Finans

Dönem Borcu Nedir? Kredi Kartı Dönem Borcu Nereden Öğrenilir?

Dönem borcu nedir? Kredi kartı dönem borcu nasıl öğrenilir ve nereden ödenir? Asgari ödeme ve dönem borcu arasındaki farklar nelerdir? Bu soruların cevaplarını ve daha fazla detayları yazımızda bulabilirsiniz.

Kredi kartı dönem borcu, kredi kartının hesap kesim günü sonrasında kredi kartınızın ekstrenin düzenlendiği tarihe kadar olan süre içeriğinde yapılan harcamalardır. Kısaca kredi kartı dönem borcu nedir, çekilen nakit avanslarla beraber ve eğer bulunuyorsa önceki dönemlerden kalan borçları içeren kartın borcudur.

Kartınıza ait olan tüm borçları kapsayan kredi kartı dönem borcu düzenli olarak ödenmesi gereken konulardandır. Aksi takdirde kredi kartı kullanımınız kapanabilir ve kredi notunuz düşebilir.

Dönem Borcu Nedir?

Dönem borcu, kredi kartı ile yaptığınız harcamaların tümünü kapsamaktadır. Dönem sonu borcu nedir konusunda aylık olarak ödenmesi gereken tarihler vardır ve bu süreç içerisinde ödenmesi gerekmektedir. Asgari ödeme tutarda kredi kartında dönem borcu üzerinden ödenmesi gereken minimum tutar olmaktadır. Eğer dönem borcunuz 1000 TL ise aylık olarak 250 TL- 300 TL gibi bir tutar olacaktır. Dönem sonu borcu konusunda,

 • Kredi kartı ve nakit avanslar günden güne artmaktadır, bununla birlikte birçok kişi kredi kartı çıkartmaktadır, kredi kartı çıkartıldığı zaman hesap kesim tarihi belirlenir.
 • Dönem borcu nedir konusunda hesap kesim tarihinden öncesinde yapılan taksit, harcama ve nakit avans durumları önceki dönemden kalan borçların tamamı anlamına gelir.
 • Dönem borcu ödenmediği zamanlarda yapılan harcamalarda borcunuza alışveriş faizi işlenebilmektedir.
 • Dönem borcu toplamı ödenmezse dönem borcunun asgari ödeme tutarını ödemeniz gerekmektedir.

Kredi Kartı Dönem Borcu Nasıl Ödenir?

Kredi kartları pratik olmaları sebebiyle günlük hayatın olmazsa olmazları arasında bulunmaktadır. Kredi kartı büyük oranda kolaylaştıran bir araç fakat bazı zamanlarda kredi kartı borcunu ödemek sıkıntılı olabilmektedir. Kredi kartı dönem borcu nasıl ödenir konusunda bankadan bankaya farklılık gösterebilmektedir, bununla birlikte bankaların mobil bankacılık üzerinden kredi kartı dönem borçları ödenmektedir. Kredi kartının dönem borcu nasıl ödenir konusunda,

 • Kredi kartı borcu ödenirken dikkat edilmesi noktalardan biri borçların son ödeme tarihi olmaktadır.
 • Kredi kartının hesap kesim tarihi geldiği zaman hesap özeti borcunun son ödeme tarihine dikkat edilmesi gerekmektedir.
 • Son ödeme tarihi geçilirse ve borç ödenmezse kredi kartı borcu üzerine faiz işlenmektedir.
 • Kredi kartı dönem borcu ödenirken asgari tutarın tümü ödenmesi gerekir. Bu tutar son ödeme tarihine kadar ödemeniz gereken tutar olmaktadır.
 • Borcun tamamını ödemek zorunda kaldığınız zaman asgari tutarı mutlaka ödemeye çalışmalısınız.

Kredi Kartı Dönem Borcu Nereden Ödenir?

Kredi korku dönem borcu ödeme konusunda kişiler bankalara bağlı olarak kredi kartı hesap özetini taksitlendirebilirler. Kredi kartı dönem borcu ödenmezse bu durumda faiz işlenebilir ve harcadığınızdan daha fazla ödeyebilirsiniz. Kredi kartı borcunuzu taksitlendirmek istediğiniz zaman daha rahat seçeneklerde ödeyebilirsiniz. Kredi kartı dönem borcu nerede ödenir konusunda,

 • Bankaların internet şubeleri üzerinden,
 • Bankaların bankamatiklerden,
 • Nakit şekilde PTT şubelerinden,
 • Bankaların şubeleri üzerinden,

Ödemelerinizi yapabilirsiniz. Bununla birlikte bankalardan bankalara farklı olarak ödeme yapabilir ve son ödeme tarihine kadar asgari tutarı veya borcunuzun tamamının ödenmesini sağlayabilirsiniz. Bankaların müşteri hizmetleri numarası ile iletişime geçerek dönem borcu ödenmesi konusunda bilgi alabilirsiniz.

Kredi Kartı Dönem Borcu Hesaplama

Kredi kartı dönem borçları genel olarak mobil bankacılık üzerinden hesaplanır ve otomatik olarak hesabınıza yansır. Kredi kartı dönem borcu hesaplama konusunda bankalarınızın mobil bankacılık üzerinden görebilirsiniz. Kredi kartınızın asgari hesaplaması da kredi kartınızın dönem borcunun %20 kadarı alınarak yapılmaktadır.

Kredi kartı hesaplama yapılırken eğer bir kişinin kredi kartı dönem borcu 5000 TL ise asgari ödemesi %20 kadarı 1000 TL olur. Eğer iki ay veya 3 ay asgari tutar üst üste ödenmezse kredi kartı nakit işleme kapatılır. Geri açılma durumu ise dönem borcunun ödenmesi sonrasında yapılır.

Dönem Borcu Toplamı Ödenen Kart Ne Zaman Açılır?

Eğer bir takvim yılı içerisinde 3 kez asgari ödeme yapılmazsa, toplam dönem borcu ödenene dek kredi kartları kullanıma kapatılır. Toplam dönem borcu ödenen kartlar en fazla 1 iş gününde kullanıma açılmaktadır. Dönem borçlarının ödenmediği zamanlarda asgari tutar ödenmelidir. Toplam dönem borcu nedir veya nereden ulaşılır diyorsanız bu noktada mobil bankacılık üzerinden bilgi alabilirsiniz.

Kredi Kartı Asgari Ödeme ve Dönem Borcu Farkı Nedir?

Kredi kartında bulunan dönem borçları, hesap kesim tarihinden beri yapılan harcamalarınızın borcunu ifade etmektedir. Asgari tutarların anlamı ise borçların minimum ödeme miktarını ifade etmektedir. Dönem borcu hesaplama anlık olarak yapılır fakat asgari tutar hesaplaması harcama gününden önce sizlere belirtilir.

Asgari tutar ödenmezse kalan bakiyeye alışveriş faizi uygulanır ve asgari ödeme tutarı yapılmadığı zaman kalan bakiyelere gecikme faizi eklenmektedir. Asgari ödeme yapma durumu sizlerin kredi notunuzu önemli derecede olumsuz etkiler ve kredi kartınızın kullanıma kapatılmasına sebep olmaktadır.

Ziraat Kredi Kartı Dönem Borcu Nedir?

Ziraat Bankası, Türkiye’de en fazla kullanılan bankalardan biridir. Bununla birlikte Ziraat üzerinden kullanılan kredi kartları konusunda Ziraat kredi kartı dönem borcu nedir bilgisini almak için Ziraat mobil bankacılık üzerinden giriş yaparak tutarı öğrenebilirsiniz. Aynı zamanda Ziraat bankası asgari ödeme tutarını da göstermektedir. 

Ziraat kredi kartı dönem borcu nasıl ödenir konusunda şubelerden, mobil bankacılık üzerinden ödeyebilirsiniz. Eğer asgari ödemeler yapılmazsa gecikme faizi hesaplanmaya başlamaktadır.

Kredi Kartları Borçları Nasıl Takip Edilir?

Kredi kartları dönem borcu asgari tutarla birlikte hesaplanır. Ödenmediği zamanlarda faiz durumu devreye girer ve asgari ödemeler yapılmazsa gecikme faizi durumu hesaplanır. Tüm bu durumlar borca borç katar ve kartın kullanıma kapatılma durumu meydana gelebilir. Kredi kartı borçlarını takip etmek önemlidir ve kartınızı takip etmek için bazı püf noktalar bulunur bunlar,

 • Asgari ödemeleri ertelemeden ödemeye çalışın.
 • Gelir ve giderleriniz için bütçe oluşturun.
 • Kredi kartınızı kullanmayı bırakın.
 • Kredi kartı borçlarınızı hesaplayın.
 • Fazla kredi kartı kullanmayın, mümkünse tüm harcamaları tek bir kart üzerinden yapın.

Kredi kartı borçları ödenirken bu tarz durumlara dikkat etmelisiniz. Aksi takdirde faizli bir şekilde ödemek zorlaşabilmektedir. Tüm giderlerinizi karşılamak için yeterli paranız bulunmuyorsa bu durumda kredi kartınızı harcamayı bırakmalısınız. 

Kredi Kartı Dönem Borcuna Uygulanan Faiz Oranı Nedir?

Faiz oranları anlaştığınız bankalara göre farklılık göstermektedir. Bununla birlikte faiz tutarı yasal olarak belirlenen tutarlar arasındadır. Kredi kartınıza asgari ödemeler yapıldıktan sonra yasal olarak 2021 senesi 1 Ekim tarihi ile aylık olarak%1,98 faiz aksi uygulanır ve akdi faiz oranı da kredi kartında ödenen geç tutar konusunda uygulanacak en yüksek faiz oranı olmaktadır.

Kredi Kartı Neden Kullanıma Kapatılır?

Kredi kartının kullanıma kapatılması konusunda en önemli sebep borcunun ödenmemesi durumudur. Kredi borçlarında da olduğu gibi ödeme süresi 90 gün olmaktadır. Eğer 90 gün gecikirse kartınız kullanıma kapatılır ve kişilerin hakkında yasal bir takip başlatılmaktadır. 

Kredi kartı borçlarında olduğu gibi 90 günlük süre sonrasında 7 günlük bir süre tanınır, bu süreçte borçların ödenmesi gerekir ve eğer ödenmezse yasal işlemler başlatılır. Bu durumların dışında kişiler kendi isteğine göre kartlarını kapatabilirler. Kapatma işlemi için tüm borçlar ödendikten sonra bankaların müşteri hizmetleri ile görüşerek kapatılır.

Dönem Borcu Nedir? Kredi Kartı Dönem Borcu Nereden Öğrenilir? yazımızı incelediyseniz Finans kategorimizde yer alan Kart Numarası Nedir? Kart Numarası Nerede Yazar? yazımız da ilginizi çekebilir.

Furkan Topuk

Finans sektöründe uzun süredir çalışmaktayım. Yatırım ile ilgili pek çok alanda görev aldım ve kazandığım tecrübeleri sizlerle de paylaşıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu