilirsiniz.

Furkan Topuk

Finans sektöründe uzun süredir çalışmaktayım. Yatırım ile ilgili pek çok alanda görev aldım ve kazandığım tecrübeleri sizlerle de paylaşıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu