Sigorta

Ferdi Kaza Sigortası Nedir, Şartları Nelerdir?

Ferdi kaza sigortası nedir? Ücreti ne kadar? Şartları ve kapsam dışında kalan durumlar nelerdir? Gibi soruların cevaplarını merak ediyorsanız yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Günlük hayatta hep güzel olaylarla karşılaşmak herkesin arzu edeceği bir durumdur ama bu her zaman böyle olmaz. Beklenmedik üzücü olaylar, ani kazalar bazen de bizi bulur. Böyle bir durumda önem kazanan ferdi kaza sigortası nedir?  Yaşayacağınız üzüntü ve keder için bir dost omzu lazımken, maddi kayıplarınız içinse ailenize ve kendinize bireysel kaza sigortası yaptırarak hem kendinizi hem ailenizi maddi güvence altına alabilirsiniz.

Bireysel kaza sigortası, ani gelişen kazalar sonucunda yaşanan sakatlıklar ve yaralanmalar için tedavi masraflarının karşılanmasında size destek olmaktadır. Kalıcı sakatlık ve malulen çalışamamanız durumunda yaşadığınız maddi zararı da çeşitli teminatlarla karşılar. Yaşamınızı yitirmeniz durumunda ise ailenize ve sevdiklerinize maddi destek sunar .

Ferdi Kaza Sigortası Nedir?

Kendinizi ve sevdiklerinizi bireysel kaza sigortasıyla güvenceye aldığınızda, sigorta firması ve seçeceğiniz teminat poliçelerine göre çeşitli farklılıklar olabileceği gibi, tüm sigorta firmalarında ferdi kaza sigortası genel şartları aynıdır. Ferdi kaza sigortasının teminat kapsamı: 

Ölüm: Poliçenizde detaylı olarak bildirilen bir kaza çeşidi sonrasında yaşayacağınız ani can kaybı ya da kazaya bağlı olarak 1 yıl içerisinde vefat etmeniz durumunda geçerlidir. Poliçede belirttiğiniz sevdiklerinize ya da kanunen yakınınız sayılan hak sahibi kişilere bir ödeme yapılmaktadır. Bu sigorta türü, yaşanan manevi kaybın yanında madden de yaşanabilecek zorlukların önüne geçmeyi amaçlar.  

Sürekli Sakatlık Durumu: Geçirdiğiniz bir kaza sonrasında, kaza anında veya kazadan sonra 2 sene içerisinde, kazaya bağlı olarak gelişen sürekli sakatlık halinde geçerli olur.

Tedavi Masrafları: Kaza sonrası poliçe teminatında belirtilen kapsam dahilinde, kaza anında ya da kazadan sonra 1 sene içerisinde oluşan rahatsızlıkların tedavi masraflarını içerir. Ferdi kaza sigortası genel şartları kapsamında; radyografi, masaj, banyo, kaplıca ücretleri karşılanır. Nakil ücretleri poliçe kapsamında sayılmaz.

Gündelik Tazminat: Sigortalı kişinin yaşadığı kaza sonrasında geçici olarak çalışamaması durumunda sigortalıya maksimum 200 gün boyunca ödenecek olan tazminata denir. Spor kazaları sonrası yaşanacak çalışamama hali için bu süre 7 gündür. Ayrıca spor kazaları için sigorta poliçeniz kapsamında yer alan özel bilgilendirme kısımlarını mutlaka inceleyiniz.

Ferdi Kaza Sigortası Genel Şartları

Ferdi kaza sigortasında sigorta acentesine bağlı bazı özel şartlar mevcut olabilir.  Fakat neredeyse tüm acentelerde geçerli olan bazı genel şartları da bulunmaktadır. Bunlar değişmeyen ve ferdi kaza sigortasının temelini oluşturan şartlardır. Ferdi kaza sigortası genel şartları:

 • Trafikte meydana gelen ani kaza durumları
 • Aniden etrafa yayılan solunması zararlı gazların teneffüs edilmesi
 • Vücutta meydana gelen yanıklar
 • Ani bir hareketle vücuttaki kasların sıkışması, kopması ve burkulması durumları
 • Her türlü haşerat ısırması ve yılan sokmasından meydana gelen rahatsızlıklar
 • Isırılma sonrası kuduz olma, vefat etme halleri

Tüm bu durumlar ferdi kaza sigortasının genel şartları sayılır. Hemen tüm acentelerde geçerlidir.

Ferdi Kaza Sigortası Kapsamı Dışında Kalanlar

Ferdi kaza sigortası kapsamında olup olmadığı sıkça karıştırılan ve sigorta kapsamında olmayan bazı durumlar mevcuttur. ‘Ferdi kaza sigortası nedir?’ sorusu kapsamında hükmü merak edilen durumlar aşağıdaki gibidir:

 • Savaş ya da savaş sayılabilecek ihtilaller, kalkışmalar, iç kargaşalardır.
 • Grev, eylem, kavga ve işçi hareketleridir.
 • Tehlike altında bulunan kişileri ya da eşyaları kurtarmanın dışında, kişinin kendisini bile isteye tehlikeye atması durumlarıdır.
 • Cinayet işlemek ve cinayete teşebbüs olaylarıdır.
 • Terör eylemlerini önlemek ya da etkisini azaltmak için yetkili kişiler tarafından yapılan müdahaleler sonrasında meydana gelen sorunlarda geçerli değildir. Örneğin;  zehirlenme, biyolojik ve kimyasal etkilenme gibi vakalardır.
 • Suda boğulma durumlarıdır.
 • Nükleer, kimyasal ve biyolojik maddelerin ortaya çıkmasına sebep olacak sabotaj ve saldırılardır.

Tüm bu maddeler normal şartlarda ortaya çıkması çok mümkün olmayan ya da kasti ihmali gerektirecek durumlar olarak değerlendirilebilir.

Ferdi Kaza Sigortası Ücretlendirmesi Neye Göre Yapılır?

Ferdi kaza sigortasında ücretlendirme yapılırken birçok etken değerlendirilmektedir. Yaş, meslek, cinsiyet bunlardan bir kaçıdır ve ‘Ferdi kaza sigortası nedir?’ sorusu kapsamında bu özellikler değerlendirilmektedir. Peki, sigorta pirim ödemeleri neden bu değişkenler baz alınarak yapılır, hep birlikte bakalım.

Cinsiyet: Erkeklerin ve kadınların hasta olma oranı birbirinden farklıdır. Özellikle kadınların hastalıklara karşı direnci, erkeklerden daha az olduğu için kadın sigorta kullanıcılarının daha yüksek prim ödemeleri beklenir.

Yaş: Bebeklerde ve çocuklarda, özellikle okul süreci yeni başlamış olan çocuklarda hastalanma durumu daha fazla yaşandığından primleri daha fazladır. Bunun yanı sıra yaşlıların kronik hastalıklara yakalanma riski daha fazladır. Yaşlılık başlangıcı olarak kabul edilen 65 yaş sonrasında sigorta prim ödemeleri daha yüksek tutarda olmaktadır.

Sağlık Durumu : Kronik rahatsızlığı olan şahısların metabolizmaları hassas olduğu için hastalıklara yakalanma riskleri daha yüksektir. Ferdi kaza sigortası genel şartları kapsamında, herhangi bir kronik rahatsızlığı bulunmayan kişilere göre daha yüksek prim ödemeleri gerekmektedir.

Yaşanan Şehir: Büyükşehirlerde özel hastane ücretlerinin küçük şehirlere nispetle daha yüksektir. Bu sebeple İstanbul, Ankara, Bursa, İzmir ve Kocaeli gibi büyükşehirlerde yaptıracağınız ferdi kaza sigortasının prim ücretleri daha yüksek çıkacaktır.

Anlaşmalı Kurum Ağı: Her sigortanın kendi kurum ağı listesi vardır. Bu kurum ağının listesinin genişliği ölçüsünde sigorta ücreti de daha farklı olmaktadır.

Teminat Kapsamı: Sigorta acenteleri ile çalışırken, kendi ihtiyaçlarınıza yönelik olarak sigortanıza ek hizmetler katabilirsiniz. Ayrıca ferdi kaza sigortası genel şartları kapsamında, mevcut teminat paketlerinden yararlanabilirsiniz. Teminat paketinizin kapsamı ödeyeceğiniz sigorta primlerini doğrusal olarak etkileyecektir. Aldığınız ek paketler için ek ücretlendirmeler devreye girecektir.

Teminat Limitleri: Tüm özel sağlık acentelerinde teminatlar limitli olarak kullanıcıya sunulur. Bu limitlerin süresi ve kapsamı ödeyeceğiniz primlerin miktarını da etkiler. Limitiniz ne yüksekse, ödeyeceğiniz pirim de o denli yüksek olur.

Tüm değişkenler işin içerisine girdiğinde ferdi kaza sigortasında net bir fiyat bilgisi bulmak pek mümkün değildir.  Fakat sigorta acentelerinin internet siteleri üzerinden bireysel olan kaza sigortası şartları ve fiyat aralığı bulabilirsiniz.

Ferdi Kaza Sigortası İptali Nasıl Olur?

Ferdi kaza sigortasının size uygun olduğunu düşünerek bir sigorta acentesinden hizmet aldınız ve primlerinizi ödemeye başladınız. Fakat herhangi bir sebepten iptal etmeye karar verdiniz. Bu aşamada ferdi kaza sigortası iptali nasıl olur, neler yapabilirsiniz ve hangi haklara sahipsiniz beraber göz atalım.

Öncelikle sigorta acentesi ile yaptığınız sözleşmenin kapsamı çok önemlidir ve dikkatli bir şekilde incelenmesi gerekir. Her sigorta firmasında iptal şartları ve riskleri farklıdır. Bir sonraki adım olarak sigorta şirketiniz ile iletişim kurarak talebinizi iletebilirsiniz. Acente ile görüşüp talebinizi ilettikten sonra yazılı olarak beyan edebilmek için iptal gerekçenizi açıkça belirten bir dilekçe hazırlamalısınız. Sigorta acentesi ile belirtilen süre içerisinde paylaşmalısınız. Sigorta iptali için yazacağınız dilekçe üzerinde sigortalıya ait bilgileri ve poliçe bilgilerini açıkça belirtmelisiniz. Arama motorlarına sigorta iptal dilekçesi yazarak örnek bir dilekçe formatına ulaşabilirsiniz. Dilekçenizi elden teslim etmediğiniz durumlarda, dilekçenin ulaşma tarihi esas alınarak işlem yapılır.

Ferdi kaza sigortası iptali yapılırken en çok merak edilen konu sigorta iptali sonrası ödenen primlerin geri alınıp alınamayacağıdır. Sigorta iptalinden sonra teminat altında tutulmadığınız günler hesaplanarak prim iadesi yapılacaktır. Hangi süre zarfında ve ne kadar iade yapılacağı kısmı yine sigorta acentesi özelinde bireysel olarak yapılmış sözleşmenizde açıkça belirtilmiş olacaktır.

Ferdi Kaza Sigortası Nedir, Şartları Nelerdir? yazımızı okuduysanız Doğum Sigortası Nedir? Ne Zaman Yaptırılmalı? yazımız da ilginizi çekebilir.

M. Sinan Pınar

Marmara Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık bölümünden mezun oldum ve şu anda uluslararası bir sigorta şirketinde çalışmaktayım. Edindiğim tecrübe ve bilgileri sizlerin de öğrenmesi için buradayım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu