Finans

E-Ticarette Ne Satabilirim ve Nasıl Büyeyebilirim?

E-ticarette ne satabilirim, nasıl daha çok kazanabilirim ve diğer büyük firmalar gibi nasıl büyüyebilirim diye düşünüyorsanız yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

E-ticaret, doğru yerde ve doğru sermayeyle bulunduğunuz takdirde oldukça karlı olabilen bir iş modelidir. Home Office yapılabilmesi nedeniyle sıklıkla tercih edilen e-ticaret genel olarak sıklıkla beyaz yakalılar tarafından yapılır. Ayrıca stoklu veya stoksuz e-ticaret olmak üzere iki türü vardır. Stoksuz olan, bir tedarikçiyle anlaşmayı gerektirir. Bir tedarikçiye gidersiniz ve ürünlerini kendi mağazanızda listeyeceğinizi fakat sipariş geldiğinde tedarikçinin gönderim sağlayacağı, sizin sadece malın satılma sürecini yöneteceğiniz ticarete verilen addır. Bu anlaşmayı yapabilmek için tedarikçiye baştan nakit para ödenmektedir. Bu miktar her tedarikçide farklı olmakla birlikte başlangıç tutarı genelde 20 bin TL’dir.

E-Ticarette Ne Satabilirim?

Havalandırma Cihazları

Banyo ve mutfaklar için biçilmiş bir kaftan olan havalandırma cihazları, satışı en çok yapılan ürünler arasındadır. Havalandırma cihazları genel olarak banyo ve mutfak gibi yerlerde kullanılmasıyla bilinmektedir. Bu gibi ürünler, banyo ve mutfaktaki pis havayı temiz havayla değiştirir ve daha temiz bir ortam sağlar. Bu özelliği ile sıklıkla tercih edilir. Ayrıca piyasada fiyatların genelde 150 TL’den başlaması nedeniyle sürekli iade durumunda ciddi bir masraf yaratmayan bir üründür. Birkaç kez kargoyla gelip gitse bile zarar edilmez.

Telefon Aksesuarı

Son derece karlı bir ürün olan telefon aksesuarları, e-ticarette sıklıkla satışı yapılan ürünler arasındadır. Telefon kılıfı, su geçirmez kılıf, ekran kâğıdı gibi ticareti yapılan yüzlerce ürün var. Bu ürünler genellikle 7-8 liraya tedarik edilir ve 50-100 TL gibi fiyatlara satılır. Oldukça ucuz olmasıyla bilinen bu ürünler genel olarak çokça tercih edilmektedir. Ayrıca boyutu ufak olduğu için kargo maliyetleri de düşüktür.

Kahve

Özellikle filtre kahve, son dönemlerde tüketimi en çok artan içeceklerden biridir. Oldukça yüksek oranlarda tüketilen filtre kahveyi sizlerde satabilirsiniz. Mehmet Efendi, Jacobs gibi firmalardan bayilik alarak sizlerde hemen kahve satmaya başlayabilirsiniz. Genel olarak filtre kahve fiyatları ucuzdur ve gıda ürünü olduğu için iade edilmez. Ayrıca kahve zor bozulan bir ürün olduğu için uzun süre bekletmede sorun çıkarmaz. Bu gibi avantajlarını sayarsak kahve satmak mantıklı diyebiliriz. Ancak rekabeti inanılmaz derecede yüksek olan bir ürün. Günde onbinlerce kilogram filtre kahve satılıyor ve doğal olarak rekabet etmek inanılmaz zor. Bu açıdan, eğer satmaya yeni başladıysanız ilk etapta kar etmeden satın ve müşteri çekin, üründen çok fazla satın alındığında ürün fiyatı pahalı bile olsa öne çıkabilir.

Sırt Çantası

Özellikle Ağustos ile Kasım arasındaki dönemde prim yapan bir üründür. Binlerce adet satabilirsiniz. Tek yapmanız gereken şey, sırt çantasını uygun fiyata alabilmeyi başarmak. Sektörde rekabet yoğundur ve uygun fiyata çantayı alıp satabilmek pek zordur.

Ev Spor Ekipmanları

Pandemiyle birlikte evde kalma oranları yükseldi. Pandemi nispeten bitmiş olmasına rağmen hala evde oturan veya evde uzun saatler geçirmeyi tercih eden, işi evde olan insan çok. Bu da evde spor yapmanın kolaylaştırılması gerektiği anlamına geliyor. Ev spor ekipmanları olarak, pilates topu, koşu bandı, eliptik bisiklet, dumbell gibi araçları örnek verebiliriz. Bunlar özellikle dört haneli fiyatlara satıldığı için iade durumlarında asla sorun yaşamazsınız. Çoğunlukla kargo bedeli, yapacağınız kardan çok daha azdır. Örneğin 4000 liralık bir koşu bandı satıyorsunuz diyelim, bu ürünün kargo bedeli yaklaşık 100-200 TL arasıdır. 1000 TL de pazaryerine komisyon ödersiniz. Birkaç defa gidip gelmesi bile çoğunlukla sorun yaratmamaktadır.  

Bebek Bezi

Türkiye’de 0-3 yaş arası yaklaşık 4-5 milyon bebek var. Bebeklerin çoğu 3 yaşına kadar bez kullanır. 4-5 milyon bebek demek, Günde en az 300 ila 400 bin bebek bezi paketi satılmaktadır. Fakat bebek bezi rekabetin çok yüksek olduğu bir sektör olduğu için, bu sektörde rahat rahat satış yapamazsınız.

El Yapımı Ürünler

El yapımı ürünler, rekabet etmesi aşırı zor olan ürünlerdir. Çünkü yetenek ister, ancak satabilmesi de oldukça zordur ve makine ile üretilemediği için de genelde fiyatları yüksek olur. Örneğin el yapımı bir örgü ya da havlu muhtemelen çok fazla ilgi görür ve satar. Havlu, sabun, mumluk gibi bir çok şey üretip satabilirsiniz.

Evcil Hayvan Ürünleri

Net %9,80 kâr marjıyla en çok tercih edilen ürünlerden biridir. Genel olarak evcil hayvan ürünlerinden çok fazla para kazanırsınız. Çünkü tüm masrafları çıkardıktan sonra cironuzun %9,80’i kar olarak size kalacaktır. Bu sebeple evcil hayvan ürünleri çoğunlukla satışı tercih edilen ürünler olarak görülmektedir. Eğer sizlerde evcil hayvan ürünleri satmak isterseniz, herhangi bir firmayla anlaşıp bayilik alabilir ve oldukça yüksek karlar elde edebilirsiniz.

Temizlik Ürünleri

Maske, kolonya, dezenfektan gibi ürünler sıklıkla ihtiyaç duyulan ve satılan ürünlerdir. Bu ürünler pandemi nedeniyle çok sık kullanılmaktadır. Ayrıca birçok kişi pandemiden dolayı bir alışkanlık kazanmış ve genel olarak daha fazla temizlik malzemesi tüketmiştir. 2021 yılında kolonya üretimi tam 7 kat artmıştır. Bu da ne denli bir talep olduğunu gözler önüne sermektedir.

Maske

Üretimi için herhangi bir eğitim ve teknoloji gerekmez. Bu nedenle çok sık üretilmektedir. Pandeminin başında neredeyse 50 tanesi 400 liraya yükselmiş olan maskeler, üretim artışıyla birlikte şu anda 50 tanesi 10-20 liraya satılıyor. İşin ilginç yanı, korona öncesi dönemden beri para birimi ciddi değer kaybetmesine rağmen, fiyatlar şu anda korona öncesinden daha ucuz. Çünkü üretim çok yükseldi.

Temassız Ateş Ölçer

 Son zamanlarda en çok satan ürünlerden biri de temassız ateş ölçerlerdir. Bu ürünler özellikle korona döneminde ortaya çıktı. Kızılötesi ışınları kullanarak ölçüm yapan bu alet oldukça başarılı.

E-Ticarette Nasıl Büyüyebilirim?

E-ticarette ne satabilirim sorusunun cevabını verdiğimize göre büyümenin birden fazla formülü var. İlk formül kar etmeden satmak. Bu sayede mağazanız belirli bir büyüklüğe ulaşır ve belirli bir yerden sonra aylık belli satışlarınız olur. Örneğin ayda 200-300 satış yapmaya başladıktan sonra ufaktan kar koymaya başlayabilirsiniz. Örneğin ürünü 63 TL’ye alıyorsunuz ve kargo, komisyon masrafları her şey dahil size 102 TL’ye geliyor. Bu durumda yapacağınız şey ürünü 102 TL’ye satmak ve ardından yavaş yavaş artırmak. Önce 103 TL sonra 104 TL şeklinde ufak ufak kar etmeye başlayabilirsiniz.

İkinci formül ise, karınızı yeniden mal almaya yatırmak. Ne kadar çok mal alırsanız o kadar çok kar edersiniz tabi bu yüzde olarak doğrusal olmayabilir. Yani elinizdeki malların değeri iki kat arttı diye karınız da iki kat artacak diye bir şey yok. Bazen buna karşılık net karda sadece %20’lik bir artış da görebilirsiniz. Ancak yılmayın ve ürün araştırın. Doğru ürünleri doğru fiyata alarak inanın çok güzel yerlere gelebilirsiniz.

Kredi Notunuzu İyi Tutun

E-ticaretin olmazlarından biri de doğru bir kredi notunu tutabilmektir. Eğer iyi bir kredi notuna sahip değilseniz, zor zamanlarınızda bankadan borç alamazsanız ciddi zararlar edebilirsiniz. Ayrıca evdeki hesap çarşıya uymayabilir, kar edeceğim diye yaptığınız ticaretten binlerce lira zarar edebilirsiniz. Bu duruma dikkat etmeli ve tedbirli olmalısınız.

E-ticarette ne satabilirm ve nasıl büyüyebilirim? yazımızı beğendiyseniz E-Ticaret Sitesi Kurmak İçin Gerekenler yazımıza da göz atabilirsiniz.

Furkan Topuk

Finans sektöründe uzun süredir çalışmaktayım. Yatırım ile ilgili pek çok alanda görev aldım ve kazandığım tecrübeleri sizlerle de paylaşıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu