Sigorta

DASK Nedir? DASK Adres Kodu Sorgulama Nasıl Yapılır?

DASK nedir ve Dask nasıl yapılır? Eğer gayrimenkullerinizi doğal afetlerden korumak istiyorsanız bu sigortaları nasıl ve nereden yaptırmanızı bilmeniz gerekmektedir.

Günümüzde pek çok kişi olası doğal afetlere karşı önlem almak amacıyla ‘DASK nedir ve nasıl yapılır?’ konusunu araştırmaktadır. Biz de bu yazımızda konuya ilişkin merak edilenleri tek tek inceleyerek, siz değerli okurlarımızın aklındaki soruları cevaplamaya çalışacağız. Günlük hayatta karşılaşılma ihtimali yüksek olan birçok tehlike ve risk bulunmaktadır. Doğal afetler de bunlardan en sık karşılaşılanı olup; maddi açıdan oldukça büyük zararlara sebep olabilmektedir. Doğal afetlerin yıkıcı zararlarını hafifletmek amacı ile yapılan sigortaların arasında; depreme karşı yapılmakta olan bir sigorta da bulunmaktadır. Peki, Dask olarak da bilinen ve deprem sonucunda evlerde oluşan hasarın giderilmesini amaçlayan bu sigorta tam olarak nedir ve nasıl yapılır?

DASK’ın Anlamı Ne?

DASK yani tam adıyla Doğal Afetler Sigortaları Kurumu, insanlara zorunlu deprem sigortası sunan ve bu sigortaya ilişkin yönetimden sorumlu olan bir devlet kuruluşudur. 1999 senesinde meydana gelen Gölcük depreminden sonra ortaya çıkan ciddi boyuttaki can ve mal kaybından sonra, bu tarz zararların tekrarlanmaması amacı ile kurulan bir kurumdur. Peki DASK nedir sorusuna bakalım istersesniz.

DASK Nedir?

DASK nedir?’ sorusunun en kısa cevabı; deprem ve deprem nedeniyle meydana gelen yer kayması ve yangın gibi tehlikelere karşı güvence sağlayan, zorunlu deprem sigortası olmasıdır. DASK’ın asıl önemi ise şuradan gelmektedir: Bu sigorta ile yalnızca depremin neden olduğu sarsıntı sonucunda konutlarda yaşanan zararlar değil; aynı zamanda deprem sebebi ile meydana gelebilecek tsunami, göçük ve yangın gibi afetlere karşı da güvence sunmasıdır. Konutların kısmi hasar görmesi ya da tamamen oturulamaz duruma gelmesi söz konusu olabilir. Bu durumda ortaya çıkan zararın giderilerek, hayatın normal akışına dönmesi bu sigortanın asıl hedefidir.

DASK Amacı Nedir?

Zorunlu deprem sigortasının amaçları da en az ‘DASK nedir?’ sorusu kadar merak edilmektedir. Bu sigortanın en temel amaçları ise şu şekildedir:

 • Ülkede bulunan tüm konutların, deprem tehlikesi karşısında güvence altında olmasını sağlamaktır.
 • Deprem nedeni ile oluşabilecek zararlara ilişkin giderleri düşürerek; gelecekte meydana gelebilecek zararlar için bir fon oluşturmaktır.
 • Mali hasar yükünü yeniden sigortalayarak paylaştırmaktır.
 • Ülkemizdeki sağlıklı yapılaşma için katkı oluşturmaktır.

Bu amaçlara ek olarak zorunlu deprem sigortası ile toplumda sigorta bilinci oluşmasına katkı da sağlanmaktadır.

DASK Neden Önemli?

Ülkemizin topografik ve jeolojik özellikleri nedeni ile sık sık doğal afetler yaşanmaktadır. Son yarım yüzyıl içinde meydana gelen doğal afetlerin sebep olduğu, yapısal hasar verileri dikkate alındığında; bu hasarların %70’e yakın kısmının deprem kaynaklı olduğu görülmektedir. ‘DASK nedir ve neden önemlidir?’ sorusunun cevabı işte tam olarak bu noktada öne çıkmaktadır. Diğer doğal afetlere kıyasla, en fazla zarara sebep olan depreme karşı zorunlu deprem sigortası yaptırmak, olası zararları hafiflettiği kadar sonrasında da güvence sağlaması nedeni ile ülkemiz adına oldukça önemli bir hale gelmektedir.

DASK Zorunlu Mudur?

En çok merak edilen soruların başında da “DASK zorulu mu?” gelmektedir. Deprem tehlikesinin ülkemiz açısından ne denli büyük riskler içerdiğini dile getirdik. Peki, doğal afetler sigortasını yaptırmak zorunlu mudur? Yaptırılmaması halinde herhangi bir cezai sonuçla karşılaşılır mı?

Ülkemizin deprem kuşağında olduğu gerçeği artık 7’den 70’e herkes tarafından bilinmektedir. Bu tehlike ise sürekli olarak gündemimizdedir. Güncel ve en son deprem haritalarını incelediğimiz zaman, yurdumuzun %96’sının farklı dereceler ile deprem tehlikesi altında olduğunu görüyoruz. Nüfusun da hemen hemen hepsi bu tehlikeli deprem kuşaklarının bulunduğu bölgelerde yaşamaktadır. Bu sebeple zorunlu deprem sigortası ya da DASK, deprem nedeni ile oluşacak hasarların giderilmesi için yasal bir zorunluluk olmasında da öte, yaşamsal bir şart olmaktadır.

DASK nedir?’ sorusuna verdiğimiz cevaplar da bize göstermektedir ki; deprem sigortası zorunlu bir sigortadır. Afet sigortaları kanunu doğrultusunda; bu sigortayı yaptırmayanlar, devletin sunmuş olduğu konut kredilerinden ve ayrıca deprem nedeni ile binada zarar oluşması halinde yardımlardan yararlanamamaktadır. Buna ek olarak evine su, elektrik ve doğal gaz da bağlatamamaktadır. Bunun sebebi ise su, elektrik ve doğal gaz dağıtımı sunan kuruluşların DASK yaptırmayan evlere hizmet sunmamasıdır. Ayrıca şunu da belirtelim ki; zorunlu deprem sigortası yalnızca konutları değil, tapuya kayıtlı olan mesken amacı ile inşa edilen bütün yapıları kapsamaktadır.

DASK Adres Kodu Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Deprem sigortası kapsamında bulunan birden fazla konutunuz varsa; DASK adres kodu ile bütün sigorta bilgilerine, çok kısa bir sürede erişebilmeniz mümkündür. Bu sayede yanlış adres ibraz edilme riski de minimum seviyeye düşmektedir. DASK adres kodunuzu birden fazla yol ile sorgulayıp öğrenme şansınız bulunmaktadır. DASK adres kodu sorgulama yöntemleri ise;

 • E-devlet uygulaması üstünden,
 • Nüfus müdürlükleri, mahalle muhtarı ya da bağlı olduğunuz belediyeden,
 • Doğal Afet Sigortaları Kurumu’nun kendi web sitesinden,
 • Nüfus Genel Müdürlüğünden olarak sıralanabilir.

Ücretsiz şekilde bu konuda adres kodu sorgulaması yapmanız mümkündür. Bu kodu öğrenebilmeniz için bağlı olduğunuz köy, mahalle, il ve ilçe bilgileriniz gerekmektedir. Bu bilgileri sisteme doğru şekilde girdiğiniz takdirde DASK adres kodunuza kolayca ulaşabilirsiniz.

DASK Nasıl Yapılır?

DASK nedir ve diğer bilgileri verdiğimize göre DASK nasıl yapılır sorusuna geldi sıra.DASK sigortasının fiyatı, deprem riski derecesi doğrultusunda bölgelere göre farklılık göstermektedir. Daha riskli bölgelerin sigorta ücreti de daha fazla olmaktadır. DASK ücreti, Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın düzenlemiş olduğu tarifeler üzerinden belirlenmektedir. Dilerseniz buradan bakabilirsiniz.

Zorunlu deprem sigortası yaptırmak ise oldukça kolaydır. ‘DASK nasıl yapılır?’ diye merak ediyorsanız; ilk yapmanız gereken şey size yakın herhangi bir sigorta ajansını ziyaret etmeniz olacaktır. Hatta bazı banka şubeleri de bu sigortayı yapabilmektedir. Sizden istenecek belgeleri hazırlamanız halinde kolayca DASK yaptırabilirsiniz. DASK yaptırmak için gerekli bilgi ve belgeler şunlardır:

Sigortayı yaptıracak kişinin;

 • Kimlik belgesi,
 • Adresi,
 • Telefon numarası,
 • Tüzel kişilik ise vergi numarası gereklidir.

Sigorta yaptırılacak konutun;

 • Açık adresi,
 • İnşa edilme senesi,
 • Tapu bilgisi,
 • Taşınmazın kullanım şekli,
 • Metrekare cinsinden brüt yüzölçümü,
 • Taşınmazın tarzı,
 • Hasar durum bilgileri,
 • Taşınmazın bulunduğu binanın toplam kat sayısı bilgileri ibraz edilmelidir.

DASK yaptırmak istediğiniz zaman sizden istenecek belge ve bilgiler bu şekilde olup ‘DASK nasıl yapılır ?’sorusuna cevap verdik. Sigorta şubelerine gitmeden önce bu evrakları hazırlamanız halinde olası zaman kayıplardan kurtularak, çok kısa süre içerisinde konutunuzu depreme karşı güvenceli hale getirebilirsiniz.

DASK Yaptırmanın Faydaları Nedir?

Zorunlu deprem sigortasının faydaları, ‘DASK nasıl yapılır?’ sorusunu soran kişilerce en merak edilen konuların başında gelmektedir. Bu sigortanın sunmuş olduğu avantajları ise şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Evinize konut sigortası yaptırmanız için ilk olarak deprem sigortasına sahip olmanız gerekmektedir.
 • Deprem sigortası, deprem nedeni ile evinizde meydana gelen hasarları; azami teminat miktarını geçmeyecek şekilde karşılamaktadır. Bu nedenle, deprem sebebiyle zarar gören kişilere devletin yardım etmesi sayesinde hayatınızı eski düzenine sokabilmeniz çok daha kolay olacaktır.
 • Bu sigorta sayesinde, sigorta primlerini ödeyen kişiler diğer depremzedelere de destekte bulunmuş olurlar.

Eğer ‘DASK nasıl yapılır?’ diye merak ediyorsanız şunu da ekleyelim; bu sigortanın kapsamı, deprem hasarını belirli limitler içinde karşılamaktadır. Deprem sonucunda ortaya çıkan yer kayması ve yangın sebepli maddi kayıplar; bina temelinde, ana duvarlar ve bahçe duvarlarında, asansörlerde, çatılarda, merdivenlerde yaşanan maddi hasarlar da bu sigorta teminatı kapsamında bulunmaktadır.

DASK Nedir? DASK Adres Kodu Sorgulama Nasıl Yapılır? yazımız ilginizi çektiyse onu Konut Sigortası Fiyatları Ne Kadar? DASK’ın Farkı Nedir? yazımıza da göz atabilirsiniz.

M. Sinan Pınar

Marmara Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık bölümünden mezun oldum ve şu anda uluslararası bir sigorta şirketinde çalışmaktayım. Edindiğim tecrübe ve bilgileri sizlerin de öğrenmesi için buradayım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu