Sigorta

Eşya Sigortası Nedir ve Neleri Kapsar? Fiyatlar Ne Kadar?

Eşya sigortası nedir ve neleri kapsar sorusu oldukça merak edilen ve cevabının da kesin yazılmadığı konular arasında yer almaktadır. Ev eşya sigorası hakkında merak edilen her şeyin cevabını bulabilirsiniz.

Yaşam süresi boyunca kullanılan birçok eşya uzun bir birikimin ve emeğin sonucu olarak alınıyor. Bu çerçevede bu eşyaların korunması ve herhangi bir zarara karşı güvence altına alınması eşya sigortası fiyatları konusunu gündeme getiriyor.

Hırsızlık, doğal afetler, ev kazaları ve daha farklı birçok sebeple zarar gören eşyalar sigorta şirketlerinin sunduğu eşya sigortası paketleri ile güvence altına alınabiliyor. Bu sayede eşya sigortası yaptıran sigortalı eşyaların gördüğü zararlar karşısında önemli bir maddi külfetten de kurtulmuş oluyor.

Eşya sigortasında herhangi bir zorunluluk bulunmuyor. İsteğe bağlı olarak eşyalarında oluşacak bir zarara karşı sigorta hizmeti almak isteyenler eşya sigortası yaptırıyor. Peki eşya sigortası nedir, fiyatlar nasıldır? Hangi eşyaları kapsar? Avantajları nelerdir? Vb. soruların cevapları yazımızın devamında.

Eşya Sigortası Nedir? Neleri Kapsar?

Eşya sigortası nedir sorunun cevabını kısaca şu şekilde verebiliriz; eşya sigortası yaptırıldıktan sonra oluşan zararlar için poliçede yer alan şartlar yerine geldiğinde sigorta şirketi zararların ödemesini sigortalıya yapar. Burada önemli olanı nokta eşya sigortası kapsamında en uygun ve kapsamlı sigorta paketini seçmek oluyor. Bununla birlikte eşya sigortası fiyatları tek bir faktör üzerinden değerlendirilmeyip birçok faktör göz önüne alınarak belirleniyor. Bu bağlamda eşya sigortası poliçeleri şu teminatları kapsayabiliyor:

  • Sigortalı tarafından koruma altına alınmak istenen her türlü eşyayı kapsıyor.
  • Eşyaların yangın, deprem, hırsızlık, sel, elektrik arızaları vb. sebeplerle zarar görmesiyle meydana gelen hasarları kapsıyor.
  • Eşya sigortasında standart teminat poliçeleri yukarıda saydığımız teminatların hepsini kapsıyor.
  • Daha geniş eşya sigortası poliçelerine sahip olmak için daha fazla prim ödemek gerekiyor.
  • Eşya sigortasında konuttaki sadece elektronik eşyaları kapsayan paketler de bulunuyor.

Yukarıda sayılan paketlerden herhangi biri seçilerek sigortalanmak istenen eşya sigortalı tarafından güvence altına alınabiliyor.

Eşya Sigortasının Avantajları Nelerdir?

Eşya sigortası nedir sorusunun cevabını ve neleri kapsadığını verdiğimize göre avantajları nelerdir sorusuna gelebiliriz. Bu sigorta türü diğer sigorta türlerinde olduğu gibi birçok avantaj bulunuyor. Öncelikle eşya sigortası fiyatları göz önüne alındığında sigorta şirketlerinden fiyat teklifi alınarak uygun fiyata eşya sigortası yapılabiliyor. Diğer taraftan paket sigorta hizmetleri kapsamında her türlü ev eşyası doğabilecek risklere karşı sigortalanıyor. Ön görülen risklerin ileride ortaya çıkması durumunda oluşacak hasarların maddi zararları sigorta kapsamında sigortalıya ödeniyor. Ayrıca eşya sigortası yaptırmak için ev sahibi veya kiracı ayrımı gözetilmiyor. İsteyen herkes eşyalarını sigortalatabiliyor.

Eşya sigortası yaptırmak isteyenler farklı sigorta şirketlerinin farklı kampanyalarından faydalanarak oldukça uygun fiyatlara sigortalı olabiliyorlar. Eşya sigortasının bir diğer önemli avantajı da hasarların giderilmesi için gerekli olan malzeme ve usta desteğinin sağlanmasıdır. Mesela camların sigortalandığı bir konutta camların kırılmasıyla oluşan hasar sebebiyle eve camcı yönlendirilerek hasarın giderilmesi sağlanıyor.

Eşya Sigortası Yaptırmak İçin Neler Gerekli?

Eşya sigortası birçok kişinin tercih ettiği sigorta çeşitleri arasında yer alıyor. Bunun yanında eşya sigortası fiyatları birçok kişi için oldukça uygun seviyede. Bu sebeple gerekli şartları yerine getirenler rahatlıkla bütçesine uygun eşya sigortası yaptırabiliyor. Bu bağlamda eşya sigortası yaptırırken ilk olarak eşyaların sahibi olan kişinin kimlik bilgileri gerekiyor. Daha sonra evin açık adresini gösteren bir belge ve yine evin tapuda yazan metrekaresini bilmek gerekiyor. Evin DASK sigortası numarası da eşya sigortası yaparken bilinmesi gereken bilgilerden.

Son olarak ise bir ekspertiz tarafından belirlenen evdeki eşyaların toplam değerini içeren bir belge. Bu belgelerin tamamı sigorta şirketiyle paylaşıldıktan sonra eşya sigortası rahatlıkla yapılabiliyor.

Eşya Sigortası Süreleri

İster eşya sigortası olsun ister diğer sigorta türleri olsun poliçede aksi belirtilmediği sürece sigortaların geçerlilik süresi bir yıldır. Bir yıl sonra sigortalı güvencesini uzatmak istediği taktirde yeni belirlenen sigorta primini sigorta şirketine ödeyerek sigortasını uzatabilir. Ancak eşya sigortası fiyatları her sene değişkenlik göstermektedir. Bir önceki yıla göre zamlanan eşya sigortaları yeni fiyattan ödeme yapılarak yenilenebiliyor.

Sigortalanan süre zarfında ev eşyasında herhangi bir eksilme veya azalma olması eşya sigorta poliçesini etkilemiyor. Yeni alınan eşyalar veya satılan eşyalar aynı şekilde sigorta kapsamında değerlendiriliyor.

Eşya Sigortası Fiyatları 2022 yılında Ne Kadar?

Eşya sigortası fiyatları 2022 yılında her sene olduğu gibi yeniden belirlendi. Sigorta şirketlerinin müşterilerine sunduğu paketler kapsamında sigorta fiyatları da değişkenlik gösteriyor. Ayrıca eşyanın durumu, evin durumu ve hasar riski göz önüne alınarak eşyalarını sigortalatmak isteyen kişilere fiyat verilebiliyor. Bununla birlikte bazı sigorta şirketleri belirli limitler dahilinde sigortalama yapabiliyor. Örneğin evdeki eşyaların bedeli yüz bin TL ise elli bin TL limite kadar sigorta hizmeti sunabiliyor. Bunu artırmak için özel sigorta poliçelerine prim ödemek gerekiyor.

Birçok sigorta şirketi farklı fiyatlar verse de 2022 yılında eşya sigortası fiyatları 400 TL ile 1000 TL arasında değişiyor. Bu fiyatın belirlenmesinde veya sigortanın düşük fiyattan yapılmasında sigortalının eşyaları konusunda hasarsız bir geçmişe sahip olması büyük önem taşıyor. Ayrıca evin durumu, konumu ve eşyaların değeri sigorta fiyatlarının belirlenmesinde önemli rol oynuyor. Eşyalarını sigortalatmak isteyenler sigorta şirketlerinden teklif alarak oldukça uygun fiyatlara bu hizmeti alabilirler.

Eşya Sigortası Nedir ve Neleri Kapsar? yazımızı beğendiyseniz Sigorta kategorimize göz atabilirsiniz.

M. Sinan Pınar

Marmara Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık bölümünden mezun oldum ve şu anda uluslararası bir sigorta şirketinde çalışmaktayım. Edindiğim tecrübe ve bilgileri sizlerin de öğrenmesi için buradayım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu