Eğitim

Eğitici Animasyon Filmleri Nelerdir?

Eğitici animasyon filmleri genelde çocuklara hitap eden animasyon filmleri eğitici ve öğretici içeriklerde hazırlanıyor. Ayrıca bu tarz filmler eğlenceli, izlemesi keyif veren yapımlardır. Başlık başlık ele alacağımız bu filmler ile çocukların izleyebileceği, onlara uygun seçeneklere yer vereceğiz.

Özellikle çocuklar için doğru animasyon film seçimleri yapıldığında hayal gücünü geliştirir, insanları anlama, duyguları fark etme, sorunları çözme, dikkat ve odaklanma gibi konularda gelişim sağlar. Bundan dolayı öneride bulunacağımız animasyon filmler eğlenceli olmalarının yanı sıra öğretici içeriklerde olacak. Gönül rahatlığıyla ailecek izlenebilir 6 animasyon filmi ile ilgili detaylara yazımızın devamında ulaşabilirsiniz. eğitici animasyon filmleri aşağıdaki gibidir.

Eğitici Animasyon Filmleri Listesi

Komşum Totoro

Eğitici Animasyon Filmleri: Totoro
Eğitici Animasyon Filmleri: Totoro

Eğitici animasyon filmleri yapacağımız yazımızdaki ilk animasyon filmi ‘Komşum Totoro’. Usta Japon yönetmen Miyazaki tarafından hazırlanmış 1988 yapımlı çok sevilen bir animasyon filmdir. Film 87 dakikadır. Film Satsuki ve Mei isimli iki küçük kızın maceralarını konu edinir. Bu iki kızın annesi hastalığından dolayı hastanede yatmaktadır ve kızlar babalarıyla birlikte hastanenin yakınında bir yere taşınırlar. Yeni evleri kırsal bölgededir ve eskidir. Bir süre sonra bu iki kız yaşadıkları yerde kendilerinden başka canlıların olduğunu da fark ederler. Bu canlıların peşine düşerler ve büyüleyici bir dünyaya adım atarlar. Burada yeni arkadaşlıklar edinirler ve maceraya atılırlar.

Komşum Totoro animasyon filmi konusu ve içeriği itibariyle yardımlaşma, cesaret, nezaket ve arkadaşlık gibi olumlu temalardan oluşur. İzleyiciye bu temalar üzerinden seslenerek bu duygu ve davranışları öğretir. Her yaştan izleyiciye hitap eden bu film bazı karakterlerin ürkünç olması sebebi ile küçük yaştaki çocukları biraz korkutabilir.

Mulan

Eğitici Animasyon Filmleri: Mulan
Eğitici Animasyon Filmleri: Mulan

Mulan, eğitici animasyon filmleri yazımızın ikinci animasyon filmidir. ABD yapımı olan film 1998 yılında yayınlanmış olup 88 dakika sürmektedir. Film Mulan adındaki bir kızın babasının savaşa gitmesini istemediği için erkek kılığında onun yerine gitmesini konu alır. İmparator tarafından savaşa çağrılan ve bacağında rahatsız olan babasının belgelerini alarak kendisi savaşa katılır. Film bundan sonrasında ana karakterin yaşadığı olayları anlatır.

Film bir amaç doğrultusunda mücadele veren bir kadını baz alıyor ve cinsiyet ayrımcılığı konusunda eleştirel anlamda net bir tavır sergiliyor. Filmde ailenin önemi, yardımseverlik, alçakgönüllülük, fedakarlık, kendine inanma gibi temaları işliyor. ‘Birlikten kuvvet doğar’ gibi yan temaları öğretiyor. Film savaş ortasında geçiyor olsa da çok fazla şiddet görüntüleri yer almıyor.

Wall-E

Eğitici Animasyon Filmleri: Wall-e
Eğitici Animasyon Filmleri: Wall-e

Wall-E animasyon filmi, 2008 yapımıdır ve 98 dakikadır. Genel izleyici kitlesi akıllı işareti ile sunulan film herkes tarafından izlenebilir. Animasyon filminde çevre kirliliğinden dolayı tüm insanlar dünyayı terk eder. Ancak dünyada sadece Wall-E isimli robot kalmıştır. Bir başka robot olan Eva’nın dünyaya gelmesi ile olaylar başlar. Film temel olarak çevre kirliliğini konu edinir.

Eğitici animasyon filmleri arasında en sevilen filmlerden biridir. Doğa sevgisi, çevre duyarlılığı, iletişimin önemi, sabır, azim ve sevgi gibi temalar içerir. Bu değerli temaların işlenişi gayet yerinde yapılmıştır. Filmde olumsuz durum ise Eva’nın kollarından birini silah olarak kullanmasıdır. Çok küçük çocuklar bu durumdan ürkebilir. Ancak özellikle günümüz dünyası için gayet eğitici ve öğretici bir animasyon filmdir.

Winnie The Pooh

Eğitici Animasyon Filmleri: Winnie The Pooh
Eğitici Animasyon Filmleri: Winnie The Pooh

Eğitici animasyon filmleri başlıklı yazımızın devamında sımsıcak ve samimi bir filme yer veriyoruz. Winnie The Pooh filmi 2011 yılında yayınlanan ve 63 dakika süren bir filmdir. Üç yaşından itibaren herkes tarafından sıkılmadan izlenebilir. Winnie isimli ayı ve arkadaşlarının insan olan Christopher Robin’e yardım etmek istemeleri üzerine çıktıkları macerayı konu alır.

Animasyon filmi iş birliği, arkadaşlık, kibarlık, bencil olmama gibi olumlu temaları işliyor. Filmdeki karakterlerin sahip oldukları olumlu özellikler ile de çocuklar için ilham kaynağı olabilir. Çocuklar bu pozitif yönlü karakterleri rol model alabilir. Filmde kullanılan bazı mizah ögeleri küçük yaştaki çocukları rahatsız edebilir, üzebilir ve korkutabilir. Ancak film genel olarak oldukça öğretici ve samimidir.

Ratatuy

Eğitici Animasyon Filmleri: Ratatuy
Eğitici Animasyon Filmleri: Ratatuy

Ratatuy, 2006 yılında yapılmış ve 110 dakika süren bir animasyon filmdir. Oldukça eğlenceli, komik ve heyecanlı bir hikayesi olan bu film herkes tarafından izlenebilir. Ayrıca film ‘En İyi Animasyon Film Oscar’ ödülünü kazanmıştır. Film yemek yemeyi oldukça seven Remy isimli fareyi konu alır. Yemeğe olan sevgisi sebebi ile aşçı olmaya karar veren Remy bir maceraya atılır. Bu macera içerisinde Paris’te bir restoran mutfağında çalışan biri olan Linguini ile tanışır. Bir farenin mutfakta olması kabul edilemez olan ama bir şekilde mutfakta yerini alan Remy ve yemek yapma konusunda yetersiz olan Linguini’nin hoş hikayesi herkes tarafından beğeniyle izlenir.

Eğitici animasyon filmleri yazımızın en çok izlenen animasyon filmlerinden Ratatuy yardımlaşma, arkadaşlık, cesaret, affedici olma, saygı, ailenin önemi, yaratıcılık gibi oldukça pozitif temaları işler. Film içerisinde ufak tefek negatif ögeler bulunsa da filmin içeriği bunları örtecek kadar iyi hazırlanmıştır.

Coco

Eğitici Animasyon Filmleri: Coco
Eğitici Animasyon Filmleri: Coco

Coco, eğitici animasyon filmleri yazımızda yer vereceğimiz son filmdir. 2018 yılında yayınlanan film 102 dakikadır. Film Meksika’da yaşayan ve ailesi ayakkabıcı olan Miguel karakterini konu alır. Miguel’in hayali büyük bir müzisyen olmaktır. Geçmişte yaşanılan trajik bir olaydan dolayı ailesi müziğe sıcak bakmayan kahraman hayalini gerçekleştirmek için gizli gizli hareket eder. Meksika’da ölüler günü adlı bayramda ünlü müzisyen Ernesto’nun gitarına ulaşan ve çalan Miguel kendini ölüler diyarında bulur. Buradan sonra macera başlar.

Coco temel olarak aile ve bağlılık konularını baz alıyor, film içeriğini bu temalar üzerinden yürütüyor. Ayrıca minnettarlık, takım çalışması ve cesaret üzerinden de film ilerliyor. Ağırlıklı olarak neşeli bir animasyon filmdir. Filmde yer alan ölümle ilgili kısımlar korkutucu olsa da oldukça eğitici ve öğretici bir filmdir.

Eğitici Animasyon Filmleri yazımız ilginizi çektiyse Eğitimde Metaverse Nedir? Kullanım Alanları Nelerdir? yazımıza da göz atabilirsiniz.

S. Emir Canbaş

İ.Ü. Amerikan Kültürü ve Edebiyatı mezunu ve mezun olduğum bölüm hakkında kendi bildiklerimi, araştırmalarımı sizinle paylaşıyorum. Türkiye ve dünyada eğitimin yanı sıra kodlama da öğrenmeye ve burada paylaşmaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu