Seyahat

En İyi Termal Oteller Listesi | Rahatlamak ve Şifa İçin

En iyi termal oteller listesi biraz olsun rahatlamak isteyen, şehrin gürültüsünden ve iş stresinden uzaklaşmak isteyenler için güzel bir alternetiftir. Bu yazımızı okumadan termal otel seçimi yapmamanızı tavsiye ederiz.

Türkiye termal kaynakları bakımından Avrupa ve Dünya bazında çok iyi bir konumda olduğundan en iyi termal oteller ve termal tatil yerleri ülkemizde oldukça fazla bulunmaktadır. Bu sebeple ülkemiz gerek yaz gerekse kış fark etmeksizin çok sayıda yerli ve yabancı turisti termal tesislerde konuk etmektedir.

Binlerce insan tıbbi tedavi ve ilaç yöntemiyle tedavi bulamadığı hastalıkları için şifayı doğal yollarda aramayı tercih etmektedir. Bundandır ki zihnen ve bedenen rahatlamak isteyen insanlar hem tatil yapmak hem de doğal yollarla şifa bulmak için çözümü termal tesislerde bulmayı planlıyor. Türkiye’nin ve dünyanın dört bir yanından termal tatil amacıyla ülkemize gelen turistler mevcut. ‘En iyi termal oteller nerede?’ diye düşünecek olursak aslında ülkemizin her ilinde kendi müşteri kitlesine sahip termal otellerimiz var. Afyon, Yalova, Denizli, Kütahya, Ankara ve Balıkesir termal tesisler konusunda oldukça fazla alternatif sunan şehirlerarasında yer almaktadır. Fakat bu şehirlerimizin yanında; Sakarya, Bolu, Antakya, Kayseri, Rize, Muğla gibi şehirlerimizde de termal oteller bulunmaktadır. Hatta pek çok termal tesisin doğa ile iç içe bir tatil sunduğunu da mutlaka belirtelim. Ancak gerek sularının şifası gerekse lüks otelleri ile bu işin merkezinde Afyon, Balıkesir, İzmir ve Bursa illerimizi ayrı bir noktada tutabiliriz.

Termal Otel Nedir?

Aslında en iyi termal oteller konusunu araştırmadan önce termal otelin ne olduğunu bilmekte fayda var. Çünkü bundan 6-7 sene evveline kadar termal otelleri genel olarak orta yaş ve üzeri insanlar tercih ediyorlardı. Fakat özellikle son dönemde her yaştan insanın tercih ettiği bir nokta oldu. Çünkü insanlar termal tatilin hem ruhsal, hem de fiziksel olarak kendilerini yenileyeceklerini keşfederek bu tatil için yaşın bir öneminin olmadığını fark ettiler.

Yerin altında bulunan mineral ve element açısından zengin olan su kaynaklarının yeryüzüne çıktığı noktalarda, bu doğal termal sularından faydalanabilmek için termal oteller inşa ediliyor. Termal su, sıcak ve soğuk olmak üzere iki çeşitten oluşur. Sıcak termal su genellikle banyo kürü olarak kullanılır. Şifası sıcak suyun içine girilerek ve içerisinde zaman geçirerek fayda eder. Soğuk su ise içilerek, maden suyu gibi tüketilerek faydasını göstermektedir.

En iyi termal oteller ve termal tesislerde Türk hamamı, spa, fizik tedavi ve cilt bakımı gibi dönemin yorgunluğunu atmanızı sağlayacak pek çok alanda hizmet bulabilirsiniz. Herhangi bir sağlık sorununuz olmasa dahi dinlenme ve kaliteli zaman geçirme amacı ile de termal otellerde konaklayabilirsiniz. Kendinize ve sevdiklerinize lüks ve sağlık dolu bir tatil hediye etmek istiyorsanız tarafınıza dört mevsim hizmet veren termal otelleri tercih edebilirsiniz. Her mevsimin ayrı bir güzelliği vardır. Bunu da yer altından çıkan doğal kaynak suları ile birleştirdiğinizde şüphesiz unutulmaz bir tatil olarak aklınızda yer edecektir. Termal sularının bir diğer amacı da, vücut direncinizi hastalıklara karşı artırmak, hissettiğiniz ağrı ve sızıyı azaltmak, var ise hastalığınızın başlangıç evresindeki belirtileri en aza indirmek ve hatta bunu ortadan kaldırarak kalıcı hasarların önüne geçebilmektir.

En İyi Termal Oteller Hangileridir?

Şüphesiz ülkemiz turizm açısından en iyi termal oteller ve önemli termal tesislere sahiptir. Bu kategorideki oteller arasında son yıllarda en çok tercih edilen ve yüksek puana sahip otellerden bazılarını şu şekilde sıralayabiliriz.

NG Güral Afyon Termal Hotel – Afyon

En İyi Termak Oteller: NG Güral Afyon Termal Hotel
En İyi Termak Oteller: NG Güral Afyon Termal Hotel

Termal otel dediğimiz zaman akla ilk gelen yerlerden birisi şüphesiz Afyon’dur. NG Güral Afyon Termal Hotel ise sunduğu hizmet ve imkanlarla çok iyi bir tesis olduğunu bizlere gösteriyor. Sadece Afyon özelinde değil; ülkemizde en iyi termal oteller listesinde ilk sırada yer alıyor. Tesis, dört mevsim hizmete açıktır. Otel içerisinde açık ve kapalı olmak üzere havuzlar mevcut. Ayrıca üç farklı kaydırak da yer alıyor. Termal havuzları ise açık, kapalı, erkek ve kadın ayrı ve ortak alan havuzları olarak hizmet veriyor. Bunların yanında termal havuzlu aile odaları da kiralanabiliyor. Spa bölümü farklı mimari yapısı ve lüks dekorasyonu ile sizleri etkileyecektir. Burada farklı terapi ve masaj hizmetleri günün belirli saatlerinde hizmet veriyor.

Tesis yarım pansiyon şeklinde çalışıyor. Bu konseptte sabah kahvaltısı ve akşam yemekleri ücrete dahil oluyor. Ancak tesis içerisinde öğle yemeği ihtiyacı giderilebilecek çok sayıda restoran ve kafe bulunuyor. Ayrıca öğleden sonra uygulanan çay saatinde küçük pasta ve kurabiyeler de konuklara ikram ediliyor.

Limak Thermal Boutique Otel – Yalova

En İyi Termak Oteller: Limak Thermal Boutique Otel
En İyi Termak Oteller: Limak Thermal Boutique Otel

En iyi termal oteller listesinde şüphesiz Limak Thermal Boutique Oteli de gösterebiliriz. Termal konusunda ön planda olan bir kent Yalova için son derece önemli bir değerdir. Otelin en iyi özelliği termal hizmetlerin yanı sıra içinde bulunan süit ve normal odaların eşsizliğidir. Çünkü otelin her odasında termal suya girebileceğiniz jakuziler mevcut. Bu sayede oda içerisinde bu mükemmel rahatlığa erişme imkanı konuklara verilmiş.

Kaya Termal Otel – İzmir

En İyi Termak Oteller: Kaya İzmir
En İyi Termak Oteller: Kaya İzmir

Ülkemizde bulunan en iyi termal oteller arasında İzmir ilinde bulunan Kaya Termal Otel de yer almaktadır. Bu tesiste bulunan spa alanları erkek- kadın ayrı olacak şekilde dizayn edilmiş. Kadın ve erkek hamamı olarak da ayrı alanlar bulunmakta. Hatta jakuzi bölümünde de yine erkek-kadın ayrımı göze çarpıyor. Otelde açık ve kapalı yüzme havuzları bulunuyor. Açık sıcak havuzları da mevcut. Kış mevsiminde dışarıdaki suya girseniz bile üşümüyor, sıcak suda rahatlık yaşıyorsunuz. Tesiste konaklama için sizlere farklı çeşitte lüks ve modern odalar sunulmuş. Tesis doğa ile iç içe, ağaçların arasında kurulmuş.

Richmond Pamukkale Thermal Otel – Denizli

En İyi Termak Oteller: Richmond Pamukkale Thermal Otel
En İyi Termak Oteller: Richmond Pamukkale Thermal Otel

Denizli ili de termal açıdan gelişmiş bir yerdir ve en iyi termal oteller kategorisinde Richmond Pamukkale Thermal Oteli de görebiliriz. Tesiste bulunan tüm havuz ve diğer alanlar kadın-erkek ortak olarak kullanılmaktadır. Otel içerisinde termal havuzlar haricinde ayrıca bir yüzme havuzu da yer alıyor. Tesis isteğe ve ödemeye bağlı olarak tam ve yarım pansiyon şeklinde hizmet verebiliyor. Otelin içerisinde çocuklar için oyun alanı ve park bulunuyor. Otel içinde zaman zaman canlı müzik etkinliği, tenis sahası ve bisiklet turu gibi aktiviteler de düzenleniyor. Ayrıca spa alanında sauna, hamam ve fitness bölümü de yer alıyor.  

En İyi Termal Oteller Listesi yazımız ilginizi çektiyse Kafa Dinlemelik Yerler Listesi listesine de göz atmalısınız.

Senem Ildırlı

Gezmeyi, yeni yerler keşfetmeyi, yeni insanlarla tanışmayı ve yeni lezzetler denemeyi, kısacası yeni olan her şeyi seviyorum Burada da kendi gözlemlerimi, anılarımı yazmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu