Eğitim

Fransa’nın En İyi Üniversiteleri Hangileri?

Fransa’nın en iyi üniversiteleri yazımızı ile gençlerimizin kariyer ve eğitim planlamasına biraz da olsa katkı sağlamak istedik. Fransa üniversiteleri arasında hangisini tercih edeceğiniz size kalmış.

Fransa yüksek öğrenime son derece önem veren bir ülkedir. Bu sebeple Fransa üniversiteleri kapsamında mühendislik, sanat, tıp, mimari ve mutfak sanatları gibi öğrencilerin eğitim görebileceği birçok alan da mevcuttur. Ayrıca 2.000’in üzerinde Türk öğrenci de bulunmaktadır. Fransa’da yaklaşık 85 üniversite yer almaktadır. Eğitime yaptığı yoğun yatırımlarla dikkat çeken Batı Avrupa ülkesinde Fransa’nın en iyi üniversiteleri çoğunlukla ülkenin başkenti olan Paris’te bulunmaktadır. Bunlar;

  • University of London Institue in Paris
  • American Unversity in Paris
  • Ecole des Ponts ParisTech
  • Universty of Bordeaux
  • Joseph Fourier University

Fransa’nın En İyi Üniversiteleri

University of London Institue in Paris

Kısaca ULIP olarak da adlandırılan üniversite başkenti olan Paris’te bulunmaktadır. 1894 yılında kurulmuştur. Yüksek öğrenim alanında dünya çapında lider olarak tanınmakta aynı zamanda Fransa’nın en iyi üniversiteleri arasında yer almaktadır. Bununla birlikte günümüzde Kıta Avrupa’sında bulunan yegâne İngiliz üniversite enstitüsüdür.

American University in Paris

1962’de Paris’teki Amerikan Koleji (ACP) olarak kurulmuş üniversitenin ismi 26 yıl sonrasında Paris Amerikan Üniversitesi (AUP) olarak değiştirilmiştir.  Fransa’nın başkenti Paris’te bulunan bağımsız, özel ve akredite bir liberal sanat üniversitesidir. 1962’de kurulmuştur. Fransa’da kurulan ilk üniversite olmasının yanı sıra Avrupa’da bulunan en eski Amerikan yüksek öğretim kurumlarından bir tanesidir. Eyfel Kulesi’ne ve Seine’e yakınlığı ile dikkat çeken üniversitede eğitim dili İngilizcedir. Bunun yanı sıra mezuniyet öncesinde öğrencilerin Fransızca yeterliliğini ortaya koyması gerekmektedir. Bütün bu özellikleri ile Fransa’nın en iyi üniversitelerinden biridir.

Ecole des Ponts ParisTech

1747’de kurulmuş olan üniversite en prestijli ve en eski Grandes Écoles‘leri (Fransa’da prestij bakımından üniversitelerden ileri gelen özel yükseköğretim kurumları) arasında yer almaktadır. Fransız üniversiteleri arasında üst düzey genel mühendislik eğitimi veren kurumlardan biridir. Uygulamalı matematik, mekanik, inovasyon, bilgisayar bilimi, finans ve ekonomi gibi çeşitli konularda eğitim sunmaktadır. Özellikle mühendislik alanındaki başarıları ile bilinen Fransa’nın en iyi üniversiteleri arasındadır.

University of Bordeaux

Fransa’nın güneybatısındaki Nouvelle -Aquitaine’de yer alan bir devlet üniversitesidir. Bordeaux, Pessac, Talence, Dax, Périgueux ve Gradignan şehir ve kasabalarında kampüsleri bulunmaktadır. Fransa’nın en iyi üniversiteleri arasında olmasının yanı sıra ilginç bir geçmişe sahiptir. Papa Eugene IV tarafından 1441 yılında kurulmuştur. Fransız Devrimi esnasında Ulusal Konvansiyon tarafından 1793’te kaldırılmıştır. 1896’da çıkan bir yasa ile yeniden açılan üniversite 1970 yılında üçe ayrılmıştır. 2014’ten beri Bordeaux 1, Bordeaux 2 ve Bordeaux 4 birleşmiş hali ile günümüzdeki varlığını Univesity of Bordeaux olarak sürdürmektedir.

Joseph Fourier University

Güneydoğu Fransa’nın Grenoble şehrinde bulunmaktadır. Kısaca UJF olarak adlandırılmaktadır. 1811’de kurulan Fransa’daki devlet yüksek öğrenim kurumlarından biridir. Ayrıca 2009 ARWU’ya göre Fransa’daki en iyi üniversiteler arasında 6. sırada yer almaktadır. BT ve mühendislik alanında Fransa üniversiteleri arasında 4. sırada bulunmaktadır. Ayrıca QS Dünya Üniversite Sıralamasında küresel çapta 115. üniversite olmasıyla da dikkat çekmektedir.

Fransa Üniversitelerinde En Popüler Bölümler

  • Moda tasarımı
  • Sanat
  • Gastronomi
  • Bilim ve Teknoloji
  • Hukuk

Moda Tasarımı

Öncelikle Fransa’nın önde gelen moda başkentlerinden olduğunu belirtmek isterim. Hatta en ilginç etkinlikleri arasında her yıl moda haftası düzenlen moda haftasının da ekleyelim. Tabi ki Chanel, Givenchy, Louis Vuitton, Christian Dior gibi moda devlerinin doğduğu Fransa modayı yerinde anlamak isteyenler için biçilmiş kaftan. Fransa üniversitelerinin moda tasarım eğitimine başvuracak öğrenciler için dikkat edilmesi gereken en önemli hususlar; güçlü bir portfolyo sunumu ve güçlü referanslardır.

Sanat

Fransa’nın tarihinde Matisse, Renoir ve Monet gibi ünlü sanatçıları barındırmaktadır. Bunun yanı sıra geçmişten günümüze kadarki süreçte Picasso ve Van Gogh gibi önemli isimlere de ev sahipliği yapmıştır. Özellikle sanat alanında eğitim alınabilecek çokça üniversite seçeneği mevcuttur. Beaux-Arts de Paris, ENSCI – Les Ateliers ve nsAD Paris bu alanda en prestijli Fransa üniversiteleri arasında yer almaktadır.

Gastronomi

İlk olarak akla gelen ve Fransa’nın tüm dünyaya nam salmış olduğu konulardan biri de gastronomidir. Hatta pastacılık alanında dünyanın en mühim eğitim merkezlerinden biri olarak görülmektedir. Üretimden sofraya bütün aşamalar titizlikle öğretiliyor. Gastronomi alanında Fransa’nın en önemli okulu ‘Le Cordon Bleu’ olarak bilinmektedir. Öğrencilerin şarap üretimi, pastacılık ve aşçılık gibi birçok konuda eğitim görme imkânı bulunmaktadır.

Bilim ve Teknoloji

Fransa’nın en iyi üniversiteleri fizik, kimya, biyoloji, mühendislik ve genetik gibi pozitif bilim alanları da ön plandadır. Bununla birlikte nükleer, atom fiziği ve kanser alanında yapılan çalışmaları ile de dünya çapında ses getirmektedir. Pierre ve Marie Curie, Charles Nicolle, André-Louis Debierne bilim tarihinde keşifleri ile yerini almıştır.

Hukuk

Avrupa ve dünya hukuku alanında da Fransa’nın en iyi üniversitelerinde eğitim alabilirsiniz. İlk olarak Panthéon-Sorbonne Üniversitesi bu alandaki başarıları ile ön plana çıkmaktadır. Ayrıca Sciences Po ve Pantheon-Assas Üniversitesi de en iyiler arasında yerini almıştır. Hukuk eğitimi almak için öğrencilerin Fransızca düzeyinin oldukça iyi olması gerekmektedir. Aynı zamanda hukuk kabulü alınabilmesi için en önemli nokta öğrencilerin niyet mektuplarıdır.

Fransa’nın En İyi Üniversiteleri Hangileri? yazımızı incelediyseniz Almanya’nın En İyi Üniversiteleri Listesi yazımız da ilginizi çekebilir.

S. Emir Canbaş

İ.Ü. Amerikan Kültürü ve Edebiyatı mezunu ve mezun olduğum bölüm hakkında kendi bildiklerimi, araştırmalarımı sizinle paylaşıyorum. Türkiye ve dünyada eğitimin yanı sıra kodlama da öğrenmeye ve burada paylaşmaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu