Eğitim

Fizik Öğretmeni Maaşı Ne Kadar?

Fizik öğretmeni maaşı her sene kamu kurumlarına gelen zam ile belirlenmektedir. Kamu personeline gelecek zam sonrasında bakanlığın ek ders ücreti ile sabitlenmektedir. Özel sektörden farklı olarak kamuda bu şekilde belirlenmektedir. Bununla birlikte fizik öğretmeni maaşı özellikle özel sektörde çalışanlar için büyük merak konusudur.  

Özel sektör çalışanlarında maaş birbirine göre farklıdır. Öğretmenin kıdemi, becerisi ve iletişimi maaşlarda değişkenlik yaratmaktadır. Bir öğretmenin hizmet süresi maaşların belirleyicisi olabilmektedir.  

İlkokul, ortaokul ve lise grubuna hitap edecek öğretmenlerin maaşları yine birbirine göre değişkenlik göstermektedir. Ayrıca özel ders veren öğretmenler de kendi maaşlarını kendi belirleyebilmektedir.

Özel derste hizmet süresi ile saatlik ücreti fizik öğretmeni tarafından piyasa koşullarına göre belirlenmektedir. Ortalama hesaba katılırsa fizik öğretmenleri en düşük 7500 TL aralığında fiyat ile işe başlayabilmektedir. Bu başlangıç fiyatı kurumlara göre değişkenlik gösterir. Ayrıca kamuda ilk işe başlayanlar en düşük maaş ile başlar.  

Fizik öğretmeni maaşı güncel rakamlarla birlikte özel sektörde en düşük 5.500 TL’den teklif edilebilmektedir. Ayrıca öğretmenin en az beş yıllık tecrübesi bu fiyatı en az 2000 TL civarında artırabilmektedir. Maaşlar, öğretmenlerin hayat koşulunu kaliteli bir şekilde devam ettirebilmesi için büyük önem taşır. Dershane veya özel eğitim kurumlarında fizik öğretmeni maaş tutarını kurumdan kendi talep edebilmektedir. Ders saat ücretini ve ek ders saat ücretini öğretmenler kendileri oluşturabilmektedir. Elbette bu noktada ş başvurusu yaptığınız kuruma bağlı olarak farklı dönüşler alacağınızın altını çizmeliyiz.

Fizik Öğretmeni Maaşı En Son Ne Kadar Oldu?

Öğretmenin maaşı gireceği derslere göre belirler. Maaş imkanları fizik branşında ek dersler ile artırılabilmektedir. Bununla beraber özel ders saat ücreti öğretmenin haftalık vereceği ders sayısına orantılı olarak bölüştürülmektedir.

Haftalık ders saati ne kadar fazla ise maaş buna göre ortaya çıkar. Fizik öğretmeni maaşı ayrıca belediyelere bağlı eğitim branşlarında da farklıdır. Açık öğretim kursları ve halk eğitim kurslarında öğretmenler maaşlarını yine aynı şekilde kamu kurumlarında çalışan memurların oranıyla alabilirler. Senede iki kez kamu memurlarına zam geldiği bilindiğine göre aynı şekilde fizik öğretmeni maaşı da senede iki kere değişkenlik göstermektedir.

Fizik öğretmenlerinin maaşı son belirlemelere göre özel sektörde verilecek dersin saatine göre ortaya çıkarılabilmektedir. Özel sektörde 30 saatten fazla ders veren bir öğretmen minimum 10.000 TL ve üzeri maaş almaktadır. Bu rakam tamamen özel sektördeki kurumun inisiyatifine kalmıştır. Ne kadar değişken olursa olsun özel sektörde de kurumlar arası fizik öğretmenlerine verilen ortalama bir fiyat bulunmaktadır. Bu ortalama tamamen öğretmenin tecrübesine bağlı olarak azalabilir ya da artabilmektedir.

Fizik Öğretmeni Maaşlarına Zam Gelecek Mi?

Fizik öğretmeni, maaşına ne zaman zam yapılacağını memurlara yapılan zam ile öğrenebilir. Ayrıca buna ek olarak yönetmelikte bakanlığın belirlediği fiyatları inceleyebilirsiniz. Bakanlık belirli zamanlarda duyurular yaparak ek ders ücretlerine gelecek zamları belirler. En üst seviye ek ders ücreti genellikle seviyesi ve derecesi en üstün olan öğretmenlere verilmektedir.

Özel sektörde talep belirleyecek öğretmenler bakanlığın ortaya çıkardığı ek ders saatlerinden yararlanabilirler.

Fizik öğretmeni maaşı zam durumu tamamen özel sektörde firmanın yetkinliğine bağlı değişir. Firmanın bilinirliği ve öğrenciler tarafından sıkça talep edilmesine bağlı olarak fizik öğretmeni maaşı ortaya çıkar.

Fizik öğretmenleri en bilinir özel kurumlarda hizmet almak isterler. Bilinen özel kurumlar özellikle öğretmenine maaş konusunda yüzünü güldürecek rakamlar sunar. Fakat bu kurumlara adım atmak isteyenlerin tecrübesi diğer öğretmenlere göre fazla olmalıdır. Tecrübe edinmiş olan öğretmenler bilinen özel sektörlerde istediği kadar iş imkanına sahip olabilirler. Sigortayı tam yatırması ve düzenli maaş vermesinden dolayı öğretmenlerin ilk tercihi olurlar.

Fizik Öğretmeni Maaşları Özelde veya Kamuda Fark Eder Mi?

Fizik öğretmeni maaşı hem özel hem de kamu kurumunda birbirinden farklı görülebilmektedir. Farkın bu kadar değişken olması özel sektör arasındaki rekabettir. Özel sektörde en iyi öğretmenleri en gözde kurumlar almak ister. Bunun yanında fizik öğretmenleri en çok maaşı veren yerlerle çalışmak ister.

Maaş konusunda tecrübesi en fazla olan kişiler en üst ücretlerle maaşlarını alır. Öğretmenin tecrübesi ile alacağı ücret tamamen orantılı bir şekilde ilerler. Bu ücret ayrıca öğretmenlerin özel ders ücretlerini de etkileyebilmektedir.

Bazı öğretmenler özel ders saatini piyasada belirlenen fiyatlarla yapar. Bunun sebebi ise tecrübesini geliştirmek için daha fazla öğrenci talep etmesidir. Fakat mezun olunan okul ve sektördeki tecrübeye bağlı olarak özel ders saati tamamen öğretmenin kendi belirleyeceği bir rakamdır. Öğretmenler kamuda şansını değerlendiremez ise özel sektörde bu imkânı kazanmak istemektedir. Bu sebeple yeni başlamış ve az tecrübesi olan öğretmenler genellikle küçük kurumlarla başlayarak ilerleyen zamanlarda büyük kurumlarda çalışırlar. Öğretmenlik sürecinde emin adımlarla ve disiplinli bir süreçle ilerleyen kişiler kısa zaman içerisinde yükselebilirler.

Kamu kurumlarında ilk başlayacak öğretmenler için en düşük ücret ile hizmet vermeleri beklenmektedir. Sonrasında ise her sene ve belirli oranlarda zamana bağlı bir şekilde artış gözlemlenmektedir. Fizik öğretmenliğinde, öğretmenler kamuda sabit bir ücretle çalışmayı kabul etmelidir. Ayrıca bu sabit ücret her sene belirli zam oranlarıyla artış göstermektedir. Hem ek ders ücretleri hem de normal ders saat ücreti kamu kurumlarında senede bir veya iki defa artış gösterir.

Kamu kurumlarında çalışmak isteyen öğretmenler özellikle sabit bir ücret ve düzenli sigorta yatırılması sebebiyle şanslarını denemek ister. Öğretmenler bu isteğine yaşam kalitesini artırmak için tercih eder. Her öğretmen kamuda çalışma hayali kurar ve azimle çalışanlar bu hayallerine kısa süre içerisinde ulaşır.

Fizik Öğretmeni Maaşı Ne Kadar? yazımız ilginizi çektisye Türkçe Öğretmeni Maaşı Ne Kadar? yazımıza da göz atabilirsiniz.

S. Emir Canbaş

İ.Ü. Amerikan Kültürü ve Edebiyatı mezunu ve mezun olduğum bölüm hakkında kendi bildiklerimi, araştırmalarımı sizinle paylaşıyorum. Türkiye ve dünyada eğitimin yanı sıra kodlama da öğrenmeye ve burada paylaşmaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu