Finans

En Uygun Kredi Veren Bankalar Hangileridir?

En uygun kredi veren bankalar hangileri sorusunun cevabını bilmek çok önemli. Bu sayede ucuz faizli kredi veren banka tespit edilebilir ve cebinizden daha az para çıkmış olur. Dilerseniz detaylar için yazımıza geçelim.

Vatandaşlar nakit konusunda sıkıntı yaşadıklarında çözümü bankaların sağladığı kredi tekliflerinde aramaktadır. Durum böyle olunca en uygun kredi veren bankalar arayışına giren vatandaşlar faiz oranı düşük olan bankalara yönelmektedir.

Her geçen gün değişen faiz oranlarını takip etmek kimi zaman zor olabilmektedir. Bankaların sağladığı kredilerden uygun bir şekilde yararlanmak isteyen müşteriler ise internet üzerinden araştırma yapmaktadır. Kamu bankaları ve özel sermayeli bankalar arasında tercih yapmakta zorluk çeken müşteriler soluğu banka şubelerinde almaktadır. Birbiriyle yarışa giren bankalar ise hemen hemen aynı düzeyde faizlerle kredi sağlamaktadır.

En Uygun Kredi Türü Hangisidir?

İnternet üzerinden en uygun kredi veren bankalar araştırması yapan müşterilerin dikkat etmesi gereken bazı noktalar bulunuyor. Kredi başvurusu yapılırken ilk olarak kredinin türünün belirlenmesi son derece önemli bir rol taşımaktadır.

İhtiyaçlara en uygun krediyi seçmek faiz oranlarında da avantaj sağlanmasına neden olmaktadır. Günümüzde bankalar tarafından verilen kredilerin çoğunluğunu ihtiyaç kredileri oluşturmaktadır. Ardından araç kredisi, konut kredisi gibi çeşitli yatırım kredileri gelmektedir. Sadece iş verenlerin başvuru yapabileceği işveren kredisi ve çiftçiler için verilen çiftçi kredisi gibi birçok çeşitli kredi türü bulunmaktadır. İhtiyaçlara en uygun kredi türünü seçmenin düşük faiz oranlarından yararlanmaya da olanak sağladığı belirtilmektedir.

Dijital Kredi Nedir?

Kamu bankaları tarafından son yıllarda verilmeye başlanan dijital kredi, internet üzerinden şubeye gitmeden kredi alınmasını sağlamaktadır. En uygun kredi veren bankalar araştırması yapan kullanıcıların dijital kredi terimiyle sık sık karşılaşması mümkündür. Dosya masrafı ve çeşitli masraflardan kaçınmak isteyen müşteriler için hazırlanan dijital kredi paketleri sayesinde mobil bankacılık üzerinden anlık olarak krediye başvurulabilmektedir.

Kredinin onaylanması durumunda da şubeye gitmeden internet bankacılığı üzerinden kredi tutarının kullanılması da dijital kredinin avantajları arasında yerini almaktadır. Dijital krediler yasal düzenleme gereği 1.000 TL’den az olmamak kaydıyla başvurulabilen kredi türlerinden biridir. Bu nedenle ihtiyaç kredilerine veya nakit avans tutarlarına göre daha yüksek miktarlarda kredi çekmek isteyen banka müşterilerine yönelik hazırlanmıştır.

Kredi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İhtiyaç kredisi arayışında olan müşteriler için vade seçeneğinin uzun olması ve faiz oranlarının düşük olması önemli kriterler arasında yer almaktadır. İnternet üzerinden en uygun kredi veren bankalar sorgulaması yapıldığında genellikle bankaların kendi reklamlarıyla karşılaşmak mümkündür. Kendinize uygun bir şekilde kredi alabilmeniz için kredi notunuzun belli bir seviyenin üstünde olması bankalar tarafından titizlikle karşılanmaktadır. Bu nedenle kredi notu yetersiz veya düşük seviyede bulunan müşterilerin kredi alma ihtimali düşük olabilmektedir. Kredi seçerken dikkat edilmesi gerekenlerden biri de vade seçenekleridir. Vadeye göre artan faiz oranlarını takip etmek ilerleyen süreçteki kredi ödemelerinde yüksek faizlerle karşılaşmanın önüne geçmektedir. Unutmayın ki kredi size nakit desteği sağlar ancak bedava verilmiş bir tutar değildir. Bu yüzden kredi türünüzü ve ihtiyacınızı iyi bir şekilde belirlemeli ve ödemelerinizi daha başından hesaplamalısınız.

En Uygun Kredi Veren Bankalar Hangileridir?

Kredi almak isteyen fakat banka seçimi konusunda kararsız olanlar için en uygun kredi veren bankalar listesi oluşturduk. Güncel olarak ihtiyaç kredisi sağlayan bankalar arasında en uygun olan bankalar:

  • Türkiye Ekonomi Bankası ( TEB ) ihtiyaç kredilerinde 36 aylık vadeye kadar %1,67 faiz,
  • Ziraat Bankası 36 aylık vadeye kadar %1,79 faiz,
  • QNB Finansbank 36 ay vadeye kadar %1,89 faiz,
  • Vakıfbank 36 ay vadeye kadar %1,91 faiz,
  • Halkbank ve İş Bankası 36 ay vadeye kadar %1,95 faiz uygulamaktadır.

Faiz tutarları en düşük bankalar arasında hem kamu bankaları hem de özel sermayeli bankalar yer almaktadır. Bu nedenle bankanın yapı açısından türünün değişmesi faiz oranlarına etki etmemektedir. Düşük faizlerle kredi almak isteyen müşterilerin kredi alım sürecinde detaylı araştırma yapması da yüksek masraflardan kaçınılması konusunda önem taşımaktadır.

Kredi Tutarı Faiz Oranını Etkiler Mi?

İhtiyaç kredisi için araştırma yapan banka müşterileri en uygun kredi veren bankalar listesini inceleyerek faiz oranları hakkında bilgi sahibi olabilmektedir. Bankaların sağladığı faiz oranları üzerinde kredi tutarı ve vade süresi gibi çeşitli durumlarda etki göstermektedir. Bu bilgiden yola çıkarak alınacak kredinin vadesinin kısa olması ek masrafları ve faiz oranlarının düşük olmasını sağlamaktadır. Aynı zamanda başvurulan kredi tutarı da faiz oranlarında önemli bir farklılık gösterebilmektedir. Bu nedenle krediye başvuru yapılırken kredi tutarının aylık gelir düzeyine yakın tutarlarda tercih edilmesi önerilmektedir.

En Uygun Konut Kredi Veren Banka Hangisi?

Ev sahibi olmak isteyen kişilerin nakit bulamadığı durumlarda alternatif olarak konut kredisine başvurduğu bilinmektedir. En uygun konut kredi veren banka konusunda araştırma yapan müşteriler genellikle konut kredisindeki faiz oranlarının daha düşük olduğunu görmektedir. Bunun başlıca nedenleri arasında sağlanacak kredi tutarı ve vade süresi gelmektedir. Bankalar doğası gereği uzun süreli ödeme alacakları krediler için daha ılımlı yaklaşmaktadır. Bu nedenden ötürü konut kredilerindeki faiz tutarlarının diğer kredi türlerine göre düşük olması normal karşılanmaktadır. Konut kredisi için en uygun bankalar ise genellikle kamu kuruluşu bankalar (Ziraat, Halkbank ya da Vakıfbank) olarak bilinmektedir.

En Uygun Kredi Veren Bankalar Hangileridir? yazımız ilginizi çektiyese En İyi Döviz Kuru Veren Banka Listesi yazımıza da göz atabilirsiniz.

Furkan Topuk

Finans sektöründe uzun süredir çalışmaktayım. Yatırım ile ilgili pek çok alanda görev aldım ve kazandığım tecrübeleri sizlerle de paylaşıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu