Eğitim

Gönüllü Öğretmenlik Başvuruları Nasıl Yapılır? Doğuda Gönüllü Öğretmenlik

Gönüllü öğretmenlik başvuruları nasıl ve nereden yapılır? Afrika’da, doğuda gönüllü öğretmenlik veya Akbank gönüllü öğretmenlik gibi pek çok konu hakkında detayları yazımızda bulabilirsiniz.

Gönüllü öğretmen, eğitimini aldığı alanla ilgili ücretsiz tamamen gönüllü bir şekilde eğitim veren, eğitim vermeye çalışan kişilere söylenmektedir. Gönüllü öğretmenler, pek çok alanda eğitim verebildikleri gibi, lise düzeyi veya daha da alt düzeydeki konularda da rahatlıkla eğitim verebilmektedir. Gönüllü öğretmen olmak için her kurumun kendine özel şartı vardır ve bu şartlar değişkenlik göstermektedir.

Gönüllü Öğretmenlik Başvuruları Nasıl Yapılır?

Gönüllü öğretmen olmanın ilk etabı, hangi alanda eğitmen olacağınıza karar vermektir. Örneğin, temel tıp eğitimi aldıysanız, Kızılay gibi kurumlarda gönüllü çalışabilirsiniz. Yani tamamen aldığınız eğitime göre bir çalışma sistemi bulunmaktadır.

TEGV Gönüllü Öğretmen

TEGV, toplum gönüllüleri olarak, toplum yararına çalışan, geleceğin aydınlık insanlarının yetiştirilmesi için çalışan, tamamen gönüllük esasına dayalı maddiyata bağlı olmadan çalışan bir vakıftır. Başvuru yaptıktan sonra, eğitimini aldığınız alanda gönüllü öğretmen olarak çalışabilir ve eğitim verebilirsiniz. Eğitim vermek için bazı şartlar bulunmaktadır.

 • 18 yaşını bitirmiş olmanız.
 • En az lise mezuniyeti
 • Vakfın amacını, vizyonunu ve misyonunu benimsemiş olmanız
 • Vakfın belirlemiş olduğu etkinlik ve faaliyetlere katkıda bulunabilecek düzeyde eğitimi veya mesleği olan kişilerdir.

Kişide Aranan Fakat Şart Olmayan Özellikler

 • Eğitime gönül vermiş olmak
 • Çocukların ve aydınlık yüzlerin eğitimi için gerekli özveriye sahip olmak.
 • Eğitim odaklı bakış açısına sahip olabilmek
 • Zamandan feragat edebilmek

TEGV gönüllü öğretmen başvurularınızı buradan yapabilirsiniz.

Akbank Gönüllü Öğretmenlik

Akbank’ın gönüllü öğretmenlik, eğitmenlik projelerinde görev almak istiyorsan, sende Akbank’a gönüllü eğitmenlik programına kayıt olabilir ve çalışabilirsin. Akbank gönüllü öğretmenlik başvurları ve diğer bilgileri buradan öğrenebilirsiniz.

Aranan Özellikler

 • 18-26 yaş aralığında olmak
 • Eğitime gönül vermiş olmak
 • Bir alanda başarılı olmak

Doğuda Gönüllü Öğretmenlik Başvuruları

Kamuda gönüllü öğretmenlik uygulaması vardır fakat ihtiyaç çok azdır. Millî Eğitim Bakanlığı’na gönderilecek bir e-mail ile gönüllü öğretmen olunabilir. Fakat dediğimiz gibi ihtiyaç çok azdır.

Afrika’da Gönüllü Öğretmenlik

Afrika’da gönüllü öğretmenlik yapmak mümkündür. Gönüllü öğretmen olarak çalışabileceğiniz pek çok kurum bulunmaktadır. Özellikle Türkiye’nin açtığı kurumlarda çalışarak ciddi kazançlar elde edebiliyorsunuz Afrika’da. Afrika’da gönüllü öğretmenlik başvuruları için, ilgili kurumlara müracaat etmeniz lazım. Bu kurumların genellikle Türk kurumu olmasına özen gösterin. Bazı yabancı kurumlarda belli ücret karşılığı öğretmenlik yapabilecek birilerini arayabiliyor.

Toplum Gönüllüleri

TOG olarak da bilinen bu vakıf, çocuklara gerekli eğitimleri sağlamak amacıyla hizmet veren bir vakıftır. Vakfa başvuru yaparak, gönüllü olarak çalışmak istediğinizi belirtebilir ve gönüllü öğretmen hizmeti verebilirsiniz.

Gönüllü Öğretmenlik Başvuruları Nasıl Yapılır? Doğuda Gönüllü Öğretmenlik yazımızı incelediyseniz Eğitim kategormize göz atmalısınız.

S. Emir Canbaş

İ.Ü. Amerikan Kültürü ve Edebiyatı mezunu ve mezun olduğum bölüm hakkında kendi bildiklerimi, araştırmalarımı sizinle paylaşıyorum. Türkiye ve dünyada eğitimin yanı sıra kodlama da öğrenmeye ve burada paylaşmaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu