Finans

En İyi Döviz Kuru Veren Banka Listesi

En iyi döviz kuru veren banka çok fazla aranan ve merak edilen konuların başında gelmektedir. Döviz kuru bankalar arasında çok değişkenlik göstermektedir. Peki en iyisi hangi banka tercih edilmelidir?

Son zamanlarda arama motorlarında en sık yapılan aramaların arasında en iyi döviz kuru veren banka araması üst sıralarda yer alıyor. Genelde döviz bozdururken yüksek meblağlar bozduruluyor olması sebebi ile ufak kur farkları bile kazanç sağlamaya yetiyor.

Döviz alırken ya da kenarda birikmiş dövizinizi bozdururken en iyi döviz kuru veren banka hangisi diye araştırıp bu bankalar üzerinden işlem yapmak istersiniz. En avantajlı kuru yakalamak adına bankaların sunduğu fiyatları anlık olarak takibe almanız gerekir.

Geçtiğimiz senelerde yaşanan döviz kurunda ki dalgalanmalar sebebi ile yüksek kar elde etmiş kimseler, nakit paralarını dövize çevirip saklamayı mantıklı buluyor. 2022 senesinde de bu durum değişmedi. Bu sebeple döviz piyasasını oldukça yakından takip eden pek çok kişi mevcut.

Bankaların Döviz Kurları Neden Farklıdır?

Döviz piyasası, Merkez Bankası tarafından açıklanan verilere bağlı olarak şekillenir. Bankalar döviz alım satım işlemleri esnasında kendi farklarını ilave ederek fakat fazla makas aralığı bırakmayacak şekilde işlemlerini devam ettirmektedir. Bankaların müşterilerine sunmuş olduğu döviz işlemler, bankaların mesai bitiş saati olan 17.00’den sonra belirli bir fark ile sunulmaktadır. En iyi döviz kuru veren banka hangisi konusunu araştıran kişiler, 17.00’dan sonra sunulan döviz kurunu düzenli olarak takip ederlerse sonuca ulaşabilirler.

Bu farkın ortaya çıkmasının çeşitli sebepleri bulunmaktadır. Öne çıkan ilk sebep olarak bankanın kapandığı sırada ekonomi piyasalarında yaşanacak dalgalanmalara herhangi bir tepki veremeyeceği için kendisini garanti altında tutmak istemesinden kaynaklanmaktadır. Bu bütün bankaların uyguladığı bir yöntem olarak kabul edilmektedir.

Döviz Alım Satım Farkı Neden Oluşur?

En iyi döviz kuru veren banka hangisi sorusunu soran kişilerin araştırdığı bir diğer konu da döviz alım satım farkının neden oluştuğudur. Döviz alım satım farkı, pek çok piyasa da olan alım satım üzerinden kar elde edilmesi sebebiyle oluşmaktadır. Her malın bir alım değeri ve bir satım değeri vardır. Eğer döviz alımına olan talepte herhangi bir artış yaşanır ise döviz kuru otomatik bir şekilde, malın değerlenmesi sebebi ile yükselişe geçecektir.

Dövize ihtiyaç bittiği zaman piyasadaki yatırımcıların satış pozisyonuna geçtiği andan itibaren döviz kuru düşmeye başlayacaktır. Geçmişten örnek vermek gerekirse 2018 ile 2019 senelerinde yaşanmış olan siyasi ve ekonomik problemler sebebi ile bu fark çok yüksek seviyelere ulaşmıştır. Dolarda yaşanmakta olan ani yükselişler ve düşüşler, kendisini koruma altına almak isteyen finans kuruluşları sebebiyle makas farkının yüksek tutulmasına sebep olmuştur. 5.69 TL ile 5.70 TL olarak seyreden kur farkı, o dönemlerde 5.50 TL ile 6.50 TL makasına kadar ulaşmıştır.

Bu konulara dikkat ederek hareket etmek sizlere en fazla kazancı elde etmek ya da piyasadan hızlı bir şekilde uzaklaşarak zarar etmemenizi sağlamak bakımından önemlidir.

Bankadan Döviz Almak

En iyi döviz kuru veren banka arasından hangisinden döviz alacağınızı seçtiğinizi varsayalım. Peki, bu işlemi nasıl gerçekleştirmelisiniz? Buyurun beraber inceleyelim. Bankadan döviz almanın 2 adet yolu bulunuyor. Bunlar: Online döviz almak ve şubeden nakit döviz almak.

  • İşlem yapmak istediğiniz bankada vadeli ya da vadesiz döviz hesabın ile vadeli ya da vadesiz Türk lirası hesabına sahip olması gerekir.
  • Online bir şekilde döviz satın alacağınız zaman bankanızın belirlemiş olduğu fiyatın, almak isterseniz kurdaki karşılığını yerel para biriminiz ile ödersiniz.
  • Bu işlem esnasında (10.03.2021 itibari ile) binde 2 kadar oranla Kambiyo Gider Vergisi kesilir.
  • Kalan miktar ise söz konusu döviz hesabınıza yatırılır.

Banka şubesinden nakit bir şekilde döviz almak istiyorsanız;

  • İşlem yapmak istediğiniz şubeye nakit Türk lirası ile başvuru yapmanız gerekir. Bankada online Türk lirası hesabınız mevcut ise orada bulunan parayı da kullanmanız mümkün.
  • Şubeye bizzat giderek nakit döviz alımı yaptığınız zaman bankalara herhangi bir komisyon ödemek zorunda kalmazsınız.

Döviz Makas Aralığı En Düşük Olan Bankalar

En iyi döviz kuru veren banka hangisi diye incelerken konunun aslında makas aralığı ile alakalı olduğunu görüyoruz. Bütün bankalar gündüz mesai saatleri içerisinde bulunan saatlerde yapılan işlemlerin bitimi ile döviz kurlarına kendi belirledikleri bir makas aralığı koymaktadır. Bu konuda en iyi döviz kuru veren bankalar arasından işlem yapılacak olan bankayı doğru tercih etmek gerekmektedir. Bu noktada bankalara pek çok şikâyet gelse da onlar haklarını kullanmaya devam etmek isteyen müşterilerine bu makas aralığı kapsamında internet üzerinden hizmet vermeye devam etmektedir.

2018-2019 senelerinde dolar kurunda yaşanan dalgalanmaların çok yüksek olması sebebi ile tüm bankalar makas aralığını fazla yüksek tuttukları için şikâyet edilmiştir. Fakat bu dönem dikkatli bir şekilde göz önüne alındığında çok yüksek bir makas farkı eklemeden hizmetlerine devam eden bazı bankalar dikkat çekmiştir. Herkesin aklına ilk olarak kamu bankaları gelse dahi, gerçek daha farklıdır.

  • Türkiye İş Bankası
  • Odeabank
  • Enpara
  • HSBC

Yukarıda saydığımız bankalar bu dönemlerde en uygun şekilde hizmet sunan bankalar olarak öne çıkmayı başarmışlardır.

En İyi Döviz Kuru Veren Banka Listesi yazımızı beğendiyseniz Dolar Nasıl Yükselir? Dövizdeki Dalgalanmanın Sebepleri yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Furkan Topuk

Finans sektöründe uzun süredir çalışmaktayım. Yatırım ile ilgili pek çok alanda görev aldım ve kazandığım tecrübeleri sizlerle de paylaşıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu