Seyahat

Hazarbaba Kayak Merkezi Nerede ve Nasıl Gidilir?

Hazarbaba Kayak Merkezi Elazığ ilinin Sivrice ilçesine bağlı olan bir kayak merkezidir. Elazığ’a bağlı Sivrice ilçesinde bulunan bu kayak merkezi Hazarbaba dağında yer almaktadır. Kış aylarının vazgeçilmezi olan kar tatilleri için kayak merkezleri sıkça tercih edilen tatil seçeneklerinden biridir. Kış demek kar demektir. Kar demek ise kayak demektir. Siz de kışın güzel bir tatil yapmak istiyorsanız Hazarbaba Kayak Merkezi’ni tercih edebilirsiniz. Kayak merkezi, Elezığ’a 30 km, Sivrice ilçesine ise 6 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Kayak merkezine ulaşım karayolundan sağlanmaktadır. Yollar olumsuz hava şartlarına karşın önlemler alınarak sürekli olarak açık tutulmaktadır. Böylelikle rahat ulaşım imkanı sağlayabilirsiniz.

Kış aylarında birçok kişi, tatil için kayak merkezlerini tercih ederler. Her sene kış mevsiminde ülkemizin dört bir yanında bulunan kayak merkezleri, kış tatilcilerinin uğrak yerleri haline gelir. Siz de kış tatili yapmayı düşünüyorsanız kayak merkezlerini araştırmaya başlayabilirsiniz. Biz de sizler için ülkemizin en çok tercih edilen kayak merkezlerinden bir tanesi olan Hazarbaba Kayak Merkezi’ni araştırdık. Bu yazımızda sizlere Elazığ’ın Sivrice ilçesi sınırları içerisinde yer alan Hazarbaba Kayak Merkezi hakkında bilgiler vereceğiz. Kış aylarında yerli ve yabancı turistleri kendine çeken Hazarbaba Kayak Merkezi, Hazarbaba dağının üzerinde kurulmuş bir kayak merkezidir. Bu kayak merkezi, Elazığ şehri için önemli turizm noktalarından biridir. Her sene birçok turisti kendine çeken kayak merkezi, Elazığ için önemli turizm gelir kaynağıdır. Kayak merkezine tatile gelenler muazzam karın ve kayak keyfini, Hazar Gölü’nün muhteşem manzarasına karşı kayak yaparak keyfini ikiye katlayabilirler.

Hazarbaba Kayak Merkezi Nerede?
Hazarbaba Kayak Merkezi Nerede?

Hazarbaba Kayak Merkezine Nasıl Gidilir?

Hazarbaba Kayak Merkezi, 1999 yılında hizmete açılmış, bu yılda tatilcilere hizmet vermeye başlamış bir kayak merkezidir. Hazarbaba Dağı’nın üzerine kurulan kayak merkezi 1850 metre yüksekliktedir. Yani bu merkez 1850 metre yükseklik üzerine kurulmuş bir kayak merkezidir. Kayak merkezinin pisti hem amatör hem de profesyonel kayakçılar için uygun bir zemine sahiptir. Karın yoğun olduğu zamanlarda karın yüksekliği 3 metreyi bulmaktadır. 3 metreye kadar çıkan kayak pist zemini kayak yapmayı seven kayak tutkunları için de oldukça yeterli bir yüksekliktir. Merkezin pistinde hem profesyoneller hem de amatör kayakçılar rahatça kayabilirler. Kış spor dallarından olan kayak için çoğunlukla profesyonellerin tercih ettiği bir yer haline gelmektedir.

Kayak merkezine gitmek isteyen kişiler şunu bilmelilerdir ki kayak merkezi sezonları bulunur. Kayak merkezlerinde sezon; aralık ayında başlar ve mart ayı sonuna kadar bu sezon devam eder. Siz de kış tatiliniz için zamanlamaları sezon günlerine göre ayarlamayı unutmayın.

Hazarbaba Kayak Merkezi ülkemizde bulunan en zorlu pistlerden biri olarak kabul görmektedir. Kabul edilmesinin sebebi ise zorlu inişlerinin bulunmasıdır. Toplamda 8 pisti olan kayak merkezinin her bir pist uzunluğu 3 km civarındadır. Bu sebeplerden ötürü de bu merkezde, ülkemizdeki en zorlu pistleri arasında yer alır.

Yaz tatillerinin vazgeçilmezi nasıl ki plajlarsa kış tatilinin vazgeçilmezi de kayak merkezleridir. Yazın tatillerde plajlar insanlarla dolar. Kışın ise kayak merkezleri insanlarla dolup taşar. Ülkemizdeki tercih edilen kayak merkezlerinden bir tanesidir.

Peki, Hazarbaba Kayak Merkezine Nasıl Gidilir?

Elazığ’ın Sivrice ilçesine bağlı olan Hazarbaba Kayak Merkezi’ne hem karayolu hem de havayolu aracılığıyla ulaşım sağlanabilmektedir. Kayak merkezine gitmek isteyenler Sivrice yolu üzerinden toplu taşıma araçları vasıtasıyla ulaşımlarını sağlayabilirler. Kayak merkezine tatile gelen kişiler ilk olarak Elazığ merkeze gelirler. Daha sonrasında Elazığ merkezden toplu taşıma araçlarını kullanarak Elazığ’ın Sivrice ilçesine geçerler. Daha sonrasında ise tatilciler isterlerse minibüs isterlerse otobüs vasıtasıyla kayak merkezine ulaşımlarını sağlayabilirler. Hazarbaba Kayak Merkezi, Elazığ merkeze 38 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Kayak merkezi için Elazığ dışından gelecek olan tatilcilerin, kayak merkezine ulaşabilmeleri için karayolu ulaşımını kullanarak otoyollarıyla ulaşımlarını sağlamaları mümkündür. İl dışından gelecek olan yolcular için havayolu ulaşımını da kullanılabilir. Bu şekilde daha rahat bir yolculuk yapılmış olur. Hava yolunu kullanan kişiler Elazığ havaalanına indiklerinde kayak merkezine transit geçişler sağlayan ulaşım araçlarını kullanarak kayak merkezine ulaşım sağlayabilirler. Dileğinize bağlı olarak yine ulaşım için özel araçlar kiralayarak Elazığ’ın Sivrice ilçesine bağlı olan bu kayak merkezi navigasyon kullanarak ulaşım sağlayabilirsiniz.

Hazarbaba Kayak Merkezi Konaklama
Hazarbaba Kayak Merkezi Konaklama

Hazarbaba Kayak Merkezi Konaklama

Hazarbaba Kayak Merkezi birçok tatilcinin uğrak yerlerinden bir tanesidir. Kar tatili yapmak isteyen kişilerin tercih yerlerinden biri olan kayak merkezi hakkında birçok şey merak edilmektedir. Merak edilen konulardan bir tanesi de konaklamadır. Hazarbaba Kayak Merkezi’ne gelmek isteyen kişiler konaklanacak yerleri araştırırlar. Siz de Hazarbaba Kayak Merkezi’ne gelmek istiyorsanız ve konaklanacak yer arıyorsanız doğru yerdesiniz. Bu soruyu bu yazımızda cevaplayacağız. Hazarbaba Kayak Merkezi’ne gelenlerin, en çok tercih edilen konaklama yerleri kayak merkezine konum itibariyle yakın olan oteller ve evlerdir. Hazarbaba Kayak Merkezi’ne yakınlığından ötürü en çok tercih edilen konaklama yeri Elazığ Mavi Göl Otel’dir. Bu otel müşterilerine özenle davranarak konforlu bir konaklama imkanı sunmaktadır. Elazığ Mavi Göl Otel, 3 yıldızlı bir oteldir. Kayak merkezine yakın olması itibariyle tercih sebebi haline gelmiştir.nKayak Merkezi ile arasında 6 kilometre mesafe bulunmaktadır. Elazığ Mavi Göl Otel’in tercih edilme sebeplerinden bir tanesi de otelin baktığı manzaradır. Otel’in manzarası göldür. İsmini de buradan almıştır. Hem kar manzarası hem de göl manzarası tatile gelen kişilere eşsiz bir güzellik sunar. Göl, otele kısa bir yürüyüş mesafesindedir. Böylelikle tatilciler gölün güzelliğini yakından görebilir ve çevresinde yürüyüş yapabilirler.

Bu yazımızı beğendiyseniz Sapanca Hobbit Evleri Fiyatları ve Tüm Detaylar yazımız da ilginizi çekebilir

Kaynak

Senem Ildırlı

Gezmeyi, yeni yerler keşfetmeyi, yeni insanlarla tanışmayı ve yeni lezzetler denemeyi, kısacası yeni olan her şeyi seviyorum Burada da kendi gözlemlerimi, anılarımı yazmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu