Eğitim

Dünyanın En Eski Üniversiteleri Listesi

Dünyanın en eski üniversiteleri listemizi yurt dışında akademik kariyer planlıyorsanız hangi okulu seçeceğinize yardımcı olmak için hazırladık. Burada yer alan üniversiteler eski olmakla beraber eğitim kalitesi de bir o kadar yüksektir.

Dünyada yıllardan beri var olan ve öğretim vermeye devam eden onlarca üniversite var. Fakat bazı Üniversiteler o kadar eski ki, neredeyse 1000-2000 yıllık bir geçmişe sahipler. Genelde tarihi çok eski olan üniversiteler iyi oluyor ve bu içerikte de eski ve iyi üniversiteleri göreceksiniz. Eğer öğreniminizi bu üniversitelerde yapmak isterseniz, en eski 10 üniversite içeriğimizi dikkatle okumanızı öneririm. İsterseniz dünyanın en eski üniversiteleri listemize bir göz atalım.

Dünyanın En Eski Üniversiteleri Listesi

University Of Bologna 

Dünyanın en eski üniversiteleri listemizin ilk sırasında yer alan University of Blogna’yı araştırırken biz de biraz şaşırdık aslında çünkü olduça eski bir okul olduğunu gördük. 1088 yılından bu yana sürekli olarak aralıksız eğitim veren bu kurum, dünyanın en köklü üniversitelerinden biridir. University Of Bologna, 900 yılı aşkın bir tarihi barındırmakla beraber, aynı zamanda bir tarihi eser, zira okul binaları, bahçesi hepsi restorasyonlu olsa da 1088’den kalma. University Of Bologna, eskiden sadece doktora çalışması için kullanılan bir kurum iken, şuanda pek çok alanda eğitim olanağı sunmaktadır.

University Of Oxford

Dünyaca ünlü bir sürü bilimadamını çıkaran, başbakan, Nobel ödülü kazananları ve başpsikopos gibi pek çok önemli kişinin yetiştiği okuldur. University Of Oxford, Birleşik Krallık’ta yer almakta olan dünyanın en önemli üniversitelerinden biridir. Kuruluş tarihi kesin olmasa da 1096 yılına kadar ulaşan veri ve bazı dökümanlar mevcuttur. Dünyadaki üniversiteler sıralamasında altıncı sırada yer alan University Of Oxford, eski üniversiteler sıralamasında en yüksek dereceye sahiptir. Neredeyse 22 bini aşkın öğrenci ve bunun 2-3 katı kadar da dil öğrencisi bulunmaktadır. 

University Of Salamanca

1134 yılında kurulan University Of Salamanca, İspanya’nın en eski üniversitesidir. Bu üniversite, Kristof Kolomb’un Amerika’yı keşfetmek için kaynak bulmaya çalıştığı yerdir ayrıca. 9 kampüs ve 30 binden fazla öğrenciye sahip olan University Of Salamanca, İspanya’da yabancı öğrencilere lisans ve lisansüstü eğitim olanağı sunuyor. 250’den fazla akademik programa sahip bu okul, bilim, tıp ve hukuk gibi alanlarda çok başarılıdır.

Sarbonne University 

1257 yılında kurulduğu tahmin edilen bu okul, tıp bilim ve mühendislik gibi alanlarda dünyanın en başarılı ve saygın okullarından biridir. Avrupa kıtasının ilk okullarından biri olmakla beraber, Fransız devrimi sırasında eğitimi ara vermiştir. Okulun dünyaca çok ama çok önemli mezunları bulunmaktadır ve bu mezunlar dünyada başarılı olmış Marie Curi gibi kişilerdir. 

University Of Cambridge 

University Of Cambridge 1209 yılında Oxford’dan ayrılan akademisyenler tarafından kurulmuştur. Okul, dünyada en çok Nobel ödülü alan okullar sıralamasında ilk sıradadır. Oxford ile sürekli olarak rekabet halinde olan bu okul, üniversitelerin ilerlemesini sağlayan çok önemli unsurlardan biri olarak yer alır. 150’den fazla fakülte ve 120’den fazla yüksek başarı göstermiş öğrencileri ağırlamaktadır. 

University Of Padua

1222’de ilk defa kurulan bu okul, hala faaliyetlerine devam etmektedir. Orta çağdan beri eğitim veren bu okul, astronomi, hukuk, tıp ve felsefe alanlarında mükemmel çalışmalar yapmıştır. 60 binden fazla öğrenci, şu anda Padova Üniversitesi’nde eğitim görmektedir. İçerisinde 9 adet tarihi müze de bulunan bu okul, yaklaşık olarak 1545 yılında kurulmuş en eski botanik bahçelerine de ev sahipliği yapar. 

University Of Naples Federico 

1224 yılında 2.Frederick tarafından kurulmuş bir Üniversitedir. İtalya’nın en büyük üçüncü şehri olan Napoli’de bulunan bu okul, 100, binden fazla öğrenciye hizmet sağlamaktadır. University Of Naples Federico II çok ünlü mezunlara sahiptir, bu mezunlar arasında Thomas Aquinas gibi isimler de bulunmaktadır. 

University Of Siena

University Of Siena, 1240 yılında kurulan çok eski bir üniversitedir. 20 binden fazla öğrenciye sahiptir ve bu sayı, şehirdeki nüfusun yarısını oluşturmaktadır. Şehir, Unesco miras listesinde yerini almış olup 160  bin turist tarafından her yıl ziyaret edilmektedir. Siena, yemekleri ve müzeleriyle meşhur ünlü bir okuldur. Bu okulda okumaya fırsat bulabilirseniz, dünyanın çok ender tarih ve turizm kokan bir okulundan mezun olacaksınız demektir. Okulu okumak için pek çok kişi gelmektedir. 

University Of Coimbra

Portekizin başkentinde kurulmuş olan University Of Coimbra, daha sonra kralın vermiş olduğu bir karar ile Coimbra şehrine taşınmıştır. Günümüzde 25 bin öğrencisi bulunan kurum, 1290 yılından bu yana eğitim öğretim faaliyetlerine devam etmektedir. University Of Coimbra, günümüzde UNESCO kültür mirasları listesine girmeye de hak kazanmış olan bir okuldur. Sizlerde bu okullarda eğitim alabilir ve gönlünüzce vakit geçirebilirsiniz. 

Al Azhar University 

Dünyanın en eski üniversiteleri listemizin son sırasında, 1961 yılına kadar farklı bir isimle anılan Al Azhar University, 970 yılında Kahire şehrinde kuruldu. İlk olarak medrese eğitimi veren bu kurum, daha sonra ekonomi, işletme, fen ve tıp gibi alanlarda da eğitim vererek güçlü bir eğitim kurumu haline geldi. Okul 970 yılından bu yana bilfiil faaliyetlerine devam etmektedir. 

Dünyanın en eski üniversiteleri Listesi yazımızı beğendiyseniz Amerika’nın En İyi Üniversiteleri Listesi yazımıza da göz atmanızı tavsiye ederiz.

S. Emir Canbaş

İ.Ü. Amerikan Kültürü ve Edebiyatı mezunu ve mezun olduğum bölüm hakkında kendi bildiklerimi, araştırmalarımı sizinle paylaşıyorum. Türkiye ve dünyada eğitimin yanı sıra kodlama da öğrenmeye ve burada paylaşmaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu