Eğitim

Helikopteri Kim İcat Etti? Helikopter İsmi Nereden Geliyor?

Helikopteri kim icat etti? İnsanlığın ulaşım konusunda çağ atlamasını sağlayan helikopter ismi nereden gelmektedir? Helikopter ile ilgili bilmeniz gereken tüm bilgileri buradan ulabaşabilirsiniz.

Helikopter, insanlığın hava ile ulaşım yolunu keşfetmesi sonucu ortaya çıkmıştır. Önce karadan sonra denizden ulaşımı gerçekleştiren insanlar, çok daha teknolojik ve hızlı bir yöntem bulmaya çalışmışlardır. Tarih boyunca havadan ulaşım için denemeler yapılmıştır. Gustave Ponton d’Amécourt helikopter fikrini ortaya atan kişidir. Paul Cornu ise ilk motorlu helikopter uçuşunu 1907 yılında gerçekleştirmiştir.

 Bu yazımızda ulaşım için büyük bir devrim olan helikopterin tarihçesinden, nasıl bulunduğundan bahsedeceğiz. Öncelikle ‘Helikopter nedir?’ sorusunu yanıtlayalım. Helikopter, en basit tabirle bir hava taşıtıdır. Dönen kanat yapısına yani pervaneye sahiptir. Helikopterin tanımına değindiğimize göre tarihçesi ile devam edelim.

Helikopterin Tarihçesi

İnsanların havada uçuş fikrinin temeli çok eski zamanlara dayanıyor. ‘Helikopteri kim icat etti?’ sorusunun tek bir cevabı yoktur ve tarih sürecinde tüm değerli isimlerin katkıları sonucunda günümüzdeki formuna ulaşmıştır. En eski zamanlardan başlayalım. M.Ö. 400 yıllarında, Çin’de bambudan uçabilen oyuncaklar yapılmıştır. Her ne kadar alakasız gibi dursa da uçuş fikrinin materyal boyuta gelmesinde oldukça önemlidir. Sonrasında Ge Hong isimli birinin kitabında, M.S. 300’lü yıllarda havada uçabilen döner kanatlı cisim fikrini yazdığı görülmüştür. Bu şekilde ilk uçuş fikirlerinin Çin’den çıktığı bulunmuştur.

Çin’de çok eski zamanlarda yapılan bu oyuncaklar Batılı bilim adamlarına ilham oldu. Böylece 1700-1800 yıllarında bu oyuncakların geliştirilme denemelerini yapmaya başladılar. ‘Helikopteri kim icat etti?’ başlığı kapsamında şunu açıklayalım. Sonrasında, ressamlığı ile tanınan ancak birçok alanda deha olan Leonardo da Vinci’nin ‘hava vidası’ ismini verdiği tasarımı bulundu. İnsanlar geçmişten gelen bu fikirler ışığında, uçuş ile ilgili daha çok fikir üretmeye başladılar.

Helikopter Kelimesi

Gustave de Ponton d’Amécourt, helikopter kelimesini bulan kişidir. Fransız bir mucit olan Gustave de Ponton d’Amécourt, yerden kalkmasa da buharla çalışan modeli için bu terimi kullanmıştır. Bu denemeden sonra, ilk havaya kalkan helikopter modeli Enrico Forlanini’ye aittir. Havada 20 saniye kalabilmiştir, insansız uçuş denemesi yapmıştır. Bu helikopter modeli de aynı şekilde buhar ile çalışıyordu.

Helikopterin Mucitleri

Yukarıda ifade ettiğimiz gibi ‘Helikopteri kim icat etti?’ sorusunun tek bir cevabı yoktur. Çünkü birçok isim helikopterin icadında pay sahibidir. Bu kişiler, tarihsel süreç boyunca helikopterin icadına katkılarda bulunmuşlardır. Hepsi helikopter ile ilgili bazı ilkler gerçekleştirmiş, önemli isimlerdir. Şimdi bu isimleri sizlere açıklayalım.

Igor Sikorsky

Sikorsky, 1889, Kiev doğumludur. Rus asıllıdır ancak çalışmalarını Amerika’da sürdürdüğünden Amerikalı bir bilim insanıdır. Havacılık konusunda öncü niteliğinde bir kişidir. Özellikle helikopter konusunda oldukça başarılı çalışmaları vardır.

En önemli icadı ise uçan helikopter ve çok motorlu uçaktır. Igor Sikorsky okulda eğitim almamıştır, annesi tarafından ev eğitimi görmüştür. Özellikle Leonardo da Vinci’ye hayran olduğu için onu örnek alarak, sanat ve bilim alanında eğitim almıştır. Dünyaya kazandırdığı, havacılık alanındaki değerli çalışmaları sonrasında 1972 yılında vefat etmiştir. Sikorsky,’Helikopteri kim icat etti?’ sorusunun başta gelen cevaplarından birisi olmayı başarmıştır.

Arthur M. Young

Arthur M. Young Amerikalı mucit ve yazardır. Helikopterin icadında öncü olan isimlerden biridir. Aynı zamanda astrolog, filozof ve kozmologtur. Young, Bell Helicopter’in ilk helikopter modeli olan Model 30’un tasarımcısıdır. Ayrıca helikopterlerin çoğunda kullanılan denge çubuğunun mucididir. 1972 yılında Berkeley’de ‘’Bilinç Araştırmaları Enstitüsü’nü kurmuştur. 1995 yılında kanserden yaşamını yitirmiştir. Bilim dünyasına olan katkıları sonucunda Arthur M. Young ‘Helikopteri kim icat etti?’ sorusunun cevaplarından biridir.

Paul Cornu

Paul Cornu mühendis ve mucittir. Ayrıca Cornu Fransız’dır. İlk kez motorlu helikopteri uçurmayı başarmıştır (1907) ve tarihe adını kazımıştır. 1944 yılında II. Dünya savaşı sırasında hayatını kaybetmiştir.

Helikopter ile İlk Uçuş Denemeleri

Jacques ve Louis Charles Bréguet iki Fransız kardeşti. İlk insanlı uçuşu gerçekleştirmişlerdir. Ancak bu uçuş serbest uçuş olarak tarihe geçmez. Birçok kanat profili deneyen kardeşler, sonuç olarak ‘Bréguet-Richet Gyroplane’ modelini buldular. Bu model, içerisindeki pilot ile 0,6 metre yükseklikte 1 dakika boyunca durabildi. Bu denemenin sonucunda, insanlı ilk uçuş gerçekleştirilmiş oldu.

Ayrıca bu uçuş dengeli değildi, dengesiz bir uçuştu. Denge için iki kişiye daha ihtiyaç duyuluyordu. Kısacası ‘Helikopteri kim icat etti?’ başlığı kapsamında şu önemli detayı açıklayalım. ‘Bréguet-Richet Gyroplane’ insanların havada uçuş deneyleri yapmasının ilki olup, başarı ile sonuçlandı.

Aynı zaman diliminde Paul Cornu da bir deneme yaptı. Modelinin adı Cornu idi. Cornu, 1907 yılında modelini 0,3 metreye kadar kaldırdı ve 20 saniye havada kalabildi. 1912 yılına geldiğimizde ise, Jacob Ellehammer başarılı bir denemeye imza attı. Cornu gibi yine kendi soyadını verdiği Ellehammer isimli modeli ile serbest kalkış gerçekleştirdi. Kapalı mekânda gerçekleştirilen birkaç gösteriden sonra, bu modeli insanlara göstermek amacıyla açık havada kalkış denemeleri yapıldı. Bu model hemen kullanılmadı. Ellehammer isimli modelin deneyleri dört yıl boyunca devam etti.

Tarihlere bakıldığında, insanlığın göklere çıkışının oldukça yakın bir zaman dilimine tekabül ettiğini görüyoruz. Şu an ‘Helikopteri kim icat etti?’ diye merak ederken, bizden sonraki neslin neleri araştıracağı merak konusudur. Ayrıca 100 yıl sonra bizi ne gibi yeniliklerin beklediğini tahmin bile edemeyiz.

Günümüzde Helikopter

İnsanlığın göklere yükselmesinde oldukça önemli bir yere sahip olan helikopter, eskiden çok daha etkileyici bir konumdaydı. Çünkü günümüzde helikopterden çok daha üstün teknolojiye sahip hava araçları bulunmaktadır. Örneğin; uçaklar, jetler mükemmel hava araçlarıdır. Ayrıca savaş uçakları vb. birçok üstün teknolojiye sahip hava taşıtı vardır.

Helikopter ise şu an daha çok arama kurtarma çalışmalarında kullanılmaktadır. İnsanlığa olan yararı hala devam etmektedir. Kişisel helikopterler de tercih edilmektedir. Arama kurtarma dışında helikoptere hobi olarak binen birçok insan bulunmaktadır. ‘Helikopteri kim icat etti?’ konusunun başında bahsettiğimiz ilkel durumdan, özel jetlere gelinen durum, teknolojinin ne kadar şaşırtıcı olabileceğini ve hızla gelişebileceğini gözler önüne seriyor.

Helikopteri Kim İcat Etti? Helikopter İsmi Nereden Geliyor? yazımız ilginizi çektiyse Telsizi Kim İcat Etti? Nerelerde Kullanılmaktadır? yazımıza da göz atabilirsiniz.

S. Emir Canbaş

İ.Ü. Amerikan Kültürü ve Edebiyatı mezunu ve mezun olduğum bölüm hakkında kendi bildiklerimi, araştırmalarımı sizinle paylaşıyorum. Türkiye ve dünyada eğitimin yanı sıra kodlama da öğrenmeye ve burada paylaşmaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu