Finans

En İyi Yatırım Aracı Hangisidir? Yatırım İle İlgili İpuçları

En iyi yatırım aracı hangisidir, en iyi yatırım nedir, hangi yatırımlar gelecekte değerlenebilir ve bunun gibi çeşitli sorularınıza farklı yatırım türleriyle cevap vereceğiz. Öncelikle yatırım yapmanın mantığını kavramak gerek. Yatırım gerek duyulduğunda harcamak, gelecekte varlıklarınıza değer katmak ve ihtiyaçlarımızı daha kolay karşılayabilmek adına yapılır. Bu sebeple ülkemizde de dünyada da çok fazla yatırımcı bulunmaktadır. Şimdi sizlere en karlı yatırım türlerini ve özelliklerini sıralayacağız. İşte yatırım türleri şunlardır;

  • Altın Yatırımı
  • Döviz Yatırımı
  • Gayrimenkul Yatırımı
  • Kripto Para Yatırımı
  • Borsa Yatırımı
  • Bankaya bağlı yatırımlar

En İyi Yatırım Aracı Hangisidir?

Gördüğümüz üzere birçok yatırım çeşidi bulunmaktadır. Bu en iyi yatırım çeşitlerinden bazıları uzun vadeli iken bazıları kısa vadede çok kazandırabilmektedir. Peki bu yatırımlar nasıl değerlenir, nasıl yatırım yapılabilir ve aklınıza gelen diğer tüm sorulara sırasıyla yanıt verelim.

Altın Yatırımı

Tarihin en eski dönemlerinden beri var olan altın günümüzde vazgeçilmez bir yatırım aracıdır. Gerek takı olarak kullanılıyor olması gerek yatırım olarak biriktiriliyor olması nedeniyle birçok neslin en güvendiği yatırım çeşididir. Altın tüm dünya piyasasında büyük öneme sahiptir. Bu sebeple uzun vadeli yatırım araçları arasında yer almaktadır. Ülkemizde altın yatırımı yapan insanlar özellikle de son 5 yıllık süreçte güzel kazançlar sağlamıştır. Hemen her yerde bulunan kuyumcular aracılığıyla sizde en iyi yatırım aracı sayılan ve en karlı yatırım türlerinden biri olan altına sahip olabilirsiniz.

Döviz Yatırımı

Geçmişte Türk lirasının döviz karşısındaki yeri düşünüldüğünde o dönemde dövize yatırım yapan insanlar bugün en iyi yatırım aracı olarak dövizi görürler. Son 5 – 10 yıllık dönemde müthiş bir değer artışı gösteren dolar, Euro vb. döviz kurları ülkemizde dövizin güzel bir yatırım olduğunu göstermektedir. Dövizin son dönemlerde büyük kur değişiklikleri yaşamasının nedeni Türk lirasının ani değer kaybediyor oluşuydu. Maalesef ülkemizde ekonomik anlamda yaşanan sıkıntılar nedeniyle döviz kuru fiyatları hızla artış göstermiştir. Elbette bu artış döviz yatırımcısı için olumlu bir etki yaratıyor olsa da alım gücünün düşüşü tüm ülkedeki vatandaşlar için büyük bir sorundur. 

En akıllı yatırım nedir sorusuna döviz yatırımı örnek verilebilir. Özellikle de ilerleyen süreçlerde döviz yatırımları ile çok daha yüksek kazançlar mümkün olabilmektedir. Ancak döviz kuru büyük bir değişkenlik halindedir. Kurlardaki denge politik, ekonomik ve diğer tüm değişkenlere bağlıdır. Günümüzde artan döviz kurlarının gelecekte düşme ihtimali de söz konusudur. Yatırımcılar dövize yatırım yaparken tüm riskleri göze almalıdır.

 Gayrimenkul Yatırımı

Konu gayrimenkul olduğunda elbette ilk akla gelen ev ve arsalardır. Ülkemizde 7’den 70’e herkesin gelecekte büyük kazanç sağlayacağına inandığı en karlı yatırım türlerinden biridir. Gayrimenkul hem ihtiyaç halinde kullanım hem de gelecekte değerlenmesi beklentisiyle tercih edilen uzun vadeli yatırım araçları arasında yer alır. Ülkemizde en hızlı şekilde değeri artan yatırımlar gayrimenkullerdir. Geçmişteki ev fiyatları göz önünde bulundurulduğunda artışın her yıl %40’ın üzerinde oluşu, arsa fiyatlarının da büyük sıçramalar yaşaması ile akıllara en iyi yatırım olarak gayrimenkul yatırımını getirmektedir. 

Ancak gayrimenkule yatırım yapmak yüksek maliyet içerdiği için hemen herkes bu yatırımları tercih edemeyebilir. Ayrıca genellikle gayrimenkul yatırımları kolay satılabilir ya da hızlı işlem gerçekleştirilebilir yatırımlardan değildir. Ancak gayrimenkul yatırımının değer kaybı çok düşük olacağı için en risksiz yatırım araçları arasında sayılabilir.

Kripto Para Yatırımı

Son dönemin yükselen yıldızı, günümüzün en iyi yatırım aracı olarak görülen kripto paralardır. Kripto paralar son birkaç yılda hızla değer kazanmış olan yeni bir tür yatırım çeşididir. Kripto paralar hiçbir merkeziyet olmaksızın, internet üzerinden kodlar ile yatırım haline getirilmiştir. Bu kodların değeri dijital ortamda belirlenir. Birçok yatırımcının gözünde riskli bir piyasa olan kripto paralar ani yükselişi ile günümüzde en karlı yatırım araçları arasındadır. 

Kripto paralar diğer yatırım türlerinin aksine yeni yaygınlaşan yatırım çeşitleridir. Geleceğin yatırımı, en iyi yatırım olarak görülen kripto paralar son birkaç yılda ani yükselişleri gibi ani düşüşleriyle de bilinmektedir. Üstelik panik satış gerçekleştiren yatırımcılar büyük zararlara uğrayabilmiştir. Ancak birçok ekonomistin gözünde kripto paralar uzun vadeli yatırım araçları arasında görülmeye başladı bile…

Borsa Yatırımı

Borsa tüm dünyada yatırım denince akla ilk gelen yatırım türüdür. Dünyanın en büyük şirketlerinin ve ülkemizde de Borsa İstanbul aracılığıyla çeşitli yerli şirketlerin bulunduğu borsa en iyi yatırım aracı olarak görülebilir. Borsa ülkedeki yerli şirketlerin hisse senetlerinin satıldığı ortamdır. Borsada yatırımcı olmak diğer yatırımlara katılmaya hiç benzemez. Borsada yatırımcı olmak için iyi derecede bilgi sahibi, borsayı iyi analiz edebilen ve finansal anlamda bilgi sahibi bir yatırımcı olmak gerekir. Aksi takdirde borsada para kolayca kaybedilebilir.

Ülkemizde pek güvenilmese de borsa uzun vadeli yatırım araçları arasında bulunmaktadır. Özellikle de şirketlerin değer kazancı ile doğru orantıda kar ettirmesi ve kar paylarının yatırımcılar dağıtılması borsayı en iyi yatırım araçları arasında tutmaktadır. Borsaya yatırım yapmak aslında ülkemizdeki şirketlere yatırım yapmak demektir. Bunu bir yatırım değil de iş olarak gören birçok büyük yatırımcı da bulunmaktadır.  

Bankaya Bağlı Yatırımlar

Bankalar bir ülkenin ekonomisinde çok önemli bir yere sahiptir. Özellikle de Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerde bankalara bağlı yatırımlar güzel kazançlar sağlayabilmektedir. Çünkü yabancı yatırımcı ve yerli yatırımcıyı çekmek isteyen bankalar yüksek faizli mevduat hesapları ile yatırımcının parasına faiz karı vermektedir. Ayrıca bankaların hazırladıkları çeşitli yatırım sepetleri paranızı farklı şekillerde değerlendirmenizi mümkün hale getirir. Bu yönden banka mevduat hesapları en karlı yatırım çeşitleri arasında yer alır. 

Banka yatırımlarınızın karlı olması muhtemeldir. Ancak bankaya yatırım yapmanın riskleri de olduğunu bilmelisiniz. Politika faizinin dengesiz oluşu, döviz değeri ve yerli paranın değer kaybı, alım gücünün düşüşü ve enflasyon gibi unsurlar mevduat gelirinizin aslında çok da etkili olmamasına neden olabilmektedir. Bu sebeple banka mevduat yatırımı pek de uzun vadeli ya da risksiz bir yatırım değildir. 

2021 Yılında Nereye Yatırım Yapmalı?

Bu yıl yaşanan ekonomik dengesizlik nedeniyle 2021 yılında döviz, altın ve banka yatırımları riskli yatırımlardır. Çünkü yaşanabilecek değişkenler nedeniyle bu yatırımların düşüşe geçmesi mümkündür. Ancak yine benzer sebeplerden dolayı yükselişe de geçmesi beklenebilir. Bu sebeple garantici yatırımcılar için uygun yatırımlar değildir. 2021 yılında neye yatırım yapmalı diye soranlar için kripto paralar ve gayrimenkul yatırımı önerilebilir. Çünkü her iki yatırım türü de gelecekte değer artışı en çok beklenen yatırımlardır. Borsa ise kesin olmaması nedeniyle nötr bir yatırım türüdür. 

Son 10 Yılın En Çok Kazandıran Yatırım Aracı

Son 10 yıllık süreçte yatırım bazında çok çeşitli değişiklikler meydana geldi. Bu değişiklikler gözlemlendiğinde son 10 yılın en çok kazandıran yatırım aracı kripto para oldu. Elbette bu kripto paranın beklenmeyen ani yükselişiyle görüldü. Daha sonra bunu gayrimenkul, altın, döviz ve borsa takip etti. Kripto paralar 2010 yılında en yüksek değere sahip olan kripto para Bitcoin incelendiğinde, 1 Bitcoin 0,06 dolardı. Bu yıl 1 Bitcoin en yüksek fiyatla 65 bin dolar seviyesine çıktı. Bu da daha önce görülmemiş bir değer artışı anlamına gelmektedir.  

En İyi Yatırım Aracı Hangisidir? Yatırım İle İlgili İpuçları yazımızı beğendiyseniz Para Yönetimi İçin Çok Etkili 10 Tavsiye yazımıza göz atabilirsiniz.

Furkan Topuk

Finans sektöründe uzun süredir çalışmaktayım. Yatırım ile ilgili pek çok alanda görev aldım ve kazandığım tecrübeleri sizlerle de paylaşıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu