Finans

Estonya Asgari Ücret Rakamı Nedir? Hayat Şartları Nasıl?

İnsanlar tarafından ülkenin asgari ücreti ve yaşam koşulları merak edilen konular arasındadır. Peki, Estonya asgari ücret ne kadardır? Vatandaşlar için hayat şartları uygun mudur? Gelin hep beraber bu gibi soruların cevabını verelim.

Yurt dışına gitmek isteyen ya da yurt dışında okumayı düşünen insanların araştırdığı ülkeler içerisinde Estonya da bulunur. Para birimi olarak Euro kullanan bir ülkedir. Ülkenin asgari ücreti ise diğer Avrupa ülkeleri ile karşılaştırıldığında düşük kalmaktadır.

Estonya Asgari Ücret Ne Kadardır?

Ülkede asgari ücret ile geçinmek kolay bir durumdur, diyebiliriz. İnsanlar bu ücretle rahat bir hayat yaşayabilmektedir. Ortalama bir düzeyde problem yaşamadan bir yaşam sürebilirler. Estonya’da asgari ücret 2022 senesinden itibaren 654 Euro şeklindedir.

Bakıldığı zaman çok yüksek bir fiyat değildir. Ancak zaten Estonya’da yalnızca asgari ücret ile çalışarak hayatına devam eden insan sayısı oldukça azdır. Aldıkları maaşlar eğitim seviyelerine, tecrübe ve deneyimlerine göre değişir. Ayrıca bulundukları yerde kaç yıl çalıştıkları ve iş durumları da maaşlarını etkilemektedir.

Bunun yanında çalışanların evli olup olmaması ve sosyal yardımların katkısı da geçinmeyi kolaylaştırmaktadır. Pek çok insan Estonya asgari ücret ile çalışmadığı için buradaki yaşam standartları iyi durumdadır. Aynı zamanda her sene asgari ücrete %11 zam yapıldığını da dile getirelim.

Estonya, her yıl birçok farklı alanda, farklı ırktan ve ülkeden oldukça fazla yabancı işçi ve personel alımı yapmaktadır. Bunun nedeni ise giderek büyüyen ve gelişen bir ekonomiye sahip olmalarından kaynaklıdır. Bu yüzden her meslek dalından ve her sektörden çalışan alınmaktadır. Nitelikli ya da niteliksiz işçi ve personele olan ihtiyaç her geçen gün artmaktadır.

Ülkede çalışanların büyük oranı asgari ücretin üzerinde maaş almaktadır. Estonya eğitim konusunda da gelişmiş bir ülkedir. İyi bir teknolojiye sahip olan Estonya, çalışanlarına gereken değeri vermektedir. Özellikle ülkenin başkentinde yaşayan ve burada çalışan kişiler daha yüksek maaşlar almaktadır.

Estonya’da Asgari Ücret Alan Kişilerin Çalışma Koşulları Nasıldır?

Ülkede en alt seviyedeki kişiler tam zamanlı çalışarak Estonya asgari ücret tutarında maaşa sahip olmaktadır. Tam zamanlı çalışmaktan kastımız ise haftada toplam çalışma saatinin 38 ile 40 saat arasında olmasıdır. Bu da hafta içi 5 gün boyunca her gün 8 saat çalışmaya tekabül ediyor, diyebiliriz.

Çalışanın günlük çalışma süresi ise 8 saati geçemez. İşçilerin sahip olduğu haklar, kanunlar ve meslek locaları tarafından korunmaktadır. Eğer günlük 8 saatten veya haftalık 40 saatten fazla çalışma olursa bu mesai kapsamına girer. Bu durumda işçi ve personellere fazla mesai parası ödenmektedir.

Estonya asgari ücret almanın yanında verilen ek ödemeler, sosyal yardımlar, primler ve ikramiyeler ile kolay bir şekilde geçim sağlanmaktadır. Tabii ki çok yüksek yaşam standartlarından bahsetmiyoruz. Ancak kişiyi tatmin eden ve ihtiyaçlarını karşılamaya yeten bir maaş olduğunu söylemek mümkündür.

Estonya’da Çalışanların Aylık Ortalama Kazançları Nedir?

Ülkede farklı sektörlerde faaliyet gösteren çalışanların ortalama kazançları da farklılık göstermektedir. Bu farklılıklar; çalıştıkları sektörler, sahip oldukları meslekler, bulundukları projeler ve işyerleridir. Aynı zamanda işçilerin eğitim seviyeleri ve çalıştıkları işyerindeki kıdem yılları da aldıkları maaşı etkilemektedir. Mesleki deneyim ve yeterlilik mevzuları da maaşın azalıp artmasını sağlayan faktörler arasındadır.

Estonya’da işçilerin çalıştığı eyalet ya da bağlı oldukları ofise göre maaşları değişmektedir. Estonya asgari ücret ile geçinen insan sayısı yok denecek kadar azdır. Becerikli ve mesleki eğitime sahip çalışanlar, işe asgari ücret ile alınmazlar. Mesleklerine ve almış oldukları eğitimlere göre asgari ücretin üzerinde maaş alırlar.

Devletin sağladığı sosyal yardımlar, sağlık ve aile yardımları sayesinde ülkede yaşamak daha kolaydır. Unutmadan bu ülkenin avantajlı bir diğer olayını sizlerle paylaşalım. Estonya ülkesinde çalışan işçilerin sağlık sigortası kesintisi yapılmamaktadır. Sağlık sigortası gibi ödemeler işyeri tarafından karşılanmaktadır.

Estonya’nın Hayat Şartları Nasıldır?

Estonya alım gücüne sahip olan bir ülkedir. Temel gıda ürünleri göz önüne alınarak bakıldığında 2022 senesinde Estonya yeme içme ücretleri ortalama bir düzeye sahiptir. Bu nedenle yaşam standartları konusunda da ortalama bir düzeyde olduğunu söylememiz yanlış olmayacaktır.

Ev kiraları ise evin bulunduğu konuma göre farklılık göstermektedir. Ancak 200 Euro’dan başlayan fiyatlar ile ev tutmak muhtemeldir. Ülkedeki benzin ise diğer Avrupa ülkeleri ile karşılaştırıldığında uygun fiyata sahiptir. 1 litre benzine 1,20 Euro ile ulaşılabilmektedir.

Taksileri ise kilometre başına ücret almaktadır. 1 kilometre yaklaşık olarak 1 Euro etmektedir. Ulaşım ücretleri uygun bir fiyatta diyebiliriz. Ülkenin asgari ücreti ile market raflarında bulunan ihtiyaç duyulan ürünler tam anlamıyla karşılanabilmektedir. Kısacası ortalama bir yaşam için asgari ücretin yeterli olduğu söylenebilir.

Estonya’daki İşsizlik ve Enflasyon Oranının Maaşlara Etkisi Nedir?

Ülkedeki işsizlik ve enflasyon oranı birbirine bağlıdır. Bildiğiniz üzere mal ve hizmetlerin fiyat artışı enflasyon oranını belirlemektedir. İşsizlik oranı ise ekonomideki işi bulunmayan insanların işgücü toplamı anlamına gelmektedir. Estonya 1.3 milyon nüfusa sahip olan bir Avrupa ülkesidir.

Ülkede bulunan enflasyon oranı %2,3’tür. Oranın bu şekilde olması ülkede yaşayan insanlar için iyi bir durumdur. Çünkü enflasyon oranı düşük olan bir ülke daha fazla gelişebilmektedir. İşsizlik oranından bahsedecek olursak %4,5 gibi bir orana sahiptir. Bu oran Avrupa Birliği’nin sahip olduğu %6,9 işsizlik oranından daha azdır. İşsizlik oranının düşük olması Estonya’daki maaşlara pozitif etki sağlamaktadır.

Bu yazımız sayesinde hem Estonya asgari ücret ile ilgili bilgiler edindik hem de hayat şartlarının nasıl olduğunu öğrendik. Aktardığımız bu bilgiler umarız ki bu ülkede okumayı ya da yaşamayı düşünen insanların işine yaramıştır.

Estonya Asgari Ücret Rakamı Nedir? Hayat Şartları Nasıl? yazımız ilginizi çektiyse Polonya Asgari Ücret Rakamı Nedir? Hayat Şartları Nasıl? yazımıza da göz atabilirsiniz.

Furkan Topuk

Finans sektöründe uzun süredir çalışmaktayım. Yatırım ile ilgili pek çok alanda görev aldım ve kazandığım tecrübeleri sizlerle de paylaşıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu