Sigorta

En İyi Sigorta Şirketleri Sıralaması

En iyi sigorta şirketleri sıralamasını sizler için hem Türkiye’de hem de dünya genelinde olacak şekilde hazırladık. Listedeki sigorta şirketleri sıralaması geçtiğimiz bir kaç senede insanlar tarafından en çok tercih edilen sigorta şirketleri olarak listelenmiştir.

Ülkemizde sigortacılık sektörü Osmanlı dönemine kadar uzanan köklü bir sektördür.  O tarih itibariyle günümüze pek çok şirket sigortacılık sektörüne adım atmış ve bu pazardan kendi payını almaya başlamıştır. Türkiye’deki en iyi sigorta şirketleri sıralaması anlatacağımız bu makalemizde Türkiye’de en çok prim üretmekte olan sigorta şirketlerini inceleyeceğiz ve en beğenilen sigorta şirketlerini sizler ile paylaşacağız.

Ülkemizde faaliyet göstermekte olan yerli ve yabancı sigorta firmalarına ait istatistikleri incelemeden önce sizlere Türkiye’nin sigorta sektörü hakkında bilinmesi gerekenlere göz atalım.

Türkiye’de Sigortacılık

Kökeni Osmanlı’ya kadar uzanan bir sektör olan sigortacılık konusunda ilk faaliyetler İngiliz, Fransız ve İtalyanlar tarafınca yapılırken İsviçre sigorta firmaları içinde Türkiye oldukça önemli pazardır. Buna ek olarak ilk senelerde denetimsiz bir şekilde gerçekleştirilen işlemlerde türlü araçların sigortalılık durumları Fransız poliçelerine bağlı olarak düzenlenirdi. Herhangi bir anlaşmazlık durumu yaşanırsa yetkili Londra mahkemeleri olurdu.

İlk olarak 1939 senesinde sigortacılık alanında yasa değişiklikleri yaşanırken bütün sigorta firmalarının sadece Ticaret Bakanlığı’na bağlı bir şekilde çalışmalar yürütülmesi mecbur hale getirildi. Daha sonra ise Türkiye’de yaygın bir şekilde gelişen sigortacılık sektörü için çeşitli kanunlar çıkarıldı. 1959 senesindeki Murakabe Kanunu en önemli kanunlardan bir tanesidir. Kaza sigortalarında poliçe kullanımı, takipleri 1990 senesinden sonra zorunlu tutuldu.

2005 yılında çiftçilerin ve tarım işçilerinin gelişimi bakımından oldukça büyük bir öneme sahip olan Tarsim ortaya çıktığında zaman içinde çok daha büyük ve yaygın bir kullanıma sahip oldu. Hali hazırda araç alımları ardından trafik sigortası yaptırılması mecburi tutulurken konutlarda da deprem sigortası koşulu bulunur. Türkiye sigorta şirketleri sıralaması zaman içerisinde değişkenlik gösterebilir.

Türkiye’nin En İyi Sigorta Şirketleri

2018 senesinde Türkiye Sigorta Birliği verilerine bakıldığında toplamda 39.5 Milyar TL kadar prim üretimi gerçekleştiren sigortacılık sektörü büyümesine her geçen gün devam ediyor. Hayat dışı sigortalar kapsamında primler 34.1 Milyar TL seviyelerine kadar ulaşmayı başarmışken hayat sigortalarında 5.4 Milyar TL kadar ödeme yapıldığı biliniyor. %18,1 büyüme gerçekleşirken katılım sigortacılığında 7 şirketin varlığı ve büyümesi %3,8’e kadar çıkmış haldedir.

2018 senesi sigorta prim üretimi rakamlarına göre Türkiye sigorta şirketleri sıralaması ve en çok tercih edilen ilk 10 sigorta şirketini şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Allianz Sigorta A.Ş.
 • Anadolu Sigorta
 • Anonim Türk Sigorta Şirketi
 • AXA Sigorta
 • Aksigorta AŞ
 • Mapfre Sigorta AŞ
 • Sompo Japan Sigorta AŞ
 • Güneş Sigorta AŞ
 • Ziraat Sigorta AŞ
 • Halk Sigorta AŞ

Yukarıdaki verilen en iyi sigorta şirketleri sıralaması incelendiğinde 2018 senesinde Türkiye’de en çok tercih edilen sigorta firmasının Allianz Sigorta olduğu, bu firmayı ise Anadolu Sigorta ve Ak Sigorta’nın takip ettiği fark edilmektedir. Sigorta pazar payının %10’u üzerinde bir pay sahibi olan Allianz Sigorta ve Anadolu Sigorta şirketleri Türkiye’nin en iyi sigorta şirketleri sıralaması arasında yer almaktadır.

2019 senesi ilk 3 aylık verilerine bakıldığı zaman; 2019 senesinin ilk 3 ayında en çok sigorta priminin Allianz Sigorta- Anadolu Sigorta şirketleri tarafından üretildiği bilinmektedir.

Dünya’da En Büyük İyi Şirketleri Sıralaması

2019 senesinde üretilen prim göz önünde bulunarak Dünya’nın en iyi sigorta şirketleri sıralaması çıkarıldı. Bu sıralama şu şekildedir:

 • UnitedHealth Group (US)
 • Allianz SE (Germany)
 • Ping An Insurance (Group) Company
 • AXA S.A. (France)
 • China Life Insurance Company (China)
 • Kaiser Foundation Group Anthem (US)
 • People’s Insurance Company (Group)
 • Assicurazioni Generali S.p.A. (Italy)
 • Centene Corporation (US)

Bankacılık Dışındaki Varlıklara Göre En İyi 10 Sigorta Şirketi

Bankacılık dışındaki varlıklar esas alınarak yapılan sigorta şirketleri sıralaması şu şekildedir:

 1. AXA S.A. (France)
 2. Allianz SE (Germany)
 3. Berkshire Hathaway (US)
 4. Nippon Life Insurance Company (Japan)
 5. MetLife (US)
 6. Prudential Financial (US)
 7. Legal & General Group (UK)
 8. Japan Post Insurance Co. (Japan)
 9. Ping An Insurance (Group)
 10. China Life Insurance (Group) Company (China)

Sigorta Primi Nedir?

Sigorta şirketleri sıralaması hakkından araştırma yapan kişiler sigorta ve sigorta primi hakkında da araştırma yapıyorlar.

Sigorta primleri sigorta alanına göre farklılık gösterir. Bir takım kriterler dikkate alınarak belirlenir.

Sigorta primi hesaplandığı zaman karşınıza çıkmakta olan rakamlar ne kadar prim ödediğinizi, ödediğiniz prim gün sayısını ve emekli olmanız için ne kadar gün kaldığını gösterir. Sosyal Güvenlik Kurumu prim hesaplaması yapılırken sigortalı olarak çalışmakta olan bir kişinin aldığı bürüt ücret üzerinden hesap yapılmaktadır.

Sigorta Neden Bu Kadar Önemli?

Sigortanın neden bu kadar önemli olduğu konusu herkes tarafından çok merak edilen bir konudur. Yaşadığımız hayatın bizlere nasıl günler getireceği hiçbir zaman bilinemediği için önlem almakta her zaman yarar vardır. Sigorta şirketleri sıralaması içerisinden zorunlu sigortalardan örnek verip devam etmek gerekirse bunların ilk sırasında araçlar için trafik sigortası, evler için ise DASK örnekleri verebiliriz. Sigorta hayatımızın her anında bizi güvence altına alır bu sebeple oldukça önemlidir.

En İyi Sigorta Şirketleri Sıralaması yazımız ilginizi çektiyse Kamuya Ait Sigorta Şirketleri ve Hizmetleri yazımıza da göz atmalısınız.

M. Sinan Pınar

Marmara Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık bölümünden mezun oldum ve şu anda uluslararası bir sigorta şirketinde çalışmaktayım. Edindiğim tecrübe ve bilgileri sizlerin de öğrenmesi için buradayım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu