Sağlık

Doğru Nefes Alma Teknikleri İle Yaşamınıza Enerji Katın

Doğru nefes alma teknikleri nedir, nasıl alınır? Nefes alma egzersizi yaparak nasıl daha sağlıklı ve enerji dolu oluruz? Tüm bu soruların cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz.

Hepimiz doğarken mükemmel bir sistemle dünyaya geliriz. En doğru nefes tekniklerini daha yeni doğan olarak içgüdüsel olarak bilir ve uygularız. Üstelik bunu ağlayarak yaparız.

 Yeni doğanları bıraksanız günlerce ağlayabilirler. Bol ağlama içeren bebeklik evresi hakkında hiç detaylıca düşündünüz mü? Bebekler çok yüksek sesle ağlamalarına rağmen neden sesleri kısılmıyor? Hatta ertesi gün bile aynı performansta ağlayabiliyorlar. Bunun nedeni doğru nefes tekniğini kullanmalarıdır. Bizde bu yazımız da doğru nefes alma teknikleri ile yeni doğanlar gibi güne enerjik başlamanın püf noktalarını aktaracağız. Heyecanlandınız biliyorum. Sizi daha fazla bekletmeyelim. Hadi başlayalım.

Eşit Nefes Tekniği

Teknikler arasında ilk inceleyeceğimiz teknik eşit nefes tekniği olacaktır. Diğer adı sama vrittidir. Nefes almak yaşam kaynağımızdır. Peki nefesimizi ne kadar doğru alıyoruz? Doğru nefes almak hayat kalitemizi arttırır. Doğarken diyaframımızdan nefes alırken büyümeye başladıkça bu durum değişir ve göğsümüzden nefes almaya başlarız.  

Eşit nefes egzersizi ile amacımız sadece burnumuzdan nefes almaktır. Doğru nefes alma teknikleri ile sinir sisteminiz rahatlamakla kalmaz, odaklanmanızı da geliştirir. Gelelim bu egzersizin yapılışına. Belli dönemlerimizde hepimiz uyumadan önce mutlaka koyunları saymışızdır. Derince bir nefes alırız. Tam tur nefes alırken 4’e kadar sayıyoruz. Hiç beklemeden nefesimizi veriyoruz ve bu işlemi yine 4’e kadar sayarak yapıyoruz.  Bu uygulama sayesinde nefesinize bir direnç ilave edilecek. Unutmadan, eğer uyku probleminiz varsa bu egzersiz sayesinde odaklanmanız gelişir ve rahatça uykuya dalabilirsiniz.

Sabah Nefesi

Sabah güne dinç başlamak, sendromsuz bir gün geçirmek hepimizin hayali. Doğru nefes alma teknikleri ile hiç de uzak bir hayal değil. Bu egzersizin amacı güne dinç başlamanız dışında, kas gruplarınızı güne açık bir şekilde başlamasını sağlamaktır. Gelelim bu tekniğin uygulanışına.

Yatağınızdan kalkın, bedeninizi hafifçe öne eğin ve kollarınızı serbestçe bırakın ki boşlukta sallansınlar. Yavaşça nefes alın ve dik bir pozisyona geçin ve sadece birkaç saniye nefesinizi tutun. Nefesinizi bırakmadan, tekrardan hafifçe eğilin ve nefesinizi bırakın. Bu teknik sayesinde veriminiz artacak şüpheniz olmasın.

Rahatlama Nefesi

Diğer adı 4-7-8 tekniğidir. En bilinen tekniklerden biridir. Yoga ve meditasyon ile ilgilenenlerin mutlaka duyduğu tekniklerden biri olan 4-7-8 egzersizi size inanılmaz bir rahatlama verecek. Doğru nefes alma teknikleri en başarılı sakinleştirici yöntemleri içerir. Bu tekniğin amacı kişiyi sadece güne uyarlamak değil hayata da uyarlamaktır. Gelelim egzersizin nasıl yapıldığına:

  • Dilediğiniz bir elinizi göğsünüzün üzerine yerleştirdikten sonra boşta kalan elinizi karnınızın üzerine koyun.
  • Nefes alırken karnınızın şiştiğini hissetmelisiniz ve nefes alırken içinizden 4’e kadar sayın.
  • Nefesinizi bırakmadan 7’ye kadar sayın, ardından nefesinizi vermeye başlayın fakat bu esnada 8’e kadar saymanız gerekir.
  • Birkaç kez tekrarlayabilirsiniz.  

Diyafram Nefesi

Yukarıda bahsettiğimiz gibi hepimiz yeni doğanken diyafram nefesi alırız. Fakat zaman ilerleyip yaş almaya başladığımızda durum göğüsten nefes almaya döner. İşte diyaframdan nefes almayı geri kazanmak için burayı dikkatlice okuyun. Hatta okurken uygulayabilirsiniz.  

Diyafram nefesi yavaşça ve derin bir şekilde alınır. Burada dikkat etmeniz gereken en önemli şey nefes alırken göğüs kafesinizi çok hareket ettirmeden karın bölgesinin kullanılmasıdır. Vücudunuz olabildiğince rahat bir konumda olsun. Bir eliniz karın bölgesinde, diğer eliniz ise göğüs kafesinizin üzerine olsun. Derince bir nefes alın. Nefes aldığınız esnada göğüs kafesiniz üzerinde yer alan elinizin az hareket ettiğinden emin olun ve asıl hareket etmesi gereken bölgenin karnınızın üzerindeki eliniz olması gerektiğini bilin. Ağzınız çok açık olmayacak şekilde nefesinizi verin ve bu esnada ıslık sesi gelebilir. Birkaç kez tekrarlayabilirsiniz.

Doğru nefes alma teknikleri ile sağlığınız düzene girebilir. Baş ve mide ağrılarını iyileştirici özelliği olduğu iddia edilen diyafram tekniği ile ayrıca migren ağrılarınız dahi belli bir noktaya kadar iyileşebilir.

Dönüşümsel Nefes

Nefes almak bize huzur verir. Sinirli veya gergin olduğumuzda derince bir nefes alma gereği duyar ve bu sayede rahatlamaya başlarız. Doğru nefes alma teknikleri arasında olan dönüşümsel nefes uygulaması da dengenizi bulmanıza yardım edecek tekniklerden biridir. Nasıl uygulanıyor bakalım:

İlk olarak sağ baş parmağınızı kullanarak sağ burun bölgenizi kapatın ve diğer bölgeden nefes alın. Nefesiniz verdikten sonra aynı işlemi sol burnunuz için yapın. Birkaç set yaparak uygulamayı tamamlayabilirsiniz.

Dönüşümsel teknik sayesinde nefes alma kanallarınız temizlenir ve tıkalı olan burnunuz açılır.

Doğru Nefes Egzersizlerinin Hayatımızdaki Yeri

Nefesin günlük hayatımızdaki yeri oldukça önemlidir. en stresli anlarınızda kalp ritminiz değişir, hızlı atmaya başlar ve doğru nefes egzersizleri ile bu düzene girer. Stresli olduğumuz anlarda beynimiz kendiniz korumaya alır ve ancak doğru nefes teknikleri kullanarak onu sakinleştirebilir ve tam fonksiyonlu çalışmasını sağlayabiliriz.

Bu tür durumlarda hepimiz kalıyoruz ve tam da bu yüzden doğru nefes tekniklerini öğrenerek hayatınıza enerji katmanız gerekir.

Günümüzde meditasyon amaçlı kullanılan bu teknikler geçmişte tedavi amaçlı kullanılıyordu. Düşünüldüğünden daha kolay olan nefes egzersizlerini yaşam tarzınızın bire parçası haline getirin. Böylece, oluşabilecek hastalarınızın önüne geçebilir, halihazırda var olan hastalıklarınızın tedavisinde kendinize destek olabilirsiniz.

Doğru Nefes Alma Teknikleri ile Yaşamınıza Enerji Katın yazımızı beğendiyseniz Su İçmenin Faydaları Nelerdir? yazımız da ilginizi çekebilir.

Z. Mine Toprakoğlu

Hastalıklar, diyet, sağlıklı yaşam, besinler, vitaminler ve daha birçok konuda kendime, bilgime güveniyorum. Özel bir firmada diyetisyen olarak çalışıyorum ve sizleri sağlıklı bir yaşama davet ediyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu