Seyahat

En Çok Tercih Edilen Tatil Yerleri Nereler? Türkiye Listesi

En çok tercih edilen tatil yerleri yazımızda sizi çok fazla sıkmadan ama bir o kadar bilgi verici bir yazı yazmaya çalıştık. Yurdumuz adeta bir tatil cenneti olduğundan tüm yerleri detaylı yazmaya kalsak her halde yazımızı okumadan çıkardınız.

Yoğun ve zor geçen bir yılın ardından hem ruhen hem fiziken iyi gelen tek şey güzel bir tatildir. Türkiye de en çok tercih edilen tatil yerleri imkanına sahip olmasıyla beraber bu güzelliği ikiye katlıyor. Bu nedenle tatil için sıklıkla hem yurt içi hem de yurt dışındaki tatil severler için tercih haline geliyor. Durum böyle olunca da karar vermek bir hayli zorlaşıyor.

 Hayalini kurduğunuz tatil yapabilmek için doğru kararlar almak gerekir. Tatil denince aklınıza çoğunlukla yaz tatili geliyor olabilir. Güneş ve plajda geçen bir yaz tatili oldukça hoştur tüm kışın yorgunluğunu atar tekrar enerji depolayarak işlerinize geri dönersiniz fakat hepsi bundan ibaret değildir. Kış tatili, kültür tatili gibi birçok farklı seçeneği de düşünebilirsiniz.

Türkiye’de En Çok Tercih Edilen Tatil Yerleri

Birçok kişinin aklına tatil denince deniz, güneş ve kum geliyor. Neredeyse her çeşit ve türde koya ve denize sahibiz. Birçok güzel plaj ve tatil bölgesi arasında seçmekte zorluk çekebilirsiniz. Türkiye, tatil için yurt dışından da oldukça fazla talep alan bir ülkedir. Eşsiz doğası, berrak denizleri, farklı kültürleri bir arada bulunduran tarihi ile birçok güzelliğe sahiptir. Bu kadar seçenek arasında kararsız kalmanız oldukça normaldir. Hepsi birbirinden güzel ve farkı özellikleri barındıran bu tatil bölgelerinin hiçbiri sizi pişman etmeyecek.

Türkiye’de yazlık şehirler, en güzel tatil yerleri, en çok gidilen keşke şuraya gitsek denilen yerler buralardır:

 • Kaş
 • Olimpos
 • Kemer
 • Alanya
 • Kalkan
 • Muğla
 • Bodrum
 • Datça
 • Fethiye
 • Marmaris
 • Çeşme
 • Alaçatı
 • Asos
 • Bozcaada
 • Ayvalık

Karadeniz’de Tatil Yapılacak Yerler

En Çok Tercih Edilen Tatil Yerleri: Karadeniz Bölgesi
En Çok Tercih Edilen Tatil Yerleri: Karadeniz Bölgesi

Sadece plaj ve denizlerden bahsetmek Karadeniz için oldukça büyük haksızlık olacaktır. Yeşilin en güzel tonlarını barındıran doğa harikası olan Karadeniz’i es geçmek olmaz. Oldukça fazla kişi tarafından tatil planı olarak değerlendirilen Karadeniz’in güzel şehirleri ile tatil huzurunu yakalayacaksınız. Aile ile tatil yapılacak yerler arasında sıklıkla tercih edilen bölgelerden biridir. Çekiciler çarşısı, tarihi roma imparatorluğuna dek dayanan Amasra kalesi, Kemere köprüsü ve Amasra’da büyük liman plajında deniz girebilirsiniz. Yaylalarına çıkabilir yeşilin ve doğanın en güzel hallerine şahit olabilirsiniz. Unesco dünya miras listesinde yer alan Safranbolu ilçesine küçük bir tur gerçekleştirebilir ve şehrin gürültüsü ve karmaşasını bir kenara atarsınız.

Ege’de Tatil Yapılacak Yerler

Ege deniz, güneş ve kum severler için oldukça uygun bir rota olacaktır. Tatil denince aklınıza yaz mevsimi geliyor ve yüzmek geliyorsa Ege bunun için oldukça uygundur. Dünyanın en güzel koylarını, plajlarını bulunduran ve en çok tercih edilen tatil yerleri arasında olan Ege, güzel denizi ve hareketli ortamı ile tatilcilerin vazgeçilmez rotalarındandır. Değerli bölgelerden bir tanesi olan İztuzu Plajı, doğa harikası Ölüdeniz ya da dünya standartlarını karşılayan Sarımsaklı Plajı ile oldukça iyi vakit geçirecek ve zamanın nasıl geçtiğini unutacaksınız. Çeşme, Alaçatı, Bodrum gibi popüler rotalar ise tatili eğlence ile birleştirmek isteyenler için uygun tercihler olacaktır.

Türkiye’de Yazlık Şehirler

Türkiye dört mevsim tatil yapılabilecek bir ülke olmasına rağmen yaz insanı olabilir ve bütün kış özellikle çalışırken yaz tatilini hayal etmiş olabilirsiniz. Türkiye’de yazlık şehirler pek çok tatil severin favorisidir. Bunlar özellikle yazlık şehirler olarak anılır ve aklımızda tatil ile özdeşleştirilir.

 • İlk olarak Muğla, güzel yazlık mekanları içerisinde barındırmasıyla bu listenin başında gelir. En güzel denizlerden birine sahip olan Fethiye, en çok tercih edilen tatil beldelerinden olan Bodrum ve eğlencesi, özellikle yabancı turistler tarafından sıklıkla tercih edilen Marmaris güzel iklimi ve temiz denizleri ile oldukça fazla ilgi çekmektedir.
 • Antalya, yaz turizmi denince akla gelen şehirlerden bir tanesidir. Yerli yabancı turistlerin ve yaz tatili için binlerce insanın tercih ettiği şehirlerden bir tanesidir.
 • İzmir en önemli yaz turizmi şehirlerinden biridir. Yazın neredeyse tatilciler tarafından akına uğrayan Çeşme – Alaçatı hem deniz, güneş hem de eğlence ihtiyacınızı fazlasıyla karşılar.
 • Mersin, her ne kadar ilk akla gelen şehirlerden biri olmasa da sakin ve yazın sıklıkla tercih edilen güzel tatil şehirlerinden bir tanesidir.
 • Sakarya, muhteşem doğası ve son zamanlarda oldukça popüler olmaya başlayan beldeleri ile iyi bir tercih olacaktır. Karasu, Sapanca gibi birçok kişinin dikkatini çekmeye başlayan ilçeleri ile gün geçtikçe popülerlik kazanmakta.
 • Aydın, yazın çok fazla turist alan bölgelerden bir tanesidir. Didim, Kuşadası gibi sıklıkla tercih edilen ve dünyanın en güzel plajlarını barındıran ilçelerine sahiptir.

Türkiye’nin En Güzel Plajları

En Çok Tercih Edilen Tatil Yerleri: Fethiye Ölüdeniz
En Çok Tercih Edilen Tatil Yerleri: Fethiye Ölüdeniz

Türkiye dört mevsimi, güzel doğası ile birçok kişi için akla tatili getiriyor. Deniz, güneş ve kum denince akla gelen bazı plajlar vardır. En çok tercih edilen tatil yerleri ve plajlardan birkaçı ise şu şekildedir:

 • Ölüdeniz – Fethiye (Fethiye’de gezilecek yerler listesi)
 • Kaputaş plajı kaş
 • Ilıca plajı çeşme
 • İztuzu plajı dalyan
 • Patara plajı kaş
 • Konyaaltı Antalya
 • Ayazma Bozcaada
 • Delikli koy çeşme
 • Phaselis koyu kemer
 • İçmeler plajı Muğla
 • Amos koyu bozburun
 • Kleopatra plajı Antalya
 • Ovabükü plajı Datça
 • Kelebekler vadisi Muğla
 • Sarımsaklı plajı Ayvalık

Türkiye tatil bölgeleri konusundan oldukça şanslı bir ülkedir. Yaz tatili denince turistlerin dahi akın ettiği yerlerden biridir. Masmavi ve temiz denizleri, yemyeşil doğası ile kalbinizi çalacak birçok tatil yerine sahiptir. Bunlar arasında en çok tercih edilen tatil yerleri, Fethiye, Bodrum, Marmaris, Datça, Ayvalık, Kaş, Gökçeada, Kemer gibi birçok popüler ve en çok tercih edilen tatil yerleridir.

Aile ile Tatil Yapılacak Yerler

Aile ile yapılan tatillerin yeri bir başkadır. Fakat kalabalık bir aile iseniz nerede tatil yapacağınız büyük bir soru işaretine dönüşür. Hem bütçenizi sarsmayacak hem de güzel bir tatil geçirmek mümkündür. Türkiye’de yazlık şehirler aile ile tatil yapmak için en uygun yerler arasındadır.

İlk olarak rotamızı Ege’ye çeviriyoruz. Neredeyse tatil denince ilk akla gelen yerlerden bir tanesi olan Ege; kumlu plajları, denizi, tarihi ve sıcak iklimi ile muhteşem bir tatil mekânı olmaktadır. Ailenizle birlikte sakini bir tatil geçirmek istiyorsanız Ayvalık, Cunda Adası, Didim ve Kuşadası oldukça ideal olacaktır.

İkinci olarak tarih, güzel şehir ve yanında uygun fiyatlar için ise, Eskişehir ve Kütahya turlarını tercih edebilirsiniz. Kalabalıklardan hem uzam hem de eğlenmek için oldukça idealdir.

Anadolu hem kentleri hem de mutfak lezzetleri ile tatil için vazgeçilmez yerlerdendir. Bunlardan ilk akla geleni Gaziantep’tir. Hem mutfağı hem de tarihi ile mükemmel bir tercih olacaktır. Dünyanın en büyük mozaik müzesi Zeugma’yı içinde bulunduran Gaziantep hem kültür hem de yemekleri ile sizi oldukça mutlu edecektir.

Türkiye’nin en büyük adası Gökçeada her ne kadar çok popüler olmasa da saklı bir güzellik olarak kalıyor. Kalabalıklardan uzak ailenizle sakin ve doğaya yakın bir tatil geçirmek için oldukça idealdir.

Marmara’da yer alan Avşa son zamanlarda oldukça yoğun ilgi gören adalardan bir tanesidir. Adada birçok pansiyon bulunmakta ve her bütçeye uygun seçenekler sunulmaktadır. Hem ekonomik hem de koyları ile aile ile tatil yapılacak yerler arasında olan Avşa’da güzel bir tatil keyfi sizi bekliyor olacak.

Muğla’ya bağlı Akyaka, en sakin ve güzel tatil beldelerinden bir tanesidir. Özellikle sörf tutkunu iseniz doğru bir tercih olacaktır.

Son olarak Çanakkale’nin ilçelerinden olarak Ayvalık’ta bulunan Asos’tan bahsedelim. İsmini duymuş olabilirsiz zira sakinliği ve güzel plajları ile sakinlik isteyen ailelerin sıklıkla tercihi olmaktadır. Taş evleri, butik oteller ve tarihi ile ailenizle birlikte güzel bir tatil geçireceksiniz.

Sonuç olarak Türkiye birçok tatil şehrini ve beldesini içerisinde barındırır. Hem yabancı turistlerin hem de yerli halkın gözdesidir. Sadece yaz tatili değil kültür tatili, doğa tatili ve kış tatili için de oldukça uygundur. En çok tercih edilen tatil yerleri ile her daim popüler ve tercih edilen yerler arasında olan Türkiye her bölgesi ile farklı güzelliklere sahip eşsiz bir ülkedir. Böylesine güzel bir ülkenin sadece Ege ve Akdeniz için tatil rotasından ibaret olduğunu zannetmeyin. Karadeniz turları, Güneydoğu turları oldukça popüler ve ilgi çeken tatil seçenekleri arasındadır.

En Çok Tercih Edilen Tatil Yerleri Nereler? yazımız ilginizi çektiyse Sessiz Sakin Tatil Yerleri Hakkında İpuçları yazımıza da göz atmalısınız.

Senem Ildırlı

Gezmeyi, yeni yerler keşfetmeyi, yeni insanlarla tanışmayı ve yeni lezzetler denemeyi, kısacası yeni olan her şeyi seviyorum Burada da kendi gözlemlerimi, anılarımı yazmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu