Sağlık

Doğum Sonrası Kilo Verme Yolları

Doğum sonrası kilo verme yolları oldukça dikkat edilmesi gereken bir süreçtir. Pek çok anne doğum sonrası zayıflama adı altında sağlıksız diyetler veya yorucu egzersizler yapmaktadır. Bu yazımızda nasıl doğru ve sağlıklı şekilde kilo vermenin yollarından bahsedeceğiz.

Merhaba güzel anneler. Başlığı görünce çok mutlu olduğunuza eminim. Kahvenizi hazırlayın ve doğum sonrası kilolarımdan nasıl kurtulacağım endişesini bir kenara bırakın. Doğum sonrasında aldığınız kilolara bağlı olarak kilo verme süreciniz belirlenir. Yani aldığınız kilolarla onları vereceğiniz süre doğru orantılıdır. Doğumun ardından tüm enerjinizi bebeğinize ayırdığınızı biliyoruz fakat, bebeğinize daha iyi bakabilmek içinde sizin sağlıklı ve mutlu olmanız gerektiğinizi de biliyoruz. Bedeniniz hamileliğin ardından yavaş yavaş toparlanmaya başlar. Peki doğum sonrası kilo vermenin yolları nelerdir?

Doğum Sonrası Kilo Verme Yollarına Ne Zaman Başlanmalı?

Doğum sonrası kilo verme yolları nelerdir sorusuna cevap vermeden önce kilo vermeye ne zaman başlanmalı sorusuna cevap vermek de önemlidir. Çünkü, doğum sonrasında anneler yanlış yönlendirilebiliyorlar. Evet, bu süreçte çok desteğe ihtiyacınız var fakat her tavsiye edileni uygulamaya geçmeden önce düşünün. Özellikle sütün bol olacak diye verilen tavsiyeler sonucunda, anne birçok fazla kaloriyi sağlıksız yöntemlerle alıyor. Bu da daha fazla kilo almasına sebep oluyor.

Doğum sonrası mutlaka bir Beslenme ve Diyet Uzmanına randevu almalısınız ve daha sağlıklı bir yola girmelisiniz. Çünkü, doğum sonrasında kilo verme yolları ile bu süreç tamamen size özel bir liste hazırlanır. Liste de anne sütünü arttıran sağlıklı besinlere ve tariflere yer verilir ve anne sütünde bir azalma olmaz. Düşünülenin aksine anne sütünün kalitesi artar. Bu sayede bebeğiniz için verimli olurken bir yanda da kilo vermeye başlarsınız.

Hamilelik Sonrası Kilo Verme ve Püf Noktaları

Hamilelik sonrası kilo verme önemli bir konu ve bu konuyla alakalı püf noktalarını vermek istiyoruz. Öncelikli yeter ki bir hedefiniz olsun. He şeyden önemlisi kendi sağlığınızı önemseyin. İşte size birkaç püf noktası;

 • İlk olarak kendinizi bir hedef belirleyin ve bu hedef doğrultusunda bir yol haritası çıkarın kendinize. Neredesiniz, nereye gitmek istiyorsunuz? Beslenmenizde yaptığınız hataları not alarak başlayabilirsiniz. Daha sonrasında o hataları düzeltmeye başlayın.
 • Doğum sonrası kilo verme yolları arasında besin günlüğü tutmak var. Bilinçsiz bir tüketimin önüne geçmek için hangi besinden ne kadar tükettiğinizi not edin. Fazla tükettiğiniz besinler sizin kilo almanıza neden olabilir. Sağlıklı besinler tüketseniz dahi fazlası kilo aldırır bunu unutmayın.
 • Beslenme düzeniniz olsun. Biliyoruz yorucu bir döneme girdiniz fakat bir beslenme düzenizin olması gereklidir. Hep aynı saatte beslenmeye özen gösterin. Vücudunuz belli bir düzene alıştıktan sonra forma girmek daha kolay oluyor. Sabah, öğle ve akşam ana öğününüz yanında bu ana öğünlerde fazla yemenizi engelleyecek bir de ara öğünlere ihtiyacınız var. Bunun için de ana öğünlerle beraber en çok 3 ara öğün yapmalısınız.

Doğum Sonrasında Anne Neler Tüketmelidir?

Yapılan bilimsel ışık doğrultusunda alınan enerji içeriğinin en az kalori tüketimi kadar önemli olduğudur. Yani, kilo verme sürecine giren anne her besin grubundan yeterli miktarda beslenmelidir. Doğum sonrası kilo verme yolları ile annelerin tüketmesi gerekenler;

 • Doğum sonrası kilo vermenin yolları arasında günlük beslenme de tüketilen besinlerin yeri oldukça önemlidir. Bunun için günde tüketeceği protein oranı %12-15, karbonhidrat oranı %55-60 ve yağlar ise %25-30 olmalıdır.
 • Beyaz undan yapılan ürünleri hayatınızdan çıkarın ve onun yerine tam tahıl ürünleri hayatınıza sokun.
 • Basit şekerlerden uzak durun onun yerine yapacağınız tatlıların içine pekmez katabilirsiniz.
 • Bu süreçte protein alımınıza dikkat etmelisiniz. Anne sütüne en yakın protein değerine yumurta sahiptir. Bu yüzden emziren bir anne mutlaka kahvaltısına yumurtayı dahil etmelidir.  Ayrıca, şunu da eklemeliyiz ki, balık ve kırmızı eti de tüketmelisiniz.
 • Son olarak, enzimlerin daha işlevsel olması ve vücudumuzun çalışması için vitamin ve minerallere ihtiyaç duyarız. Bunun için mevsiminde yetiştirilen sebze ve meyveleri tüketmelisiniz.

Doğum Sonrasında Besinler Nasıl Tüketilmeli?

Doğum sonrasında her besin grubuna yer vermemiz kadar önemli olan diğer bir nokta ise o besin gruplarının nasıl tüketilmesidir. Doğum sonrası kilo verme yolları nelerdir diye baktığımızda besinleri şu şekilde tüketerek etkili bir şekilde kilo verebilirsiniz;

 • Doğum sonrasına sağlıklı yağları beslenmenize dahil etmelisiniz. Yağları tamamen beslenmenizden çıkarmanız tamamen yanlıştır. Sebze yemeklerini 2-3 yemek kaşı ile pişirmeniz en ideal olandır.
 • Sebzeleri yağda kızartmak her ne kadar cazip gelse de onları fırınlamayı tercih etmelisiniz. Haşlanmış sebzelere ve ızgaraya daha fazla yer verin.
 • Anne sütünü arttırmak için sıvı tüketimi oldukça önemlidir. Bunun için vücudunuz ihtiyaç duyduğu su miktarına göre en az 2,5 litre su tüketin. Bol su tüketimi vücuttaki yağları parçalamanızda etkin rol oynadığından kilo vermenizi de sağlayacaktır.
 • Su tüketim dışında sağlıklı bir bağırsak için probiyotik tüketmelisiniz. Bunun içinde kefir ya da ayranı tercih edebilirsiniz.
 • Hızlı yemek yeme alışkanlığınız varsa bunu durdurmalısınız. Mümkün olduğunca yemek yeme sürenizi uzatın çünkü hızlı yemek yediğinizde besinleri büyük lokmalar halinde yutarsınız ve bu da sindiriminizi yavaşlatır.

Doğum Sonrası Zayıflama Egzersizleri

Doğum sonrasında zayıflama yolları sadece beslenmeyi içermez. Yapacağınız birkaç etkili egzersizde bu sürece katkıda bulunur. Sonuçta, kilo vermenin sadece yüzde yetmişi beslenmedir geri kalanı egzersizle ilgilidir. Yoğun egzersiz yapmak anne sütünde laktik aside sebep verdiğinden bebek anne sütünü reddeder. Bu durumun yaşanmaması için size haftada sadece üç gün tempolu bir yürüyüş yapmanızı öneriyoruz.

Doğum Sonrası Kilo Verme Yolları yazımızı beğendisyeniz Süt Yapan Yiyecekler Nelerdir? Anne Sütünün Önemi yazımız da ilginizi çekebilir.

Z. Mine Toprakoğlu

Hastalıklar, diyet, sağlıklı yaşam, besinler, vitaminler ve daha birçok konuda kendime, bilgime güveniyorum. Özel bir firmada diyetisyen olarak çalışıyorum ve sizleri sağlıklı bir yaşama davet ediyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu