Sigorta

Genel Sağlık Sigortası Nedir? Prim Ödeme Yöntemleri

Genel sağlık sigortası nedir, nasıl yapılır ve ne işe yarar sorularının yanı sıra prim ödemesi, borç sorgulama işlemleri ile ilgili de detayları yazımızda bulabilirsiniz.

Bu sorunun cevabı birçok kişi tarafından merak edilmektedir. Genel Sağlık Sigortası ülkede yaşayan tüm insanların sağlık güvencesini kapsayan sigorta sistemlerinden biridir. Sigortalı olan herhangi bir birey ve yakınları (bakmakla sorumlu olduğu) karşılaştıkları herhangi bir rahatsızlıkta ve hastalıkta bu sigortadan yararlanabilirler. Genel sağlık sigortası nedir diye merak ediyorsanız yazının devamını okumaya davet ediyoruz.

18 yaşını geçen herkes artık Genel Sağlık Sigortası’na dahil ediliyor. 18 yaşından küçükler de devlete bağlı olup onlar da GSS’nin kapsamına giriyorlar. Peki bahsedilen bu GSS nedir? GSS, Genel Sağlık Sigortası’nın açılımıdır.

Genel Sağlık Sigortası aynı zamanda çalışan ve çalışmayan kişiler için farklı bir sistemle çalışıyor.

Örneğin çalışan bireylerin sigorta primleri işverenleri tarafından yatırılmaktadır. Çalışan kişilerin yakınları (bakmakla sorumlu olduğu) yukarıda da bahsettiğimiz gibi ücretsiz olarak devletin sağladığı sağlık yardımından faydalanabilirler.

Ülkedeki vatandaşların GSS’den yararlanma haklarının olduğu gibi ülkede yaşayan yabancılar da eğer isterlerse bu sigorta hizmetinden yararlanabilmektedir. 18 yaşından büyük ve çalışmayan yabancı uyruklu kişiler de devlete belli bir ücret ödeyerek sağlıkla ilgili tüm hizmetlerden yararlanabilirler. 18 yaşından küçükler için böyle bir şart söz konusu değildir. Dolayısıyla ücretsiz olarak sağlık hizmetlerinden faydalanabilirler.

Eğer birey çalışmıyorsa sigorta primlerini bizzat kendisi yatırmalıdır. Çalışmayan bireylerin bu konuda bazı merak ettiği şeyler vardır. Eğer birey herhangi bir SGK’ya bağlı olmayan yerde çalışmıyorsa diğer bireylerin yararlandığı sağlık hizmetinden yararlanmaları için bir miktar sigorta primi yatırmalılardır. Merak konusu olan diğer konu çalışmayan bireylerin yatırması gereken sigorta primlerinin ne kadar olduğudur. Çalışmayan birey ne kadar sigorta primi yatırması gerektiğini öğrenmek istiyorsa bunun için bir Gelir Testi yaptırması gerekmektedir.

Gelir Testi Nedir, Nasıl Yaptırılır?

Genel sağlık sigortası nedir sorusuna değindik. Şimdi GSS ile ilişkili olan gelir testinin ne olduğu hakkında kısaca bahsedeceğiz. Genel Sağlık Sigorta’sından yararlanmak isteyen işsiz bireyler gelir testine başvurmalıdır. Gelir testi, prim ödeyip ödemeyeceğinizi, ödeyecekseniz ne kadar miktar olduğunu belirleyen bir testtir. Türk vatandaşları gelir testinden yararlanabilir. Eğer birey gelir testine başvuru yaptıysa aynı evin içinde yaşayan ailesi gelir testine dahil değildir.

Gelir testini sadece yaşadığınız yerdeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’nda yaptırabilirsiniz.

Gelir Testinin Yenilenmesi Gerekir Mi?

 • Yaşadığınız evde birey sayısının artması veya azalması durumunda gelir testinin yenilenmesi gerekir.
 • Gelir durumunda artma veya azalma durumunda da gelir testi yenilenmelidir.
 • Primler devlet tarafından ödeniyorsa ve asgari ücretin 1.3’ünü prim olarak ödeyen kişilerin evine ilgili kurum tarafından ziyaret edilerek bu konuda yenilenmenin söz konusu olup olmadığına karar verilir.

Genel Sağlık Sigortası Nedir? Ne İşe Yarar?

Gss nedir ve ne işe yarar soruları en yaygın sorulardan biridir. genel sağlık sigortası ülkede yaşayan herkesin bir sağlık problemi karşısında ücretsiz olarak yararlanmasını sağlayan bir sağlık sigorta sistemidir.

Genel Sağlık Sigortası’nın Geçerli Olduğu Yerler

Genel sağlık sigortası devletin bireylere hizmet verdiği hastanelerde geçerlidir. Dolayısıyla devlet hastanelerinde geçerlidir. Eğer genel sağlık sigortası hakkınız varsa devlet hastanelerinde hiçbir ücret ödemeden muayene ve tedavi olabilirsiniz. Bu hastaneler her şehirde vardır.

Aynı zamanda GSS sayesinde eczaneden aldığınız ilaçlar da indirimli bir şekilde devlet tarafından karşılanır. Dolayısıyla GSS hakkına sahip bireyler muayene ve tedavi olduğu hastanede hiçbir ücret ödemeyip aldıkları ilaçlar için de bir ücret ödemezler.

Özel hastanelerde herhangi bir geçerliliği yoktur.

Genel Sağlık Sigortası Kimler İçin Geçerlidir?

Devlet memurları, sigortalı çalışanlar, 65 yaş aylığına mensup olanlar, kurumdan aylığı ve geliri bulunanlar, işsizlik maaşı alanlar, şeref aylığı alanlar, yani sigortayla bağlantısı olan herkes bu sağlık sigorta sisteminden yararlanabilir.

Genel Sağlık Sigortası’ndan Yararlanma Şartları Nelerdir?

Genel Sağlık Sigortası sisteminden yararlanmak için her ay prim ödeme şartı söz konusudur. Çalışan kişilerin primleri çalıştıkları yerden karşılanmaktadır. Çalışmayan bireyler GSS’ye başvurarak onlar da bu haktan yararlanabilirler. Bunun için de onlara yetkili kurum tarafından gelir testi yapılır. Bu sağlık sigortasından yararlanmak için prim ücretini ödemek gerekir. Ödenmediği zaman borç olarak kabul edilir ve bazı sorunlara yol açar. Sağlık hassas bir konu olduğundan dolayı genel sağlık sigortası işlemleri riske atılmadan özenle yapılmalıdır.

Genel Sağlık Sigortası Başvurusu Nasıl Yapılır?

Ülkedeki tüm bireylerin eşit şekilde sağlık hizmetlerden yararlanabilmesi için GSS’ye başvurulması gerekmektedir.

 Genel Sağlık Sigortası başvuru işlemi için bazı evrakları temin etmeniz gerekmektedir:

 • Genel Sağlık Sigortası başvuru formu,
 • İkametgâh Belgesi (muhtarlıktan, e-devlet üzerinden veya nüfus müdürlüğünden çıkarabilirsiniz)
 • Kimlik Fotokopisi
 • Elinizde olan formu önce doldurmanız gerekmektedir. Sonrasında bu formu vergi dairesinde imzalatmanız gerekir.
 • Bulunduğunuz bölgenin muhtarı da kendine ait yerleri doldurmalı ve imzalamalıdır.
 • Formda hiçbir alan boş kalmayacak şekilde doldurulmalı, sonrasında kaymakamlığa teslim edilmelidir.

Genel Sağlık Sigortası Başvurusu İnternet Üzerinden Yapılabilir Mi?

Genel sağlık sigortası başvuru işlemini fiziki şekilde yapabildiğiniz gibi internet aracılığıyla da yapabilirsiniz. Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvurmalısınız. E-devletten genel sağlık sigortası başvuru işlemi için şu yolu izleyebilirsiniz:

 • Öncelikle internet üzerinden bu başvuruyu yapabilmek için turkiye.gov.tr adresine girmelisiniz.
 • Resmi site açıldıktan sonra GSS başvurusu için sisteme giriş yapmalısınız.
 • E-devlet kullanıcı adınız ve şifrenizle girişi tamamlayın.
 • Sisteme girdikten sonra ana sayfada ‘E-hizmetler’ kısmını göreceksiniz. Buna tıklayın.
 • Burada yer alan ‘Sosyal Güvenlik Kurumu’na’ tıklayın.
 • Bu bölümde ‘Genel Sağlık Sigortası’ seçeneği çıkacak, buna tıklayın.
 • Burada yer alan Genel Sağlık Sigortası başvuru formunu doldurun.

E-devletten aynı zamanda Genel Sağlık Sigorta başvuru işleminizin sorgulamasını da yapabilirsiniz. E-devletten GSS başvurunuzu sorgulamak için takip etmeniz gereken adımlar şunlardır:  

 • Öncelikle e-devlet adresine gidin.
 • Ardından kullanıcı adınızı ve e-devlet şifrenizi girin.
 • Doğrulandıktan sonra ‘Giriş’e tıklayın.
 • Anasayfada yer alan arama bölümüne ‘Genel Sağlık Sigortası’na tıklayın.
 • Onaylanıp onaylanmadığı bu aşamada belli olacaktır.

Genel Sağlık Sigortası Zorunlu Mudur?

Her vatandaşı sağlık durumu devlet tarafından gözetildiği için genel sağlık sigortası yaptırma zorunluluğu da söz konusudur. Devlet kurumlarında GSS’nin yaptırılabileceği gibi özel kurumlarda da bireysel olarak yaptırılabilir. Bu da kişinin tercihine kalmış bir durumdur.

Genel Sağlık Sigortası Prim Tutarı

Genel Sağlık Sigortası prim tutarı belirlenirken brüt asgari ücretin %3’ü alınmaktadır. 2021 yılında GSS prim tutarı aylık 107.3 TL’ydi. 2022’de asgari ücrete gelen zammın artışından sonra aylık 161,55 TL olmuştur.

Genel Sağlık Sigortası Borç Sorgulama İşlemi

Bunu sorgulamak için e-devlet üzerinden işlem gerekmektedir. Üstteki arama kutusuna ‘GSS Borç Dökümü’ yazın. Çıkan sonuçlarda Genel Sağlık Sigortası Tescil ve Prim Borcu Sorgulama’ya tıklayın. Bu şekilde GSS borcunuzu bu şekilde öğrenebilirsiniz.  

Genel Sağlık Sigortası Borcu Nasıl Ödenir?

E-devlet ve Ptt şubelerinden kolayca ödenebilir.

Cumhurbaşkanlığı onayıyla birlikte GSS borçlarının silinmesi yürürlüğe girecektir. GSS borcu olanların 31 Aralık’a kadar anaparanın ödenmesi gerekliliği de bildirilmiştir.

Sonuç olarak bu yazıda genel sağlık sigortası nedir hakkında aklınıza takılabilecek her sorunun cevabını bulabilir ve genel sağlık sigortası konusunda ne gibi haklara sahip olduğunuzu öğrenebilirsiniz.

Genel Sağlık Sigortası Nedir? Prim Ödeme Yöntemleri yazımız ilginizi çektisye Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Nedir, Neleri Kapsar? yazımıza da göz atabilirsiniz.

M. Sinan Pınar

Marmara Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık bölümünden mezun oldum ve şu anda uluslararası bir sigorta şirketinde çalışmaktayım. Edindiğim tecrübe ve bilgileri sizlerin de öğrenmesi için buradayım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu