Eğitim

En İyi Mimarlık Üniversiteleri Hangileridir?

En iyi mimarlık üniversiteleri listemizi inceleyerek daha doğru bir seçim yapabilirsiniz. Yazımızda hem Türkiye’deki en iyi mimarlık üniversiteleri hem de yurt dışındakileri inceleyebilirsiniz.

Günümüzde en iyi mimarlık fakültelerinin hem geleneksel hem de güncel anlayışa önem verdiğini görebiliriz. Geleceğinizi inşa ederken üniversite tercihlerinizde seçebileceğiniz en iyi mimarlık üniversiteleri neler sizler için araştırdık.

Sanatın ve mühendisliğin sentezi olarak nitelendirebileceğimiz mimarlık alanı özellikle son yıllarda eski popülerliğine kavuşmaktadır. Bunda akıllı şehirler, mimari robotlar ve sürdürülebilirlik gibi güncel kavramların gelişmesi etkili olmuştur. Geleneksel anlayış çağdaş zamanın yeni terimleri ile zenginleştikçe mimarlık alanına olan ilgi giderek daha da artış gösterecektir.

Başarılı bir üniversite iş yaşantınıza atacağınız adımların daha sağlam olmasında tartışmasız önemli bir yere sahiptir. Söz konusu mimarlık alanı olduğunda ciddi bir eğitim süreci geçirilmesi gerekmektedir. Çünkü mimarlar inşaat projelerinin temelinden bitimine kadar olan bütün süreçte görev almaktadır. Aynı zamanda eski binaların restorasyonu, yeni bina tasarlama, mevcut binaların uygun kullanımı için yeni metotlar geliştirme gibi birçok önemli işe imza atmaktadırlar.

Türkiye’deki En İyi Mimarlık Üniversiteleri

Ülkemizdeki üniversitelerin bazıları mimarlık alanındaki değişimlere ayak uydurmayı başarmıştır. Bu sayede pek çok Avrupa ülkesini geride bırakan en iyi mimarlık üniversitelerimizi şu şekilde sıralayabiliriz;

İstanbul Teknik Üniversitesi

1773 yılında kurulmuştur. Aktif öğrenci sayısı 3.180, öğretim üye sayısı 127 ve ar-ge proje sayısı 458’dir. Kısaca İTÜ olarak da adlandırılmaktadır. Taşkışla kampüsünde bulunan mimarlık fakültesi 5 farklı bölümden oluşmaktadır. Bu bölümler şöyledir;

 1. Mimarlık Bölümü
 2. Peyzaj Mimarlığı Bölümü
 3. Şehir ve Bölge Planlama Bölümü
 4. İç Mimarlık Bölümü
 5. Endüstriyel Tasarım Bölümü

Orta Doğu Teknik Üniversitesi

1956 yılında kurulan fakültede ilk açılan bölüm mimarlık bölümü olmuştur. Bunun yanı sıra Almanya, İtalya, Avustralya ve ABD’deki tasarım okulları ile uluslararası öğrenci değişim programları vardır. Kısaca ve yaygın olarak ODTÜ olarak adlandırılmakta olup mimarlık fakültesi 3 farklı bölümden oluşmaktadır. Bu bölümler şöyledir;

 1. Mimarlık Bölümü
 2. Şehir ve Bölge Planlama Bölümü
 3. Endüstriyel Tasarım Bölümü

Yıldız Teknik Üniversitesi

Mimarlık fakültesi 1942 yılında kurulmuştur. 121 kişilik öğretim kadrosu bulunmaktadır. Ayrıca Erasmus, Farabi ve Mevlana gibi birçok değişim programına katılmıştır. Mimarlık fakültesinin eğitim verdiği 4 anadilim dalı şunlardır;

 1. Restorasyon Anabilim Dalı
 2. Bina Bilgisi Anabilim Dalı
 3. Mimarlık Tarihi Anabilim Dalı
 4. Yapı Bilgisi Anabilim Dalı

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi

İlk olarak 1 Ocak 1882 tarihinde resim, heykel, hakkâklık ve mimarlık olarak dört dalda öğretim yapılan Mekteb-i Sanâyi-i Nefîse-i Şâhâne olarak kuruldu. İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi, 1982’de üniversite olarak Mimar Sinan Üniversitesi adıyla anılmaya başlandı. Kısaca MSGSÜ olarak da anılan üniversite ayrıca Türkiye’nin ilk ve en eski mimarlık eğitim veren kurumudur. Mimarlık fakültesi 4 bölümden oluşmaktadır. Bu bölümler şöyledir;

 1. Mimarlık Bölümü
 2. Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü
 3. Şehir ve Bölge Planlama Bölümü
 4. İç Mimarlık Bölümü

İstanbul Bilgi Üniversitesi

Mimarlık fakültesi Santralistanbul kampüsünde yer almaktadır. 2009 yılında kurulmuştur ve 3 farklı bölümden oluşmaktadır. Bu bölümler şöyledir;

 1. Mimarlık Bölümü
 2. İç Mimarlık Bölümü
 3. Endüstriyel Tasarım Bölümü

Yurt Dışındaki En İyi Mimarlık Üniversiteleri

Bununla birlikte yurtdışındaki üniversitelerde mimarlık okumayı düşünüyorsanız tercih edebileceğiniz dünyanın en iyi mimarlık üniversiteleri şu şekilde sıraladık.

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT), ABD

MIT birçok alanda listenin üst sıralarında yer alan bir üniversitedir. Ancak mimarlık alanında dünyanın en iyi mimarlık üniversiteleri arasında ilk sırada yer alır. 1865’te kurulmuştur. Ayrıca “Dünyanın en iyi teknik üniversitesi olarak bilinmektedir. Bununla birlikte Amerika Birleşik Devletleri’ndeki üniversite kuruluşu altında bulunan dünyadaki ilk mimarlık programı olmakla birlikte ilk resmi mimari müfredata sahip programdır.

Bartlett Mimarlık Okulu, Birleşik Krallık

Dünya çapındaki en iyi mimarlık üniversiteleri arasında 2. sırada yer almaktadır. 1947 yılında kurulan üniversite İngiltere’nin ilk mimarlık okulu olarak bilinmektedir. Eğer İngiltere’de mimarlık okumayı düşünüyorsanız ilk tercihiniz olabilecek bir üniversitedir.

Delft Teknoloji Üniversitesi, Hollanda

1842’de kurulmuştur. Dünyanın en iyi 54. üniversitesi olmasının yanı sıra dünyanın en iyi mimarlık üniversiteleri arasında 3. sıradadır. Ayrıca Hollanda’da yer alan en büyük teknik üniversitesidir. Avrupa bölgesinin en iyi teknik üniversitelerinin birleşerek oluşturduğu IDEA LEAGUE üyesidir.

ETH Zürih (İsviçre Federal Teknoloji Enstitüsü), İsviçre

1854 yılında kurulan mimarlık bölümü ile dünyanın en iyi mimarlık üniversiteleri içinde yer alan kurumlardan biridir. Ayrıca geniş tanımlı çevre sorunlarına odaklanması ile isim yapmıştır. 

Kaliforniya Üniversitesi, Berkeley (UCB), ABD

Araştırmaları ve bağımsız tasarımları teşvik etmesi ile ön plana çıkmaktadır. Bununla birlikte uluslararası tasarımcıları, yenilikçi düşünürleri ve seçkin profesörleri ile ödüllü bir mimarlık fakültesine sahiptir. Mimarlık alanında dünyanın ilk 10 üniversitesi içinde yer almaktadır.

Harvard Üniversitesi, ABD

İlk mimarlık kursu 1864’te Harvard’da başlamıştır. Hatta birçok ünlü mimar, şehir planlamacısı ve peyzaj mimarı Harvard’ın Tasarım Yüksek okulundan mezundur. Yenilikçi tasarımlar inşa etmeyi amaçlayan bir programı mevcuttur. Özellikle belirtmek isteriz ki Harvard Üniversitesi’nde mimarlık okumak için bir amaç beyanı ve tavsiye edilen bir ders planından oluşan bir başvuru gereklidir.

Son olarak yurtdışında bulunan üniversitelere kayıt olmayı düşünüyorsanız ilgili üniversitenin başvuru tarihlerine özellikle dikkat etmelisiniz. Aynı zamanda giriş koşulları ve gerekli şartları her ülkenin eğitim sistemine göre değişiklik gösterebilmektedir.

En İyi Mimarlık Üniversiteleri Hangileridir? yazımız ilginizi çektiyse Mimarlar Ne İş Yapar? Mimar Maaşları Ne Kadar? yazımıza da göz atmalısınız.

S. Emir Canbaş

İ.Ü. Amerikan Kültürü ve Edebiyatı mezunu ve mezun olduğum bölüm hakkında kendi bildiklerimi, araştırmalarımı sizinle paylaşıyorum. Türkiye ve dünyada eğitimin yanı sıra kodlama da öğrenmeye ve burada paylaşmaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu