Finans

Fransa Asgari Ücret Rakamı Nedir? Hayat Şartları Nasıl?

Fransa asgari ücret nedir ve hayat şartları nasıldı? Market fiyatları, kiralar ne durumdadır? Tüm bu ve buna benzer soruların cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz.

Fransa, Avrupa’nın en çok göçmene ev sahipliği yapan ülkelerinden bir tanesidir. Pek çok göçmen artık Fransa vatandaşı olarak Fransa’da yaşamaya başlamıştır. Tarihi açıdan Fransa, ırkçılığın ve ayrımcılığın sert bir şekilde görüldüğü bir ülkeydi. Fakat zaman içerisinde Fransız halkı ve dolayısıyla Fransız hükümeti buna bir son verdi. Fransa’da son yıllarda ırkçı eylemler ve ayrımcılıklar azalmakta. Bu kapsamda Türkiye’den göç etmek isteyenlerin duraklarından biri de Fransa olabilir. Bu yüzden “Fransa asgari ücret rakamı nedir, hayat şartları nasıldır, geçim zor mu?” gibi soruların yanıtlanması gerekmektedir.

Fransa Asgari Ücreti Ne Kadar?

Saatlik asgari ücret Fransa için 11,07 eurodur. En son Fransa asgari ücret fiyatı ise 1 Ağustos 2022 tarihinde açıklanmıştır. Enflasyon sebebiyle yıllardır gelen artışlara oranla daha büyük oranda asgari ücret zammı yapılmıştır.

Asgari ücreti aylık olarak hesaplayacak olursak, Fransa asgari ücret 1650 euro civarındadır. Çünkü Fransa’da haftalık standart çalışma saati, 35 saattir.

Fransa’nın asgari ücret tutarı Türk lirası cinsinden 30 bin liraya dayanmaktadır. Türkiye asgari ücreti ise Fransa’nın kullandığı para birimi olan euro cinsinden 303 euroya tekabül etmektedir.

Fransa İş İmkânı ve Çalışma Şartları

Yukarıda da belirttiğimiz gibi Fransa’da standart haftalık çalışma saati 35 saattir. Diğer Avrupa ülkelerine ve Türkiye’ye oranla bu çalışma saati düşüktür. Çalışma saatinde olduğu gibi diğer şartlarda da Fransa iş imkânı yönünden konforlu bir ülkedir. Kendi nüfusunun işgücü zayıflığı nedeniyle çeşitli etnik kökenlerden insan, Fransa iş yerlerinde çalışmaktadır. Çünkü Fransa’da okulun bitmesi ve hayata atılma yaşı yüksektir. Erken emeklilik imkânları da buna eklenince, Fransa’nın kendi iş gücü düşük düzeylerde kalmaktadır.

Bununla beraber Avrupa’nın nüfusu en çok artan ülkesi de Fransa’dır. Nüfus artış hızı ve nüfus artışı böyle devam ederse, Fransa işgücü için diğer ülkelerden gençlerin gelmesini istemeyebilir. Fakat şimdilik böyle bir risk bulunmuyor. İşsizlik oranı 10% dolaylarında da olsa Fransa’da göçmenler tarafından hala iş bulunabilmekte.

Fransa Hayat Şartları

Fransa’da hayat şartları oldukça konforludur. Çalışma saatlerinin esnekliğinden ve azlığından da bu anlaşılmaktadır. Hayatın geneline bakacak olursak:

Tarihi yapıları ve köklü mimari geçmişiyle Fransa, güzel bir şehirdir. Son yıllarda çarpık kentleşme sonucunda Fransa şehir merkezleri de görsel olarak ne yazık ki bozulmaya başlamıştır. Faka yine de kültür yönünden Türkiye kadar olmasa da zenginlik görmek mümkündür. Louvre müzesi, Eyfel kulesi, Notre Dame Ktedrali ve Versay Sarayı gibi dünyaca ünlü yapıları bulunmaktadır.

Toplu ulaşım şartlarına bakıldığında Fransa’nın; otobüs, metro ve RER trenlerini kullandığını söyleyebiliriz.

70 milyona yaklaşan nüfusu ile Fransa, çeşitli etnik grupları içerisinde barındırmaktadır. En kalabalık şehri Paris’tir ve nüfusu 2 milyonun üzerindedir.  

Fransa’nın festivalleri ve diğer çeşitli etkinlikleri de oldukça fazladır. Örneğin dünyaca ünlü Cannes film festivali, Fransa’nın en büyük festivalidir. Bu tür etkinliklere Fransa’da büyük önem gösterilmektedir.

Fransa’da Maliyetler

Kira maliyetleri Fransa’da diğer Avrupa ülkelerine nazaran daha düşüktür. Örneğin 1+1 ev kirası 800-900 euro bandındadır. Diğer şehirlere, örneğin Marsilya’ya gidildiğinde ise kira maliyeti büyük oranda düşmektedir. Marsilya’da 1+1 daire fiyatı ortalama 500-600 eurodur. Oteller ise oldukça pahalı, tek kişilik bir gece konaklama 120 euro. 3+1 evlerde ise durum en düşük 1.500 euro civarında. Tek kişinin yaşadığı 1+1 evin fatura giderleri ise ortalama 60 euro.

Giyim kuşam fiyatlarında ise durum şöyle: Pantolon 100 euro, Adidas spor ayakkabı 95 euro, yazlık elbise 40 euro.

Fransa’da Market Fiyatları

Bir evin ihtiyacı olacak olan market alışverişi için Fransa’da ödenecek tutarları fikir vermesi açısından yazacağız. Tüm ürünlerin fiyat listesini sunmak çok uzun ve karmaşık bir liste ortaya çıkaracağından temel gıda maddelerini listeleyeceğiz:

  • Ekmek 1 adet (500 gram) 1,90 euro
  • Yumurta 12 adet (büyük) 3,85 euro
  • Tavuk fileto 1 kilogram 13 euro
  • Tam yağlı süt 1 litre 1 euro
  • Peynir 1 kilogram 18 euro
  • Soğan 1 kilogram 2 euro
  • Patates 1 kilogram 2 euro

Ortalama bir restoranda iki kişi yemek yemenin maliyeti ise 60 euro.

Fransa Asgari Ücret ile Geçinmek

Fransa’da asgari ücret ile geçinmek mümkündür. Tek kişinin barınma, yeme-içme ve diğer masraflarını hesap edecek olursak Fransa asgari ücret ile geçinmek:

1+1 daire için 800 euro kira masrafıdır. Elektrik, su ve doğal gaz gibi diğer ev masrafları da 60 euro bandındadır. Market alışverişi için kişiye göre değişiklik gösteriyor olsa da muhtemelen 350-400 euroyu geçmeyecektir.

Hesabı toparlayacak olursak 1300 euro ile barınma ve beslenme masrafları giderilmektedir. Aylık toplu taşıma bileti ise en yüksek Paris’tedir. Paris’te aylık toplu taşıma biletinin maliyeti 75 eurodur. Bu masraf da eklendiğinde 1375 euro ile barınma, beslenme ve yol masrafları tamamen giderilmektedir.

Giyim ve lüks diğer ihtiyaçlar ise aylık düzenli ihtiyaçlar değildir. Temel harcamalardan geriye 275 euro kaldığını düşündüğümüzde bu harcamaların da çok büyük bir külfeti olmayacaktır. Artan bu 275 euro, Türk lirası cinsinden 5.000 liraya denk gelmektedir.

Fransa Asgari Ücreti ile Türkiye’de Birikim Yapmak

Türkiye’de birikim yapmak, konut veya arsa satın almak yalnızca asgari ücretle değil memurlar için de artık zor. Fransa veya diğer Avrupa ülkelerinde de asgari ücretle konut sahibi olmak veya birikim yapmak zor olacağından, Fransa’da bir süre çalışıp Türkiye’de birikim yapmak mantıklı bir seçenek olmaktadır. Fransa’da kenara atılacak 275 euro, neredeyse Türkiye asgari ücretine eş değerdir.

Fransa asgari ücreti ile çalışmak bazı yönleriyle zor veya iyi olabilir. Kişilerin tercihine ve yaşamdan beklentisine göre bu durum farklılık göstermektedir. Resmi veriler ışığında Fransa asgari ücret ile nasıl bir hayat sürülmektedir sorusuna yanıt vermeye çalıştık. Böylece Fransa’da çalışma veya yaşama kararı almış olanlar, en azından karşılaşacakları ücret ve fiyattan haberdar olacaktır.

Fransa Asgari Ücret Rakamı Nedir? Hayat Şartları Nasıl? yazımızı beğendiyseniz Almanya Asgari Ücret Rakamı Nedir? Hayat Şartları Nasıl? yazımıza da göz atmalısınız.

Furkan Topuk

Finans sektöründe uzun süredir çalışmaktayım. Yatırım ile ilgili pek çok alanda görev aldım ve kazandığım tecrübeleri sizlerle de paylaşıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu