Finans

Elektronik Para Kuruluşu Nedir? Sağladığı Faydalar

Elektronik para kuruluşu nedir, elektronik para nedir gibi soruları her geçen gün daha fazla kişi tarafından araştırlıkmakta olup artık bu terimler hayatımızın her alanında karşımıza çıkmaktadır.

Elektronik para (dijital para, dijital döviz ya da elektronik döviz), alışmış olduğumuz geleneksel kâğıt para ya da madeni paradan farksız olarak değerlilik, kabul edilirlik, ticaret, birikim ve borç verme işlerinde kullanılır. Ama yine de geleneksel paradan birtakım farkları bulunan bir sayısal unsur, bir alışveriş aracı, bir döviz türüdür.

Elektronik para;

 • Kabul edilen fon karşılığında ihraç edilen,
 • Elektronik şekilde saklanan,
 • Ödeme işlemlerini gerçekleştirmek amacı ile kullanılan parasal bir değerdir.

Müşteriden alınmış olan fonun çevrim içi elektronik para hesaplarına aktarılması ya da sanal/fiziki kartlara aktarılması sonucunda müşterinin nakit para kullanmak yerine yüklenmiş olan fon tutarı kadar ödeme işlemi yapabilmesine destek olur.

Elektronik para kuruluşu ise yasal bir şekilde elektronik para hizmeti vermeye hakkı olan kuruluşlara denir.

Elektronik Para Hesabı Nedir?

Bir elektronik para kuruluşu mantığınıza yattı ve maddi işlemlerinizi o elektronik para kuruluşu üzerinden yönetmeye devam edeceksiniz diyelim. Bu hizmeti alabilmeniz için ilk olarak ilgili kuruluştan bir elektronik para hesabı açmanız gerekiyor.

Elektronik para kuruluşu bağlantısı ile açılan, satın alınan fon tutarı kadar ödeme işlemi yapılmasına imkân sağlayan çevrim içi hesaplara elektronik para hesabı denir. Elektronik para hesabı sayesinde mal ya da hizmet alımının yanı sıra her türden ödeme işlemleri de yapılabilir. Sahibine süreye ya da tutara bağlı bir şekilde ekstra bir getiri sağlamaz, kredi fırsatı sunmaz. Elektronik para kuruluşu tarafından size ön ödemeli kart gönderilmesi de mümkündür. Ön ödemeli kartlar içerisine yüklenen fon tutarı kadar ödeme işlemi yapma imkânı sunan fiziki ya da sanal kartlardır.

Alınan fon tutarı direkt olarak karta tanımlanabilir ya da ön ödemeli kartlar elektronik para hesabına bağlı bir şekilde de kullanılabilir. Ön ödemeli kartlar elektronik para özelliği taşıyor olup kişiye özel olarak ya da anonim bir şekilde ihraç edilebilir. Tek kullanımlık ön ödemeli kartlar olmasına karşın birden fazla fon yüklemesi yapılabilen daha geniş kapsamlı ön ödemeli kartlar da mevcuttur. Yalnızca içine aktarılmış olan fon tutarı kadar işlem yapabilme olanağı sağlar. Kredi işlemleri ile hiçbir şekilde ilişkilendirilemez.

Elektronik Para Kullanımının Müşteriye Sağladığı Avantajlar Nelerdir?

Elektronik para kuruluşu tarafından sağlanan elektronik paralar kullanıcılara pek çok avantaj sağlıyor. Bu avantajları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Hızlı ve çok az maliyetler ile finansal hizmetten destek alma,
 • Ödeme işlemlerini daha basit bir hale getirme ve normale göre ekstra güvenlik sağlama,
 • Esnek iş modelleri ile daha hızlı bir şekilde yeni ürün ve hizmet geliştirme becerisi sunma,
 • Sunulan finansal hizmetlerin hizmet kalitesini ve çeşitliliğini arttırma etkisi,
 • Tamamen müşteri odaklı ve %100 müşteri memnuniyeti hedefli hizmet sunulması,
 • Her geçen gün daha da artan müşteri memnuniyeti,
 • Yenilikçi bir yaklaşım, elektronik para kullanmanın müşteriye sunduğu başlıca avantajlar arasında yer alır.

Elektronik Para Faaliyetinin Ekonomiye Katkıları Nelerdir?

Herhangi bir elektronik para kuruluşu tarafından hizmet alarak kullanmaya başlayabileceğiniz elektronik paralar size avantajlar sunarken bunun yanı sıra ekonomiye de katkı sağlıyor. Elektronik paraların ekonomiye sağladığı katkıları şu şekilde sıralayabiliriz

 • Rekabetin yaygınlaşması ile piyasanın hep en iyisini yapmaya çalışması,
 • Finansal sistemin etkin oluşunun ve verimliliğinin çoğaltılması,
 • Finansal sistemde teknoloji kullanımının yaygın hale getirilmesi,
 • Finansal araçların çeşitliliğinin çoğaltılması,
 • Kayıt dışı ekonomi ile mücadele konusunda destek sağlanması,
 • Finansal sisteme ulaşımı olmayan kişilere ulaşılma imkânı,
 • Elektronik ticaretin yaygın bir hale getirilmesi ve her geçen gün daha da gelişmesi,
 • Tasarrufların dolaylı bir şekilde arttırılması, bu sistemin başlıca katkıları arasında sayılabilir.

Elektronik Para Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kimler elektronik para faaliyeti yürütebilir? Elektronik para kuruluşları, 5411 sayılı Kanun nezdinde faaliyet gösteren bankalar ve PTT, elektronik para ihracı işlemlerinde bulunabilirler.  

Elektronik para hesabına yükleme nasıl yapılır? Havale, EFT, banka kartı, kredi kartı, elektronik para kuruluşu tarafından belirtilmiş şube ve temsilcileri vasıtası ile nakit ödeme ya da elektronik para kuruluşunca belirtilen diğer kanallar aracılığı ile elektronik para hesabına para yüklenmesi mümkündür.

Elektronik para ile ne yapabilirim? Elektronik para hesabı ya da elektronik para bakiyesi tanımlanmış kartlar ile mal ve hizmet alımı gibi işlemlerin yapılabilmesinin yanı sıra para transferi, fatura ödeme ve benzeri ödeme işlemler de gerçekleştirilebilir.

Elektronik para kuruluşları ödeme hizmetleri neler? Elektronik para kuruluşu, 6493 sayılı Kanun nezdinde T.C. Merkez Bankası tarafından verilmiş olan faaliyet izni dahilindeki ödeme hizmeti çeşitlerini sunabilirler. Bu alanda alınabilecek pek çok hizmet mevcuttur.

Oldukça kapsamlı bir konu olmasına karşı daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız elektronik para koruma hesabı yazımızı inceleyebilirsiniz. Bu ve benzeri tüm içeriklerimizi sizler için finans köşemizde paylaşmaya devam ediyoruz.

Elektronik Para Kuruluşu Nedir? yazımızı beğendiyseniz Dijital Cüzdan Nedir ve Nasıl Kullanılır? yazımız da ilginizi çekebilir.

Furkan Topuk

Finans sektöründe uzun süredir çalışmaktayım. Yatırım ile ilgili pek çok alanda görev aldım ve kazandığım tecrübeleri sizlerle de paylaşıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu