Finans

Finlandiya Asgari Ücret Rakamı Nedir? Hayat Şartları Nasıl?

Finlandiya asgari ücret miktarı ne kadar? Asgari ücretle Finlandiya’da nasıl yaşanır? Kira, market, otomobil ve daha fazlasına ait bilgileri öğrenmek istiyorsanız yazımızı kaçırmamalısınız.

 “Kuzey Işıkları” gibi müthiş bir doğa olayına ev sahibi olan Finlandiya, mutlu ülkeler arasındadır. Huzurlu topraklar olarak anılmasının nedeni sadece gölleri ve ormanları değildir elbet. Kimsenin özgürlüğüne ve hakkına müdahale etmediğiniz sürece genelde sessiz ve sakindir. Burada yaşayanların yaşamdan memnuniyet seviyelerine bakıldığında ise ortalamanın üzerindedir. Özellikle son zamanlarda dünyanın ilgisini çeken bu ülke, gelişmişlik açısından da ön sıralarda yer almaktadır. Peki, Finlandiya asgari ücret miktarı nedir? Gözleri kamaştıran güzelliklere sahip bu ülkede hayat şartları nasıldır?

Finlandiya Asgari Ücret ve Yaşam Koşulları

Diğer ülkelere göre iş bulmanın kolay olduğu ülkeler, kendine hep yeni yolcular çeker. İşte Finlandiya’da bu yerlerden biridir. Bunun yanında Finlandiya asgari ücret bakımından da diğer ülkelere göre yüksek standartlardadır. 2022 yılı itibariyle aylık 4000 euro olan asgari ücret saate vurulduğunda 13 euro civarıdır. Ancak bilinmesi gereken bir gerçek vardır ki bu da bu ülkedeki çalışma saatlerinin diğer ülkelere göre daha düşük olmasıdır. Üstelik asgari ücretle çalışanların sayısı da diğer ülkelere göre daha düşüktür.

Teknolojik gelişmiş düzeyi olarak iyi seviyelerde olan bu yer kalkınma planı doğrultusunda sürekli çalışmalar yapar. Dolayısıyla Finlandiya asgari ücret miktarının yüksek olması bu kalkınma planı doğrultusundadır. Tabi ki bu durum bu ülke vatandaşlarının ve çalışanlarının refah durumlarının yüksek olmasını sağlar. Aynı zamanda beraberinde mutlu insanları doğurmaktadır.

Finlandiya asgari ücret miktarının yüksek olması bu ülkeyi, refah düzeyini artırmak ve yaşamak için yeni yer arayanlar için ilgi odağı yapmaktadır. Hayat standartları açısından birçok ülkeye göre iyi konumda olan Finlandiya kişi başı satın alma gücü paritesinde dünyada 20. sırada yer almaktadır. IMF’nin yayınladığı bu veriler ışığında Finlandiya’ya verilen puan ise 50.000 civarıdır. Tabi ki tüm bu koşullar beraberinde; refah, mutlu ve huzurlu bir yaşam ortamı yaratır.

Finlandiya’da Yaşamanın Maliyeti Ne Kadar?

“İyi Yaşam Endeksi” verilerine göre Finlandiya, birçok Avrupa ve dünya ülkesinden çok ama çok iyi durumdadır. Bunun yanında dünyanın en pahalı 19. ülkesidir. Ancak Finlandiya asgari ücret miktarının yüksek olması sayesinde yine de refah düzeyi yüksektir. Bunu yoksulluk sınırının altında yaşayanların oranının genel nüfusun sadece % 7.8’i olmasından anlayabilirsiniz. Bu kapsamda dış ülkelerin vatandaşları tarafından Finlandiya’ya göç talebinin oldukça fazla olduğunun altını çizebiliriz.

Finlandiya asgari ücret ile çalışanların hayat koşullarında kira giderleri aylık 1 kişi için 724 euro civarıdır. Bir aile için ise bu gider kalemi 1238 Euro şeklindedir. Bunun yanında doğalgaz, su ve elektrik gibi fatura miktarları aylık olarak ortalama 107 Euro olarak belirtilmektedir. Tabi bu miktarlar ortalama olup kişinin yaşam alışkanlıklarına, evin büyüklüğüne ve lokasyona göre de değişiklik gösterir.

Ülkenin yeme alışkanlıkları Avrupa ülkelerine benzerlikler gösterse de kendine has tatları vardır. Mesela kırmızı et, balık, mantar ve sebzenin bol tüketildiği bir diyeti tercih ederler. Dolayısıyla yeme-içme ücretleri aylık olarak 250-350 euro arasındadır.

Ulaşım için aylık ödenmesi gereken tutar 56 euro civarıdır. Giyim ve kültürel aktiviteler için yapılan harcamalar ise aylık 100-200 euro civarı olarak bütçedeki yerini almaktadır. Bu ülkedeki sağlık sisteminden herkes eşit olarak ücretsiz yararlanabilirken, ilaç masrafları da aylık 100-200 euro tutarındadır.

Dünyanın en mutlu ülkeleri arasındaki Finlandiya’nın hayat standartlarının yüksek olmasında elbet Finlandiya asgari ücret miktarının payı büyüktür. Ayrıca güvenlik açısından yüksek kriterlere sahip olması, eğitim düzeyi, doğal ortamı ve yaşayanlara sunulan imkanlarda bu ülkeye olan merakı artırmaktadır.

Finlandiya’da Eğitim ve İş İmkânı  

Doğal güzellikleri, yüksek refah düzeyi ve hareketli hayatı ile Finlandiya, öğrencilerin eğitim görmeyi düşündüğü ülkeler arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Bu ülkede iş bulmak için kişinin eğitim durumu ve yetkinlikleri önemli bir kriterdir. Eğitime çok önem veren bu ülkede, 25-64 yaş arası yetişkinlerin %88’lik kısmı lise mezunudur. Kalkınma planlarında eğitime ciddi yatırımlar yapılmakta olup bu da dünya genelinde ön sıralarda yer almasını sağlamaktadır. Bunun yanında Finlandiya asgari ücret rakamının üstünde çok fazla çalışan vardır. Nitekim bu durum ülkenin pahalılığını tolere eder bir kriterdir.

İş açısından avantajlı bir ülke olan Finlandiya‘da eğitim düzeyine göre maaş yüzdeleri de yükselmektedir. Ayrıca deneyim de maaşlarda belirleyici bir etmendir. Mesela beş yıldan fazla tecrübe sahibi biri daha az tecrübeli birine göre %36 daha fazla kazanmaktadır. Bunun yanında Finlandiya kimyasal, orman endüstrisi, makine ve elektronik sektöründe yüksek bir teknolojiye sahiptir. Dolayıyla bu alanda geniş bir iş potansiyeli doğar. Ayrıca 2000’i geçkin saunaya ev sahipliği yapması ile bu alanlarda çalışma imkânı sunar.

Finlandiya eğitim sisteminin çok gelişmiş olması üniversite dahil ücretsiz sağlanan birçok imkândan kaynaklanmaktadır. İnsani gelişmişlik düzeyi, ülke vatandaşlarına sunulan imkanlarla belirlenir. Dolayısıyla burada yaşayanların imkanlarının ne kadar geniş olduğu bu sayede görülmektedir. Bu da beraberinde haliyle İnsani Gelişmiş Endeksi’nde bu ülkenin ön sıralarda yer almasını sağlar. Ayrıca trafik cezaları gibi uygulamalar kişilerin kazançlarına göre belirlenir. Mesela bir yöneticiye yıllık gelirinin yüksek olmasından dolayı on binlerce Euro ceza tek seferde kesilebilmektedir.

Özetle Finlandiya dünyada birçok kişiye göre mutlu olan insanlara ev sahipliği yapar. Bu koşulu ise kalkınma planı çerçevesinde öncelik verdiği eğitim sağlar. Kişilerin eğitim ve yeteneklerine göre daha yüksek gelir etmeleri sayesinde dünyada ilk sırada yer alır. İş-yaşam dengesi, sosyal bağlantılar, güvenirlik, çevre kalitesi, sağlık durumu, istihdam ve ücretler ile ise dünyada ikinci sıradadır. Eğer siz de dünyanın en refah ülkelerinden Finlandiya’da yaşamak istiyorsanız tüm bu kriterlere dikkate almalısınız.

Finlandiya Asgari Ücret Rakamı Nedir? Hayat Şartları Nasıl? yazımızı beğenidyseniz İsviçre Asgari Ücret Rakamı Nedir? Hayat Şartları Nasıl? yazımıza da göz atabilirsiniz.

Furkan Topuk

Finans sektöründe uzun süredir çalışmaktayım. Yatırım ile ilgili pek çok alanda görev aldım ve kazandığım tecrübeleri sizlerle de paylaşıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu