Finans

E-Ticaret Nedir? Evden E-Ticaret Nasıl Yapılır?

E-ticaret nedir? Evden nasıl yapılır? soruları bu işe yeni başlamak isteyen ya da çok fazla sermayesi bulunmayan kişilerin bilmesi gereken konulardan biridir. Bu yazımızda sizlere bu işin detaylarını anlatmaya çalışacağız.

E-Ticaret insanlara evlerinden çıkmadan alışveriş yapma olanağı tanır. Teknolojinin gelişmesi ile beraber e-ticaret sitesi büyük bir artış göstermiştir. 

Geleneksel satış yöntemleri bilindiği üzere mağazalara dayanmaktadır. İnternetin gelişmesi buna yeni bir süreç de gelmiştir. Eğer bir yatırım şekli arıyorsanız, e-ticaret size güzel çözümler sunmaktadır. Çünkü günümüzde birçok insan bir yere gidip ürün satın almak, bir şeyi saatlerce mağazada aramak yerine daha basit seçeneklere yönelmektedir.

Zira sadece bir siteye girmeleri, istedikleri ürünü sipariş etmeleri gerekir. Dünyanın her yerindeki insanlara saniyeler içinde ulaşmanızı sağladığı için büyük kazançlar sunar. Her ne kadar bunun için bir fiziksel bir firma olması gerektiği düşünülse de doğru değildir. Nasıl yapacağınızı bilirseniz, e-ticaret nasıl yapılır evden basit bir şekilde gerçekleştirilebilmektedir. 

E-Ticaret Nedir?

Teknoloji günümüzde her ne kadar yoğun olarak kullanılıyor olsa da birçok insan buna yabancıdır. E-ticaret nedir de bu nedenle büyük bir kesim tarafından bilinmiyor olabilir.

Eğer bir şey satın almak istiyorsanız, bunun en bilindik ve eski yolu herhangi bir mağazaya gitmektir. Ancak evden çıkmak istemiyorsanız, internetten bir ürün satın almanız da mümkündür. Eğer bir online alışveriş sitesine girerseniz, tüm işlemler yapılabilir.

Bu e-ticaret olarak bilinmekte olup size evden çıkmadan sonuç almanızı sağlar. Eğer yeni bir yatırım düşünüyorsanız size güzel çözümler sunar. E-ticaret için gerekenler hakkında bilgi sahibi olmanız şarttır. 

Evden E-Ticaret Nasıl Yapılır?

E-ticarete başlamak her ne kadar karmaşık gibi gelse de ne yapmanız gerektiğini biliyorsanız basittir.  Bunun için ilk olarak öncesinde bilgi almanız şarttır. E-ticaret için gerekenler evden de gerçekleştirilebilecek yapıdadır. Aşağıdaki işlemleri takip etmeniz, sonuç almanıza yardım edecektir;

 • Şirket kurmak: Eğer internetten satış yapmak istiyorsanız, bunun ilk adımı şirket olmaktır. Türk Ticaret Kanunu ve vergi usullerine uygun olmak için şarttır. Aksi durumda bir takım sonuçları da olacaktır. Şahıs şirketi kurmak oldukça kolay olup, muhasebeci yardımıyla gerekli işlemler rahat olarak sağlanabilir. 
 • Ürün seçimi: Şirket kurduktan sonra ikinci adımı internet üzerinden satış yapmak oluşturmaktadır. Bunun için birçok şey tercih edilebilir. 
 • Stok: İnternetten satış için ürünler seçilince ikinci olarak stok yapmanız gerekir. Küçük şeyler satacaksanız, evin bir köşesi kullanılabilir. Ancak daha büyükse bir depo kiralanabilir. 
 • Satış şekli seçmek: Evde e-ticaret yapmak istiyorsanız sonraki adımı satış şekli oluşturmaktadır. Bunun pazaryeri ve e-ticaret sitesi şeklinde iki seçeneği vardır.
 • Satış: Satış yöntemini belirledikten ve oluşturduktan sonra tüm işlemler tamamlanır. Ardından müşteri beklemeniz, bir kişi sipariş verdiğinde onu ilgili adrese yollamanız yeterlidir. 

Eğer tüm bu adımları gerçekleştirirseniz, evden tüm işlemleri yapabilirsiniz. Türkiye’de e-ticaret nasıl yapılır böylece size de kazandırmaya başlayabilir. 

E-Ticaret Platformu Olarak Ne Kullanılabilir?

E-ticaret için gerekenler için bir firma kurup, ürün seçtikten sonra sırada platform gelmektedir. Her ne kadar basit olarak görülse de oldukça zordur. Her biri farklı olduğu için ayrı şekilde incelenmesi gerekir. Her ikisi de genel anlamda şu avantajlara sahiptir;

 • 7 gün 24 saat satış yapmanıza olanak tanır.
 • Geleneksel mağazacılığa göre düşük maliyetlidir.
 • Satış danışmanı gibi personel için fiyatlar bulunmaz.
 • Hem bilgisayardan hem de mağazadan satış yapılabilir.
 • Stoklarınız kolay bir şekilde bitirilebilir.
 • Müşterileriniz ihtiyaçlarını kolay bir şekilde temin edebilir. 

Ancak bu durum platformu dikkatli seçmemeniz anlamına gelmez.  

İnternet Sitelerinin Avantajları Nelerdir?

E-ticaret yapmak istiyorsanız bunun farklı seçenekleri bulunmaktadır. E-ticaret sitesi bunlardan ilkidir. Eğer bir marka haline gelmek istiyorsanız, size güzel bir fırsat sunar. Zira satışlarınızı güzel yaparsanız, insanlar sizi siteniz ile tanıyabilir.

Dolayısıyla tanınmanıza da olanak tanır. Site sadece sizi, bir firmayı temsil eder. Satışlarınız üzerinden elde edeceğiniz kazanç da daha fazla olacaktır. Zira online pazaryerleri her satış için sizden bir takım komisyon almaktadır. 

Site kurmak için iki farklı seçenek vardır. WordPress gibi platformlar e-ticaret için uygun paketler sunar. Bunun haricinde profesyonel firmalar size ait bir tasarımı hazırlayabilir. 

Pazaryerlerinin Avantajları Nelerdir?

Online pazaryerleri Hepsiburada, Amazon, Trendyol gibi seçeneklerdir. Bunlar temel olarak kişilere üye olmalarını, ardından da ürünlerini satabilmelerini sağlar. Bunların en büyük avantajını tanınır olmalarıdır. 

Zira bir siteyi sıfırdan açtığınızda en büyük probleminiz bilinirliktir. İnsanlar tanımadıkları bir siteden almadıkları için satışlarınız az olacaktır. Ayrıca Google gibi tarayıcıların ilk sıralarında değilseniz, satışlarınız düşecektir. Çünkü kullanıcılar genellikle ilk üç sayfayı araştırmaktadır.

Pazaryerleri büyük bir güvenilirliğe sahip olduğu için satışlarınızı yükseltecektir. Ancak marka tanınırlığını sizin için oluşturmaz. Her ne kadar milyonlarca kişiye ulaşma seçeneği sunsa da sizin ürününüzün satılacağı garantisi bulunmaz. Zira alıcılar pazaryeri içindeki herhangi bir mağazadan alış yapar.

Ayrıca bunların bir takım komisyonları, kuraları da vardır. Her biri farklı olması nedeniyle dikkatli şekilde incelemeniz gerekir. E-ticaret nasıl yapılır diyorsanız bu konuyu dikkatli bir şekilde düşünmeniz ve buna göre hareket etmeniz gerekir.

E-Ticarette Başarılı Olmak İçin Ne Yapılabilir?

Yatırım yapan herkes başarılı olmak ister. E-ticaret sitesi açmak isteyenler de bu nedenle daha fazla satış gerçekleştirmek ister. Bunun için şu gibi seçenekler sayılabilir;

 • SEO çalışması: İnternette daha ön sırada bulunmak satışların artmasını sağlar. Profesyonel yardım almak, satışların yükselmesini destekleyebilir.
 • Ürün: E-ticarete başlamak istiyorsanız, doğal olarak ilk önce satabileceğiniz şeyi düşünmeniz gerekir. Piyasa araştırması yapar ve ihtiyacı olan şeyleri bulursanız, daha doğru kararlar vermeniz mümkündür.
 • Gelir-gider detayları: E-ticaret için gerekenler arasında başarılı olmanın bir diğer seçeneği de gelir-giderlerdir. Eğer aylık ne kadar kazandığınızı bilmezseniz, giderlerinizin oranını bilmezseniz gerekir. 

Eğer bunlara dikkat ederseniz, kısa sürede daha başarılı olabilirsiniz. 

E-Ticarette Satabilecekleriniz Nelerdir?

E-ticarete başlamak birçok kişi tarafından zor görülmektedir. Ancak nasıl hareket edeceğinizi bilirseniz zor bir yanı bulunmaz. Bunun bir şartı da satabileceklerinizi bilmektir. 

Her ne kadar e-ticaret ne satabilirim sorusu yoğun şekilde sorulsa da bunun cevabı yatırımcı tarafından verilmelidir. Bunlardan bazıları şu şekildedir;

 • Kadın ve erkek kıyafet ürünleri
 • Bebek giyim ürünleri
 • Spor araç ve gereçleri
 • Evcil hayvan ürünleri
 • Dekoratif ürünler 
 • Ev dekorasyon ürünleri 
 • Otomobil ve aksesuarları

Buna karşılık e-ticaret ne satabilirim için kararınızı dikkatli şekilde vermeniz gerekir. Bu durum kazancınızı doğrudan etkiler. Ayrıca başlangıçta sermayeniz ne kadarsa, satışını yapabileceğiniz ürünler de bununla doğru orantılı olacaktır.

E-Ticarette Hedef Kitlenin Önemi Nedir? 

E-ticaret nasıl yapılır için bir hedef kitle de belirlemeniz gerekir. Bu durum satışlarınızı daha iyi yapmanıza olanak tanıyacaktır. 

Hedef kitle ürünleri kime sunacağınızı içermektedir. Bu seçtiğiniz ürün ile doğru orantılıdır. Örneğin bebek ürünleri satacaksanız, hedef kitleniz bebeklerdir. Spor ürünleri satıyorsanız sporcu erkeklere, kadınlara hitap ettiğiniz anlamına gelir.

Bunun farkında olmanız reklam verirken daha doğru hareket etmenize olanak tanır. Dijital sistemlerde reklamları doğru şekilde kullanmak, satışlarınızı yükseltmenize yardım edecektir. 

E-Ticaret Nedir? Evden E-Ticaret Nasıl Yapılır? yazımızı beğendiyseniz Finans kategorimize göz atabilirsiniz.

Furkan Topuk

Finans sektöründe uzun süredir çalışmaktayım. Yatırım ile ilgili pek çok alanda görev aldım ve kazandığım tecrübeleri sizlerle de paylaşıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu