Finans

Garanti Sim Kart Bloke Kaldırma İşlemi Nasıl Yapılır?

Garanti sim kart bloke kaldırma işlemi nasıl yapılır? Bloke olduğu nasıl anlaşılır ve hangi işlemler yapılamaz? Sorularının merak edildiğini fartk etttik ve sizler için bu konuda kapsamlı bir makale hazırladık.

Garanti BBVA internet bankacılığı veya Garanti BBVA Mobil uygulama kullanırken güvenlik nedeniyle gönderdiği tek kullanımlık şifreler sim kart değişiklikleri veya numara taşıma işlemleri sonucunda bloke edilmektedir. Böyle bir durum yaşıyorsanız Garanti sim kart bloke kaldırma işlemlerinin nasıl olacağı veya neler yapmanız gerektiği konusu oldukça önemlidir. Çünkü sim kartın bloke olması işlemlerinizi tamamlayamamanıza ve işlerinizin aksamasına neden olur. Bu durumun yaşanması, sim kartın bloke olması tamamen bir güvenlik açığı oluşmaması ve şahsi bilgilerinizi koruma adına yapılan bir şeydir. Bloke kaldırmak için yapılabilecek birkaçseçenek ve izlenecek birkaç yol vardır. Mobil bankacılık avantajlarından tekrar faydalanabilmek için ise bu blokenin kaldırılması neredeyse zorunludur.

Garanti Sim Kart Blokesi Nasıl Kaldırılır?

Sim kartlar mobil bankacılık işlemlerinde güvenlik nedeniyle sıklıkla kullanılır. Yapmak istediğiniz işlemler sırasında cep telefonlarına gönderilen tek kullanımlar kodlar ile işlemlerinizi bir güvenlik açığı olmadan gerçekleştirebilirsiniz. Fakat bazı durumlarda sim kartın bloke olması ile birlikte mobil bankacılık ve internet bankacılığı işlemlerine de yansır. Pin kodunun yanlış girilerek sim kartın bloke olması ya da çeşitli sebepler sim kart erişiminizin kalkması ile birlikte Garanti BBVA uygulama üzerinden sim kartınızı bloke ederek işlem yapmanızı engelleyecektir. Garanti sim kart bloke kaldırma işlemi nasıl yapılır peki?

Garanti BBVA şubelerimizi ziyaret ederek çok kısa bir süre içerisinde blokeyi kaldırabilirsiniz.

Telefon numaranızın tekrar sistemde tanımlanması gerekmektedir. Telefon numaranızı onayladıktan sonra giriş yapıp onay vermeniz halinde aynı gün içerisinde sim kart blokeniz açılır.

Banka ve kredi kartınızı kullanarak blokeyi kaldırabilirsiniz. ATM aracılığı ile birkaç küçük işlem sonrası bloke kalkacaktır. Ana menüde ‘tüm işlemler’ butonuna tıklayarak ‘sim kart değişiklik bildirimi’ menüsüne gidip sim kart blokesini kolaylıkla kaldırabilirsiniz.

Telefon bankacılığı ile kolayca sim kart blokesini kaldırabilirsiniz. Garanti Bankası çağrı merkezine ulaşarak sim kart bloke işlemleri yapmak isteyebilirsiniz. Müşteri temsilcileri aracılığı ile sim kart blokenizi kolayca kaldırabilirsiniz. Aracı biri tarafından değil bizzat bloke işleminin yapıldığı hesabın sahibi tarafından aranması gerekmektedir. Garanti sim kart bloke kaldırma işlemleri için cep telefonu ve kredi kartınızın yanınızda olması işlemler için gereklidir.

Garanti Bankası Sim Kartın Bloke Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Internet bankacılığı aracılığıyla işlem yapmak istediğinizde telefon numaranızı sisteme kaydetmiş olmanız gerekmektedir. Yapacağınız işlemler sırasında telefonunuza gelen sms ile şifre girerek güven içinde işlemlerini sürdürebilirsiniz. Fakat sim kartın bloke edilmesi sonucunda sms gelmeyecek ve işlemlerinizi yapamayacaksınız. Tekrar telefon numaranızı tanımlayana dek internet bankacılığını kullanarak işlemlerini gerçekleştiremezsiniz. Banka tarafından sınır konacaktır ve size sms yoluyla bildirilecektir. Sim kartanıza bloke konması gün içinde internet bankacılığı ve mobil uygulama aracılığı hiçbir işleminizi yapamayacağınız anlamına gelir. Her ne kadar can sıkıcı bir problem gibi gözükse de hesabınızın güvenliği için oldukça gereklidir. Tekrar hesabınızı etkin bir şekilde kullanmak için Garanti sim kart bloke kaldırma işlemlerini yaparak kısa bir süre içerisinde tekrar mobil ve internet bankacılığı uygulamalarını kullanabilirsiniz.

Garanti Sim Kart Blokesi Neden Olur?

Garanti BBVA sim kartın bloke olması genellikle bankanın hesap güvenliği sağlamak amacıyla aldığı bir önlemdir. Telefon numarası ve operatör değişiminde bankanız sim kartınızı bloke ederek hesabınızın başkalarının elinge geçme ihtimaline karşı önem almış olur. Hattınızı ve operatörünüsü değiştirdiğiniz zaman numara taşıma işlemlerinde, cihazınızı 4.5G’ye taşıdığınızda ve sim kartı farklı olan başka bie cihaz kullanmaya başladığınız zaman genellikle bloke problemleri ortaya çıkar. Yapacağınız herhangi bir işlem sonrası yeni telefon numaranızı tekrar tanımlatmanız gerekmektedir. Kısaca yaptığınız değişiklikleri bankanız ile paylaşmamanız ve yeni işlemlerinizi sisteme kaydetmemeniz sonucu oluşur.

Garanti sim kart bloke kaldırma çok uzun ve zahmetli bir süreç olmamasına ragmen yine de uğraşılması ve düzeltilmesi gereken bir problemdir. Aksi takdirde sunulan birçok uygulama kolaylığından faydalanamayabilirsiniz.

Sim Kart Bloke Olduğunda Hangi İşlemler Yapılamaz

Sim kart blokesi ile internet bankacılığı üzerinden yapılacak çoğu işlemi yapamaz durumu gelirsiniz. Bu nedenle ilk yapmanız gereken şey Garanti sim kart bloke kaldırma işlemlerini yapmaktır. Sim kart blokesi durumlarında yapamayacağınız bazı şeyler işlerinizin akmasına ve durmasına neden olabilir. Mobil bankacılığına giriş yapabilmek için tek kullanımlık bir kod göndermini yapılmaktadır. Sim kartınız bloke olduğunda mobil bankacılığa erişemezsiniz. Internet üzerinden alışveriş yapabilmek için yine telefonunuza gelecek sms koduna ihtiyacınız vardır. Yeni bir şifre belirleme ve kart şifresi belirleme gibi işlemleri yapabilmeniz mümkün değildir. Kredi başvurusu ve şahsi bilgilerinizi görüntüleyip değiştirme gibi bir şansınız olmayacaktır. Garanti sim kart bloke kaldırma ile sim kartınız üzerindeki blokeyi kaldırdıktan sonra rahatlıkla internet bankacılığı ve mobil uygulama üzerinden herhangi bir sorun yaşamadan tüm işlemlerinizi kolaylıkla halledebilirsiniz.

Garanti BBVA Sim Kart Blokesi Ne Zaman Kalkar?

Çok uzun süren ve komplike işlemler değildir. Müşteri hizmetlerine ulaşarak çok kısa bir süre içerisinde birkaç soruya cevap verip bloke durumunu kaldırabilirsiniz. Bir bekleme süresine gerek yoktur. Onay verdiğiniz an itibariyle sim kart blokesi kalkmış olacaktır.

Sim kart blokesi telefon değişikliği sebebi ile gerçekleştiyse çağrı merkezi ve müşteri temsilcileri yoluyla problem çözülemeyecektir. Garanti BBVA şubelerine giderek bu değişiklik ile alakalı bir form doldurmalı ve işleme konmasını beklemeniz gerekmektedir. Garanti sim kart bloke kaldırma uzun süren ve beklemeniz gereken bir işlem değildir fakat şube aracılığı ile sorunu çözmeniz gerekiyorsa normalden daha uzun süren bir bekleme süresi ortaya çıkabilir. Herhangi bir değişiklik talebinin işleme konma ve gerçekleşme süresini göz önünde bulundurularak başvurunuzu yapmalısınız.

Garanti BBVA Telefon Değişikliği Nasıl Yapılır?

Mobil uygulama ve internet bankacılığını etkin bir şekilde kullanabilmeniz için cep telefon numaranız sisteme kayıtlı ve kullanılır halde olmalıdır. Bunun harici durumlarda Garanti BBVA herhangi bir güvenlik açığı oluşmaması için sim kartınıza bloke koyarak yapacağınız işlemleri kısıtlar. Bu nedenle telefon numarası değişikliklerini daha önceden sisteme bildirmeli, değiştirmeli ve yeni numaranızı tanımlamanız gerekmektedir. En yakın Garanti BBVA Şubelerine giderek çok kısa bir süre içerisinde cep telefonu numaranızı güncelleyebilirsiniz. ATM’ler aracılığı ile güncelleme yapabilir ve müşteri hizmetlerinden destek alarak işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Garanti sim kart bloke kaldırma işlemleri için yeni telefon numaranızı işleme sokarak tekrar mobil ve internet bankacılığını kullanmaya devam edebilirsiniz.

Garanti Sim Kart Değişiklik Bildirimi

Güvenlik nedeniyle yapacağınız herhangi bir değişikliği bankanız ile iletişime geçerek bildirmeniz gerekmektedir. Bu değişikliklerden en önemlisi ise cep telefon numarası değişikliğidir. Çünkü yapacağınız değişiklikleri bildirmediğiniz takdirde sim kartınız bloke edilecektir ve giriş yapamayacak duruma gelecektir. Bildirmediğiniz her değişiklik güvenlik açığı olarak algılanarak işlemlerinize kısıt getirilecektir. Tekrar müşteri temsilcileri, ATM’ler ya da şubeye giderek değişiklik bildirimi yapmadığınız süre boyunca da internet bankacılığı ve mobil bankacılık uygulamalarını yapamaz durumda olursunuz. Değişikliğin bildirilmesinin ardından hesaplarınız tekrar eski haline gelir ve kullanıma hazır olur.  Garanti sim kart bloke kaldırma yapacağınız ufak bir değişiklik bildirimi ile kolayca çözülecektir.

Garanti Sim Kart Bloke Kaldırma İşlemi Nasıl Yapılır? yazımız ilginizi çektiyse Akbank Chip Para Nerelerde Kullanılır? yazımıza da göz atabilirsiniz.

Furkan Topuk

Finans sektöründe uzun süredir çalışmaktayım. Yatırım ile ilgili pek çok alanda görev aldım ve kazandığım tecrübeleri sizlerle de paylaşıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu