Finans

Dijital Cüzdan Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Dijital cüzdan diğer adıyla elektronik hesap cüzdanı teknolojinin gelişimi ile hayatımıza girmiş, avantajları ile hayatı daha rahat ve kolay bir hale getirmiştir. Alışverişlerde kullanılan bu yeni teknoloji hakkında tüm merak edilenleri cevaplamaya çalıştık.

Online alışverişler günümüzde yoğun olarak kullanılmaktadır. Zira evinizden ayrılmadan istediğinzi sipariş etmenize olanak tanır. Böylece dünyanın neresinden olursanız olun istediğinizi alabilirsiniz. Normalde bunlar ödenirken kart numarası girilmesi gerekir.

Ancak dijital cüzdan size bu konuda yardımcı olur. Kartlarınız bir numaraya kaydedildiği için pratik bir yapıya sahiptir. İçinde tüm bankalarınızın,

 • Hesap kartları,
 • Kredi kartları,
 • Ön ödemeli sanal kart bilgileri,
 • Şifreler yer alır. 

Yazılım tabanlı sistemler olup güvenli bir yapıya sahiptir. Müşteriler bunu kullanarak satın alım işlemlerini daha kısa sürede, hızlı bir şekilde yapmanızı sağlar. Kredi ve banka kartı gibi bilgileri depolamakta olup anlaşmalı yerlerde uygulama ya da internet tarayıcısı aracılığı ile ödeme yapılmasına olanak tanır. Dijital cüzdan uygulamaları oldukça fazladır. Çok sayıda avantajı olup mobil uygulamalar üzerinden kolay bir şekilde kullanılabilir. 

Dijital Cüzdan Nedir?

Elektronik hesap cüzdanı günümüzde birçok kişi tarafından kullanılmaktadır. Ancak sisteme yeni olanlar ve kullanılmak isteyenler hakkında bilgi sahibi olmayı da düşünmektedir. İnsanların elektronik işlem yapmasına olanak tanımakta olup, alışverişlerin daha kolay gelmesine olanak tanımaktadır. 

Yazılım ve bilgi bileşenlerine sahiptir. Yazılım çerçevesine kişisel bilgiler ve gerçek işlemler için şifreleme, güvenlik olanakları sağlar. Genellikle istemci tarafından saklanmakta olup, birçok internet sitesi ile uyumludur. Dolayısıyla çok uğraşmadan çözüm bulmanız mümkündür.

Mobil cüzdan olarak da bilinmekte olup özellikle büyük perakendeciler yoğun bir şekilde kullanmaktadır. Zira kolaylığı nedeniyle, birçok kişi tercih etmektedir. İnternet sitelerinde alışveriş yaparken ödemede en pratik seçenekler düşünüldüğü için, dijital cüzdan birçok kişi tarafından talep edilmektedir.

Bilgi bileşeni ise temel olarak kullanıcı bilgilerini bulunduran bir veri tabanıdır. Bilgiler gönderim adresi, kredi kartı numaraları, son kullanma tarihleri, güvenlik numaraları dahil ödeme yöntemleri, fatura adresi dahil bilgileri kapsar. 

Dijital Ödeme Seçenekleri Nelerdir?

Günümüzde birçok kişi en iyi, avantajlı ödeme seçenekleri kullanmak ister. En iyi dijital cüzdan da bu nedenle sorulmaktadır. Bunlardan bazıları şöyledir;

 1. Google Pay: Ödemeleri dijital ve oldukça hızlı şekilde yapmanıza olanak tanıyan Google Pay, yüzlerce farklı uygulama, mağaza üzerinden özerinden alım yapmanıza olanak tanır. Para transferi seçeneği de bulunmaktadır.
 2. Apple Pay: iPhone, Apple Watch, Apple Pay gibi sistemler için özel tasarlanmış olan sistem, birçok restoran ya da mobil uygulama üzerinden satın alma fırsatları sağlamaktadır. Bunlar temassız bir şekilde gerçekleştirebilir.
 3. PayPal:  Dijital cüzdan seçeneklerinden bir diğeri olan PayPal basit ve hızlı bir kullanıma sahiptir. Birçok kredi ve banka kartı ile uyumludur. Ancak Türkiye’de kullanılmamaktadır.
 4. Square Cash: Square Cash ilk olarak küçük işletmelerin iPhone ya da iPad’i kart okuyucuya dönüştürmesi için kullanılmıştır. Ancak sonradan geliştirilmiş, POS sistemlerinin ötesine geçilmiştir. BU nedenle para gönderimi, alımı yapılabilmektedir. 
 5. Facebook Messenger: Her ne kadar Facebook Messenger dendiğinde akla farklı şeyler gelse de, dijital cüzdan seçeneği de vardır. Bunun için kart ya da PayPal bilgilerini ekleyebilir, sonrasında parasal işlemlerde kullanabilirsiniz. 
 6. Skrill: Para göndermenize olanak tanıyan bir diğer seçenek olan Skrill, para göndermenize olanak tanımaktadır. Banka ya da kredi kartlarını saklama seçeneği sağlamaktadır.
 7. Jaxx: Kripto paraları destekleyen bir sistem olan Jaxx, elektronik hesap cüzdanı için kullanabileceğiniz seçenekler arasındadır.
 8. Alipay: Alibaba grubunun popüler ürünlerinden olan Alipay, her gün yoğun olarak kullanılır. Temel olarak kişilerin ödemelerini tablet, cep telefonu ya da bilgisayarlar ile yapmasını sağlar.
 9. LevelUp: Müşterilerin ücret vermeden kullanabileceği bir sistem olan LevelUp içerisine banka ya da kredi kartı eklenebilir. Ardından ödeme yapmak mümkün hale gelir.
 10. QKR: Sipariş vermek ya da ödeme yapmak için kullanabileceğiniz bir sistem olan QKR, birçok yerde kullanıma olanak tanımaktadır.

Dijital cüzdan kripto para kapsamında da kullanılmaktadır. Ancak burada sıcak ve soğuk olarak adlandırılır. Bu seçenekler haricinde de kullanabileceğiniz seçenekler vardır.

Dijital Cüzdan Mobil Seçenekleri Nelerdir?

Her ne kadar dijital cüzdanları birçok kişi yeni duymuş olsa da oldukça gelişmiş yapılar vardır. Dijital cüzdan uygulamaları için bunların hepsi kolay bir kullanıma sahiptir. Ancak tek dikkat etmeniz gereken kurallarıdır. 

Hem bilgisayardan hem de mobil seçenekler kolay bir şekilde kullanılabilmekte olup birçok yerde yararlanabilirsiniz. Her birinin farklı yapıları olduğu için bazıları size kullanışsız gelebilir. Eğer haklarında detaylı inceleme yaparsanız, size en iyi fırsatı hangisinin sunduğunu öğrenebilirsiniz. 

Dijital Cüzdanların Sistemi Nasıldır?

Dijital cüzdan kullanımı ilk başlarda zor bulunabilecek olsa da kolay şekilde öğrenilebilir. Mobil ödeme sistemleriyle birlikte çalışmaktadır. Bu nedenle banka ile uygulamanın bağlantı kurulması adına bilgi paylaşımı, hesap yönlendirmesine izin verilmelidir.

Tokenizasyon denilen bir teknolojiden yararlanmakta olup, kart eklendikten sonra hassas kart, yazılım verileri token denilen benzersiz dijital kodlar talep edilir. Jetonlar ardından ödemenin gerçekleştirilebilmesi için satıcıya sağlanır.

Sonuçta hassas hesap bilgilerini cüzdanda bulunduran ya da satıcı sistemlerinde muhafaza etmez. Hesap oluşturmanız gerekmekte olup bunun ardından kullanımı mümkündür. Ancak anlaşmalı ödeme yerleri bulunmalıdır.

Elektronik Hesap Cüzdanı Güvenilir Midir?

Teknolojinin gelişmesi ile beraber dijital sistemlerde güvenliğin önemi artmıştır. Bu nedenle elektronik cüzdanlar için dijital cüzdan uygulamaları güvenilir mi sorusu sıklıkla sorulmaktadır. Bu seçenek fiziksel ya da online bir mağazada, normal bir kart kullanmaktan daha güvenlidir.

Bunun en büyük sebebi fiziksel kartın kaybolma imkanının olabileceğidir. Dolayısıyla çalınma, illegal olarak kullanılma gibi seçenekleri muhtemeldir. 

Tokenletirme sayesinde hassas kart verileri sağlanmamaktadır. Dolayısıyla veri ihlali olması halinde kart sahipleri muhafaza edilebilir. Eğer herhangi bir sebeple kaybederseniz, çaldırırsanız uzaktan kolay bir şekilde kilitleyebilirsiniz. Dilerseniz silme imkanınız da vardır. 

Mobil cüzdan ile eş anlamlı olarak kullanılsa da küçük de olsa farkları vardır. Zira dijital cüdanlar bilgisayarlardan kullanılır. 

Dijital Cüzdanların Alışverişte Faydası Nedir?

Günümüzde her insan internette alışveriş yaparken hem kolay hem de hızlı işlem yapmak ister. Ödeme seçenekleri de buna dahildir. Ne var ki bir ürün alındığında, sıra ödemeye geldiğinde kart bilgilerini girmek çoğu kişiye zor gelir. Sadece bunun için ödeme yapmayanlar da vardır.

Bu nedenle e-ticarete başlamayı düşünüyorsanız, dijital cüzdan kullanmak size daha pratik yaklaşımlar sunmanıza olanak tanıyacaktır. Böylece müşterilerinizi memnun edebilir, satışlarınızı arttırabilirsiniz. 

Dijital Ödemelerin Avantajları Nelerdir?

Dijital cüzdan nedir bir ödeme yöntemidir. Fiziksel cüzdana göre güvenliği daha fazla olduğu için tüketiciler için ödemeyi daha kolay hale getirir. 

Alışverişlerde kart bilgilerini tek tek yazmak istemiyorsanız, sizi hemen bu durumdan kurtarmaktadır. Tüm işlemler tek bir uygulama aracılığıyla yönetilebildiği için pratik yönü vardır. Bunun haricinde güvenli bir yapısı vardır.

Fiziksel cüzdanların çalınması her zaman büyük bir olasılıktır. Bu dijitale göre daha fazladır. Dijital cüzdan farklı olarak çalınma durumunda hemen iptal etme olanağı sunar. 

Dijital Cüzdan Nedir ve Nasıl Kullanılır yazımızı beğendiyseniz CVV Nedir ve Alışverişlerde Nasıl Kullanılır? yazımıza da göz atmanızı tavsiye ederiz.

Furkan Topuk

Finans sektöründe uzun süredir çalışmaktayım. Yatırım ile ilgili pek çok alanda görev aldım ve kazandığım tecrübeleri sizlerle de paylaşıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu