Seyahat

Doğu Avrupa Turu Yapacakların Kaçırmaması Gereken 7 Şehir

Doğu Avrupa turu yapmak isteyenler için sizlere en güncel ve güzel listeyi hazılamaya çalıştık. Doğu Avrupa’da gezilecek yerler arıyorsanız bu başlıklara göz gezdirmeden gezi listenizi oluşturmamanızı tavsiye ederiz.

Bilinmeyen ve saklı güzellikleri ile Doğru Avrupa bir cennet olabilir. Elbette hangi şehirleri gezeceğinizi biliyorsanız. Doğu Avrupa’da gezilecek yerler Tüm güzellikleri ile Doğru Avrupa turu için hazırsanız, başlayalım.

Doğu Avrupa Turu İle Gezilecek Yerler

Prag, Çekya

Doğu Avrupa Turu: Prag
Doğu Avrupa Turu: Prag

Altınşehir olarak adlandırılan Prag, Çekya’nın en gözde ve dolayısıyla Doğu Avrupa’nın en çok turist çeken şehirleri arasında yer alır. Şehir, Vltava Nehri üzerinde kurulu. Akılda kalan bir Doğu Avrupa turu yapmak istiyorsanız, öncelikle Prag’da nereleri gezmeniz gerektiğini bilmelisiniz.

Her sene ortalama 4 milyon ziyaretçiye ev sahipliği yapan bu eski şehir, görkemli ve tarihi yapıları ile unutulmaz bir gezi turunun ilk basamağını oluşturuyor. Tarihi yapıları, görkemli kiliseleri, unutamayacağınız çan kulelerini gezmenin yanı sıra buraya gelmişken çek birası ve hamur köftesinin tadına bakmayı da sakın ola unutmayın. Yolunuz Karl Köprüsü’ne düşecek olursa tarihi kaleyi ziyaret ederek gezimize başka bir hava katabilirsiniz.

Belgrad, Sırbistan

Doğu Avrupa Turu: Belgrad
Doğu Avrupa Turu: Belgrad

Belgrad, Sırbistan’ın başkenti olup aynı zamanda en büyük şehri olma unvanına sahiptir. Yüzyıllar boyu Osmanlı hakimiyetinde kalan bu bölge, yine Türk kültüründen çeşitli izler taşır. Ziyaretiniz sırasında şehir kalesinin günümüze kalmış bazı bölümlerini inceleme fırsatını yakalayabilir aynı zamanda Osmanlı döneminden kalma Bayraklı Camii’yi inceleyebilirsiniz.

Şehir tarihi yapılarının yanı sıra Türk kültüründen çeşitli izleri ayaklarınızın altına seriyor. Bunu cadde ve sokak isimlerinde bile görebilirsiniz. Örneğin Belgrad şehrinin İstiklal Caddesi olan Terazija, Türkçe terazi isminden türemiştir. Kenti dört mevsim gezebilseniz bile kış aylarında yaşanan soğuklar dolayısıyla tavsiye etmiyoruz.

Türk vatandaşları için bu gezinin diğer güzel tarafı ise vize istenmemesi. Yani vizesiz Doğu Avrupa turu yapmak istiyorsanız önceliğinizi Belgrad’dan yana kullanabilirsiniz.

Mostar, Bosna-Hersek

Doğu Avrupa Turu: Mostar
Doğu Avrupa Turu: Mostar

Doğu Avrupa dediğimiz zaman akla en çok gelen şehirlerin başında Mostar yer alır. Bosna Hersek için tarihi bir öneme sahip olan bu şehir, her sene binlerce turisti ağırlıyor. Aynı zamanda ülkemizden de çok sayıda turistin Doğu Avrupa gezisi için bu şehri tercih ettiğini söyleyebiliriz.  

Osmanlı hakimiyetinde uzun dönem kalan şehir, günümüzde estetik tarihi bir doku ve modern güzellikleri aynı anda bünyesinde barındırıyor. Dolayısıyla hem hayran kalacağınız hem de gezinizin asla bitmesini istemeyeceğiniz şehirlerden birisi olarak karşımızda. Sırbistan’da olduğu gibi Bosna Hersek geziniz için de vizeye ihtiyacınız olmadığının altını çizelim.

Riga, Letonya

Doğu Avrupa Turu: Riga
Doğu Avrupa Turu: Riga

Letonya’nın şehirlerinden birisi olan Riga, bir diğer adıyla Baltık’ın İncisi sanat ve deniz kültürü ile harmanlanmış estetik bir dokuya sahip. Baltık Denizi kıyısında yer alan bu şehir, Letonya’nın başkenti olmadan çok uzun zaman önce yani 12. yüzyılda Alman tüccarlar tarafından kurulmuştur. Eski şehir merkezinde hala ziyaret edebileceğiniz görkemli evler ve kiliseler bu dönemden kalma Alman yapılarıdır. Yeni Kasaba ilçesinde yer alan Yeni Sanat bölgesi de aynı estetik dokuyu sürdürüyor. Yani bu gezi için fotoğraf makinenizi şimdiden hazırlamanızı tavsiye edebiliriz.

Ohrid, Makedonya

Doğu Avrupa Turu: Ohrid
Doğu Avrupa Turu: Ohrid

Ohrid Gölü’nün kıyısında yer alan Ohrid şehri, Makedonya’nın güneybatısında konumlanmış durumda. İçinizi ısıtan ve ruhunuzu dinlendirebileceğiniz bu şehir Osmanlı mimarisine ait evlerle tarihi bir önem kazanıyor. Aynı zamanda Roma’dan kalma bir amfi tiyatroya da ev sahipliği yapıyor.

Etrafı dağlarla çevrili bu göl ve şehirde, özellikle yaz aylarında çok sayıda yerli ve yabancı turisti görmek mümkün. Ohrid’e yolunuz düşerse dağlarda yer alan Aziz Naum Manastırı’nı ziyaret etmeyi de ihmal etmeyin. Listemizde Türk vatandaşlarından vize istemeyen 3 ülke olarak Makedonya’yı not düşüyoruz ve Doğu Avrupa turu için listelediğimiz şehirlerimizi inceleyemeye devam ediyoruz.

Minsk, Beyaz Rusya

Doğu Avrupa Turu: Minsk
Doğu Avrupa Turu: Minsk

Beyaz Rusya’nın başkenti olan Minsk’in nüfusu günümüzde 2 milyon daha fazla. Beyaz Rusya’nın en büyük şehri olmasının yanı sıra müze, kiliseler, saraylar, rekreasyon alanları ile kendine has bir kültürel dokuya sahip. Bu şehri ziyaret edip de büyülenmemek elde değil. Çünkü geçmişten günümüze taşıdığı tarihi esinleri ile hala bir parçası tarihin tozlu sayfaları arasında yer alıyormuş izlenimi veriyor. Buna paralel olarak gelişen gece hayatı ise özellikle genç turistlerin dikkatini hayli çekiyor gibi.

Budapeşte, Macaristan

Doğu Avrupa Turu: Budapeşte
Doğu Avrupa Turu: Budapeşte

Macaristan’ın başkenti ve Doğu Avrupa’nın en gözde şehirlerinin başında ise Budapeşte yer alıyor. Eğer Doğu Avrupa turu yapacaksanız Budapeşte’yi listenize mutlaka eklemelisiniz. Belki çeşitli kartpostallarda ya da belgesellerde gördüğünüz ikonik parlamento binasını yakından inceleyebilme fırsatının yanı sıra şehirde atacağınız her adımda tarihi bir güzellik sizi takip edecek. Her adımında birçok esin kaynağı taşıyan bu şehir, dillere destan güzelliği ile ziyaret etmek isteyeceğiniz şehirler arasında yer alıyor.

Doğu Avrupa turu yapacaklara şimdiden tavsiyemiz, önceden rotalarını çizmeleri yönünde olacak. Bu sayede çok fazla acele etmeden ama her anın tadını çıkartarak bu eşsiz turu deneyimleyebilirsiniz. Gideceğiniz her şehir hakkında kapsamlı bir araştırma yapmayı da ihmal etmeyin. Kim eşsiz güzellikleri keşfetmenin büyüleyici hissini kaçırmak ister ki?

Doğu Avrupa Turu yazımızı beğendiyseniz Bükreş Gezilecek Yerler yazımız da ilginizi çekebilir.

Senem Ildırlı

Gezmeyi, yeni yerler keşfetmeyi, yeni insanlarla tanışmayı ve yeni lezzetler denemeyi, kısacası yeni olan her şeyi seviyorum Burada da kendi gözlemlerimi, anılarımı yazmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu