Eğitim

Drone Ehliyeti Nasıl Alınır? Aranan Şartlar ve Tüm Detaylar

Drone ehliyeti nasıl alınır? Sizde mükemmel ve profesyonel videolar çekmek istiyor ya da hayaliniz İHA pilotu olmaksa, bu sorunun cevabını en kısa sürede öğrenmek zorundasınız.

Drone, teknik ifadeyle insansız hava aracı demektir. Bir hava aracını uçurabilmek için pilot komutası gerekir. Drone araçlarında ise, yerden kumanda ile kullanım sağlanabilmektedir. Hemen herkes drone pilotu olabilir, fakat profesyonel olarak etkinliklerde, partilerde ve fotoğraf çekimi işlemlerinde drone pilotu olabilmek için ciddi anlamda eğitim alınması gerekir. Peki drone ehliyeti nasıl alınır?

Drone Ehliyeti Nasıl Alınır?

Drone kullanabilmek için gereken ehliyete, İHA ehliyeti adı verilmektedir. Peki drone ehliyeti nasıl alınır? Bu ehliyet türü, insansız hava araçlarını kullanabilmek için gerekli olan türdür, fakat bu da kendi içince birkaç dala ayrılmaktadır. İHA-1 ve İHA-2 olmak üzere iki tür drone ehliyet türü bulunmaktadır.

 • Ağırlıkları 4 ila 15 kilo arasında olan drone araçlarını kullanabilmek için İHA-1 ehliyeti gerekmektedir.
 • 15 kilo ile 100 kilo arası araçlar için ise İHA-2 ehliyeti gerekiyor.

Drone Ehliyeti Nereden Alınır?

Drone ehliyeti alabileceğiniz kuruluşlar SGMH veya SGMH yetkili kuruluşlardır. Gerekli eğitimleri alan kişiler hızlı ve kolay bir şekilde drone ehliyeti alabilmekte ve araç kullanımına başlayabilmektedir.

Drone Ehliyet Şartları

 • İHA-0 Ticari pilot sertifikası en az 12 yaş
 • İHA-1 için en az 15 yaş.
 • İHA-2 ve İHA-3 profesyonel sınıftır, ehliyet almak gerekir ve eğitim süresi diğer lisanslara göre daha uzundur.

İHA Pilotu Maaş ve İstihdam Detayları

Drone pilotları kendi işlerini kurabileceği gibi maaşlı olarak da çalışabiliyorlar. Özellikle devlet bünyelerinde ciddi bir personel alımı var. İHA pilotu maaş şu anda ortalama olarak 5 bin lira ile 15 bin lira arasında değişiyor. Drone pilotları kendi işlerini de kurabiliyorlar. Kendi işlerini kurup binlerce lira kazanan pilotlar var. Örneğin çeşitli parti ve organizasyonlarda çalışan pilotlar bu işten çok para kazanıyorlar. Bu işi kurmak için iyi bir drone ve kamera gerekiyor, gereksinimleri karşılayanlar ortalama 20 bin lira ile çok ciddi kar getiren bir iş kurabilirler.

Drone Pilotları Hangi İşleri Kurabilir?

 • Parti ve Düğün Pilotluğu
 • Drone Kiralama
 • Okul etkinlikleri pilotluğu

Parti ve Düğün Pilotluğu

Partilerde ve düğünlerde drone pilotu olacak kişiler bu işten güzel paralar kazanabilirler. Özellikle son zamanlarda tek bir düğün organizasyonundan 1500-2000 lira gibi ücretler kazanan drone pilotları, bu işten gerçekten iyi gelir elde ediyorlar.  Hadi bir de bu işi gerçekten yapan biriyle görüşelim.

Drone Pilotu İle Yapılan Röportaj

Yazımızın daha öğretici olması açısından Mehmet A. isimli drone pilotu ile yaptığımız konuşmayı sizlere aktarmak istiyoryz.

Hikayenizi anlatır mısınız?

 • Hikayemiz çok yeni başladı. İki yıl önce iki arkadaş kafa kafaya verdik, elimizdeki paraları birleştirdik ve bu işi kurduk. Normal bir iş de kurabilirdik, ama biz yeniliği tercih ettik.

İşleriniz nasıl gidiyor, iş süreciniz nasıl işliyor?

 • İşlerimiz çok iyi. İş sürecimiz ise şu şekilde işliyor, öncelikle sosyal medya hesaplarına reklam veriyoruz yaptığımız işlerle ilgili, hatta ünlü hesaplara da çok para verdik bu işle ilgili.
 • Oradan evlenecek olan kişiler bizimle irtibata geçiyor ve iş alıyoruz.
 • Düğün gerçekleşmeden birkaç saat önce hazırlıklarımızı yapıp, düğünün yapılacağı alana gidiyoruz.
 • Saatlerde video ve resim kayıtları alıyoruz.  Ardından bu kayıtları satıyoruz.
 • Bir düğün için alınan ücret 1500 lira, fakat düğünün uzunluğuna göre bu değişir.
 • Örneğin ünlüler 1 haftalık düğün yapıyorlar, oradan oraya gidiyorlar. İşte o zaman 10-20 bin lira gibi rakamlar istiyoruz. Hem çok vakit harcıyoruz hem de masraflarımız oluyor.

Ne Kadar Kazanıyorsunuz?

İş sürecimize bağlı tamamen. Eğer sürekli reklamlarımız aktif olursa ayda 12-13 düğüne gidiyoruz ve bu düğünlerden yaklaşık 15 bin lira gibi bir rakam almış oluyoruz. Reklam vermesek bir iki düğüne ancak gidebiliriz. Sadece reklamlara 4-5 bin lira harcıyoruz her ay

Drone Pilotları Devlette Çalışabilir mi?

Drone pilotları aşağıdaki kurumlarda istihdam edilebilirler;

 • Emniyet Genel Müdürlüğü
 • Orman Genel Müdürlüğü
 • Belediyeler
 • Sivil Savunma
 • Dernek ve Vakıflar

Drone Pilotu Kamu Maaşları

Gerekli eğitimlerini almış olan pilotlar, drone araçlarıyla beraber, orman genel müdürlüğüne gidip çalışabilirler. Drone araçları, yanan veya sorunlu araziyi belirlemede çok büyük rol oynamaktadır, bu araçları sayesinde orman genel müdürlüğünün iş süreci kısalmakta ve doğal afet kontrolü daha kolay sağlanmaktadır.

Aldığımız bilgilere göre devlet kurumlarında çalışan drone pilotları en az 5 bin lira kazanmaktadır. Bunun yanı sıra, eğitimli olanlar, pilotluk tecrübe süresi uzun olanların aldıkları maaşlar da buna oranla fazla oluyor tabi ki. Biraz araştırdığımızda 10-12 bin lira maaş alan drone pilotları da görmek zor değil. Yani demek ki bu sektörde ciddi bir kariyer imkânı var

Drone Kiralayarak Para Kazanmak

Drone ile para kazanmak için sadece çalışmak zorunda değilsiniz. Önemli ve acil durumlarda, örneğin yangın anında drone ihtiyacı artar. Bu gibi durumlarda ilgili kişilerden drone kiralanması gerekebiliyor. Drone kiraları oldukça yüksek. Bir haftalık kira bedeli en az 1 bin TL’den başlıyor ve çeşidine göre 5 bin liraya kadar çıkabiliyor. Bu şekilde birden fazla drone alırsanız güzel para kazanabiliriz.

Drone Ehliyeti Nasıl Alınır? Aranan Şartlar ve Tüm Detaylar yazımızı beğendiyseniz Eğitim kategorimize göz atmanızı tavsiye ederiz.

S. Emir Canbaş

İ.Ü. Amerikan Kültürü ve Edebiyatı mezunu ve mezun olduğum bölüm hakkında kendi bildiklerimi, araştırmalarımı sizinle paylaşıyorum. Türkiye ve dünyada eğitimin yanı sıra kodlama da öğrenmeye ve burada paylaşmaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu