Seyahat

Fethiye’de Gezilecek Yerler Listesi

Fethiye’de gezilecek yerler listemiz ile ülkemizin ve hatta dünyanın en güzel yerlerinden birine bakacağız. Koyları, vadileri, plajları, solukları kesen heyecan verici sporları ve adalarıyla Fethiye sizi kendisine hayran bırakacak. Bu tatil beldesinin en güzel yeri kuşkusuz ki her yeri, çünkü köklü geçmişi ve modern gece – gündüz hayatıyla ziyaretçilerine unutulmaz bir deneyim sunuyor. Metropolün gürültüsünden ve keşmekeşinden kaçmak isteyenlere sığınak olacak bu şehirde tatil yapmak için geldiğinizde bir daha dönmek istemeyeceksiniz. Bu tatil beldesinin gezilecek yerleri ve görmeniz gereken tarihi mekanlarını sizler için derledik.

Fethiye’de Gezilecek Yerler Listesi

Fetiye’nin Eşsiz Plajları

Fethiye eşsiz kumsallarıyla ünlü ilçelerimizden biridir. Fethiye’nin en güzel yeri olarak adlandırabileceğimiz yerlerinden biri de Çalış Plajı’dır. Kilometrelerce uzunluğa sahip kumlu plaj tatilinizi yapmanız için ideal yerlerden biri. Çalış Plajı sadece denize girebileceğiniz bir yer değil aynı zaman da konaklayabileceğiniz otellere, lezzetli yemekler tadabileceğiniz restoranlara ve sevdiklerinize veya kendinize yeni anılar alabileceğiniz hediyelik ürünlerin bulunduğu şık dükkanlara sahip.

Yaz rüzgarının tatlı esintisiyle huzuru bulacağınız bu yerde, sahilde yürüyüş yapabilir, deniz kenarında içkinizi yudumlayabilir, lezzetli yemeklerin tadını çıkartabilir, ruhunuzu ve bedeniniz rahatlıkla dinlendirebilirsiniz. Bu plaj aileler için de oldukça uygun vakit geçirilecek yerlerden biri olarak da öne çıkıyor. Fethiye’de gezilecek yerler olarak sayılabilecek bir başka Akmaz Plajı. Bu plaj da tıpkı Çalış Plajı gibi yeni deneyimler edinirken eğlenebileceğiz ve dinlenebileceğiniz mekanlardan biri.

Türkiye’nin İncisi Ölü Deniz

Fethiye'de Gezilecek Yerler: Ölüdeniz
Fethiye’de Gezilecek Yerler: Ölüdeniz

Fethiye’nin belki de en meşhur yerlerinden biri de Ölüdeniz. Orta Çağ’da Uzak Diyar olarak kayıtlarda anılan Ölüdeniz Likyalılar da ise ışık ve güneş diyarı olarak anılıyordu. Bu tatil beldesinin en güzel yeri denilince ilk akla gelen yer olan Ölüdeniz ülkenin güneybatısında bulunan Teke Yarımadasını kapsıyor. Tatil severlerin Muğla’ya gittiklerinde uğramadan dönmeyecekleri Ölüdeniz ‘de muhteşem doğal güzellikler bulunuyor.

 Bölgede ise neredeyse aklınıza gelebilecek bütün su sporları yapılıyor. Yamaç paraşütü gibi heyecan verici sporların uğrak yeri olan Ölüdeniz kite sörf, rüzgâr sörfü, wakeboard benzeri birçok spora ev sahipliği yapıyor. Fethiye Ölüdeniz gezilecek yerler denilince aklımıza Ölüdeniz Lagünü ve Plajı geliyor.

Ölüdeniz ’in mükemmel doğasında, bir yanında bin bir renk cümbüşü ile bezeli lagün ormanı, diğer yanda türlü çeşitli canlıya ev sahipliği yapan, masmavi ve dupduru bir denize sahip Ölüdeniz plajı yer alıyor. İnsanın içini bunaltan sıcak yaz saatlerinde, içinizi ferahlatacak türden bir güzellik.

Bu koyda isterseniz denizin dibini keşfedeceğiniz dalış maceralarına çıkabilirsiniz. Dilerseniz sıcak kumların süslediği plajda güneşlenebilir veya denizde serinleyebilirsiniz.  Ufak bir uyarı yapmış olalım Ölüdeniz’ de su seviyesi hızlı bir şekilde yükselmektedir. Bu yüzden dikkatli olmakta fayda var. Hızlı derinleşen su seviyesi yüzünden tatilinizi bölecek tatsız olaylarla karşılaşabilirsiniz.

Belcekız Plajı, Fethiye Ölüdeniz gezilecek yerler denilince akla gelen bir diğer yerdir. Adrenalin tutkunlarının uğrak yeri olan Belcekız Plajında yamaç paraşütü yapabileceğiniz mükemmel alanlar bulunuyor. Yamaç paraşütü yaparken plajın muhteşem manzarasıyla gözleriniz kamaşacak.

Deniz, kum ve güneşin renklerini bir arada bulacağınız diğer adıyla Belceğiz Plajı, uzunca bir kumsal ve masmavi, berrak bir deniz bulunuyor. Bu tatil beldesinde en güzel yeri unvanını hak eden bir diğer yer ise Ölüdeniz Milli Parkı. 1978 yılından beri ziyaretçilerini ağırlayan Ölüdeniz Tabiat Parkı, Kıdrak Orman Parkı ile denizi ve ormanı birleştiriyor. Ağaçlarının gölgesinde ormanın ve canlılarının sesiyle huzur bulabileceğiniz, berrak denizinde keyifle serinleyip yüzebileceğiniz bu yeri, eğer yolunuz Fetiye’ ye düşerse mutlaka ziyaret etmenizi öneririz.

Kabak Koyu ve Kelebekler Vadisi

Fethiye'de Gezilecek Yerler: Kelebekler Vadisi
Fethiye’de Gezilecek Yerler: Kelebekler Vadisi

Eşsiz doğası ve harika güzelliklerini bünyesinde barındıran Kabak koyu ve Kelebekler Vadisi Fethiye’de gezilecek yerler arasında yer alıyor. Türkiye’nin önemli doğal güzelliğinden biri olan Kelebekler Vadisi’nde metrelerce yüksekliğe sahip dik ve yalçın kayalar yer alıyor. 80’den fazla farklı kelebek türüne ev sahipliği yapan vadi, adını sahibi olduğu kelebeklerden alıyor.

Mükemmel atmosferiyle ünlü bu vadi Kaplan kelebeği ile ünlü. Tatilde gidilecekler listesine bu saklı cennetti eklemeniz şiddetle tavsiye edilir.  Doğayla uyumlu, zengin güzellikleri merak edenler için bulunmaz bir fırsat.

Gezilmesi gereken bir diğer yer ise Kabak koyu. 1987 yılında keşfedilerek ziyaretçilere açılan Kabak Koyu’nun konumu koruma altında bulunan Babadağ’ın eteklerinde bulunuyor. Endemik bitki türlerine, muhteşem bir doğaya, çeşitlilik bakımından zengin bir yaban hayatına sahip Fethiye’nin en güzel yeri olarak adlandırabileceğimiz yerlerinden biri olan Kabak Koyu’nun uzunluğu ise 200 metre.

Kabak Koyu, Fethiye’nin merkezine yaklaşık 33 km uzaklığa sahip. Faralya diğer adıyla Uzunyurt köyünün denizle birleştiği yerde bulunuyor. Özellikle doğa ile iç içe olmayı seviyor, kamp tatillerini tercih ediyorsanız burası tam size göre.

Eşsiz Güzelliğiyle 12 Adalar Turu

Dünyanın en güzel yerlerinden olan 12 Adaları Fethiye üzerinden düzenlenen turlarla keşfede-bilirsiniz.  Kapıdağ Yarımadası, birbirinden eşsiz birçok koyla bezelidir. Çevresinde de 12 adet ada bulunmaktadır. Balıkçılar tarafından Karanlık İçi denilen bu yer turların sıklıkla yapıldığı yerlerden biridir. Göcek ve Fethiye’den yapılan turlar ile buraları ziyaret edebilirsiniz.

12 ada olarak geçen bu adaların isimleri, Hamam Koyu, Yassıca Adalar, Yavansu, Tersane Adası, Göcek Adası, Kurşunlu Koyu, Boynuzbükü, Bedri Rahmi Koyu, Kızıl Ada, Göbün Koyu, Zeytin Adası ve Domuz Adası’dır. Bölgede yaşayan halk Fethiye’nin en güzel yeri olan bu ada ve koylara 12 Ada demektedirler.

Fethiye’yi tatil için ziyaret ettiyseniz 12 adayı görmeden dönmemelisiniz. Gün içerisinde düzenli turların yapıldığı 12 Ada size unutulmaz hatıralar verecek. Mutlaka gidip bu ada ve koyları gezmelisiniz.

Babadağ’da Yamaç Paraşütü

Fethiye'de Gezilecek Yerler: Babadağ'da Yamaç Paraşütü
Fethiye’de Gezilecek Yerler: Babadağ’da Yamaç Paraşütü

Fethiye-Ölüdeniz ‘in en ilgi çeken etkinliklerinden biri de yamaç paraşütü. Yamaç paraşütü deneyimini yaşamak için ideal yerlerden biri de Babadağ. Dağın eteklerinden atlayarak Ölüdeniz ‘in rüya gibi manzarasını izleyerek adrenalinin doruklarına ulaşabilirsiniz.

 Yamaç paraşütü alanında deneyiminizin olmaması sizi vazgeçirmesin. Bölgede bulunan işinde profesyonel öğretmenler sayesinde kısa, hızlandırılmış bir eğitimin ardından siz de bu deneyimi yaşayabilirsiniz. Yalnız bu heyecanı yaşamak biraz pahalıya mal olabilir. Fethiye’nin en güzel yeri olan Babadağ’da adrenali yüksek olan bu sporu denemek için ciddi bir bütçe ayırmanız gerekebilir.

 Eğer atlayış sırasında fotoğraf çektirmeyi istiyorsanız bütçenizden bir miktar daha para ayırmanız gerekiyor. Fiyatlar bir tık yukarıya çıkmakta. Ama bu mükemmel deneyimi, hatıralarınızı ölümsüzleştirmek isteyebilirsiniz.

Saklıkent Milli Parkı ve Saklıkent Kanyonu

Çökme sonucu oluşan Saklıkent Kanyonu, enteresan doğa olayları sonucu ortaya çıkan mükemmel bir güzellik. Bu kanyon yaklaşık 18 km uzunluğunda önemli yerlerden biri. Temiz ve berrak suyuyla dikkat çeken Saklıkent Kanyonu, 6-7 dereceyi bulan suya sahip.

Kanyon üzerinde manzarayı izleyebileceğiniz teraslar mevcut. Mükemmel manzara eşliğinde, doğa ve suyun eşsiz büyüsüyle lezzetli yemeklerin tadına bakabilirsiniz. İçerisinde bulunan tesislerle sizin için farklı bir deneyim ve alternatif imkânı sunuyor. Fethiye’ den ve Ölüdeniz’ den bu kanyona gün içerisinde düzenlenen jeep ile safari turlarına katılarak yeni maceralara yelken açabiliriz.

Muğla / Fethiye’ ye yolunuz düşerse, konuklarına yeni deneyimler sunan ve Fethiye’de gezilecek yerler arasında yer alan Saklıkent Milli Parkı ve Saklıkent Kanyonu’ nu ziyaret etmeden buraya terk etmeyin. İsterseniz günübirlik isterseniz de konaklayarak tatiliniz için burayı tercih edebilirsiniz.

Senem Ildırlı

Gezmeyi, yeni yerler keşfetmeyi, yeni insanlarla tanışmayı ve yeni lezzetler denemeyi, kısacası yeni olan her şeyi seviyorum Burada da kendi gözlemlerimi, anılarımı yazmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu