Finans

Elon Musk Nasıl Zengin Oldu? Başarısının Sırrı Nedir?

Elon Musk nasıl zengin oldu? Elon Musk, 200 milyar doları aşan servetiyle birçok kişiyi kendine hayran bırakmış ünlü bir milyarderdir. 1971 yılında doğan Elon Musk, Güney Afrikalı bir babanın oğlu olarak dünyaya gelmiştir. Kendi kendine yazılım programlarını öğrenmiş ve 12 yaşındayken ilk oyununu yazmıştır. Blastar adındaki bu oyun 500$’a satılmıştır, o zamanki 500 dolar, şuanki 1500 dolara denk geldiği düşünülecek olursa, Güney Afrika için oldukça iyi bir ücret idi. Zira o dönem 500 dolar kazanmak Güney Afrika’da asgari ücretli bir aile için yaklaşık 6 ay sürüyordu.

Elon Musk, aldığı eğitimler ve ilham aldığı Edison, Tesla, Gates gibi isimleri geçeceğini muhtemelen hiç düşünemezdi. Elon Musk, üç alana odaklanmayı tercih etti. Bu üç alan, insanlığın geleceğini etkileyebilecek üç önemli sorun olmalıydı. Bunlardan bir internet, diğeri uzay ve diğeri de temiz enerji idi. Zira o dönemlerde enerjide petrol gibi doğayı kirleten kaynak kullanımı oldukça yoğun idi.

İlk Büyük Girişimi

Elon Musk nasıl zengin oldu? Elon Musk’ı zengin eden ilk büyük girişimi Paypal idi. 1999 yılında x.com’un ortak kurucusu olarak çalışmaya başladı, ertesi sene, %50 birleşme anlaşması ile, Confinity’i bünyesine alarak PayPal’ı oluşturdular.  PayPal, banka hesabına ihtiyaç duymadan para gönderip, çekebileceğiniz bir sistem idi. Elon Musk ve arkadaşları 2002’de PayPal’ı E-bay’e sattılar. Bu satışın değeri oldukça büyüktü, 1,5 milyar dolara satılan girişimden Elon Musk 160 milyon dolardan fazla ödeme aldı. Bu sayede zenginliğe ilk defa giriş yapmış oldu.

SpaceX

Günümüzde seri bir şekilde çalışmaları devam eden SpaceX, 2002’de kuruldu. Musk, şu anda bu şirketin hem CEO hem de CTO’sudur. Roket üzerinde çalışan bu şirket, özellikle firmaların uzaya gönderdikleri roketlerin uzay çöplüğüne bırakılmasını istemiyordu. Çünkü bu hem uzayı kirletiyor hem de firmaya büyük zarar veriyordu. Roketin yeniden dünyaya dönmesi, NASA gibi firmalara milyarlarca dolar kazandırabilirdi. Şirket 23 Aralık 2008’de 1,6 milyar dolarlık NASA anlaşmasından ödül kazandı. Şu anda Spacex’in değeri yaklaşık olarak 127 milyar dolar civarındadır.

Tesla

Elon Musk’ın en büyük girişimlerinden biri de Tesla’dır. Tesla ekonomik olarak da çok önemli katkılar sunabilecek bir firmadır, çünkü petrol üretemeyen ülkelerin hızlıca elektrikli araçlara yönelmesi, cari açığın kapanmasına yardımcı olacak ve dışarı petrol ödemesi yapılmasına engel olunacaktır. Örneğin Türkiye şuanda 20-30 milyar dolar civarında petrolü sadece taşıtlar için kullanıyor. Tamamiyle elektrikli araçlara geçilmesi durumunda 30 milyar dolar civarında para ekonomiye girmeye başlayacak.

Tesla’nın ikinci marifeti ise, şoförsüz araçlar. Tır, kamyon, otobüs ve taksi dahil olmak üzere hayatın her alanında şoförsüz ticari araçlar oluşturabiliriz. Türkiye’de şuanda 35 milyon kişi istihdam edilmektedir. Bu istihdamın 800 bin’i şoförler oluşturuyor. Yani toplam istihdamın %3’ü şoför. Buna göre, tüm ticari araçlar için TESLA kullanmaya başladıklarında Türkiye’de kişi başına düşen gelir artacak, çünkü 800 bin kişinin şoför olarak çalışmasına gerek kalmayacak, farklı alanlarda üretim yaparak, ülkenin üretimini artıracaklar. Ayrıca daha önce 35 milyon kişiyle yapılan üretim ve hizmet artık 34,2 milyon kişiyle yapılabilir hale gelecek. Bir mal ve hizmet üretmek için ne kadar az insan gücüne ihtiyacınız varsa, ekonomi de o kadar hızlı bir şekilde güçleniyor.

Solar City

Elon Musk’ın temiz enerji olarak düşündüğü projelerden biri de Solar City. Bu şirket, güneş enerjisi ile elektrik üreten bir şirkettir. Geçtiğimiz yıl 730 milyon dolar ciro yapan şirket, büyümeye devam etmektedir. Ana amacı, hane, konut ve işyerleri için temiz ve ucuz elektrik enerjisi hizmeti sağlamaktır.

Elon Musk Serveti Ne Kadar?

2022 yılı itibarıyla 257 milyar dolar serveti bulunmaktadır.

Elon Musk Nasıl Bu Kadar Zengin Oldu?

Elon Musk, Güney Afrika’dan ABD’ye göç etti, çünkü Güney Afrika’da bir şeyler yapamayacağını biliyordu, Güney Afrika, yoksul ve hukuk sistemi zayıf bir ülkeydi. Bu onun zengin olmasının başlıca nedenlerinden biridir. Bir diğer nedeni ise, Musk’ın girişken ve yüksek zekalı biri olması. 150 IQ olduğu tahmin edilen Musk, kısa sürede öğrenme konusunda uzmandır.

Ayrıca Musk, çalışkan ve girişken biridir. Hiçbir şey için çalışmasa bile, normal bir insana göre iyi yerlere gelebilecek olan Musk, günde 12 saatin üzerinde çalışmaktadır. Elon Musk’ın haftada ortalama 100 saat çalıştığı bilinmektedir. Diğer çalışanlarından da aynı performansı beklemiş ve bu genellikle reddedilmişti. Elon Musk 100 saat çalıştığı için, birçok kişiden daha hızlı ilerleme sağladı. Örneğin, bir alanda daha çok para kazandı, daha hızlı öğrendi ve benzeri konularda daha hızlı ilerledi. Bu konuda bir sözü de vardır, eğer bir işe 100 saat ayırırsanız diğerlerinden 2,5 kat daha hızlı ilerlersiniz.

Elon Musk Başarısının Sırrı

Elon Musk, daha çok ufak yaşlardayken kendini geliştirmeye başlamış birisi. Zeki olduğu için okul eğitimini yavaş bulmuştur. Ayrıca hem hızlı öğrenen hem de üstüne çok çalışan birisi. Yani düşünün ki normal bir insanın çalışarak aldığı verimin 2 katını alıyor bir de yetmezmiş gibi 100 saat çalışıyor. Doğal olarak normal bir insanın 200 saat çalışarak yapacağı şeyleri o bir haftada yapabilir hale geliyor. Elon musk olmak zor ancak siz de çok çalışarak kendinizi geliştirebilirsiniz.

Elon Musk Nasıl Zengin Oldu? yazımız ilginizi çektiyse Jan Koum Başarı Hikayesi: Kimdir, Ne İş Yapar, Nasıl Zengin Oldu? yazımıza da bakabilirsiniz.

Furkan Topuk

Finans sektöründe uzun süredir çalışmaktayım. Yatırım ile ilgili pek çok alanda görev aldım ve kazandığım tecrübeleri sizlerle de paylaşıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu