Eğitim

En iyi Moda Tasarım Üniversiteleri Hangileri?

En iyi moda tasarım üniversiteleri hakkında bilgi almak istiyorsanız yazımızı mutlaka okumalısınız. Eğer kariyerinizi moda tasarım üzerinde ilerletmeyi düşünüyorsanız okumadan geçmeyin, çok şey kaybedersiniz.

Toplumların sosyo-kültürel yapıları, sanata bakış açıları, günlük hayatta yeni moda tasarım akımlarını doğurmuştur. Sonuç olarak insanların estetik ve tasarım anlayışı kıyafet ve aksesuarlara yansımıştır. Bu nedenle bu alan, giderek büyüyüp gelişmiş, yeni akımları doğurmuştur. Dolayısıyla moda tasarım üniversiteleri günümüzde oldukça popülerdir. Bizde bu içeriğimizde en iyi moda tasarım üniversiteleri hangileri sizlerle paylaştık.

Dünyada moda tasarım, insanların sanat ve estetik anlayışlarına göre değişim göstermiştir. Bu değişim okullara taşınmış, insanlar estetik anlayışlarını, okullarda aldıkları eğitim ile geliştirmiştir. Bu nedenle moda tasarımı bu anlamda niş bir alan haline gelmiştir.

Türkiye’deki Moda Tasarım Üniversiteleri

Türkiye’de moda tasarım üniversiteleri bulunmamakla birlikte Bilgi Üniversitesi, Haliç Üniversitesi, Aydın Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi ayrıca Beykent Üniversitesi gibi üniversitelerin moda tasarımı bölümü bulunmaktadır. Bundan dolayı moda tasarıma ülkemizde yeterince önem verilmediğini söyleyebiliriz.

Dünyadaki En iyi Moda Tasarım Üniversiteleri

En iyi moda tasarım üniversiteleri İngiltere, Amerika gibi ülkelerde yer almaktadır. Bu üniversitelerde çok farklı konularda kurslar ve eğitimler verilmektedir. Bu okullardan birisi olan London College of Fashion Okulu, dünyanın önde gelen okulları arasında yer almaktadır.

Bu okullarda lisans, önlisans, yüksek lisans ve kısa kurslar verilmektedir. Bu okullarda verilen kurslar insanların zevk ve tercihleri gözetilerek verilmektedir.  Bu nedenle bu okullarda, yaratıcı dersler verilmektedir.

Bu üniversitelerde lisans düzeyinde Performans ve Moda için 3D Etiketler, Oyunculuk ve Performans dersleri verilmektedir.

Peki, en iyi tasarım üniversiteleri sıralamasında hangi üniversiteler yer almaktadır?  Bunları başlıklar altında şöyle sıralayabiliriz:

London College of Fashion Okulu

London College of Fashion, dünyanın en iyi moda tasarım üniversiteleri arasında ilk sıradadır. Okul, modayı toplumsal dönüşümün bir yolu olarak görmektedir. Bu nedenle verilen eğitimler toplumsallık içermektedir.

Bu okulda verilen lisans kursları, nitelikli eğitimler vermekte, seçkin tasarımcılar yetiştirmektedir.  Bu nedenle, profesyonel tasarımcı olma yolunda ilerleyenler için ideal bir okuldur.

Fashion Institute of Technology

Fashion Institute of Technology, 1944 yılında kurulmuştur.  Okulun 8846 öğrencisi bulunmaktadır. Bu nedenle iyi bir öğrenci hacmine sahiptir. Okul, birçok ünlü tasarımcıyı mezun etmiştir. Bundan dolayı oldukça popüler bir üniversitedir.

Disiplinler Arası Yaklaşım

Üniversite, moda tasarımı, işletme, pazarlama ve stil oluşturma gibi alanlarda programlar sunmaktadır. Böylelikle, farklı bilim dallarını bir araya getirir. Merkezi New York’ta olan bu okul, tasarımda yaratıcılığı önemseyen inovatif ve bilimsel deneyleriyle öne çıkmaktadır. Böylece yenilikçi bir yaklaşım benimsenmiştir. Dünyanın en iyi moda tasarım üniversiteleri arasında yer alan bu okul disiplinlerarası yaklaşımı benimsemiştir.  Bu nedenle üniversite, teknoloji ile tasarım işini bir arada değerlendirmiştir.

Üniversitenin Projeleri

Üniversitenin, kullanıcı deneyimini en üst düzeye taşıyan 3D prototip yazılımıyla tasarladığı Adidas x Browzwear projesi bulunmaktadır. Sonuç olarak bu proje ile Adidas ürünleri tasarlanmıştır.

Yine 3D prototip yazılımı ile medyayı entegre edip yakınlık eşleme çalışması bulunmaktadır. Üniversite bu ve buna benzer farklı komseptlerdeki konuları son teknolojik tasarım teknikleri ile işlemektedir.

Ayrıca üniversite, dijital para birimleri, iklim değişikliği gibi konular üzerinde inovatif çalışmalar gerçekleştirmektedir. Böylece güncel konulara da değinmektedir.

Üniversite bünyesinde moda koleksiyonlarının sergilendiği bir moda müzesi bulunmaktadır.

Central Saint Martins

Dünyanın en iyi moda tasarım üniversiteleri arasında görülen okul, Londra’dadır. Okulun, moda, tekstil ve mücevher tasarım gibi konularda programları bulunmaktadır. Nitelikli öğrencileri bir araya getiren okulun kaliteli bir eğitim kadrosu bulunmaktadır.  Bu nedenle üniversitede, seçkin tasarımcılar yetişmektedir.

Parsons School of Design

Disiplinler arası bir eğitim anlayışını benimsemiş olan okul, modayı dünyanın gerçek sorunları ile yorumlamaktadır. Sonuç olarak okul, daha iyi bir dünya için sanat ve tasarımı bir arada kullanmayı amaçlamaktadır.

Okul, liberal sanatlardan sosyal bilimlere ve yönetime kadar çok farklı konularda dersler vermektedir. Böylece, öğrencilerin yaratıcılık ve eleştirel düşünme biçimi desteklenmektedir.

Çift Ana Dal Eğitim Şansı

Üniversite, öğrencilerin ilgi alanlarını ve becerilerini geliştirecek imkan ve programlara sahiptir. Bu nedenle okul, disiplinler arası bir yaklaşımı benimsemiştir. Bundan dolayı çift ana dal eğitim programlarına sahiptir. Ayrıca, üniversite, birçok enstitü ve laboratuvarı ile küresel bir öğrenme anlayışını teşvik etmektedir.

Westphal College of Media Arts & Design at Drexel University

En iyi moda tasarımları üniversiteleri sıralamasında yer alan bu okul, Philadelphia’dır. Okulda, yaşamın çok farklı alanları ile ilgili lisans düzeyinde eğitimler verilmektedir. Bunlar animasyon ve görsel efektler, oyun tasarımı ve üretimi, fotoğrafçılık, müzik endüstrisi, senaryo ve oyun yazarlığıdır.

Okulda, her düzeydeki öğrenci adayları için lisansüstü eğitimler verilmektedir. Bu nedenle farklı sosyal statüdeki yetenekli öğrencileri bir araya getirir.

Diğer Üniversiteler

Ayrıca dünyada Tokyo, Milan, Oslo, Yeni Delhi, Roma, Miami gibi şehirlerde moda tasarım üniversiteleri bulunmaktadır. Bu yazıda incelemesi yapılan okullar, en iyi moda tasarım üniversiteleri kategorisinde ilk 10 sıralamada yer almaktadır.

Genel Değerlendirme

Genel olarak baktığımızda en iyi moda tasarım üniversiteleri, Paris, New York, Londra gibi şehirlerde bulunmaktadır. Bu şehirler; sanatın, teknolojinin, moda tasarımının önemsendiği şehirlerdir.

Bu nedenle, bu üniversitelerde eğitim alan kişiler, dünyanın en iyi moda tasarımcıları olarak karşımıza çıkmaktadır.  Çünkü bu üniversitelerde verilen eğitimler, yetkin bir kadro ve imkanlarla verilmektedir. Bu üniversitelerde disiplinler arası bir eğitim ile bilimin diğer alanlarından da faydalanılmaktadır. Moda tasarım üniversiteleri, birçok disiplin moda tasarım işine entegre ederek farklı deneyimler ortaya koymaktadır.

En iyi Moda Tasarım Üniversiteleri Hangileri? yazımızı okuduysanız Konservatuvar Nedir? Konservatuvara Nasıl Girilir? yazımıza da göz atabilirsiniz.

S. Emir Canbaş

İ.Ü. Amerikan Kültürü ve Edebiyatı mezunu ve mezun olduğum bölüm hakkında kendi bildiklerimi, araştırmalarımı sizinle paylaşıyorum. Türkiye ve dünyada eğitimin yanı sıra kodlama da öğrenmeye ve burada paylaşmaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu