Finans

E-Ticaret Sitesi Kurmak İçin Gerekenler

E-ticaret sitesi kurmak düşünüldüğü gibi kolay bir işlem değil ayrıca site kurmak ile her şey bitmiyor ne yazık ki. Bu yazımızda internet üzerinden ürün satarak para kazanma ile ilgili ipuçları ve e-ticaret sitesi nasıl kurulur bunlardan bahsedeceğiz.

İnternetin kullanımı artış gösterdikçe insanların satın alma alışkanlıkları da değişti. Fiziksel mağazalarda ürün seçmek günümüzde artık vakit kaybı olarak görülmeye başlandı. Bu sebeple birçok tüketici e ticaret sitesi üzerinden alışverişlerini gerçekleştirmektedir. E ticaret siteler birçok markanın online işlemler üzerinden ürünlerin satışını sağlamaktadır. İnternet kullanıcılarının ve tüketicilerin en hızlı ve kolay şekilde alışveriş yapmak için e ticaret sitelerini seçmeleri birçok firma için yeni bir satış noktası olarak gördü. Peki, bir firma e ticaret sitesi nasıl kurar, e ticaret sitesi kurmak için gerekenler nelerdir? 

E-Ticaret Sitesi İçin Gerekenler Nelerdir?

Online satış sitesi açan işletmeler birkaç farklı düzenleme uygulayarak kaliteli bir e ticaret uygulayabilirler. Online satış yapmak birçok farklı müşteriyi kolayca bulmaya yarar. Fiziksel mağazalara gelen müşteri sayısı kısıtlıyken e ticaret sitesi ile müşteriler kolayca bilgilerinize erişim sağlayabilir. E ticaret sitesi kurmak için gerekenler ve yapılacaklar şunlardır;

 • E Ticaret için şirket kaydı 
 • Alan adı belirleme
 • Ürün profili oluşturmak
 • Özel site tasarımı yaratmak
 • Güvenli bağlantı ve alışveriş işlemleri sağlamak
 • Kargo işlemlerini tamamlamak
 • Sosyal medya hesapları açmak

Tüm bu işlem süreçleri ve site kurulum aşamaları uygulandığında yeni müşterilerinize ulaşmak ve internet üzerinden satış gerçekleştirmek mümkün hale gelir. Online satış sitesi kurma işlemleri uzun süreçler gerektirebilmektedir. Bu sebeple site kuracak olan işletme sahipleri profesyonel bir yardım almayı tercih edebilirler. Genellikle internet üzerinde bir e ticaret sitesini tamamen hazır halde teslim eden birçok farklı freelancer bulmak mümkündür. Site kurmak için yapılması gereken işlemlerin detaylarına geçelim…

E-Ticaret İçin Şirket Kaydı

İnternet üzerinden gelir elde etmek, satış gerçekleştirmek ve buna bağlı olarak ödeme işlemleri yapmak isteyen tüm kurumlar vergi ödeme yükümlülüğüne sahiptir. Gelir elde eden her işletmenin bir vergi kaydı bulunmalıdır. Vergilerin ödenebilmesi içinde bir şirket kurmakta fayda vardır. Eğer e-ticaret sitesi açtığınızda bir şirketiniz varsa bu siteyi şirketinizin bir alt kuruluşu olarak kaydedebilirsiniz. Şirket kurmadan e ticaret yapmaya kalkarsanız yüklü bir vergi cezası ile karşılaşmanız mümkündür.

Alan Adı Belirleme

Online satış sitesi kurmak demek internet üzerinde bir mağaza açmak demektir. Fiziksel mağaza açarken mağazanızın adı ne kadar önemliyse alan adı da o kadar önemlidir. Alan adınız müşterilerinizin sizi tanıması için kullanılmaktadır. Alan adı ile müşteriler sayfanıza erişim sağlar. Alan adı www ile başlar kuracağınız firmanın adı ile devam eder ve .com ile bitirilir. Alan adınız mağazanızın adı olacağı için kendi markanızın adını kullanmanız doğru olacaktır. 

Ürün Profili Oluşturmak

Bir e-ticaret sitesinin olmazsa olmazı satılacak olan ürünlerdir. Müşterilerinizin kaliteli ve kullanışlı herhangi bir ürününüzü alması için bir liste oluşturmakta fayda vardır. Fiziksel bir mağazanız varsa ve ürünlerinizi satacaksanız stoktaki ürünlerinizi sayfanıza ekleyebilirsiniz. Eğer farklı firmaların ürünlerini online olarak satacaksanız ürünleri temin ettikten sonra listeleyebilirsiniz. 

Ürün profili oluştururken, ürün özellikleri, boyutları, fiyat aralığı ve en önemlisi görselini siteye yüklemeniz gerekir. Bu şekilde müşteriler ürünleriniz hakkında detaylı bilgiye ulaşabilirler. Özgün bir ürün yelpazenizin olması tüketicilerin dikkatini kolayca çekecektir. E-ticaret sitesi içerisinde birden fazla çeşitte ve özellikte ürününüz bulunuyorsa kategoriler oluşturmak tüketicilerin kolayca aradıklarını bulmalarını sağlayacaktır. 

Özel Site Tasarımı Yaratmak

Site tasarımı oluşturmak online satış sitesi için en zahmetli süreçtir. Ürünlerinizin kayıtlarının yapılması, çeşitli bağlantı sayfaları oluşturmak, ürün görsellerini eklemek, fiyat belirlemek vb. birçok farklı işlemi burada gerçekleştirmeniz gerekir. Eğer müşterilerinizin düzenli olarak ürün sipariş etmelerini istiyorsanız site içerisine üyelik sistemi oluşturmanızda fayda vardır. 

Özel site tasarımında marka renkleri ve logoya yer vermek çok önemlidir. Sitenizin tüketicilerin zihninde markanızı çağrıştırması ve akılda kalıcı olması çok önemlidir. Sitenizin karmaşık bir düzeni olması tüketicileri rahatsız edebilmektedir. Bu sebeple tasarımınızı olabildiğince sade ve ürün odaklı oluşturmakta fayda vardır. En önemlisi de satın al butonlarının belirgin oluşudur. Online alışveriş gerçekleştiren müşteriler kolayca alışveriş işlemi yapabilmelidir. Bu sayede e ticaretin başlıca tercih edilme nedeni olan zamandan tasarruf sağlanmış olur. 

Güvenli Bağlantı ve Alışveriş İşlemleri Sağlamak

İnternette alışveriş yapan tüketicilerin en dikkat ettiği konu kişisel güvenliktir. Bilindiği üzere e ticaret siteleri içerisinde alışveriş işlemleri kart ödemesi ile gerçekleşir. Bir e-ticaret sitesi alışverişini güvenli yapanda güvenlik kodlarıdır. Bu kodlara SSL adı verilir. SSL kodları alan adınızın yanında Google tarafından bu sitede kart bilgileri ve alışveriş işlemleri güvenlidir yazısı göstermektedir. Bu sayede müşterileriniz gönül rahatlığıyla alışverişlerini gerçekleştirebilirler. 

SSL sertifikası olmayan siteler casus yazılımların saldırılarına uğrayabilir. En önemlisi de sitenin hacklenmesi sonucu tüm özel kart bilgileri ve müşteri bilgilerine erişim sağlanır. Bu yönden site güvenlik damgası ve SSL sertifikası çok önemlidir. Sitenizi açmadan önce mutlaka sitenize güvenlik önlemleri olarak bu şifreleme sistemlerini tanımlamalısınız.

Kargo İşlemlerini Tamamlamak

Ürün satışı gerçekleştiren her online satış sitesi siparişleri müşterilerine en kısa sürede ulaştırmalıdır. Müşteri memnuniyeti için olmazsa olmazlardan biri hızlı kargodur. Birçok e-ticaret sitesi açıldıktan sonra düzenli satışları gerçekleştirmek için kargo şirketleriyle anlaşma imzalamaktadır. Bu şirketler belirli ücret karşılığında ürünlerinizi müşterilere ulaştırır. Kargo şirketleri ile anlaşmazsanız satışların artması durumunda birçok şikayetle karşılaşmanız mümkündür. Müşterilerin ürünleri sipariş ettikten sonra teslim alması ve ürün deneyimi çok önemlidir. 

Sosyal Medya Hesapları Açmak

İnternet üzerinde satış gerçekleştiren her e-ticaret sitesi reklam yapmak ve ürün tanıtmak için sosyal medya hesaplarına sahiptir. Sosyal medya pazarlaması işletmelerin en çok kitlesel etkileşim sağladıkları pazarlama kanallarıdır. İnternetten satış yapmayı tercih eden birçok e-ticaret sitesi ve marka online ortamda sitelere ve sosyal medya hesaplarına reklam vermektedir. Bu sayede satışların kolayca arttığı gözlemlenir. 

Sosyal medya hesabı üzerinden ürünlerinizi tanıtan postlar hazırlayabilir, indirimler konusunda tüketicileri bilgilendirebilir ve çeşitli satış işlemlerini sosyal medya kanallarından gerçekleştirebilirsiniz. Bu müşterilerin gözünde olumlu bir imaj oluşturacaktır. 

E Ticaret Sitesi Yapan Firmalar

Tüm bu işlemler birçok farklı işlem gerektirdiği için günümüzde bazı firmalar site kurulumunu hazırlayarak işletmelerin hazır bir sitede online satış yapmalarını sağlamaktadır. Bu firmalar genellikle sizden planladığınız site tasarımını, site içi özellikleri ve sitede bulunmasını istediğiniz unsurlar hakkında bilgi alır. Daha sonrasında sizlere hazır e-ticaret sitesi yaparak teslim ederler. Bu işlem karşılığında sizden bir hizmet ücreti alırlar. Genellikle e ticaret sitesinin birçok işlemini hazır şablonlarla birlikte almak isteyen kurucular WordPress ve Godaddy gibi hazır paketler satan sitelerden site satın alabilmektedir. 

E Ticaret Sitelerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

E ticaret sitelerinde birçok farklı konuda dikkatli olmakta fayda vardır. Müşterilerinizi ya da ürünlerinizi ilgilendiren çeşitli konularda önlem almalısınız. E-ticaret sitesi açtıktan sonra şunlara dikkat etmekte fayda vardır;

 • Ürün yorumları ve şikayetlerine dikkat etmek
 • Ürünlerin kalitesini kontrol etmek ve hatalı ürünleri ayırmak
 • Fiyat politikasını rakiplere uygun şekilde belirlemek
 • Reklam kampanyalarında müşteriyi siteye çekmek
 • Ürünleri sürekli olarak güncelleyerek müşterilere yeni ürün seçeneği sunmak
 • Yaşanabilecek sorunlara karşı destek hattı oluşturmak

E-Ticaret Sitesi Kurmak İçin Gerekenler yazımızı beğendiyseniz E-Ticaret Nedir? Evden E-Ticaret Nasıl Yapılır? yazımızı da incelemelisiniz.

Furkan Topuk

Finans sektöründe uzun süredir çalışmaktayım. Yatırım ile ilgili pek çok alanda görev aldım ve kazandığım tecrübeleri sizlerle de paylaşıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu