Eğitim

En İyi Diş Hekimliği Fakülteleri Hangileri?

En iyi diş hekimliği fakülteleri listesini sizin için rehber niteliğine hazırlamaya çalıştık. Bu alanda kariyer yapmak isteyenler için Türkiye’de yer alan okullardan hazırladık.

Diş hekimliği, pek çok tıp sevdalısının eğitim almak istediği, okumak istediği bölümler arasında yer almaktadır. Puanlarının çok yüksek olması pek çok öğrenciyi bu sevdadan mahrum bıraksa da mesleğin getirdiği hem maddi hem de manevi birçok artı mevcut. Ülkemizde her ne kadar diş hekimleri tatmin edici ücretler almasa da yurtdışında yıllık 100 bin dolardan başlayan ücretler bulunmaktadır.

En İyi Diş Hekimliği Fakülteleri Hangi Üniversitelerde?

Diş hekimliği konusunda en ileri üniversiteler, Ankara Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi, Ege Üniversitesi, Gazi Üniversitesi, Erzurum Atatürk Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi, Çukurova Üniversitesi, Selçuk Üniversitesi, 19 Mayıs Üniversitesi, Dicle Üniversitesi şeklinde sıralanabilmektedir.

Ankara Üniversitesi

En iyi diş hekimliği fakülteleri listesinde yer alan ilk okul, 1946 yılında kurulmuş olan ve Ankara’nın ve Türkiye’nin en köklü okullarından biridir. Türkçe, Almanca ve İngilizce dillerinde eğitim yapan okul pek çok öğrenci tarafından tercih edilmektedir. Ankara Üniversitesi’nde eğitim alabilmek için oldukça yüksek puan ve düşük sıralama gerekiyor. Özellikle Diş Hekimliği fakültesi bu konuda oldukça düşük sıralamaya sahip. Eğer bu okulda okumak gibi bir niyetiniz varsa, epey iyi puanlar almak zorundasınız. Girmeniz gereken sıralama yaklaşık 22.000 civarındadır.

Hacettepe Üniversitesi

En iyi diş hekimliği fakülteleri arasında en iyi bir okullardan biri olan Hacettepe Üniversitesi, Ankara’da kurulmuştur. İlk 17 binden diş hekimliği fakültesi için öğrenci alan Hacettepe Üniversitesi, eğitim kalitesi yüksek, nitelikli okullar sıralamasında yer almaktadır.

Ege Üniversitesi

Türkiye’nin en nitelikli okullarından biri olan Ege Üniversitesi, ciddi bir başarı ve sıralama gerektiren okullar arasında yer alıyor. Ege Üniversitesi’nde eğitim almak isteyen öğrencilerin önemli bir sıralama ve derece yapması gerekiyor. Diş hekimliği fakültesi için gerekli sıralama 20 bindir.

Gazi Üniversitesi

Nitelikli üniversitelerden biri de Gazi Üniversitesidir. Oldukça yüksek puan ve düşük sıralama gerektiren bu okul, diş hekimliği fakültelerinde de son derece önemli işler yapmaktadır. Diş hekimliği fakültelerine ayrılan bütçe, akademisyen kalitesi, Türkiye’de ilk 10’a çok rahat girmektedir. Diş hekimliği fakültesi için gerekli sıralama 21 bindir.

Erzurum Atatürk Üniversitesi

1957 yılında kurulan bu devlet okulu, diş hekimliği fakültesi okumak için harika okullardan biridir. Doğuda olması nedeniyle, genellikle o bölgeye yakın öğrenciler tarafından tercih edilse de, batı illerinde de pek çok öğrenci bu okulda eğitim alıyor. Diş hekimliği fakültesi için gerekli sıralama 22 bindir.

İstanbul Üniversitesi

En iyi diş hekimliği fakülteleri listesindeki en eski okul olan ve1453 yılında Fatih Sultan Mehmet tarafından kurulan bu okul, 568 yıldır faaliyet göstermektedir. Türkiye’nin en köklü okullarından biri olarak bilinmektedir. Diş hekimliği üniversitesi için tercih edebileceğiniz bu okulun, pek çok yerde fakülteleri bulunmaktadır. Diş hekimliği fakültesi için gerekli sıralama 23 bindir.

Çukurova Üniversitesi

Adana’da yer alan ve muazzam bir devlet okulu olan Çukurova Üniversitesi, eğitim almak isteyenlerin gidebileceği nitelikli okullardan biridir. Diş hekimliği fakültesi son derece kaliteli akademisyenlere sahip olup, muazzam derecede kaliteli eğitim olanağı sunmaktadır. Diş hekimliği fakültesi için gerekli sıralama 22 bindir.

Selçuk Üniversitesi

En iyi diş hekimliği fakülteleri arasındaki Selçuk Üniversitesi, son derece başarılı okullardan biri olarak bilinmektedir. Diş hekimliği fakültesi okumak isteyenlerin girebileceği güzel bir okuldur. Sıralaması genel itibarıyla düşük ve puanları da yüksektir.  Diş hekimliği fakültesi için gerekli sıralama 25 bindir.

19 Mayıs Üniversitesi

Türkiye’nin en iyi okulları arasında yer alan 19 Mayıs Üniversitesi, başarılı olunabilecek ve tercih edilebilecek önemli okullardan biridir. Oldukça düşük sıralama ve yüksek puanla alan bu okul, eğitim almanız için son derece kayda değer bir fayda sunmaktadır. Akademisyen kalitesi ve diğer pek çok konuda ileridir. Diş hekimliği fakültesi için gerekli sıralama 26 bindir.

Dicle Üniversitesi

Başarılı bir Üniversite olan Dicle Üniversitesi, son derece yüksek kalitede akademisyen barındıran, kütüphane kalitesi çok iyi olan okullardan biridir. Dicle Üniversitesi diş hekimliği fakültesi de oldukça iyi bir sıralama da yer almaktadır. Diş hekimliği fakültesi için gerekli sıralama 29 bindir.

En İyi Diş Hekimliği Fakülteleri Hangileri? yazımızı ilginizi çektiyse Türkiye’deki En İyi Tıp Fakülteleri Listesi yazımızı da incelemek isteyebilirsiniz.

S. Emir Canbaş

İ.Ü. Amerikan Kültürü ve Edebiyatı mezunu ve mezun olduğum bölüm hakkında kendi bildiklerimi, araştırmalarımı sizinle paylaşıyorum. Türkiye ve dünyada eğitimin yanı sıra kodlama da öğrenmeye ve burada paylaşmaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu