Finans

Hepsiburada Komisyon Oranları Ne Kadar? Tüm Pazaryerleri Komisyon Oranları

Hepsiburada komisyon oranları, N11 Komisyon Oranları, Trendyol komisyon hesaplama gibi e-ticaret yapmayı düşünen girişimcilerin bilmesi gereken pazaryerleri hakkındaki komisyon oranlarını detaylıca yazımızda anlatmaya çalıştık.

İnternet üzerinde satış gerçekleştiren e ticaret siteleri sürekli olarak yeni işletmecilerin mağaza açmasıyla ürün çeşitliliği ve satış miktarında artış gerçekleştirmektedir. Markaların büyük çaplı e ticaret sitelerinde kendilerine ait mağazalar açmaları, ürünlerini birçok farklı müşteri kitlelerine ulaştırmaları yüksek satış karları getirmektedir. Bu süreçte büyük çaplı e ticaret siteleri de satış üzerine pazaryerleri komisyon oranları almaktadır. Elbette her sitenin kendine göre farklı bir komisyon oranı bulunur. 

E Ticaret Sitesinde Pazaryeri Almak

E ticaret sitesinde Pazaryeri almak ve burada mağaza açmak birçok farklı işlem gerektirmektedir. Öncelikle eğer bir online satış sitesinde işlem gerçekleştirecekseniz firmalar sizlerden birtakım isteklerde bulunmaktadır. E ticaret sitelerinin pazaryeri için istekleri şunlardır;

 • Vergi levhası ve şirket sahibi olmak
 • Üyelik başvurusunda bulunmak
 • Her satış için kesilecek faturaların ekstresi
 • İmza kayıtları
 • Pazaryeri sözleşmesi ve satış anlaşması

Tüm bunların yanı sıra firmalar satış işlemlerinde mağaza sahipleri ellerinde bulunan mallar konusunda e ticaret sitesini bilgilendirmelidir. Çünkü alınan malların geldiği yer, üretimi, orjinalliği gibi önemli unsurlar satış yapılan siteler için kalite ve güven açısından çok önemlidir. Bir sitede Pazaryeri aldığınızda firma, kargo işlemleri ve marka adı kullanımını da sunmaktadır. 

Hepsiburada Komisyon Oranları

1998 yılından beri aktif olarak e ticaret yapan Hepsiburada 2013 yılında yılın en iyi e ticaret sitesi seçilmiştir. Ürün çeşitliliğiyle bilinen yerli marka Hepsiburada birçok küçük ve büyük işletmecinin de ortak Pazaryeri haline gelmiştir. Doğan holdinge ait olan şirket Pazar payındaki yüksek değeriyle dünyanın en büyük borsa endekslerinden Nasdaq’da yer almaktadır. Hepsiburada işletme açan firmaların sattıkları ürüne bağlı olarak pazaryeri komisyonu almaktadır. Hepsiburada komisyon oranları ise şu şekilde sıralanabilir;

 • Spor ve Outdoor ürünlerde %8 – %13 arası komisyon
 • Elektronik ürünlerde %5 – %10 arası komisyon
 • Giyim ve aksesuar ürünlerinde %15 – %17 arası komisyon
 • Kişisel bakım ürünlerinde %10 – %13 arası komisyon
 • Hobi ürünlerinde %10 – %20 arası komisyon 

Alınan pazaryeri komisyon oranları bu şekilde uygulanmaktadır. Satış gerçekleştiren markanın ürünlerine, ürün çeşidine ve fiyatlandırmasına bağlı olarak alınan ortalama komisyonlar bunlardır. Hepsiburada’da mağaza açan işletmeler e ticaret sitesinin Hepsi Pay, Hepsi Jet ve Hepsiexpress özelliklerinden de faydalanabilmektedir. 

N11 Komisyon Oranları

2013 yılında faaliyete geçen Doğuş Gruba ait olan N11 Türkiye’nin en sevilen e ticaret sitelerinden biridir. Bir Güney Kore şirketi ile ortak girişim olarak kurulan N11 markası büyük çapta bir Pazar payına sahiptir. E ticaret girişimi yapmak isteyen KOBİ’leri ön plana çıkaran N11 seçkin markalara verdiği pazaryerleri ile hızla yükselişe geçmektedir. N11 markası diğer markalara nazaran yeni bir online satış sitesi olsa da birçok marka tarafından satış gerçekleştirildiği görülmektedir. N11’de mağaza açan şirketlerin pazaryeri komisyon oranları ise şunlardır;

 • Hobi ürünlerinde %5 – %15 arası komisyon 
 • Elektronik ürünlerinde %5 – %12 arası komisyon
 • Spor ve outdoor ürünlerinde %6 – %15 arası komisyon
 • Bakım ürünlerinde %10 – %15 arası komisyon
 • Aksesuar ürünlerinde %5 – %15 arası komisyon
 • Bebek bakım ürünlerinde %%15 – %20 arası komisyon 

N11’de mağaza açan işletmeler satışlarındaki Pazaryeri komisyonları bu şekildedir. Marka bilinirliği ve öne çıkarılması açısından oldukça başarılı olan N11 ürün çeşitliliğinden ziyade kaliteli ürünlerin çoğunlukta satışı yapıldığı bir online ticaret platformudur. 

Trendyol Komisyon Hesaplama

Yüksek indirimleri ve yaptığı influencer pazarlama çalışmalarıyla bilinen Trendyol 2010 yılında kurulmuştur. Türkiye pazarpayı en büyük e ticaret sitesi olarak bilinmektedir. Trendyol işletmelere mağaza açmanın yanı sıra birçok tedarikçi firma ile Trendyol men ve Trendyol milla gibi özgün markalarını da kurmuştur. Yüksek indirim kampanyaları ile son dönemlerde en çok online alışveriş yapılan sitelerden biridir. Trendyol’da işletme açan firmalar geniş pazarlara ve müşteri kitlelerine ulaşmaktadır. Trendyol komisyon hesaplama işlemi yapanlar için komisyon oranları şu şekildedir;

 • Elektronik ürünlerin komisyon aralığı %5 – %25 
 • Aksesuar ürünlerinin komisyon aralığı %5 – %25 
 • Gıda ürünlerinin komisyon aralığı %10 – %15
 • Giyim ürünlerinin komisyon aralığı %16 – %20
 • Kişisel bakım ürünlerinin komisyon aralığı %5 – %17 
 • Spor ve outdoor ürünleri komisyon aralığı %5 – %10 

Trendyol şirketinin pazaryeri komisyon oranları bu şekildedir. Burada satış gerçekleştiren işletmeler bu komisyon oranları aralığında satış ödemesi yapmaktadır. Trendyol 2018’de kendine ait olan Trendyol Express kargo şirketi ile siparişleri kendi firması ile ulaştırmaya başladı. Ayrıca ikinci el giyim ürünlerinin satışının yapıldığı dolap uygulamasını da 2018 yılında satın alarak giyim sektöründe önemli bir atılımda bulunmuş oldu. 

GittiGidiyor Komisyon Oranları

Dünyanın en büyük e ticaret sitelerinden e bay tarafından satın alınmıştır. Türk girişimcilerin e bay yatırımları ile 2001 yılında faaliyete başladı. GittiGidiyor büyük çoğunlukla işletmelere önem veren ve çeşitli pazaryeri satışları ile kar elde eden bir e ticaret sitesidir. Sıfır risk sistemi adlı hem satıcıyı hem alıcıya güven veren sistem ile müşterilere çeşitli ürünleri inceledikten sonra satın alma imkanı sağlanmıştır. GittiGidiyor büyük çaptaki işletme portföyü ile bilinir. GittiGidiyor komisyon oranları ise ürün bazlı olarak şu şekildedir;

 • Teknoloji ve elektronik ürünlerde %6 – %17 arası komisyon
 • Giyim ve aksesuar ürünlerinde %10 – %20 arası komisyon
 • Hobi ve eğlence ürünlerinde %10 – %17 arası komisyon
 • Bakım ürünlerinde %5 – %17 arası komisyon
 • Spor ve outdoor ürünlerinde %12 – %17 arası komisyon

GittiGidiyor markasının pazaryeri komisyon oranları dağılımı ürün bazlı olarak bu şekildedir. Diğer e ticaret sitelerinin aksine 2.el ürün satışı da gerçekleştiren site büyük çapta bir işletme yoğunluğuna ve ürün çeşitliliğine sahiptir. Fiyatlandırma bakımından 2.el ürünlere de yer veren marka ortalama e ticaret sitelerine nazaran çok daha avantajlı fiyatlarda ürünler sunmaktadır. 

E Ticaret Sitelerinde Pazaryeri Mi, Bağımsız E Ticaret Sitesi Mi?

Küçük, orta ve büyük ölçekte birçok işletme e ticarette ünlü, geniş kitlelere ulaşan bu siteleri tercih etmektedir. Alınan pazaryeri komisyon oranları düşünüldüğünde birçok işletme gelirlerinin belli yüzdesini kaybetmektedir. Peki, işletmeler için mantıklı olan pazaryeri almak mı yoksa kendi e ticaret sitelerini kurmak mı?

Pazaryeri almak işletmenin düşük satış durumuna karşı olumlu etkiler yaratmaktadır. Genellikle küçük ve orta ölçekteki işletmeler yüksek satış miktarlarına ulaşma imkanını büyük e ticaret siteleri ile karşılayabilmektedir. Üstelik bu sitelerin kurmuş olduğu kargo şirketi anlaşmaları ve düzenlenen site ağı ile bu işlemler çok daha kolay hale gelebilir.

Büyük ölçekli işletmelere bakıldığında piyasada adını duyurmuş markaların hem kendi e ticaret siteleri olduğunu hem de farklı geniş pazarlı e ticaret sitelerinde mağaza açtıklarını görmek mümkündür. Çünkü kendi e ticaret sitenize sahip olmak bağımsızlığın getirdiği komisyonsuz işlem gerçekleştirme faydasını sağlamaktadır. Ancak kendi e ticaret sitelerini kurmaları düşük müşteri kitlesi nedeniyle risk barındırmaktadır.

Hepsiburada Komisyon Oranları Ne Kadar? Tüm Pazaryerleri Komisyon Oranları yazımızı incelediyseniz E-Ticaret Nedir? Evden E-Ticaret Nasıl Yapılır? veya E-Ticaret Sitesi Kurmak İçin Gerekenler yazılarımızı incelemenizi tavsiye ederiz.

Furkan Topuk

Finans sektöründe uzun süredir çalışmaktayım. Yatırım ile ilgili pek çok alanda görev aldım ve kazandığım tecrübeleri sizlerle de paylaşıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu