Sağlık

Hamile Pilatesi Nasıl Yapılır? Yararları Nelerdir?

Hamile pilatesi nasıl yapılır? Yararları nelerdir? Öncelikle hamile pilatesinin ne olduğuna ve nasıl yapılması gerektiğine bakalım. Ardından hamile pilatesine dair merak edilen tüm ayrıntılarla devam edeceğiz.

Hamile Pilatesi Tam Olarak Nedir?

Pilates; günümüzde en sık tercih edilen spor türlerinden birisi olarak öne çıkmaktadır. Bu bağlamda hamileler için de uygun ve faydalı pilates yöntemi bulunmaktadır.

Bedeni güçlü ve zinde tutmanın bana yollarından birisi elbette spordur. Hayatın her döneminde sporun yaşamımızın içerisinde olması gerektiğini biliyoruz. Ancak bazı süreçlerde; örneğin hamilelik gibi, hem spora devam etmek hem de bu kapsamda doğru olacak sporlara yönelmek gerekir. İşte bunlardan birisi de pilatesin çeşitlerinden birisi olarak değerlendirilebilecek hamile pilatesi türüdür. 

Fiziksel aktivite olarak fayda sağlamasının yanı sıra; özellikle hamilelik sürecindeki spor ihtiyacını karşılayan temel ve faydalı hareketleri içermektedir. Hamilelik sürecinde sağlık açısından her hareketin ve her sporun yapılması uygun değildir. 

Özellikle bu sürece özgü sporların tercih edilmesi ve her sporun doğrudan yapılmaması önerilmektedir. Sinirlere iyi gelen ve hamilelerde fiziksel aktivite ihtiyacını karşılayan hamile pilatesi günümüzde oldukça rağbet görmektedir. 

Pek çok sağlık merkezi ve hastanede uygulandığı bilinmekle birlikte, spor salonlarında bireysel ya da toplu seanslar halinde de gerçekleştirilmektedir. Hamile egzersizleri ve pratiğinin temel amaçlardan birisi de, bedeni nefes kontrolünü sağlayarak çeşitli faydalı hareketler ile vücudu esnetmektir. 

Dolayısıyla hem gebelik sürecine uygun olacak hareketlerin seçilip tatbik edilmesi hem de oldukça sağlıklı bir uygulama olduğu bilinen nefes kontrolüne dair bilgi edinmesi sağlamaktadır. Hamilelik sürecinde bedenin ağırlık merkezi değişir ve uterusun büyümesi ile bel bölgesinde yer alan yer alan boşluk artar. Bu nedenle omurgada oluşma ihtimali taşıyan bozuklukların önlenmesi amacıyla da hamile pilatesi tavsiye edilmektedir. 

Hamile Pilatesi Faydaları

 Hamile pilatesi faydaları açısından oldukça geniş kapsamda değerlendirilmektedir. Hem zihinsel hem fiziksel olarak rahatlama ve zindelik sağlamaktadır. Gebelik döneminde  gerçekleştirilen  pilates uygulamalarının faydaları temel olarak şu şekilde  özetlenebilir:

  • Özellikle hamilelik sürecinde yapılan pilates uygulamalarının normal doğumu kolaylaştırıcı ve doğum sancılarını azaltıcı etkileri olduğu ifade edilmektedir. 
  • Hamile pilatesinin bir diğer faydası da karın kaslarını güçlendirmesidir.
  • Bunun yanı sıra koordinasyon ve denge kontrolünü güçlendirmesi sayesinde doğum sırasında annelerin konsantre olmasının kolaylaşmasını sağlaması ve kaslarını daha etkin bir şekilde yönetme imkanları olması açısından önemlidir.
  • Hamilelik sürecinde pilates uygulaması yapmak; vücudun esnemesini sağlamakla birlikte lohusalık döneminin de daha rahat geçmesine yardımcı olmaktadır. Lohusalık döneminde rahmin kendisini çabuk toparlanmasına ve annelerin doğum sonrasında kendilerini enerjik ve zinde hissetmesinine fayda sağladığı bilinmektedir.
  • Aynı zamanda hamilelik sürecinde vücut postürü sağlıklı yapısının korunmasına yardım etmektedir.
  • Kramp, ödem ve kabızlık gibi sorunları azaltmasının yanı sıra dolaşım bozuklukları açısından da oldukça faydalıdır.

Hamile Pilatesi Uygulaması Nasıl Yapılır?

Hamile pilatesi uygulaması nasıl yapılır? Gebelik sürecinde yapılan doğru spor hem kendisine hem de bebeğinin gelişmesine katkı sağlamaktadır. Hekimler psikolojik ve fiziksel olarak vücudun kendisini doğum sürecine hazırlaması için hamilelik döneminde yoga ve pilates ve yürüyüş gibi; yorucu olmayan ancak vücut için faydalı sporlar önermektedir.

Gebe pilatesi yapmak isteyen kişiler için farklı spor ve sağlık kuruluşlarında çeşitli seanslar düzenlenmektedir. Bu seansları katılımdan evvel pelvik taban kaslarının biliniyor olması gerekir. Bu kasların doğru şekilde kontrol ediliyor olması hamilelik pilatesinden en yüksek faydanın alınmasını sağlar. Daha sonra nefesin kontrol altına alınması sayesinde ve bacak, sırt, bel hareketleri ile vücut ve zihin kolay bir şekilde rahatlamaktadır.

Hamile pilatesi eğitimi alan uzmanlar tarafından gerçekleştirilen koçluk ile sporlar sürdürülmektedir. Hamileliğin öncesinde pilates yapılıyor olsa dahi; ebeliğin özellikle ilk 3 ay içerisinde mide bulantısı ve baş dönmesi gibi durumları nedeniyle çeşitli pilates hareketlerinden kaçınmak gerekebilir. Bunların başında özellikle ters duruşlar gelmektedir. Aslında herhangi bir olumsuz duruma yol açmamak için hamilelik sürecinin başından itibaren; gebelik dönemine özgü sporların yapılması gerekir.

Aynı zamanda gebelik dönemindeki pilates ve bu sürece özgü diğer sporların yapılmasıyla stres, kaygı ve endişe gibi durumların ortadan kalkması ve doğum sürecine yüksek bir motivasyon ile hazırlanılması söz konusu olur. 

Doğuma ve sonrasındaki sürece yönelik endişeye sahip annelerin hamile egzersizleri yoluyla bu durumdan sıyrılması ve rahatlaması mümkündür. Bununla birlikte dikkat edilmesi gereken en önemli içeriklerden birisi de; hamile pilatesi yapmadan evvel kesinlikle alanında uzman bir doktorla görüşülmesi ve fikir alınması gerektiğidir.

Hamile Pilatesi Fiyatları

Hamile pilatesi fiyatları anne adayları tarafından merak edilen konulardan bir diğeridir. Çeşitli spor salonlarında ve sağlık kuruluşlarından uygulaması bulunan hamilelik pilatesinin fiyatları merkeze göre genelde değişiklik göstermektedir. Alanında yetkin olduğu ve kaliteli hizmet sunduğu bilinen bir mekan ile görüşerek doğrudan fiyat almak daha sağlıklı olacaktır.

Kadınların hormonal, psikolojik ve fiziksel açıdan pek çok değişiklik yaşadığı bir süreç olan gebelik döneminden; özellikle değişen hormonlara bağlı olarak annede hassasiyet oluşabilir. Sırt ya da bel ağrıları, bağ dokusunun gevşemesi ya da hassas eklemler bu süreçte görülebilecek durumlardandır. 

Güçlü olan pelvik taban kaslarının bu yapısının korunması doğum esnasında ve sonrasında anne adayları için oldukça önemlidir. Pilates uygulaması hamilelik sürecinde bu kasları güçlendirmek amacıyla yapılan en güvenli ve doğru egzersizleri kapsamaktadır.

Hamilelikte pilates topu faydaları gibi başlıklar altından çeşitli incelemeler yapılmakla birlikte; bu süreçte öncelikle alanında uzman bir hekimden, hamilelik pilatesinin uygulanabileceğine ve uygun olduğuna dair onay almak ve yetkin bir uzmanla çalışmak önemlidir. Bu süreçte; hamilelik pilatesi hocası zaten en uygun spor hareketlerini önerecektir. İnsan sağlığı açısından her daim çok önemli olan sporun yeri elbetteki hamilelik sürecinde de oldukça gereklidir.

Online Hamile Pilatesi

Hamile Pilatesi Nasıl Yapılır?  Online Hamile Pilatesi
Hamile Pilatesi Nasıl Yapılır? Online Hamile Pilatesi

Son zamanlarda online hamile pilatesi tarzında uygulamalar sıklıkla tercih edilmektedir. Bu durumun sebeplerinin başında içinde bulunduğumuz karantina süreçleri gelse de; çeşitli merkezlere uzak olan kişiler tarafından da tercih edilebilecek bir yöntemdir. Tabii ki alanında profesyonel olan bir kişiden doğru şekilde ders almak kaydıyla. Ancak herhangi bir bilgi almadan internet üzerinden doğrudan çeşitli egzersizler yapmak kesinlikle doğru değildir. Herkesin hamilelik süreci farklı ilerleyebilir. Bu nedenle uzmandan yardım alarak spor ve egzersizleri sürdürmek önemlidir.

Bu süreçte pilates hocasının hamilelik pilatesi için seçtiği egzersizlerin temelinde kontrolü ve denge kurmayı sağlayacak spor hareketleri gelir. Konsantrasyon ve denge üzerine kurulu bir felsefeye sahip olan pilates uygulamasında karın kaslarından pelvik taban kaslarına ve sırtı güçlendirecek hareketlere kadar çok faydalı uygulamalar yapılmaktadır.

Hamile pilatesi ile normal doğumun hem teşvik edilmesi hem de kolaylaştırılması amacıyla kimi devlet hastanelerinde de hamileler için pilates eğitimi uygulanmaktadır. Dengeli ve akıcı hareketler eşliğinde doğru nefes alma teknikleri ile birlikte ilerleyen bir süreç olarak ifade edilebilecek hamilelik pilatesi; hem vücut hem ruhsal olarak dengeyi ve konsantrasyonu sağlamayı amaçlar. Elbetteki alanında uzman kişiler yönetiminde ve denetiminde gerçekleştirilmesi gerekir.

Hamile Pilatesi Nasıl Yapılır? Yararları Nelerdir? yazımızı beğendiyseniz Süt Yapan Yiyecekler Nelerdir? Anne Sütünün Önemi yazımıza da göz atmanızı tavsiye ederiz.

Z. Mine Toprakoğlu

Hastalıklar, diyet, sağlıklı yaşam, besinler, vitaminler ve daha birçok konuda kendime, bilgime güveniyorum. Özel bir firmada diyetisyen olarak çalışıyorum ve sizleri sağlıklı bir yaşama davet ediyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu