Seyahat

Dünya’nın En Ucuz Ülkeleri İçin Seyahat Tüyoları

Dünya’nın en ucuz ülkeleri seyahatini ucuza getirmek isteyen tatilseverlerin en çok aradığı konular arasındadır. En ucuz ülkeler listemizden siz de yararlanabilir ve yeni yerler keşfedebilirsiniz.

Bu yazımızda sizlere hem Dünya’nın en ucuz ülkeleri hem de bu ülkelere düşük bütçeler ile seyahat etmenin tüyolarını vereceğiz. Üstelik merak etmeyin bunu yaparken size parklarda, garlarda yatın, otostop çekin, 1 TL’ye tatil çekilişlerini kazanın gibi hayal tüyolar değil, seyahati konforunuzdan ödün vermeden nasıl daha uygun bir hale getirebilirsiniz inceleyeceğiz.

Ucuz Seyahat Yolları

İlk bilinmesi gereken, ucuz seyahat para harcamadan ücretsiz gezmek demek değildir.  Burada anlatmak istediğimiz; konforlu bir seyahati nasıl daha ucuza mal edebiliriz konusudur. Yani örneğin harcamaları doğru yerlerden kısacak şekilde tasarruf edip, esas yapmak istediklerimiz için para arttırmak. Uçak bileti, konaklama, alışveriş, eğlence gibi temel gider kalemleri nasıl daha ucuz bir hale getirilir nünün çözümü bulunmalı.

Dünya’nın En Ucuz Ülkeleri

Euro ve Dolar kurları her geçen gün daha da fazla artmakta. Bu da Türkiye’de yaşayan gençler için yurt dışı tatillerini zorlaştırıyor. Pek çok gencin hayali Avrupa turu ancak Avrupa yerine hem daha ekonomik hem de daha rahat gezebileceğiniz ülkelere yönelmek gibi bir seçenekte mevcut.

Dünya’nın en ucuz ülkeleri bu konuda kollarını size açıyor. Bu ülkeleri şu şekilde sıralayabiliriz:

Ukrayna

Dünya'nın En Ucuz Ülkeleri: Ukrayna
Dünya’nın En Ucuz Ülkeleri: Ukrayna

Başkenti Kiev olan bu ülke hem ucuzluk hem eğlence yaşamıyla bilinen ülkeler arasında yer alır. Alkol, yemekler, gece hayatı ve konaklama oldukça ucuzdur. Şu sıralar savaş sebebiyle gitmeniz hem zor hem de can güvenliğinizi tehlikeye atacaktır. Ancak Ukrayna, yakın ve vizesiz olması ile ülkemizden basit bir şekilde gidilebilecek ülkeler arasında yer alır. Lviv, Kiev ve Odessa mutlaka görülmesi gereken şehirlerdendir. Dünya’nın en ucuz ülkeleri arasında yer alan Ukrayna’da güzel bir yerde 4 dolara konaklamanız mümkün. Şehir içi ulaşım yalnızca 0.20 cent kadar ucuzdur. Güzel bir yemeği 5-6 dolara yemeniz mümkündür.

Laos

Dünya'nın En Ucuz Ülkeleri: Laos
Dünya’nın En Ucuz Ülkeleri: Laos

Başkenti Vientiane olan bu ülke gitmesi epey zor olan ama gittikten sonra gezmesi bir hayli ucuz bir ülkedir. İlginç tapınakları, kültürü ile oldukça dikkat çeken bu ülkede çok ucuz rakamlara gezebilirsiniz. Örneğin başkenti Vientiane’de konaklamak istiyorsanız günlük 5 dolara otel bulabilirsiniz. Güzel bir yerde 4 dolara yemek yemeniz mümkün. Günlük 25 dolar gibi bir masrafla rahat bir şekilde gezebilirsiniz.

Kamboçya

Dünya'nın En Ucuz Ülkeleri: Kamboçya
Dünya’nın En Ucuz Ülkeleri: Kamboçya

Dünyanın en görkemli yapıları arasında yer alan 1000 asırlık Angkor tapınağı, Kımer Mirası ve Apsaralara sahip olan Kamboçya da Dünya’nın ucuz ülkeleri arasında yer alıyor. 1970 senelerinde iktidar yüzünden iki milyondan fazla kişinin ölümüne sebep olan oldukça acılı bir geçmiş taşıyan bu ülke gerçekten çok ilgi çekici. Bu ülkeyi ucuza mal ederek keşfetmek isteyenler, oldukça lüks bir otelde 3 dolara kalabilir ve 4-5 dolara çok leziz bir yemek yiyebilirsiniz.

Hindistan

Dünya'nın En Ucuz Ülkeleri: Hindistan
Dünya’nın En Ucuz Ülkeleri: Hindistan

Filmlere, dizilere konu olmuş görkemli Hindistan, mutlaka görülmesi gereken ülkelerden biri. Başkenti Delhi olan bu ülkede çok ucuza mal edeceğiniz bir tatil geçirebilirsiniz. Burada 50 cent ile bile karnınızı doyurmanız mümkün, 3 dolar gibi bir fiyata da güzel bir yemek yemeniz mümkün. Şehir içi ulaşım 0.15 – 0.20 cent arasında değişiyor. Bu mükemmel ülkeyi çok ucuza gezebilirsiniz, hatta paranızın büyük kısmı cebinizde bile kalabilir.

Türk Lirası’nın Değerli Olduğu Ülkeler

Dünya’nın en ucuz ülkeleri araştırırken Türk Lirası’nın değerli olduğu ülkeler hangileri olduğunu saptamak çok önemli bir konu. Yeni bir seyahat planı yapacağımız zaman en az gideceğimiz yer kadar önem arz eden bir diğer konu paramızın değeridir. Türk Lirası’nın değerinin fazla olduğu ülke şu şekildedir:

  • Sırbistan
  • Ukrayna
  • Moldova
  • Macaristan
  • Hindistan

Yüksek Sezonda Gitmeyerek Tasarruf

Dünya’nın en ucuz ülkeleri için araştırma yapıyorsanız bu bilgi de aklınızda bulunmalı. Bazen daha pahalı bir ülkeye düşük sezonda giderek seyahatinizi daha uygun bir fiyata getirebilirsiniz.

Öncelikle bilmek gerekiyor ki her ülkenin yüksek sezonu birbiriyle aynı değil. Gitmeden önce nereye hangi ayda gidilir bir araştırmakta fayda var.

 Finlandiya’ya Mart ayazında gidilmez diye düşünürsünüz, ancak bilmezsiniz ki kuzey ışıkları sezonu mart ayındadır ve aslında uçaklar full çekmektedir. Muhakkak gideceğiniz ülkeye ne zamanlarda gidilir araştırın. Yüksek sezondan uzak durmak yalnızca bütçe için değil. Keyifli bir seyahat geçirmeniz için de önemli. Ama böyle dedik diye Eylül’de yarı yarıya düşen biletler ile Tayland’a da gitmeyin. Muson yağmurlarına tutulup burnunuzu dışarı çıkartamazsınız. Bu sebeple nereye ne zaman gidilir araştırmakta fayda var.

Interrail

İnterrail tek bir bilet alarak Avrupa’da belli bir süre zarfında sınırsız gezmenize yarayan tren bileti. Esasen İnterrail pek de ucuz bir bilet değil, yalnızca Avrupa’da çok ülke gezecekseniz uçağa oranla çok daha avantajlı bir yöntem. Örneğin; 1 ay boyunca sınırsız bir şekilde trene binme fırsatı sunan bilet yetişkinler için 626 Euro, gençler içinse 479 Euro. Ancak zaman ve ülke sınırlaması koyarak çok çok daha ucuza mal etmek mümkün.  

Dünya’nın En Ucuz Ülkeleri İçin Seyahat Tüyoları yazımız ilginizi çektiyse Ucuz Uçak Bileti Almanın Yolları Nelerdir? yazımıza da göz atmalısınız.

Senem Ildırlı

Gezmeyi, yeni yerler keşfetmeyi, yeni insanlarla tanışmayı ve yeni lezzetler denemeyi, kısacası yeni olan her şeyi seviyorum Burada da kendi gözlemlerimi, anılarımı yazmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu