Eğitim

Finansal Okuryazarlık Nedir? Avantajı Nelerdir?

Finansal okuryazarlık, finansal enstrümanlar hakkında bilgi sahibi olmak, temel ekonomik değerlendirmeler yapabilmek ve bunları yatırımlarında kullanabilmektir. Finansal okuryazarlık o kadar önemlidir ki, sizin geleceğinizi etkiler ve çoğu zaman fakir veya zengin olmanız buna bağlıdır. Her alanda olduğu gibi finansal eğitim de sizin hayatınıza dokunur ve doğru kararlar almanıza yardımcı olur.

Finansal Okuryazar Olmak için Ne Yapılmalı?

Finansal okuryazarlığınızı geliştirmek için, yatırım araçları hakkında bilgi sahibi olmak, finans ile ilgili kitaplar okumak ve kendinizi bu alanda geliştirmek gerekmektedir. Bu iş ayrıca merak işidir, eğer bir yatırım aracı ile alakalı bir şeyler öğrenmek sizi ilgilendirmiyorsa, finansal okuryazarlık edinmek de pek mümkün olmayabilir.

 • Gelirinizin bir kısmını tasarrufa ayırın.
 • Harcamalarınızı yazarak ödeme planı yapın.
 • Gelirinizden fazlasını harcamayın
 • Finansal planlarınızı uzun vadeli yapın
 • Bütçe planınızı uzun vadeli yapın.

Finansal Okuryazarlık Ne İşe Yarar?

 • Yatırımlarınızdan kazandığınız getiriyi artırır.
 • Daha refah bir yaşam sunar.
 • Daha eğitimli bir insan olarak çevrenize yardımınız dokunur.
 • Daha düzgün harcamalar yaparsınız.
 • Harcamalarınızı ve gelirinizi nasıl yöneteceğiniz hakkında kesin ve net bilgileriniz olur.
 • Düzenli olarak tasarruf etmeyi öğrenirsiniz.
 • Maddi olarak zenginleşme ihtimaliniz yükselir.
 • Siz zenginleştiğiniz için, ülkenizin de zenginleşmesine faydanız dokunur.
 • Ülke kaynaklarını maksimum verimlilikle kullanırsınız.
 • Aileniz ve çocuklarınız refaha erer.

Finansal Okuryazarlık İçin Ne Yapmalı?

Bol bol araştırma gerekir. 20-30 tane finans kitabı alın ve bilmediklerinizi burada okuyarak öğrenin. Ayrıca google’da kullanın. İşte tüm bunlar için merakınız olması lazım, merak yoksa öğrenemezsiniz. Örneğin dolara yatırım yapacaksanız ama merkez bankası faiz artırırsa veya düşürürse ne olur bilmiyorsunuz, bu durumda merkez bankası ile ilgili makaleleri ve yazıları okuyacaksınız. Ya da siyasetin ekonomiye etkisini okuyarak kendinizi geliştirebilirsiniz.

Ne okumanız gerektiğini kendiniz bulmalısınız. Çünkü bu konular son derece kişiye özeldir, herkes aynı şeyi bilmez. Genel olarak temel ekonomi-finans konularında bilgi sahibi olmak yeterli sayılabilir. Zamanla bilmediklerinizi öğrenmeye devam ederek kendinizi geliştireceksiniz.

İşinizde Başarılı Olmanızı Sağlar

Finansal olarak okur-yazar hale geldiğinizde, yatırım kararlarınız ve iş-projelerinizde daha mantıklı kararlar verir ve daha fazla kar elde edersiniz. Daha yüksek verimlilikle işlerinizi yürütürsünüz. Kitaplardan veya araştırarak edindiğiniz bilgiler sayesinde bir ampülün ne kadar elektrik harcadığı, işletmede bazı personellerin çalışmıyor olsa da olabileceğini öğrendikten sonra ne kadar çok tasarfuf edebileceğim şey varmış diye düşünmeye başlarsınız ve doğal olarak yüksek miktarda kar elde edersiniz.

Diyelim ki mobilya satıyorsunuz. Yakın zamanda TL değer kaybedecek ve bunun sonucu olarak sattığınız mobilyalardan aldığınız paranın birebir aynısını tedarikçiye ödemek zorunda kalacaksınız. Örneğin 16,000 TL’ye aldığınız mobilyaları 23,000 TL’ye sattıktan sonra 23,000 TL’ye mobilya alabilir duruma düşebilirsiniz. İşte böyle bir durumda elinizdeki nakit paranın tamamını mobilyaya yatırıp gelir elde edebilirsiniz. Bu size yüksek getiri sağlar. Bunu finansal okur yazarlığınız sayesinde edindiniz, eğer finansal okuryazarlığınız olmasaydı, dolar kurundan haberiniz bile olmayacaktı.

Terfi Alma İhtimalinizi Artırır

Doğru kararlar vererek şirketin kara geçmesini sağlar ve terfi alırsınız. Bu durumda sizin daha çok para kazanmanızı sağlar ve sosyal statünüzü yükseltir. Özellikle yönetici konumundaysanız, sektörünüz sanat dahi olsa, finansal okuryazarlığı bilmelisiniz, çünkü para kazanmanın yolup üretip satmak ya da alıp satmaktan geçiyor yani bir nevi ticaret. Haliyle durum buyken mutlaka bol bol çalışmalı ve finansal okuryazarlığınızı geliştirmelisiniz.

Finansal Okuryazarlık Nedir? yazımızı beğendiyseniz Jan Koum Başarı Hikayesi: Kimdir, Ne İş Yapar, Nasıl Zengin Oldu? yazımıza da göz atabilirisiniz.

S. Emir Canbaş

İ.Ü. Amerikan Kültürü ve Edebiyatı mezunu ve mezun olduğum bölüm hakkında kendi bildiklerimi, araştırmalarımı sizinle paylaşıyorum. Türkiye ve dünyada eğitimin yanı sıra kodlama da öğrenmeye ve burada paylaşmaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu