Finans

Finansal Yatırım Tavsiyeleri İle Paranızı Arttırın

Finansal yatırım tavsiyeleri sayesinde birçok insan elinde geliri arttırmakta veya ülkemizdeki enflasyona ezdirmemektedir. Siz de bu tavsilerden birini veya bir kaçını yaparak paranızı koruma altına alabilirsiniz. Tabi ki yatırım yapacaksanız mutlaka bir uzman fikrini almayı unutmayın!

Ekonomik şartların zorlaştığı şu günlerde birçok insan finansal yatırım tavsiyeleri veren uzmanları ve kanalları dikkatle takip ediyor. Harcamalarından kısarak tasarruf ettiği ve bu doğrultuda biriktirdiği parasını doğru yatarım aracına yatırarak geleceğini bir anlamda garanti altına almak istiyor. Bu çerçevede hangi yatırım aracının doğru karar olduğu konusu da önem kazanıyor.

Bu yazımızda en iyi finansal yatırım tavsiyeleri dikkate alınmış ve böylece yatırımlarınızı en iyi şekilde değerlendirmeniz amaçlanmıştır.

Finansal Yatırım Tavsiyeleri Nelerdir?

Altına Yatırım Yapmak

Ülkemiz insanlarının büyük bir kısmı altını çok seviyor ve yatırımlarının büyük bir kısmını da altına yapıyor. Bu doğrultuda piyasada her zaman geçerliliğini koruyan ve uzun vadede her zaman yatırımcısına kazandırır sözü de altın için söylenmiş durumda. Altın yatırımı gerçekten kısa vadeli düşünüldüğünde riskli gibi gözükse de uzun vadeli düşünüldüğünde yatırımcısına her zaman kazandıran bir yöntem olmuştur. Bu çerçevede finansal yatırım tavsiyeleri arasında altın yatırımı önemli bir yer tutuyor.

Diğer taraftan değerli metallerin tamamı düşünüldüğünde özellikle pandemiden sonraki dönem için büyük bir yükseliş söz konusu. Bu dönemde en az altın kadar gürmüş de yatırımcısına kazandırmış durumda. Dolayısıyla altın için al sat yaparak kazanmak yerine uzun vadeli bir yatırım düşünülmesi her zaman için daha faydalı oluyor.

Dövize Yatırım Yapmak

Değerli metaller ve özellikle altından sonra ülkemizde yatırım yapılan bir diğer önemli yatırım aracı döviz oluyor. Yabancı paralara karşı ilgili olan birçok kişi birikiminin büyük bir bölümünü döviz hesapları üzerinden yabancı paralara yatırıyor. Burada dikkat edilmesi gereken nokta sadece bir para birimine değil değer kazanan farklı para birimlerine birikimin dağıtılması zarar riskini de en aza indiriyor. Bu çerçevede finansal yatırım tavsiyeleri arasında altından döviz önemli bir yatırım aracı olarak ön plana çıkıyor.

Mevduat Hesabına Yatırım Yapmak

Birikimin değerlendirilebileceği bir diğer yatırım aracı ise mevduat hesapları. Mevcut ülke parası üzerinden mevduat hesaplarına yatırılan birikim ile banka faizleri üzerinden kazanım sağlanabiliyor. Bu çerçevede mevduata yatırım yapmak diğer yatırım araçları gibi hızlı kazandırmasa da değer düşmesi ve zarar etme gibi bir riskin olmaması sebebiyle tercih edilebilir.

Mevduat hesabına yatırım yapılırken dikkat edilmesi gereken nokta ise mevduat hesabı tercih edilen bankanın uyguladığı faiz oranıdır. Her bankanın faiz oranı değişkenlik gösterdiği için yüksek faiz veren bankaların mevduat hesabına yatırım yapmak finansal yatırım tavsiyeleri açısından daha mantıklı olacaktır.

Hisse Senedi Yatırımları

Birikimlerin değerlendirileceği finansal yatırım tavsiyeleri arasından bir diğeri ise hisse senedine yapılan yatırımlar. Borsa üzerinden şirketlerin hisse senetleri alınarak yapılan bir yatırım türü olan hisse senedi yatırımları her ne kadar yatırımcısına zaman zaman iyi kazandırsa da özellikle ekonomik dalgalanmaların sık yaşandığı ülkelerde borsanın düşmesi gibi tehlikelerle de oldukça riskli. Bununla birlikte tercih edilen firmaların iyi araştırılması ve ekonomik gidişatına göre yatırım yapılması hisse senedi yatırımlarında önemli rol oynuyor. Bu yüzden başlangıçta küçük fiyatlarla hisse senedi almak ve kademe kademe yükselmek bu yatırım türünde oldukça önemli.

Gayrimenkul Yatırımı

Yatırım araçları arasında en çok tercih edilen yatırım türlerinden biri de gayrimenkule yatırım yapmaktır. Özellikle finansal yatırım tavsiyeleri konusunda kararsız kalan birçok kişi birikimini gayrimenkulde değerlendirmeye karar verebiliyor.  Ev, arsa, dükkân vb. gayrimenkullere yapılan yatırımlar çerçevesinde yatırımın yapıldığı bölgenin değerlenmesiyle fiyatlarda da önemli artışlar oluyor. Böylece yıllar süren emekler sonunda yapılan birikim de haliyle değerlenmiş oluyor.

Gayrimenkul yatırımında da sabırlı olmak gerekiyor. Zira bu yatırımdan kar elde etmek için de belirli bir sürenin geçmesi gerekiyor. Bunun yanında yatırım yapılacak bölgenin iyi seçilmesi ve imar konularının iyi araştırılması gayrimenkul yatırımından kar elde etmek için büyük önem taşıyor.

Kripto Paralara Yatırım Yapmak

Son zamanların en çok konuşulan ve kendisine yatırım yapılan finans aracı kripto paralar. Yatırımcısına önemli miktarlarda kazanım sağlayan kripto paralar aynı ölçüde risklerden etkilenerek kaybettirebiliyor.  Bitcoin, Etherium, Tether, Cardano, Polkadot vb. kripto paralar özellikle 2010 yılından sonra ortaya çıktılar ve o zamandan bu zamana yaklaşık yüzde beş yüz oranında değer kazandılar. Bu derece yükselişin elbette sebepleri var. Birçok uluslararası dev şirketler ve dünyanın önde gelen zenginleri yatırımlarını artık kripto para üzerinden yapmaya başladılar. Bu durum da kripto paraların değer kazanmasına sebep oldu.

Peki, her zaman kripto paralar kazanım sağlar mı? Bu sorunun cevabı elbette net değil. Diğer yatırım araçları gibi kripto paralar da dünya genelinde finans dalgalanmalarından ve siyasi krizlerden son derece etkilenen bir yatırım aracı. Dolayısıyla anında yatırımcısına milyarlar kazandırırken bir anda da milyarlar kaybettirebiliyor. Bu yüzden kripto para yatırımları için özel finansal yatırım tavsiyeleri almak doğru olacaktır. Ayrıca daha sakin bir yatırım aracı tercih eden kişilerin farklı yatırımlara yönelmesi mantıklı olacaktır.

Bu yazımızdan hareketle siz de yatırım yapmadan önce kapsamlı bir araştırma yapmayı öncelik edinmelisiniz.

Finansal Yatırım Tavsiyeleri İle Paranızı Arttırın yazımızı incelediyseniz Dünyanın En Büyük Kripto Para Borsaları yazımız da ilginizi çekebilir.

Furkan Topuk

Finans sektöründe uzun süredir çalışmaktayım. Yatırım ile ilgili pek çok alanda görev aldım ve kazandığım tecrübeleri sizlerle de paylaşıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu