Eğitim

En İyi İnşaat Mühendisliği Hangi Üniversitede?

En iyi inşaat mühendisliği hangi üniversitede sorusu eğer bu yönde bir eğitim alacaksanız cevabını mutlaka bilmeniz gereken soruların başında gelmektedir. İnşaat mühendisleri ne eğitimi alıyorlar, hangi niteliklere sahip olmaları gerekiyor ve çalışma alanları gibi pek çok sorunun cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

İnşaat mühendisliği, insanların yerleşik yaşama geçtiği zamanlara kadar dayanan en eski tarihe sahip mühendislik dalıdır. Bir barınak inşa etme kadar temel bir ihtiyacın giderilmesini amaçlarken doğmuştur. Her yeni ihtiyaç dahilinde tekniklerin birikimiyle ilerlemiştir. İnşaat mühendisliği, medeniyetlerin kurulmasına öncülük etmiştir. Bu nedenle İngilizce de civil engineering olarak adlandırılmıştır. Günümüzdeki modern bilim halini ise çoğunlukla bu birikimin teknoloji ile birleşiminden oluşur. Dolayısıyla bu alanda eğitim almak isteyen öğrenciler ‘en iyi inşaat mühendisliği hangi üniversitede’ şeklinde sorular sorarlar.  

İnşaat Mühendisliği

Temel olarak yapı tasarlama ve inşa etme üzerine kuruludur. Diğer mühendislik dallarının ortaya çıkışına öncülük eder. Ev, köprü, tünel gibi basit yapılardan uçak, otomobil, gemi gibi daha karmaşık yapılara kadar uzanan geniş bir dağarcığı içine alır. Aklınıza gelebilecek her türden yapıda inşaat mühendisliği izleri vardır. Bir yapının inşasında temel teknik bilgilerin yanı sıra çevre bilgisi de önemlidir. Kullanılacak arazi, çevre koşulları bazında incelenir. Sonrasında bu bilgiler materyal ve teknik bilgiler ışığında kullanılarak proje tasarımında kullanılır.

İnşaat Mühendisliği Eğitimi

Genellikle 4 ya da hazırlığa bağlı olarak 5 yıllık lisans eğitim programlarıdır. Temel matematik, fizik gibi fen bilimleri ders programında baş sıraları çeker. Bunun yanında teknik çizim, çevre bilgisi, bilgisayar programları, materyal, bilgisi gibi dersler de vardır. Elbette bu kadar sınırlı değildir. Mesleki eğitim tasarıyı plan haline getirme ve uygulama arasındaki bütün adımları kapsar. Bu adımlarda teknolojik araçların kullanılmasının öğrenilmesi gereklidir. En iyi inşaat mühendisliği hangi üniversitede diyor ve üniversiteler arasındaki dersler arasında çeşitli farklı olabileceğini düşünüyor olabilirsiniz. Ama her üniversitede göreceğiniz dersler bu şekildedir.

İnşaat mühendisliği lisans programlarında genel olarak iki temel yaklaşım vardır. İlki alanda teorik bilgi ve mesleki teknik bilginin öğretilmesidir. Teknik bilgi hakimiyeti önemlidir. Çünkü uygulamada bunun üzerine kurulu biçimde ilerleme istenir. İkincisi ise bu bilginin sahada gösterilmesidir. Bu nedenle sahada deneyim eğitimin olmazsa olmazıdır. Çünkü sadece ofis hayatında işleri yürüten meslek grubu değildir. Hatta çevreyi inceleme ve değerlendirmeden hız alarak çalışan bir meslektir. Öğrencilere sıklıkla saha deneyimi için program dahilinde staj zorunluluğu vardır.  Burada bilgilerini uygulamada görme ve pekiştirme şanslarına sahiptirler.

Eğitimde teknik ve çevre bilgisi ile harmanlanır. Sonrasında materyal bilgisi, çizim ve program bilgisi ile daha ileri taşınmasını sağlar. Son olarak eğitimdeki hedef kaliteli malzemelerle, tekniğin kullanımı ile dayanıklı ve amaca uygun yapılar inşa edilmesi hedeftir. En iyi inşaat mühendisliği hangi üniversitede sorunuza yanıt vermeden önce gelin çalışma alanlarına bir göz atalım.

İnşaat Mühendisliği Çalışma Alanları Nelerdir?

 Özel şirketlerde ve kamu kurumlarında iş imkânı vardır. Özellikle belediyede proje bazlı çalışma yaygındır. Aynı zamanda kendi ofislerini açma imkanına sahiptirler. İnşaat mühendisliğinde sahada ya da ofiste çalışmak, seçeneklerdir.  Kimisi için sahada gezinmek kimisi için ofiste proje tasarlamak mesleki hayatını cazip hale getirir. Akademik olarak ilerleyerek bir kariyer oluşturabilirler. Bununla birlikte uzman unvanı ile sahada ya da firma da çalışmayı da seçebilirler.

Şantiyelerde, fabrikalarda, yapı denetim ofislerinde çalışabilirler. Ofis bazında denetim mühendisi olabilirler. Bu alanda kendisi geliştirmek için iş güvenliği alanında ilerlemesi gerekir. Gemi, uçak veya otomotiv gibi taşıt endüstrisinde de çalışabilirler.

İnşaat Mühendisi Olabilmek İçin Gereken Nitelikler Nelerdir?

Mühendis olabilmenin temel gereklilikleri pratik akıl ve teknik düşünebilmektir. Elbette inşaat mühendisliğinde de bu beceriler temeldir. Ancak saha temelli çalışmanın da önemli olduğu bu alanda tek ölçütler bunlar değildir. Aynı zamanda en iyi inşaat mühendisliği hangi üniversitede sorunuza neden olan iyi nitelikli bir eğitimde zorunludur.

Çalışma alanının neresi olduğu fark etmeksizin bu branşın hakkını verebilmek için bazı niteliklere sahip olmak gerekir. Öncelikle iletişim becerileri kuvvetli, kendini net biçimde ifade edebilen birisi olmalıdır.

Etkin olarak sahada çalışıyorsa özellikle çözüm odaklı ve koşullara adaptif olması bir artıdır. Disiplinli çalışan, çalışanları organize edebiliyor olması gerekir. Karşılaşacağı potansiyel sorunları öngörme ve buna karşın önceden hazırlıklı olmayı öğrenmesi gerekir. Mesleki bilgisini en iyi şekilde göstermelidir. Yenilikleri takip ederek, kendisini bu bilgiler doğrultusunda güncellemelidir.

Türkiye’de En İyi İnşaat Mühendisliği Hangi Üniversitede?

Gelelim ana konumuz olan en iyi inşaat mühendisliği hangi üniversitede sorunuza.

Ülkemizde üniversite sayının 81 il kapsamında artırılmasıyla bölümün de sayısı artmıştır. Fakat bu kalitede aynı seviyede bir artışın olduğunu söylemek olası değil. Kaliteli eğitim açısından teknik üniversiteler başı çekmektedir. Toplam 124 üniversitede lisans düzeyinde eğitim programı vardır. Bunların büyük çoğunluğunu devlet üniversitesidir. Özel /vakıf üniversiteleri de azımsanmayacak sayıdadır.

İTÜ, ODTÜ, İstanbul, Boğaziçi, Yıldız Teknik, Ege, Hacettepe, Gazi, Osmangazi, KTÜ, Abdullah GÜL Üniversitesi, Anadolu Üniversitesi inşaat mühendisliği alanında nam salmış devlet üniversiteleridir. Vakıf üniversitelerinde ise bu sıralama BAHÇEŞEHİR, Koç, Sabancı, İstanbul Medipol, TOBB, Bilkent şeklindedir.  

Dünyada En İyi İnşaat Mühendisliği Hangi Üniversitede?

İnşaat sektöründe sıralamanın başında ABD gelmektedir. Dolayısıyla bu alanda eğitim veren nitelikli okullarda burada. Ancak Avrupa’da da ABD ile yarışır nitelikte okullar vardır. Öncelikle olarak dünyadaki bu alandaki en iyileri ülke bazında sıralaması: ABD, Almanya, Çin, İngiltere, İsveç, Fransa, İspanya şeklinde ilerlemektedir.  Okullar bazında ise University of Massachusetts, University of Cambridge, University of California, University of ETH/Zürih, University of Tokyo, University of Oxford, University of Stanford, National University of Singapore izler.

En İyi İnşaat Mühendisliği Hangi Üniversitede? yazımız ilginizi çektiyse En İyi Bilgisayar Mühendisliği Üniversiteleri Hangileri? yazımıza da göz atabilirsiniz.

S. Emir Canbaş

İ.Ü. Amerikan Kültürü ve Edebiyatı mezunu ve mezun olduğum bölüm hakkında kendi bildiklerimi, araştırmalarımı sizinle paylaşıyorum. Türkiye ve dünyada eğitimin yanı sıra kodlama da öğrenmeye ve burada paylaşmaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu