Eğitim

Fonografı Kim İcat Etti? Fonograf Nedir?

Fonografı kim icat etti, fonograf nedir ve bununlu ilgili pek çok sorunun cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Tarihin eski günlerinde icat edilen pek çok türde ve sayıda alet bulunur. Bu aletlerin daha yenilenmiş halleri ise günümüzde hala kullanılır vaziyettedir. Aslında geçmiş zamanlardaki icatlar, şu anki dönemde kullandığımız modern teknolojik aletlere örnek olmuştur, diyebiliriz.

Bu yazımızda eski zamanlardaki icatlardan birisi olan fonografın tarihi gelişimi ve öneminden bahsedeceğiz. Sizlerin merakını gidermek adına ‘Fonograf nedir? Fonografı kim icat etti?’ gibi soruları cevaplamaya başlıyoruz.

Fonograf Nedir?

Fonograf ses kaydı yapma özelliğine sahip eski zamanlarda icat edilen bir alettir. Buluşunun yapıldığı günden itibaren pek çok alanda fonograf kullanılmıştır. Fonografın dönemimizde kullanılan ses kayıt aygıtlarına büyük bir öncülük ettiğini söylememiz mümkündür.

Üretiminin kolay olmaması sebebiyle fonograf cihazı 1894 senesine kadar kullanılmıştır. Daha sonrasında ise düz disk adına sahip aygıtın Emile Berliner tarafından üretilmesi ile popülaritesini kaybetmiştir. 1940 senesine gelindiğinde fonograflara daha çok ses kayıt cihazı denmeye başlanmıştır.

Bu sayede eski icatların önemini çok daha iyi anlamış oluyoruz. İnsanoğlu olarak böyle icatlara sahip olmasaydık, yaşamımızın çok daha zor şartlarda devam edeceği kesindi. Peki, bu dile getirdiğimiz eskilerden bir icat olan fonograf ne işe yarar? Ayrıca fonografı kim icat etti? İşte bu sorularla ilgili cevapları aşağıdaki başlıklarda bulabilirsiniz.

Fonograf Ne İşe Yarar?

Bu alet ile ses kayıt işlemi gerçekleştirilmektedir. Fonograf sayesinde çevredeki sesler kayıt altına alınır ve ihtiyaç duyulduğu zamanlarda bu sesler kolaylıkla dinlenebilir. İcat edildiği dönemde insanlar tarafından çok önemli bir alet olarak görülmüş ve büyük bir sevinç yaratmıştır. İlk zamanlarda pek sık kullanılmasa da daha sonrasında bu durum değişmiştir.

Fonografın bulunmasıyla beraber ses kayıt sistemlerinde gözle görülür bir ilerleme olmuştur. Bu ilerleme sonucunda mucitler yeni buluşlara imza atmıştır. Örnek vermek gerekirse gramofon adlı makine bu yeni icatlardan bir tanesidir. ‘Fonografı kim icat etti?’ başlığı kapsamında söylememiz gereken bir diğer şey ise kaynağının fonograf olduğu birçok ürün ortaya çıkmıştır. Böylelikle fonograf, insanlık tarihine katkı sağlamış ve önemli gelişmelerin yaşanmasına yardımcı olmuştur.

Ortamdaki sesleri kaydetme özelliği sayesinde pek çok yerde kullanılan bir alet haline gelmiştir. Üstelik bu alette kaydedilen sesleri dilediğiniz zaman yeniden dinleme fırsatına sahipsiniz. Günümüzde de oldukça fazla miktarda gelişmiş olan ses kayıt cihazları vardır. Bu cihazların babasını fonograf olarak nitelendirmemiz yanlış olmayacaktır. Eğer fonograf icat edilmeseydi ses kayıt cihazları muhtemelen çok daha geç bir zamanda bulunacaktı. Peki, bu kadar öneme sahip olan fonografı kim icat etti?

Fonografı Kim İcat Etti?

Fonograf yapıldığı dönem içerisinde yüksek bir başarıya ulaşmıştır. Eski yıllarda ortaya çıkan icatlar insanlar üzerinde şaşkınlık yaratmıştır. O dönemlerde günümüzdeki geniş imkânların bulunmaması ve insanların bilim konusuna daha az ilgili olması yeni icatların ortaya çıkmasını zorlaştırmıştır. Fakat yeni icatlar arttıkça bilime olan güven de artmıştır. Bu konuda yetenekli olan mucitler pek çok yeni çalışma yaparak insanlık adına yararlı olmuştur.

Yarar sağlayan isimlerden biri olan Amerikalı ünlü mucit Thomas Edison fonograf aletini bulmuştur. Edison, çok zeki olmasının yanı sıra yeniliklere karşı açık olan bir mucittir. Aynı zamanda çok becerikli bir kişidir. Yaptığı ve geliştirdiği çalışmalar ile büyük öneme sahip icatları insanlığın hizmetine sunmuştur. ‘Fonografı kim icat etti?’ başlığı kapsamında söylemek gerekir ki Thomas Edison’un fonografı bu önemli buluşlardan birisi olmayı başarmıştır.

Fonograf ve gramofon isimli aletler 1877-1980 aralığında yaygın bir şekilde kullanılmıştır. İlerleyen senelerde ise bu aletlerin daha gelişmiş halleri ortaya çıkmıştır. Bu yüzden fonograf ve gramofon kullanımında azalma yaşanmıştır. Ayrıca Edison fonografı 1877 tarihinde icat etse de bu aletin patentini 1878 senesinde almıştır.

Fonograf Nasıl Çalışır?

Ortaya çıktığı günlerde büyük ilgi gören ve başarıya sahip olan fonografın kullanımı başlarda kolay değildi. Hatta yalnızca uzman kişiler bu aleti kullanabiliyordu, diyebiliriz. Tabii zaman geçtikçe bu sorun giderilerek her çeşit insan tarafından kullanılabilen bir alete dönüştü. ‘Fonografı kim icat etti?’ başlığı kapsamında bu aletin nasıl çalıştığını açıklayalım.

Fonografın çalışması makinenin üzerindeki silindire bağlıydı. Çünkü bu silindir çevrede bulunan sesleri algılamaya yarıyordu. Algılanmış olan sesler bir iğne sayesinde fonograf içerisinde tutuluyordu. Kaydın bitimi yapıldıktan sonra fonograf ile hazırlanan kayıt yeniden dinlenebiliyordu.

Fonografın geliştirilmiş versiyonunda ise iğne ile kalay folyoya bir aktarım sistemi kurulmuştur. Tasarımın son şeklinde makinenin üst kısmında bulunan krank kolu ile çevrilme üzerine kayıt alma işlemi elde etmiştir.

Oldukça önemli bir icat olarak görülen fonograf kendisinden sonra yapılan teknolojilere ilham kaynağı olmuştur. Yeni icatların zeminini hazırlayan parçalardan biri haline gelmiştir. Son dönemlerde üretilen ses kayıt sistemlerinin adeta başlangıcı olmuştur.

Fonograf Nasıl Ortaya Çıktı?

Bu önemli soruyu ‘Fonografı kim icat etti?’ başlığı kapsamında sizlere cevaplayalım. Fonograf aslında Edison’un planlayarak icat ettiği bir alet değildir. Thomas Edison, diğer iki icadı olan telefon ve telgraf üzerindeki çalışmalarına devam ederken fonograf ortaya bir fikir olarak çıkmıştır. Ardından bu fikri geliştirmek için çalışmıştır. Peki, bu fonograf fikri nasıl ortaya çıkmıştır? İşte sizlere çok az bilinen bu gerçeği aktarıyoruz.

Edison 1877 senesinde telgraf mesajlarını tekrar tekrar gönderecek bir makine üzerinde çalışıyordu. Daha sonrasında ünlü mucit, aynı olayın telefon mesajında da benzer bir şekilde işe yarayabileceğini fark etti. Parafin kâğıdı kullanan Edison, konuşma titreşimleri sayesinde kâğıtta girintilerin oluşmasını sağladı. Biri sadece kayıt için diğeri de kaydı oynatmak için makine üzerinde toplamda iki adet ünite oluşturdu.

Makineye belli başlı birkaç şey daha eklemek isteyen Edison, makine tamircisi John Krusei’ye isteklerinin taslağını hazırladı. Ardından makinenin son halini ‘Mary’nin küçük bir kuzusu vardı’ sözleriyle test etti. Fonograf ise bu sözlerini kaydedip ona geri dinletmişti. İşte fonografın icadı tam olarak bu şekildedir. Sonuç olarak, ‘Fonografı kim icat etti?’ başlığı kapsamında merak edilen soruları cevaplamaya çalıştık. Siz olsaydınız bu makineyi hangi sözlerle test ederdiniz?

Fonografı Kim İcat Etti? Fonograf Nedir? yazımız ilginizi çektiyse Gramofonu Kim İcat Etti? Günümüzde Gramafon yazımıza da göz atabilirsiniz.

S. Emir Canbaş

İ.Ü. Amerikan Kültürü ve Edebiyatı mezunu ve mezun olduğum bölüm hakkında kendi bildiklerimi, araştırmalarımı sizinle paylaşıyorum. Türkiye ve dünyada eğitimin yanı sıra kodlama da öğrenmeye ve burada paylaşmaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu