Sigorta

En İyi Sigorta Şirketi Hangisidir? Sigorta Şirketi Neden Önemli?

En iyi sigorta şirketi hangisi olduğunu, sigorta şirketinin enden önemli olduğunu, sigorta yaptrımadan önce nelere dikkat etmeniz gerektiğini bilmiyorsanız yazımızı okumanızda yarar var.

TÜİK 2016 Şubat ayı verilerine bakıldığı zaman ülkemizde yaklaşık olarak 20 milyon kadar motorlu kara taşıtı mevcuttur. Hal böyle olunca motorlu araç sahipleri en iyi sigorta şirketi hakkında araştırma yapmaktadır.

Yasal olarak bilindiğine göre her motorlu kara taşıtı mecburi olarak üçüncü şahıslara karşı verebilecekleri hasarların tazmini için trafik sigortası yaptırmak mecburiyetindedir. Bu kadar çok aracın trafiğe çıkması ve trafik sigortasının yapılmasının şart olması ise sigorta firmaları açısından büyük bir pazar meydana getirir.

Öte yandan trafik sigortasının yanı sıra hayat, kasko, ferdi kaza, BES gibi sigorta firmaları pek çok alanda faaliyet gösterdiği için sigorta pazarı çok büyüktür. Bu büyük Pazar sebebiyle ülkemizde pek çok sigorta firması faaliyet göstermekte olup, müşterilerine türlü teklifler sunmaktalar. Pazarın bu kadar büyük olması en iyi sigorta şirketi hangisidir bulma konusunda kafa karışıklığına sebep olmaktadır.

En İyi Sigorta Şirketini Nasıl Bulabilirsiniz?

Sigorta şirketlerinin neredeyse bütün ürünleri için prim hesaplama yöntemlerinden serbest usul yöntemi kullanılmaktadır. Yani, sigorta firmaları kendi istedikleri şekilde sigorta primi belirlemektedir. Bunun yanı sıra ülkemizde ise hayat ve emeklilik sigortaları dışında, 39 sigorta firması faaliyet gösteriyor. Fiyat vermenin tamamen serbest olduğu bu piyasada 39 sigorta firması bir şekilde rekabet içerisinde hizmet veriyor. Durum böyle olunca, fiyat verme özelinde en iyi sigorta şirketi dönemlere bağlı olarak farklılık gösteriyor.

Sigorta işlemi yapacağınız zaman en iyi prim teklifini hangi sigorta firmasının vereceğini esasen bulmanın tek yöntemi, sigorta firmalarının aynı içeriklere sahip ürünlerini kıyaslamaktır. Bunun için de birden çok sigorta acentesini kullanabilir ya da internet aracılığı ile sigorta firmalarının tekliflerini karşılaştırabilirsiniz. Fakat burada trafik sigortası gibi içerikleri net bir şekilde belirlenmemiş sigorta ürünlerini doğru karşılaştırmak gereklidir.

Örneğin, kasko sigortasından kapsamları farklı olan 4 ana kasko sigortası türü bulunmaktadır. Sigorta firmalarını karşılaştırırken tam bir sonuç elde etmek ve en iyi sigorta şirketi hangisidir bulmak için, aynı içeriklerde ki sigorta ürünlerini karşılaştırdığınıza emin olmanız gerekmektedir.

Sigortanın Yaptırılacağı Sigorta Şirketi Ne Derece Önemli?

Bu sorunun yanıtı yapılacak sigorta çeşidine göre farklılık göstermektedir. Eğer trafik sigortası gibi içeriği devlet tarafından sabitlenen bir sigorta yaptıracaksınız, sigorta firmasının herhangi bir önemi yoktur. Fakat sağlık sigortası ya da ferdi kaza gibi daha çok kapsamı sigorta firmasının elinde olan bir sigorta çeşidi yaptıracaksanız, sigortanın yapılacağı firmanın önemi vardır. Çünkü sigorta kapsamında yer alan risk gerçekleştiği zaman, sigorta firmasının müşterisinin yanında durarak, bürokrasi ile fazla uğraştırmadan mağduriyetini telafi etmesi, sigorta firmasının müşteri memnuniyetine verdiği önem ile alakalı bir durumdur.

İnternetten Sigorta Alınması Güvenli Mi?

Sigorta kavramı hayatımızın bir parçası haline geldi. Herkes en iyi sigorta şirketi ile çalışmak istiyor. Ancak bazen acil bir şekilde sigorta yaptırmamız gereken durumlar olabilir. Bu durumlarda sigorta şirketleri internet üzerinden de hizmet sunuyor.

Günümüz dünyasında artık İnternet kullanarak yapılamayacak finansal işlem sayısı yok denilebilecek kadar azdır. İnternet kullanılarak yapılması güvenilir ve uygun olan finansal işlemlerin biri de, sigorta işlemleridir. Her ne kadar sigorta firmalarının çoğu İnternet siteleri ya da çağrı merkezleri üzerinden sigorta işlemi yapmak yerine acentelerine yönlendirme yapıyor olsa dahi: Özel olarak fiyatları karşılaştırma yapan İnternet siteleri mevcut. Bu İnternet siteleri pek çok sigorta firmasıyla özel olarak anlaşmalar sağlayarak müşterilerine hızlı bir şekilde sigorta teklifleri sunabiliyor.

İnternet aracılığı ile sigorta poliçesi almanın, İnternet üzerinden kıyafet ya da teknolojik ürün almaktan esasen hiç bir farkı yoktur. Bu ürünleri satın alırken nasıl ki bir İnternet sitesinin güvenilirliğine ve sertifikalarına bakıyorsanız, sigorta poliçeleri için de aynı koşullar geçerlidir. En iyi sigorta şirketi hakkında bilgi sahip olmak için internette araştırma yapabilirsiniz.

Sigorta Şirketi Seçmeden Önce Araştırılması Gerekenler

En iyi sigorta şirketi hangisidir diye araştırıp tercih edeceğiniz acenteye karar verme aşamasında kulaktan dolma bilgiler sizi yanlış yönlendirebilir. Örneğin; sigorta acentesi ile herhangi bir problem yaşamadığını söyleyen bir kişi, belki de sigorta acentesine hiç ihtiyaç duyacak bir problem yaşamamıştır. Bu durumda acente için iyi ya da kötü yorum yapmak sizi gerçek sonuca götürmeyebilir.

Bu duruma ilave olarak sigorta şirketinden hiç memnun olmadığını, hasar ödemelerini gerekli zamanda ve istediği şekilde alamadığını söyleyen bir kişi de sizi yanlış yönlendirebilir. Çünkü bazı zamanlar kişilerin talep etmiş oldukları tazminat hak ettikleri tazminattan yüksek olabiliyor ve bu işlemi usulüne göre yapan acentenin kötü bir acente olduğunu söylemek yanlış bir durumdur.

En iyi sigorta şirketi tarafından mı hizmet almak istiyorsunuz? Öyleyse tercih etmek istediğiniz acentelerin kapasitesini, çalışma ortamını, çalışan kadrosunu ve acentenin müşterilerin arkasında durma oranı gibi önemli kriterleri öğrenmek sizi çok daha doğru bir sonuca götürecektir.

Ayrıca, hangi acentenin daha fazla poliçe üretip işlerini büyütmek istediğini bilmeniz de sizin için olumlu bir etken olacaktır.

En İyi Sigorta Şirketi Hangisidir? Sigorta Şirketi Neden Önemli? yazımız ilginizi çektiyse Kamuya Ait Sigorta Şirketleri ve Hizmetleri yazımızı da incelemenizi isteriz.

M. Sinan Pınar

Marmara Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık bölümünden mezun oldum ve şu anda uluslararası bir sigorta şirketinde çalışmaktayım. Edindiğim tecrübe ve bilgileri sizlerin de öğrenmesi için buradayım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu