Eğitim

Gıda Mühendisliği Maaş ve İş Olanakları

Gıda mühendisliği maaş ve iş olanakları hakkında merak ettiklerinizi bu yazımızda bulabilirsiniz. Öğrencilerin en çok tercih ettiği mühendislik bölümlerinden birisi gıda mühendisliğidir. Bunun yanı sıra siz de şu an gıda mühendisi adayı olabilirsiniz. İş olanağı ve maaş konusunda en çok merak edilen bölümlerden olan gıda mühendisliğini sizler için araştırdık. Maaş ve iş olanağına geçmeden önce ‘Gıda mühendisi nedir?’ buna bir bakalım.

Gıda Mühendisliği Nedir?

Mühendislik fakültesinin bir lisans programı olan gıda mühendisliği, kimya, fizik ve mikrobiyoloji gibi alanlarla disiplinlerarası çalışmalar yapan bir mühendislik dalıdır. Bu alanda çalışan mühendisler, gıdaların kurallara uygun bir şekilde üretilmesinde, paketlenme ve nakledilme aşamasında rol alır. Ayrıca gıda hijyeni konusunda da aktif çalışmalar yapar. Gıdaların hijyenik ve kurallara uygun şekilde üretilmesinden nakledilmesine kadar olan süreci yönetir.

Bu kapsamda siz de bir gıda mühendisi adayıysanız bu süreçlerde disiplinli ve yüksek hassasiyetle çalışmalar yapmalısınız. Gıda mühendisliği maaş ve iş olanakları konusu kapsamında ‘Gıda mühendislerinin görev ve sorumlukları nelerdir? Ne iş yapar?’ buna bakalım.

Gıda Mühendisi Ne İş Yapar?

Kaliteden ödün vermeden doğru gıdanın üretilmesi, paketlenmesi ve nakledilmesinde aktif rol alan mühendisler, restoran, fabrika, catering firmaları ve laboratuvar ortamında çalışabilir. Bu mühendisliğin maaşı konusunda detaylı bilgi vermeden önce iş olanaklarına bakalım. Bu kapsamda iş olanaklarınızı genişletebilmek için mesleki sorumluluklarınıza önem göstererek teknik görevlerinizi mutlaka detaylıca öğrenmelisiniz. Eğer gıda mühendisi olarak görev almak istiyorsanız, gıda mühendisliği maaş ve iş olanakları konusu kapsamında görev tanımlarınızı sizler için listeleyelim.

Gıda Mühendislerinin Görev Tanımları

 • Gıdaların proses süreçleri için çalışmalar yaparlar.
 • Gıda güvenliği ve hijyen standartlarında ürün üretimi gerçekleştirirler.
 • Gıda numunelerini belirli periyotlarla test ederler.
 • İncelenen ve test edilen gıdaların raporlarını yazarlar.
 • Yiyeceklerin içerisinde yer alan katkı maddelerinin denetimini yaparlar.
 • Mevcut gıda üretimlerinin tariflerini geliştirip, değiştirirler.
 • Yeni gıda üretim fikirleri sunarlar.
 • Gıda üretiminde yeni ekipman, malzeme ve sistemleri tasarlamak ve bunları uygulamak görevleridir.
 • Üretim departmanında performans değerlendirmesi yaparlar.
 • Mevcut ekipmanları ve üretim sistemlerini değerlendirip, raporlarlar.
 • Üretim projelerinin özellikleri ile kapsamlarını değerlendirirler.
 • Gıda üretim şirketleri için teknik destek sunmak ve pazarlama taktikleri geliştirmek görevleridir.

Gıda Mühendisi Nasıl Olunur?

Öncelikle üniversitelerin mühendislik fakültesi programlarından gıda mühendisliği bölümünü tercih etmelisiniz. Daha sonra 4 yıllık lisans eğitiminden gerekli kredi ve staj programlarını başarıyla tamamlamalısınız. Ardından ise kamu veya özel sektörde gıda mühendisi olarak görev alabilirsiniz. Dolayısıyla gıda mühendisliği maaş aralıklarını işe girmeden önce öğrenmek istiyorsanız yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

Bir Gıda Mühendisinde Bulunması Gereken Temel Özellikler

Büyük ölçekli ya da küçük ölçekli işletmelerde görev alabileceğiniz gıda mühendisliği mesleğinde bazı yetkinliklere sahip olmanız gerekiyor. Bu kapsamda üretilen gıdanın paketlenmesi, korunması, depolanması ve araştırma – geliştirme faaliyetlerine kadar tüm süreci siz yöneteceksiniz. Dolayısıyla gıda mühendisi olarak bu ürünlerin takip ve kontrolünü siz yapacaksınız.

Gıdaların hijyene uygun üretiminden, kurallara uygunluğundan depolarda saklama koşullarına kadar denetleme görevi size aittir. Kaliteli ve sağlıklı gıda üretimi için işlenme, paketlenme ve nakledilmeye kadar tüm süreci aktif olarak yöneten kişi olacaksınız. Bu bağlamda verimli ve profesyonel çalışmalısınız. Tüketime hazır hale getirilen ürünlerin dağıtıma kadarki olan süreci iyi yönetmek için aşağıda sizler için listelediğimiz özelliklere sahip olmalısınız. Özetle gıda mühendisi maaşı konusu kapsamında işveren firma yetkililerinin bir gıda mühendisinde aradığı temel nitelikleri aşağıda sıralayalım:

 • Ekip çalışmasına yatkınlık,
 • Bağımsız çalışabilme yeteneği,
 • İyi bir yazılı ve sözlü iletişim yeteneğine sahip olmak,
 • Güçlü bir analitik zekâ ve sayısal beceriye sahip olmak,
 • Gıda hijyeni ve güvenliği konusunda oldukça titiz, hassas ve dikkatli olmak,
 • Organizasyonel kabiliyetinin son derece gelişmiş olması gerekir.

Gibi birçok özellik öne çıkmaktadır.

Gıda Mühendislerinin Çalışma Alanları

Diğer bölümler ve meslekler gibi siz de gıda mühendisi olarak kamu ve özel sektörde iş bulabilirsiniz. Bu bölümde iş bulma olanağınız oldukça geniştir. Şimdi gıda mühendisliği maaş konusuna değinmeden önce nerelerde çalışabilirsiniz, bunlara bir göz atalım.

Kamu alanında gıda mühendisi olarak çalışmak isterseniz;

 • Sanayi &Teknoloji Bakanlığında,
 • Ticaret Bakanlığında,
 • TÜBİTAK çalışmaları kapsamında AR-GE laboratuvarlarında,
 • Tarım Bakanlığında,
 • Belediyelerde çalışma imkânı bulabilirsiniz.

Gıda mühendisi olarak özel sektörde iş bulmak istiyorsanız birçok çalışma imkânı bulunmaktadır. Kalite kontrol elemanı, proje danışmanı, yatırım uzmanı, gıda denetim müfettişi gibi meslek kollarında çalışabilirsiniz. Geniş iş olanağı sayesinde gıda üretimi ve dağıtımı yapan birçok firmada çalışma fırsatı bulabilirsiniz.

Ayrıca gıda mühendisi maaşı ve iş olanakları hakkında alternatifler istiyorsanız akademiyi de değerlendirmenizi tavsiye ederiz. Yüksek lisans ve doktora eğitimlerinizi tamamlayarak araştırma görevlisi, öğretim görevlisi olabilirsiniz. Kariyer hedefinize yön vermek istiyorsanız şimdi sizler için maaş konusunda fikir vermek istiyoruz.

Gıda Mühendisi Maaş

Kamu ve özel sektörde kariyer mesleklerinde yer alan gıda mühendisliği maaş aralığı çok merak ediliyor. Bu bölümün iş imkanları son derece geniş olduğu için maaş skalası da o derece farklılık göstermektedir. Sonuç olarak gıda mühendisi olarak iş arama sürecindeyseniz kamu ve özel sektör maaş aralığını sizler için açıklayalım.

Kamu kurumunda görev alan bir gıda mühendisinin maaşı en düşük 9707 TL, en yüksek ise 16.205 TL’dir. Bu yüksek maaş oranı ise 2022 yılında ¼ dereceye sahip olan bir gıda mühendisi için geçerlidir. Net maaş rakamı, meslekteki tecrübenize oranla azalıp azalacaktır.

Peki, özel sektörde gıda mühendisi maaşı ne kadar? diye merak ediyorsanız sizler için net sayılar verelim. Özel sektörde bir gıda mühendisi olarak iş bulmak istiyorsanız şu kriterlere dikkat etmelisiniz. Firmanın büyüklüğü, yıllık ciro oranı, pozisyon konumu ve çalışan kıdemine göre maaş skalası değişiklik göstermektedir.

Bu kapsamda özel sektörde çalışan bir gıda mühendisinin maaşı;

 • En düşük: 5520 TL
 • Ortalama: 8180 TL
 • En yüksek: 14.330 TL’dir.

Bu maaş oranları mesleki tecrübenize göre değişecektir. Gıda mühendisliği maaş ve iş olanakları konusu kapsamında son olarak şunu söyleyelim. Bu meslekte daha yüksek maaşlara da çalışma imkânı bulabilirsiniz.

Gıda Mühendisliği Maaş ve İş Olanakları yazımız ilginiz çekityse Makine Mühendisliği En İyi Üniversiteler Hangisi? yazımız da ilginizi çekebilir.

S. Emir Canbaş

İ.Ü. Amerikan Kültürü ve Edebiyatı mezunu ve mezun olduğum bölüm hakkında kendi bildiklerimi, araştırmalarımı sizinle paylaşıyorum. Türkiye ve dünyada eğitimin yanı sıra kodlama da öğrenmeye ve burada paylaşmaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu