Sağlık

Hamilelik Testi Nasıl Yapılır? Evde Hamilelik Testi Yapma

Hamilelik testi nasıl yapılır? Evde hamilelik testi yapma konusu, kadınların cevabını en çok araştırdığı konulardan birisi olmaktadır. Adet yani regl gecikmesi yaşayan kadınların ya da hamile kalmak isteyen kadınların en çok yaptırdığı testlerden birisi de, hamilelik testi olmaktadır. 

Hamilelik testleri, yani diğer adı ile gebelik testleri hem hastanede, hem de evde yapılabilen testler olmaktadır. Bu testler sayesinde hamile olduğundan şüphelenen kadınlar, kolay bir şekilde gebe kalıp kalmadıklarını öğrenebilmektirler. Şimdi isterseniz hamilelik testi nasıl yapılır ve diğer önemli konular hakkındaki bilgilere bir göz atalım.

Hamilelik Testi Nasıl Yapılır?

Çocuk sahibi olmak isteyen kadınların ya da adet dönemi geciken kadınların, cevabını en çok merak sorulardan birisi de, Hamilelik testi nasıl yapılır? olmaktadır. Hamilelik testi, gebe kalınması ile beraber vücutta çoğalmaya başlatan Beta –HCG hormon miktarının kanda ve idrarda tespiti ile olan testlerdir.

Beta – HCG hormonu ise halk arasında hamilelik hormonu olarak da adlandırılmaktadır.  Hamile olmayan bir kadının vücudunda Beta – HCG hormon düzeyi 0 ile 10 mIU/ ml aralığında olurken, hamile kalan bir kadında bu hormon 10 mlU/ ml üstünde görülmekte ve bu sayede bir kadının hamile kaldığı kolaylıkla tespit edilebilmektedir. 

Hamilelik testleri genel olarak üç şekilde yapılmaktadır. Bu testlerin sonucunda ise kadınlar gebe olup, olmadıklarını hemen öğrenebilmektedirler. Bunlara bağlı olarak hamilelik testi çeşitleri ise şu şekilde sıralanmaktadır;

 • Hastanede Yaptırılan Hamilelik Kan Testi
 • Evde Yapılabilen Hamilelik İdrar Testi

Hastanede Yaptırılan Hamilelik Kan Testi

Hamile kalma durumlarında yaptırılan testlerden birisi de, hastanede yaptırılan kan hamilelik testi olmaktadır. Hamile kalınıp, kalınmadığına dair en güvenli olan sonucu veren kan testi, gebe olduğu şüphesi taşıyan bir kadının kolundaki damar yolundan alınan tek tüp kan ile yapılmaktadır.

Bu hamilelik kan testi ise bütün hastanelerde ve sağlık ocaklarında kolaylıkla yaptırılabilmektedir. Gebelik testi sonucu ise aynı gün içerisinde belli olmaktadır. Aynı zamanda gebelik için yapılan bu kan testinde çıkan Beta – HCG hormonun seviyesine göre kadınların hamileliğin kaçıncı haftasında olduğu da kolaylıkla tespit edilebilmektedir. Buna bağlı olarak hamile kadınlarda bulunan Beta – HCG hormonu seviyelerine göre hamilelik haftası sonuçları ise şunlar olmaktadır;

 • 3 haftalık gebelik; 5-50 mIU/ ml
 • 4 haftalık gebelik; 5-426 mIU/ ml
 • 5 haftalık gebelik; 18-7340 mIU/ ml
 • 6 haftalık gebelik; 1080-56500 mIU/ ml
 • 7-8 haftalık gebelik; 7650-229000 mIU/ ml
 • 9-12 haftalık gebelik; 25700-288000 mIU/ ml
 • 13-16 haftalık gebelik; 13300-254000 mIU/ ml
 • 17-24 haftalık gebelik;  4060-165400 mIU/ ml
 • 25-40 haftalık gebelik; 3640-117000 mIU/ ml

Evde Yapılabilen Hamilelik İdrar Testi

Hamile olma şüphesi olan kadınların, gebe olup, olmadıklarını öğrenmek için başvurdukları yollardan en sık kullanılanı ise evde hamilelik testi yöntemi olmaktadır. Eczanelerde hazır olarak satılan ve çubuk şeklinde olan bu testlerle kolaylıkla kadınlarda olan hamilelik durumları tespit edilebilmektedir. İdrarla olan hamilelik testleri de, aynı kan testlerinde olduğu gibi kadınların vücudunda bulunan Beta – HCG hormonunun seviyesine göre sonuç vermektedir. Evde yapılan idrar testinin doğru çıkması için kesinlikle testin kullanım kurallarına uygun olarak yapılması gerekmektedir.

Evde Hamilelik Testi Nasıl Yapılır?

Kadınlarda hamilelik durumlarının tespit edilmesine yarayan, evde hamilelik testi yapma sırasında, bazı noktalara dikkat etmek büyük önem taşımaktadır. Eczanelerde satılan test kitleri ile yapılan hamilelik idrar testleri, kitlere göre iki şekilde olmaktadır. Birinci yöntemde idrar testi çubuğu, idrarın alındığı kaba sokulmakta, ikinci yöntemde ise idrar test çubuğu üzerine alınmaktadır.

Test çubuğuna idrar alınmasından yaklaşık olarak 15 dakika sonra, hamilelik sonucu çubuğun üzerinde belli olmaktadır. Test çubuğunun üzerinde çıkan kırmızı çift çizgi hamile kalındığını, tek kırmızı çizgi ise negatif sonucu, yani hamile kalınmadığını göstermektedir. Test çubuğu üzerinde hiç bir çizgi çıkmaması ise test yapmanın başarısız olduğunu ve testin tekrardan yapılması gerektiğini işaret etmektedir.

Hamilelik Testi Ne Zaman Yapılır?

Hamilelik testi nasıl yapılır sorunun cevabını verdiğimizi düşünerek, sıra kadınların en çok araştırdıkları bir diğer konuya, Hamilelik testi ne zaman yapılır? sorusuna geldi. Hamilelik testi adet döngüsü geciken ve hamile kalma durumu olan kadınların yapması gereken bir test çeşidi olmaktadır. Adet döngüsü gecikmiş olan her sağlıklı kadının hamilelik testi yaptırması lazımdır.

Bir kadın adet döngüsü geciktikten sonra 5 gün ile en fazla bir hafta içerisinde hamilelik testi yaptırabilmektedir.  Bu süreden daha erken zamanlarda yapılan testler, sonuç pozitif olsa bile negatif olarak çıkabilmektedir. Bu nedenle regl gecikmesinden 5 gün sonra hamilelik testinin yapılması gerekmektedir.

Evde Hamilelik Testi Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Evde gebelik testi yapacak olan kadınların, kesinlikle eczanelerden aldıkları test kitlerinin içerisinde yer alan talimatlara uygun olarak testi yapmaları gerekmektedir. Bunun yanı sıra hamilelik testinin doğru bir sonuç vermesi için de, bazı noktalara dikkat etmek lazımdır. Buna bağlı olarak hamilelik testi yaparken dikkat edilmesi gerekenler ise şu şekilde sıralanmaktadır;

 • Evde hamilelik testi yapmadan önce kadınların mutlaka 2 saat öncesinde su ve diğer içecekleri içmeyi bırakması lazımdır. Hamilelik testi yapmadan önce çok içilmesi idrarın sulanmasına neden olmakta ve böylelikle test sonucu pozitif olsa bile negatif çıkabilmektedir.
 • Hamilelik testinin gündüz vakitlerinde yapılması gerekmektedir. Gündüz için en ideal olan zaman ise sabahları yataktan kalkınca hamilelik testinin yapılması olmaktadır.
 • Hamilelik testi yapmadan önce eczaneden alınan hamilelik test kitinin son kullanma tarihinin kontrol edilmesi gerekmektedir. Son kullanım tarihi geçen test kitleri hatalı sonuçlar vermektedir.
 • Evde yapılan hamilelik testinin pozitif çıkması durumunda, hamilelik sürecinin sağlıklı geçmesi açısından en kısa zamanda kadın doktoruna gidilerek gerekli olan muayenelerin yapılması gerekmektedir.
 • Evde yapılan hamilelik idrar testinin sonucundan tam olarak emin olmak için ek olarak hastanede hamilelik kan testinin de yapılması, her zaman için sonuçtan daha emin olmayı sağlayan bir etken olmaktadır.

Hamile Olan Kadınlarda Ultrason İle Muayene Neden Önemlidir?

Evde yapılan hamilelik testinin pozitif çıkması durumunda, hamilelik döneminin sağlıklı geçmesi ve gebeliğin durumunu öğrenmek için hamile olan kadınların doktorlar tarafından ultrasonla muayene edilmesi büyük önem taşımaktadır. Bu nedenle gebe olduğunu öğrenen kadınların düzenli olarak kadın doğum uzmanı olan doktorlarına gitmeleri lazımdır.

Doktor tarafından hamile olan kadınlara yapılan ultrason muayeneleri ile normal ya da rahim dışında gelişen anormal gebelik durumları da kolaylıkla saptanabilmektedir. Bu sayede anne ve bebek sağlığı için gerekli olan bütün önlemler alınabilmekte ve hamilelik sürecinin sağlıklı bir şekilde geçmesi sağlanabilmektedir. Bunun sonucunda her kadın sağlıklı bir doğum yapabilmektedir.

Evde Yapılan Hamilelik Testinin Negatif Sonuç Çıkmasının Diğer Nedenleri Nelerdir?

Hamilelik durumunu öğrenmek için evde yapılan hamilelik testi sonucu, bazen sonuç pozitif olsa da, negatif olarak çıkabilmektedir. Bunun en büyük nedeni ise test kitleri içerisinde bulunan talimatlara uyulmadan yapılan hamilelik testleri olmaktadır. Doğru olarak yapılmayan hamilelik test sonucu negatif olarak kendini göstermektedir. Test sonucunun negatif çıkmasının bir diğer nedeni de regl gününü yanlış hesaplamaktan olmaktadır. Bu nedenle mutlaka regl gününden 5 gün sonra bu testlerin yapılması büyük önem taşımaktadır.

Hamilelik Testi Nasıl Yapılır? yazımız ilginizi çektiyse Sağlık kategorimize göz atmanızı tavsiye ederiz.

Z. Mine Toprakoğlu

Hastalıklar, diyet, sağlıklı yaşam, besinler, vitaminler ve daha birçok konuda kendime, bilgime güveniyorum. Özel bir firmada diyetisyen olarak çalışıyorum ve sizleri sağlıklı bir yaşama davet ediyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu